Výběr nové bezrcadlovky

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bob222 23. 9. 2015 08:19

Jo, slušne dorobená fotečka!!! Problémom je len, ak si začiatočník myslí že mu to takto vypadne rovno z foťáku... ;-)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 23. 9. 2015 09:18

bob222: ale to ono zase jo, jen ještě víc napálený a spíš z mobilu, než z foťáku.
Když vezmu zrcadlovku s vypnutým nastavením stínů, s umírněným nastavením JPEGu, který stejně používám jen jako rychlou variantu před vyvoláním RAWu, no a k tomu vezmu telefon Sony Xperia a budu dělat stejné záběry a koukat na to v terénu na displeji, tak z té Xperie to vypadá na první pohled mnohem líp.
Líp = pro drtivou většinu populace koukatelněji, výrazněji, barevněji, takový hezčí barevnější cirkus nebo kolotoče.
Nesmíš si to pak zvětšit často ani na monitor PC, ale na tu velikost displeje telefonu to mají optimalizované skvěle, dokonce i záběry v noci, které zrcadlovkou dělám na ISO 6400, F1.8 a 1/20 s.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 23. 9. 2015 10:24

dadajax píše:Amalary: ..... - já moc neřeším fotky na úrovní detailů, beru je jako celek. Ale pro lidi co zkoumají každý pixel na fotce by to mohl být zásadní problém.

Co dodat, držím palce. Jeden z mála, který tu neztratil rozum. :tleskani :-))

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 23. 9. 2015 19:53

Dadajax: ty barvy jsou fakt hodně hezký. Celkově máš tu galerii fakt super. No a na ISO 5000 a clonu F4 je to hodně dobré. Právě ty úpravy mi zatím moc nejdou, ale dělám postupně pokroky. Mně by na začátek stačil základní zoom a jedno pevné sklo. Asi 35 mm.
Santibub: to tělo vychází cenově docela dobře. A jak ty objektivy fungují s tou redukcí. Nejsou s tím nějaké potíže? Nerozumím těm zkratkám CZ. Jaká to je značka?

Rád bych se zeptal ještě na ty hodnoty na DXO. U toho šumu je čím vyšší hodnota, tím lépe, že? Tam to znamená max. hodnotu, kdy ten šum ještě není viditelný? U Fujifilmu jsem tyto hodnoty nenalezl. Dají se někde dohledat pro porovnání? Děkuji
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 9. 2015 21:27

Na DxO Mark u šumu čím vyšší ISO tím lepší. DxO Mark Fujifilmy netestuje, protože jejich algoritmy nejsou přizpůsobeny Fuji X-trans senzorům s jinou barevnou maskou. Skoro všichni ostatní používají Bayerovu masku. Musíš se spokojit s běžnými recenzemi. Základem pro Fuji senzory jsou Sony Exmor čipy, výkon Fuji APSC foťáků (šum, DR, pružnost rawu atd) je velmi podobný 16Mpixelovým APSC foťákům Sony, Nikon, Pentax, nějaké rozdíly tam jsou, ale v praxi imho nepříliš podstatné. Mám Nikon D7000 a Fuji X-E1. X-E1 víc odšumuje raw, takže vytažené stíny jsou o fous čistší (barevný šum), zato o fous barevně a na detaily chudší, v highlights je Nikon pružnější (např stahování oblohy nebo přepalů v pleťovce je jistější). Celkově je Nikon raw podle mne kvalitnější (dá se z něj dostat o něco víc), ale i Fuji je fajn, nelimituje mne.

Fuji barvy jsou tradičně pěkné hlavně ve standardním režimu Fuji Provia. Velvia, Astia jsou dost přitažený za vlasy. Nicméně v některých situacích se mi zdají lepší barvy z Nikonu (občas, hlavně doma děti, fotím s oběma foťáky nastřídačku), protože jsou neutrálnější a realističtější (režim standard, portrait). Je to taky věc vkusu.

Fotky pro sebe dělám stejně jako dadajax v Auto ISO 200-6400. Na monitor je i ISO 6400 ok. Nicméně když chci kvalitní fotku pro velký tisk nebo čekám větší manipulace v postprocesu, je nízké ISO nutnost jako u všech foťáků.

Jak jsi psal, že A7 bys musel koupit na splátky... Foťák není investice, k obživě ho taky nepotřebuješ, zadlužit se kvůli němu nebo se i jen připravit o schopnost kumulovat rezervu je blbost. Kup to, nač máš hned, nebo počkej, až našetříš.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dadajax 24. 9. 2015 08:42

Amalary: děkuji :) Jinak ten 35mm objektiv taky doporučuji. Osobně mi to ohnisko sice moc nesedlo, ale fotky z něj jsou fakt parádní. Hlavně je příjemně malý a lehký, což se hodí. Pokud bys pak chtěl něco levnějšího na portrétování, mám taky dobré zkušeností s tím 60mm objektivem. Ten sice není tolik světelný a má pomalejší ostření, ale jinak perfektně ostrý a hlavně má krásně příjemný bokeh.

A stejně jako Dolgor doporučuji vykašlat se na kupování na splátky. Tam to má smysl jen pokud si ta technika dokáže na sebe vydělat.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod santilub 24. 9. 2015 13:51

Amalary
Pokud ma objektiv znacku CZ znamena to,ze byl vyroben firmou Carl Zeiss.To uz nejspis vis,co to znamena.
Driv jsem sel cestou hodne objektivu za malo penez.Nakonec jsem se zacal ridit heslem ze nejsem tak bohaty,abych kupoval levne veci.A tim se ve fotografii ridim stale.
Kazdy to ma s technikou nejak nastavene.Ja jsem takrka prestal pouzivat zoomy a jedu v tech 3 pevnych sklech a jsem spokojeny.Ridim se tim,ze nejlepsi zoom jsou nohy :-).Pro moje foceni to tak lze.
Par dni nazad jsem vzal provetrat CZ 24-70.Fotil jsem mou oblibenou streetovku.Musim se priznat,ze jsem si to neuzil.Ten zoom me celkem brzdil.Nemyslim technicky,ale v pohledu na vec.Zacnes spekulovat,jestli tak,nebo tak nebo jinak a pohoda a radost je v coudu.Ale to je muj nazor na vec.Nikomu ho nevnucuji a respekfuji nazory druhych.Jak pisi,kazdy to ma nejak zazite.
Redukce LA-EA4 pracuje naprosto korektne.Ubira trochu na svetelnosti a neumoznuje tusim Afc.Jinak pohoda.
Byt na tvem miste,vzal bych fotak,ktery te oslovi,padne do ruky a budes k nemu cosi pozitivniho citit.To poznas hned,jak ho vezmes do rukou.Kamarad koupil Sony A7M2.Moc se na ni tesil....za tyden ji prodaval,protoze se s ni neszil.Jen takovy priklad....
Naposledy upravil santilub dne 24. 9. 2015 17:32, celkově upraveno 1
santilub
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 24. 9. 2015 15:46

No to je pro mne dilema, kterou cestou se vydat. Zda mít jeden univerzál zoom a k tomu na začátek jedno pevné sklo, anebo mít jen pevná skla. Je mi jasné, že pevné skla mají lepší kresbu, ale na druhou stranu mi se mi to zdá jako laikovy dost omezující. Fakt nevím. Co si myslíte o tomto názoru:
http://fotografia.blog.cz/1404/5-dobryc ... -objektivu
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 9. 2015 16:08

santilub píše:Amalary
Pokud ma objektiv znacku CZ znamena to,ze byl vyroben firmou Carl Zeiss.To uz nejspis vis,co to znamena.
Driv jsem sel cestou hodne objektivu za malo penez.Nakonec jsem se zacal ridit heslem ze nejsem tak bohaty,abych kupoval levne veci.A tim se ve fotografii ridim stale.
Kazdy to ma s technikou nejak nastavene.Ja jsem takrka prestal pouzivat zoomy a jedu v tech 3 pevnych sklech a jsem spokojeny.Ridim se tim,ze nejlepsi zoom jsou nohy :-).Pro moje foceni to tak lze.
Par dni nazad jsem vzal provetrat CZ 24-70.Fotil jsem mou oblibenou streetovku.Musim se priznat,ze jsem si to neuzil.Tem zoom me celkem brzdil.Nemyslim technicky,ale v pohledu na vec.Zacnes spekulovat,jestli tak,nebo tak nebo jinak a pohoda a radost je v coudu.Ale to je muj nazor na vec.Nikomu ho nevnucuji a respekfuji nazory druhych.Jak pisi,kazdy to ma nejak zazite.
Redukce LA-EA4 pracuje naprosto korektne.Ubira trochu na svetelnosti a neumoznuje tusim Afc.Jinak pohoda.
Byt na tvem miste,vzal bycj fotak,ktery te oslovi,padne do ruky a budes k nemu cosi pozitivniho citit.To poznas hned,jak ho vezmes do rukou.Kamarad koupil Sony A7M2.Moc se na ni tesil....za tyden ji prodaval,protoze se s ni neszil.Jen takovy priklad....

Toto je hodne minoritni nazor, ktery mam na vec i ja. Jsou jeste radikalnejsi, ktery rusi moznost vyberu vice monofokalu, takze mestem prochazi jednou s 24mm ohniskem a druhy den 50mm apod. Pripadne meni tak, ze pul hodiny foti s jednim a pul hodiny s druhym.
Toto je vyssi liga, protoze drtiva vetsina lidi ma rada vysoce namazane, protoze za valky jsme nemohli a ted muzem, a cim vic moznosti maji, tim lepe a fatalne si lzou z hlediska realneho vykonu a jeste si delaji seznamy vyhod. Nicmene zkusenost je neprenosna a neda se urychlit, radit dnes nekomu, kdo zacina tri monofokaly je blbost. V roce 1980 to jinak neslo, ale tedka to vetsina lidi neda a musi se k tomu dopracovat. Pripadne nedopracovat.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod santilub 24. 9. 2015 17:01

Radek 71:
jsem rád,že jsme dva :-).Tak to mám já,že si beru jen jeden objektiv a tomu se přizpůsobím.Nejvíc používám 35/2,8 na A7ii a 20/2,8 na A6000.
santilub
Návštěvník

Odeslat příspěvekod santilub 24. 9. 2015 18:19

Amalary píše:No to je pro mne dilema, kterou cestou se vydat. Zda mít jeden univerzál zoom a k tomu na začátek jedno pevné sklo, anebo mít jen pevná skla. Je mi jasné, že pevné skla mají lepší kresbu, ale na druhou stranu mi se mi to zdá jako laikovy dost omezující. Fakt nevím. Co si myslíte o tomto názoru:
http://fotografia.blog.cz/1404/5-dobryc ... -objektivu

Článek není špatný ale je místy až moc radikální...někdy je ten zoom holt potřeba.Potom už je na každém,jakou kvalitu si zvolí.Jestli to nevydrží a sáhne po tom základním,který mu,aspoň na začátek dá pocit,jak je to super,nebo počká a našetří,nebo víc provětrá peněženku a místo 4000 zaplatí např 50-70000 za kvalitu.A nebo mu kvalita bude vyhovovat a nic proti tomu.Tak to je.Jak píše Radek 71.Někdo k tomu dojde,někdo nedojde a bude si vesele fotografovat tím,co má,bude spokojený a o tom to je.O radosti,užívání si to,pohodě....
Alamary : na Sony A6000 se prodává zoom Sony 18-105/4.Dá se koupit za 13-14 K.Je to objektiv řady G,čili prémiové...měl jsem ho a je opravdu super.Dokonce přemýšlím,že si ho k A6000 časem opět koupím a když se mi nebude chtít se tahat s běloušem,vezmu na akci tento.
Jsem se teda rozkecal :D
PS: přikládám odkaz na fotky pořízené A6000 a Sony 18-105
http://www.uschovna.cz/zasilka/GD7UAEFNSCEJTD76-57M/
Naposledy upravil santilub dne 24. 9. 2015 18:56, celkově upraveno 2
santilub
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 24. 9. 2015 18:51

A jak je to se mnou, když nejradši jdu ven s jedním pevným sklem a fotím 4 roky a je mi lehce přes dvacet? Jsem na začátku kruhu, nebo jsem na konci? Jsem zmaten.


Ganec: co to zase blbábolíš, prostě přiznej, že jsi nepochopil můj příspěvek a překroutil ho. Dalším lhaním to nevylepšíš a jaképak zrcadlo? To že z tvého pohledu musí Olympus vyhrát vždycky víme a to je to co psal Ondrej i já.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod santilub 24. 9. 2015 18:58

Nebuď zmaten a užívej si svobody volby :-D
santilub
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 24. 9. 2015 19:35

Já už jsem úplně ztracen, fotografuji 35 let, z toho 21 let pouze pevným sklem, pak zoomem, pak jsem pár let k zoomu používal 4 pevná skla, no a nyní používám už 5 zoomů a jediné pevné sklo. Takže se vlastně stále zhoršuju.
Anebo jsem kdysi chápal o čem to fotografování je a teď jsem to na stará kolena zapomněl. No a nejdřív zoomuju nohama, to mám foťák třeba i v brašně, v tu chvíli se rozhodnu, jaký to má být plus mínus záběr, jestli ultraširoký se zvýrazněnou perspektivou nebo lehce široký, normální či přitažený se spláclou perspektivou, podle toho si sáhnu do brašny či batohu pro sklo (10-24 nebo 16-80 či 70-200), no a pak to zoomem přesně zarámuju, abych se s tím nemusel doma řezat. Ve chvíli, kdy zoomuju, tak už je fotka myšlenkově hotová, takže mě asi zoom zkazit moc nemůže. Takhle samozřejmě když nic neutíká.
Pokud něco utíká, tak zoom to někdy pomůže dohonit. Pak většinou perspektiva nějak vyplyne jako to člověk chytí a jak říká Radek, "přesně takhle jsem to chtěl".
No a taky se přiznám, že zoom od 10mm do 300mm (ve 3 sklech) používám schválně, abych snížil nudu svých fotek. Ono když prostřídám 10mm, 35mm a 300mm, tak se v sérii těch fotek objeví nějaká změna aspoň díky té různé perspektivě když už jinak nic. No a když člověk přidá ještě střídání F1.8 a F11, tak už se na to dá třeba i se zájmem koukat a divák je do toho vtažen a klade si otázky, což je dobré, třeba otázku: "Proč to vůbec fotil a ještě navíc takhle? Co to má znamenat?" A podobně, na nic lepšího se nezmůžu..... ;-)
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 24. 9. 2015 19:53

To asi všechno záleží na vkusu každého soudruha, mě většinou to omezení na jedno ohnisko dovede k lepším fotkám, ale rozhodně to není v případě, když člověk chce z něčeho udělat ucelený report na to bych se nedal. To je prostě moc riskatní.

Co se týká skladby těch fotek, tak já mám zase rád, když report nějakým způsobem drží nějakou výrazovou linii. Třeba nerozdýchám, když se v reportu střídají barevné a černobílé fotky. Na mě to působí hrozně schizofreně ...
Mikeczcz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků