3-denní srovnání Olympus OM-D E-M5 Mark II a Nikona D7100

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod reign 18. 10. 2015 17:22

Ganec se náhodou chová naprosto vědecky : nejprve stanoví hypotézu a pak začne ohýbat argumentaci na její podporu. Úplně běžný jev. No a k tomu má ještě pořádný zápal pro Věc.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 10. 2015 18:29

To mas pravdu .. nenapadlo ma to, asi na to nie som, ohybat realitu :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 10. 2015 19:04

metatron píše:Ganec: lenze ak si nieco myslis, ale vyznieva to inak, tak to je celkom problem, pretoze nepodavas svoju myslienku dalej ... nazoaj ti nie je cudne, ze nie iba jeden clovek ti oponuje, ale vacsina pravidelne diakutujucich?
Predtým mi to bolo čudné .. hlavne to, ako môžu tvrdiť, že si niečo myslím, hoci som vyslovene napísal, že si myslím niečo iné.

No už viem prečo sa takto správajú: vôbec nečítajú čo píšem!
Na tom mojom článku som si to overil: doteraz som si nevšimol, že by ho niekto naozaj prečítal celý.
(A ako viem, že ho nečítali? Ten kto ho prečítal, tak vie :twisted: )
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metatron 18. 10. 2015 19:51

Ganec: prečítal som si tvoj článok.Asi 15 minút som premýšlal čo ti napísať, aby som nepoužil invektívy a nadavky.... a zároveň aby so tu nemusel dávať 20-30 citácií z tvojho článku. Ono by to asi naozaj nikam neviedlo.
Takže za všetky aspoň jedna:

ganec píše:Chcel FOE poškodiť Olympusu?
Napriek tomu, že to tak (v podstate) dopadlo, tiež si to nemyslím; hoci všetky “porovnávačky” spravil tak, aby Nikon vždy suverénne vyhral (o viac, ako je skutočný rozdiel).
Svojím porovnaním sa asi len chcel uistiť, že napriek výhodám, ktoré bezzrkadlovky majú, sa mu ešte stále oplatí zostať u zrkadloviek. Akoby potreboval aby Nikon vyhral. A to až tak zúfalo, že Olympusu nenechal ani štipku nádeje, aby ho mohol v niečom prekonať. Aby aj naďalej mohol tvrdiť, že m43 je horší, lebo je menší.


FOE by bol šťastnejší akb vyhral Olyk na plnej čiare milý Ganec... to si zjavne nepochopil, prečo ten test robil.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod talin 18. 10. 2015 20:04

Luňák, můžeš mi říct, co bych měl obchodního získat na fóru? Máš snad dojem, že se tu prezentují svatební a jiní komerční fotografové?
A teď ke crop faktoru. Popravdě, nemyslel jsem si, že to tu budeme muset řešit.

Ohnisková vzdálenost patří mezi nejdůležitější vlastnosti každého objektivu. Celé téma ale velmi komplikují moderní fotoaparáty, které mají snímače menší než kinofilmové políčko. A tak se ohniska objektivů musí různě přepočítávat. A to takzvaným crop faktorem, který se u různých fotoaparátů výrazně liší.

Reálná ohnisková vzdálenost objektivu

Každý objektiv má určitou ohniskovou vzdálenost. Ať už se jedná o objektiv k zrcadlovce, systémovému nebo běžnému kompaktu, vytváří daný objektiv v určité vzdálenosti obraz, který se promítá na snímač / film. Tuto vzdálenost nazýváme "ohnisková vzdálenost" nebo někdy zkráceně "ohnisko".

Miniaturizace a crop faktor

Jak přišla na trh s fotoaparáty miniaturizace, začaly se zmenšovat nejen fotoaparáty, ale zejména i jejich snímače. A ruku v ruce s tím samozřejmě i objektivy. Klasické kinofilmové pole s rozměrem 36x24mm začalo být příliš velké pro malé digitální fotoaparáty do kapsy, a tak výrobci začali vyrábět fotoaparáty s digitálními snímači velkými třeba jako lidský nehet. Šlo předně taky o finanční stránku věci. Logicky s tímto krokem se musely zmenšit i objektivy. A v tom je právě zakopaný pes.
Uvažme následující praktický příklad. Pan fotograf Starý fotí na klasický 35mm film a používá 50mm objektiv. Úhel pohledu, který tato kombinace poskytuje, se velmi líbí jeho synovi, který chce ale fotoaparát menší a lehčí. A tak si pořídí digitální systémový kompakt se znatelně menším snímačem a 25mm objektivem. Ve výsledku ale obě dvě kombinace poskytnou stejný zorný úhel. Jak je to možné? Pokud zmenšíme snímač fotoaparátu, tak musíme logicky zmenšit i objektiv - tedy i jeho ohniskovou vzdálenost. Díky tomu fotoaparát s menším snímačem a 25mm objektivem poskytne stejný zorný úhel, jako fullframe 35mm film s 50mm objektivem.

Nebo se na to můžeme podívat ještě jinak. 50mm objektiv vykreslí kruhový obraz o určitém průměru. A do tohoto průměru přesně pasuje velikost kinofilmového pole (nyní to berme jako fakt). Jenže když kinofilmové políčko zaměníme za digitální snímač s menšími rozměry, tak dojde k tomu, že tento snímač zachytí pouze určitý výřez z obrazu, který objektiv vykreslil. Zaznamená se menší zorné pole, a tak výsledný snímek bude vypadat, jako bychom jej pořídili objektivem o větší ohniskové vzdálenosti (protože čím větší ohnisko, tím menší zorné pole objektivu).
A nyní jsme již u podstaty věci - fotografujeme-li s fotoaparátem, který má snímač menší než kinofilmové pole, pak musíme reálné ohnisko objektivu (např. zmíněných 50mm) přepočíst na takzvané ekvivalentní ohnisko ke kinofilmu.

A výsledkem je číslo, čemu říkáme "crop faktor". Je to číslo, kterým násobíme reálnou fyzickou ohniskovou vzdálenost objektivů, abychom zjistili, jak se daný objektiv bude chovat na konkrétně malém snímači. Tedy jakou zdánlivou ohniskovou vzdálenost poskytne. V praxi říkáme, že např. 25mm objektiv na micro 4/3 snímači (ten má daný crop faktor 2x) se bude chovat jako 50mm objektiv na kinofilmu. Jinak řečeno, poskytne stejný zorný úhel. Toto přepočtené ohnisko se nám snaží říct "tento objektiv se na malém snímači bude chovat jako takový a makový objektiv na full-frame".

Proč se to celé takto komplikuje crop faktorem a proč se ohnisko přepočítává? Z čistě praktických důvodů. Představte si diskuzi tří fotografů, z nichž jeden říká, že na svém systémovém micro 4/3 kompaktu používá 12mm objektiv. Další se chlubí, že na fullframe preferuje 24mm objektiv. Třetí zase dodává, že u své APS-C zrcadlovky má nejradši 16mm objektiv. Bez přepočítávání ohnisek crop faktorem by se nikdy nedozvěděli, že ve výsledku všichni preferují "stejné" objektivy. Ač mají jejich milované objektivy odlišné fyzické ohniskové vzdálenosti, při pohledu do hledáčku uvidí všichni zcela stejnou scénu. Proto se v praxi ohniska objektivů přepočítávají crop faktorem - abychom měli srovnání dle výsledného chování objektivu v praxi - a ne dle jeho papírových vlastností.

Crop faktor v praxi

Crop faktor, který jsme již mnohokrát zmínili výše, je pevně dané číslo výrobcem daného typu fotoaparátu. Je to parametr daný a neměnný. Crop faktor je vždy daný pro konkrétní typ fotoaparátu. V praxi platí tato čísla:
• Full-frame fotoaparáty: crop faktor 1 (tudíž bez přepočtu - full-frame je cosi jako etalon z hlediska velikosti snímačů a crop faktoru).
• APS-C fotoaparáty: crop faktor 1.5.
• APS-C fotoaparáty Canon: 1.6.
• Systémové kompakty patřící do micro 4/3 systému (zejména Olympus a Panasonic): crop faktor 2.
• Kompakty s 1" snímačem (např. systémové kompakty Nikon): crop faktor 2.7.
Tato čísla jsou pevně daná a můžeme jimi násobit fyzické ohniskové vzdálenosti svých objektivů.
talin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 18. 10. 2015 20:07

:) jo !!!
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 18. 10. 2015 20:18

Zrovna jsem to cetl tady http://www.fotoradce.cz/ohniskova-vzdal ... rop-faktor , kdyz se to to tu objevilo!!! Takze to je ten "crop".
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 10. 2015 20:19

talin: "Luňák, můžeš mi říct, co bych měl obchodního získat na fóru?"

Kdyz se takhle pitome ptas, tak ty nic a nikoho. Kecale.

-- 18. 10. 2015 21:23 --

Ganec píše:(A ako viem, že ho nečítali? Ten kto ho prečítal, tak vie :twisted: )


Rododendron, rododendron, rododendron!
:D :D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JSP070 18. 10. 2015 20:27

metatron píše:FOE by bol šťastnejší akb vyhral Olyk na plnej čiare milý Ganec... to si zjavne nepochopil, prečo ten test robil.

To fakt tu niekto veri, ze Foe by si kupil Olympus? Jeho pochovaju s Nikonom. Asi to bude CSC, ale isto nejaky DX Nikon.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 18. 10. 2015 21:39

Tak si prisadím, na jednom mojom aparáte mám crop 1,7, na druhom nejakých 0,55 (ale tam to prerátava fakt len pošuk). 8-) ešte mám 1,5; 2,0 a 1,0.
No a kamoš s bedýnkou neviem, 0,1??? :D :D :D0
pomóoc, cropenatiem! :shock:
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod metatron 18. 10. 2015 22:41

bob222: pockaj spatne to mozno nefunguje :D
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 18. 10. 2015 22:51

už radši kopíruje celý texty v chabé naději, že to má fotorádce správně :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ricci7 19. 10. 2015 07:35

Ať už je Talin autorem článku, nebo to zkopíroval je jedno. To co tady říká má správně.
Ricci7
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 10. 2015 07:40

Crop faktor není "daný" pro konkrétní typ aparátu, ale je to vzájomný pomer uhlopriečok efektívnej časti čipov.
Inak ok, len od stredoformátu je to prepočítavanie dosť trapas. ;-)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 19. 10. 2015 07:52

Udelat chybu v dobe, kdy se vecer sedi u lampicky a cipsů a je k dispozici google je umeni a copy/paste má to skoro nulovou hodnotu.
Pamatuji se slzou v oku ucitele elektrotechniky a mereni, ktery sikanoval (vetsinou divky) tim, ze nechal nakreslit patricne schema (ktere umely zpameti prave vetsinou divky, kluci si casto nepamatovali, nebo ukol neudelali) a pak se zeptat "co se stane, kdyz tady misto rezistoru bude LED dioda". A bylo vymalovany.
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků