3-denní srovnání Olympus OM-D E-M5 Mark II a Nikona D7100

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltokar 30. 9. 2015 10:14

Ak pominiem niektore vazne nedostatky v logike toho, co si napisal (ako napr. "len vtedy, keď sa na daný účel hodia" = "naseriem sa do kazdej diskusie, kde niekto chce zrkadlovku"), tak :

1) a doporucim Olympus v kite
2) a doporucim Olympus (5merova stab)
3) a doporucim Olympus, ktory by si kupoval na video len blazon, ked aj samotny Olympus pripusta, ze doteraz na video kaslal
4) a doporucim Olympus
5) a doporucim Olympus
6) a doporucim Olympus

No fakt nikde nevidim to zbostovanie Olympusu :D

Nehovoriac o tom, ze zrkadlo si mal nejake v ruke asi 5 minut, ale dokazes o nich zasvatene diskutovat :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 9. 2015 10:38

Si len príliš úskoprsý: kdže máš oko len na hľadáčiku, nevnímaš všetky tie veci okolo

A tohle je právě jeden z důvodů (nikoliv jediný a úplně nejdůležitější), proč upřednostnit hledáček před displejem.
Mnoho fotografů (kteří skutečně fotografují) zjistilo, že na místě byla úžasná atmosféra, krajina, prostředí, ... ale když si z toho nacvakali (či pro Gance palcem pravé ruky naťukali) ty úžasné fotografie, tak doma z nich ta úžasná atmosféra jaksi zmizela a je na nich nudné cosi.
Na vině je to, že fotograf vnímá celou atmosféru a všechno okolo a nemá vůbec šanci vidět co z toho skutečně fotografuje. Jaký výřez a jak působí ta scéna když stejně jako potom na fotce to okolo už nebude. V hledáčku máš v ideálním případě výřez skutečnosti a okolo tmu.
A ta tma okolo strašně pomáhá k dobré fotce, protože najednou je na tom místě ta fotka sama. Nepomáhá ji ta atmosféra, která okolo už nebude.
Ganec coby specifický příznivce bezzrcátek se strefil těsně vedle. Spolu s dalšími nezkušenými fotografy opěvujícími EVF básní o tom, že v hledáčku vidí "hotovou" fotku, ale to důležitější mu uniká, to, že důležitější je v hledáčku vidět samotnou fotografovanou scénu BEZ okolí, lhostejno, zda "hotovou". "Hotovost" té scény jde do kytek vždycky, když bude upravovaný RAW, když je příliš vysoký DR třeba se sluncem v záběru nebo už jen z důvodu toho, že mezi špatně kalibrovaným obrazem v hledáčku oproti kvalitnímu monitoru a papíru spíše uškodí tomu vjemu, než prospěje nehledě na to, že fotograf se brzy dofotografuje do stavu, kdy tuhle špatnou berličku fakt nepotřebuje, jelikož zná budoucí výsledek dřív, než vyndá foťák z brašny.
Vnímat všechny ty věci okolo mohu kdykoliv (mám dvě oči a mám ruce, které dávají hledáček k oku a zase od něj), ale pokud už dělám jednu fotku, fakt nebudu místo přemýšlení nad ní doslova koukat kde co lítá. To bych pak přinesl 4000 fotek z pingpongu a 99,9% z nich úplně zbytečně. ;-)
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 30. 9. 2015 10:38

Ono fakt keby aspoň občas ponúkol panasonic, sony alebo fuji, tak to beriem. A každý má niečo do seba trebárs proti tomu olympusu.
Ja fakt skončím pri tých trápnych analógiách s autami, mne to pripadne ako otázky na šporťák pre dvoch, rodinné auto s veľkým kufrom, pick up a prípadne limuzínu so záverom že nie je nad čím špekuľovať, všetko zvládne dacia logan, v prípade pick upu odpálime kus strechy a jedéééém!!!!
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 30. 9. 2015 10:38

Mate taky takovou zkusenost s pokrytci jako ja? Klasicka situace, tri roky zpet, rodinna debata jaky auto, delal jsem si legraci z Dacie a byl jsem napomenut ze "nekdo treba nema penize, tak se mu nemam smat". Coz byl pohled ktery jsem uplne neresil, ale situaci jsem moc neustal, byl jsem za grazla co shazuje znacku jen tak. Loni touto dobou jsem mel na konfiguratoru dacie vykonfigurovany auto co jsem si chtel koupit, protoze je mi to "opravdu jedno", chtel jsem jit z firmy pryc a nejezdil bych daleko a Sandero mi prislo pekny. Nakonec jsem ve firme zustal, takze jsem si Dacii nekoupil. No a v cervnu resila auta ta slavna pribuzna, lizla se trochu a ja ji rikam az si zkusi vykonfigurovat Dacii, ze ta treti generace nema problem. To bylo prekvapeni, kdyz jsem se dozvedel ze neni zadna luza, rumuna NIKDY, lital samej povl apod. A stacila flaska vina.
Celym zivotem se tahna linka toho, ze kdyz si nekdo dela legraci z polaku jak sislaj, tak si nakonec vezme polku, protoze je to cele metahumor, kdezdo ti vstupovaci do deni, ti domovni duvernici I kateogorie a prizemni umravnovaci, to jsou darebaci nejhorsiho zrna.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 9. 2015 10:44

Radek71: ano, sociální inženýři, kteří nezvládnou sami sebe, takže musí rozhodovat o životě druhých a posuzovat je. Pokud si někdo dostatečně váží sám sebe a není sociopat či psychopat, pak ho fyzicky bolí i pomyšlení na to, že by mohl řídit vnitřní svět těch druhých. Automaticky si totiž představí, jak by blil, kdyby někdo dělal totéž jemu. Pouze člověk, který si neváží sám sebe, s klidným svědomím uvažuje stejně o druhých.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 30. 9. 2015 10:58

ForeignerOnEarth píše:[i]...
Vnímat všechny ty věci okolo mohu kdykoliv (mám dvě oči a mám ruce, které dávají hledáček k oku a zase od něj), ale pokud už dělám jednu fotku, fakt nebudu místo přemýšlení nad ní doslova koukat kde co lítá. To bych pak přinesl 4000 fotek z pingpongu a 99,9% z nich úplně zbytečně. ;-)

...nebo několik stovek "fotek" z testování... :nenapadne
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 9. 2015 11:02

T-Lama: víš co, sundej si brnění s nápisem "Olympus", odlož meč s vyrytým m4/3 a rozhlédni se jestli tady někdo bojuje proti m4/3 království nebo si jen dělá srandu z jednoho pitomce. To je dost zásadní rozdíl. :-D
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 9. 2015 11:38

Tak ja si z teba ešte aj robím srandu? ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nexnex 30. 9. 2015 12:28

pro FOE:

proboha, už těch sáhodlouhejch sentencí o nezastupitelnosti optického hledáčku nech, je to trapný. Někomu vyhovuje to, jinýmu ono, na něco je lepší optika, na něco televize...zdůvodnění už tady padlo dost.
nexnex
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 9. 2015 12:53

To, co jsem napsal, platí pro EVF nehledě na to, že jsem reagoval na:
Si len príliš úskoprsý: kdže máš oko len na hľadáčiku, nevnímaš všetky tie veci okolo
No a argumentace na něco podobného tu ještě neběžela nikdy. A kromě toho jsem psal o hledáčku obecně, nikoliv o optickém, to co jsem napsal, platí pro oba.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 30. 9. 2015 13:01

Hledacek je dulezity. Nejde o to divat se kolem dokola .. jde o to naucit se videt tunelove jen na danou scenu a k tomu pomuze hledacek, proste prilozim oko k fotaku a mam ani ho nemusim zapinat. Foceni je o tom naucit se vnimat scenu (jen ten uhel zaberu na ktery mam objektiv) ne cele okoli.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 30. 9. 2015 13:03

Vy se mne budete asi smat, ale s problemy fokusu Fuji a s dynamikou "ulice" se mi ted opakovane stavalo, ze jsem si popletl rezimy a nepoznal jsem ze tam mam OVF nebo EVF. Poznal jsem to az jsem to prepnul. A bacha, neni to proto, ze EVF je hyperkvalitni, ja mam EVF v BW modu, takze jsem to nepoznal ani podle toho, ze EVF je BW a OVF je barva :-)

-- 30. 9. 2015 14:08 --

To ej chele trochu proti Gancovi, ktery bere bonus, ze jako kouka po celem okoli... jinak ohnisko a cela "kamera" je klicova u filmu, proto se delaji director kukatka, predstavit si scenu bez koukani do kukatka, to neumel snad ani Kubrick... mozna Ganec.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 30. 9. 2015 13:30

chel píše:Hledacek je dulezity. Nejde o to divat se kolem dokola .. jde o to naucit se videt tunelove jen na danou scenu a k tomu pomuze hledacek, proste prilozim oko k fotaku a mam ani ho nemusim zapinat. Foceni je o tom naucit se vnimat scenu (jen ten uhel zaberu na ktery mam objektiv) ne cele okoli.

Vidíš a já zase doporučuju nechat otevřené i druhé oko a snažit se vnímat během focení i dění okolo mě. Prostě je to případ od případu jiné.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 30. 9. 2015 13:42

Já taky koukám při focení s druhým okem otevřeným (což je u Fujiny která má hledaček na kraji ještě pohodlnější). Problém je, že lidi které fotím to občas trochu vyvádí z míry že na ně koukám druhým okem, prý jsem divný :D
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 30. 9. 2015 13:45

Ja to resim tak, ze dost casto davam fotak z oka, delsi dobu to drzim jenom kdyz je husto dolezita scena typu polibek, navlikani prstynku, vypusteni holubu apod.
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka