3-denní srovnání Olympus OM-D E-M5 Mark II a Nikona D7100

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 28. 7. 2015 22:57

dadajax píše:Za mě je to uzavřeno. Došli jsme společnými silami k tomu co tvrdím už dávno, že ohnisko nemá na perspektivu přímý vliv, pouze nepřímý. O nic jiného mi nešlo, nic jiného jsem neřešil a do ničeho jiného se zatáhnout nenechám :)

Kde jsem to jen cetl uz... :hm :D

Ze ma neprimy vliv? Ha ha, totez muzu napsat o vzdalenosti, ze ma neprimy vliv a co s tim udelas? Vubec nic. A vubec nic neudelas, az po tobe bude chtit zakaznik pritahnout velmi vyrazne pozadi od popredi (nerkuli rozostrene) a ty nebudes mit teleobjektiv. K cemu ti pak bude ten tvuj argument o neprimem vlivu? Aha, vid 8-)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tumek 28. 7. 2015 22:57

Něco pro negramotu.
Co to je perspektiva?
MI tio připadá jako nějaký imaginární pojem.
Ke kterému všichni vzhlížejí a prd o tom ví:)
tumek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 28. 7. 2015 23:05

Z vedlejsiho vlakna zajimavy komentar:

Callgaro píše:Já prostě i ten zoom nastavuji vesměs na konkrétní ohniska, protože chci nějaký charakter podání.

Callgaro píše:nemám rád ultraširokáč. Až na vyjimky nechci aby kopec cca 10-15km daleko vypadal jak 50km daleko

Asi je sam take male dite... :D

Callgaro píše:Někdy mi ty debaty s PL připadají jak s malym dítětem...
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 28. 7. 2015 23:14

Nějak nechápu. Nemám rád použití ultrasirokace, tedy vesměs fyzických ohnisek pod 20mm, přesto chci na fotce dosáhnout sirokouhleho záběru. Co s tím? Buď stredoformat, nebo panorama.
To že má nějaké ohnisko nějaký charakter tu už asi pět stran nikdo nerozporuje, to že se perspektiva tak jak jí známé z fyziky nemění s tím nemá co dělat
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tumek 28. 7. 2015 23:15

Jo a někdy je ten kopec i s rybinou tak blízko, že to máš skoro jako makro vidíš rybě mihalice a na vrchol Matterhornu dosáhneš levou zadní.

-- 28. 7. 2015 23:20 --

A bude to tím, že jsem si v akvárku postavil kopec ve tvaru Matterhornu... v nadživotní velikosti a nejednalo se o akvárko, ale o 50m bazén...

-- 28. 7. 2015 23:21 --

A nakonec jsem skončil v bažině až po krk ve sračkách...
tumek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 28. 7. 2015 23:38

Callgaro píše:Nějak nechápu.

Callgaro píše:nemám rád ultraširokáč. Až na vyjimky nechci aby kopec cca 10-15km daleko vypadal jak 50km daleko

For je v tom, ze za ten "50km kopec" muze prave ten ultrasirokac, stejne jako muze za to, ze muj labrador vypada jako jezevcik, kdyz mu udelam portret ultrasirokacem.
Ale klidne mi pojd vysvetlit, ze ne, ze za to nemuze ultrasirokac (tedy objektiv), ale ze za to muzu ja, protoze nestojim dost daleko :-D
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 28. 7. 2015 23:39

Nejaky 18mm ohnisko 35EQ se nepouziva na fotku hory 10km daleko, ale na velkej sutr 3m pred objektivem a horou 10km daleko...
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 28. 7. 2015 23:40

Petr Luňák:

FotoABC píše:
Mění se jídelní lístek se změnou kuchaře?

Nekdy ano, nekdy ne. Zalezi na tom, z jakeho duvodu nastoupil novy kuchar a co od nej majitel ocekava.

Táák, no a v tom fotografování je to podobné.
Ten, kdo fotí pejsky a zrzky na pár metrů, tak toho logicky ani nenapadne, že by měl ze stejného místa na stejnou vzdálenost fotit tuhle dvojici jednou širokáčem a po druhé teleobjektivem.
Pokud stojíš na vyhlídce, přemýšlí fotograf úplně jinak, prostě který výřez tam chce mít.
Tam pak může mít snadno smysl cokoliv: od f=10mm v případě, že chce zachytit i prostředí té vyhlídky, protože je něčím zajímavé, což se stává nebo cokoliv až třeba k 300mm pokud chce splácnout zajímavá krajinná pásma. A celý rozsah 10-300mm může mít smysl změnit aniž by udělal krok.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 28. 7. 2015 23:51

Petr Luňák píše:
Callgaro píše:Nějak nechápu.

For je v tom, ze za ten "50km kopec" muze prave ten ultrasirokac, stejne jako muze za to, ze muj labrador vypada jako jezevcik, kdyz mu udelam portret ultrasirokacem.
Ale klidne mi pojd vysvetlit, ze ne, ze za to nemuze ultrasirokac (tedy objektiv), ale ze za to muzu ja, protoze nestojim dost daleko :-D

Objektiv za to může. Ale ne proto, že by byla jiná perspektiva. Viz Tvůj příspěvek kde jsi porovnaval fotku z 14tky a telete a kdybys byl soudnej, tiše by jsi se vytratil a netahal sem z povzdálí lidi kteří se do tématu nevmesovali
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 28. 7. 2015 23:55

Petr Luňák píše:
dadajax píše:Za mě je to uzavřeno. Došli jsme společnými silami k tomu co tvrdím už dávno, že ohnisko nemá na perspektivu přímý vliv, pouze nepřímý. O nic jiného mi nešlo, nic jiného jsem neřešil a do ničeho jiného se zatáhnout nenechám :)

Kde jsem to jen cetl uz... :hm :D

Ze ma neprimy vliv? Ha ha, totez muzu napsat o vzdalenosti, ze ma neprimy vliv a co s tim udelas? Vubec nic. A vubec nic neudelas, az po tobe bude chtit zakaznik pritahnout velmi vyrazne pozadi od popredi (nerkuli rozostrene) a ty nebudes mit teleobjektiv. K cemu ti pak bude ten tvuj argument o neprimem vlivu? Aha, vid 8-)

Původně to bylo tuším: "Já už jsem si to pro sebe uzavřel. A nerýpejme se v tom, nikomu to neprospěje." :nenapadne

Jinak fakt nevim, co tu řešíte. :-D
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 28. 7. 2015 23:58

Tadyhle na té fotce s 15mm eq. mně vadí, že je to málo široký:

DSC_7696.jpg
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tumek 28. 7. 2015 23:58

Problém je v tom, že jezevčík není nikdo jiný než pan Majer...

-- 29. 7. 2015 00:10 --

Už to i Dostojevskému Idiotovi došlo, když vyfotím širokáčem pana Majera nedejbože jezevčíka dejme tomu a nebudeme přehánět do 50 metru, a uděláme výřez kostičky a kostičky budeme mít stejnou perspektivu:)
tumek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 29. 7. 2015 00:24

FotoABC píše:Ten, kdo fotí pejsky a zrzky na pár metrů, tak toho logicky ani nenapadne, že by měl ze stejného místa na stejnou vzdálenost fotit tuhle dvojici jednou širokáčem a po druhé teleobjektivem.

Coz o to, ono ho to napadne, ale delat to nebude, protoze to totalne postrada tvurci smysl. Takhle totiz cvaka kazdy turista, ktery je liny pohnout zadkem a namisto toho otoci zoomem. A pak to dela take samozrejme kazdy, kdo nechape co je to perspektiva a jak se s ni da krativne manipulovat.

Callgaro píše:Objektiv za to může. Ale ne proto, že by byla jiná perspektiva. Viz Tvůj příspěvek kde jsi porovnaval fotku z 14tky a telete a kdybys byl soudnej, tiše by jsi se vytratil a netahal sem z povzdálí lidi kteří se do tématu nevmesovali

To nebyla fotka ze 14tky, ale VYREZ ze ctrnactky. A to vyrez takovy, ze jsem to musel jeste upsamplovat, aby bylo vubec neco videt, takze strasne praktickej a uzitecnej postup, urcite to kazdemu zacatecnikovi poradis, ze? :lol:
A jestli si myslis, ze soudnost spociva v drzeni huby a kroku s kazdou blbosti, co se siri verejne jako mor, tak s touhle logikou si bez podat ruce s tema ovcema co mavali cervenejma kartickama.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 29. 7. 2015 00:30

Petře Luňáku, ve většině případů s tebou souhlasím, ale hned na začátku téhle diskuze, kde šlo čistě jen o vztah mezi perspektivou a ohniskem, jsem ale tušil, jak to dopadne.
Nakonec sem sám dáš 2 fotky, které dokazují to, co tvrdili tví "soupeři" a místo toho, aby jsi to nějak rozumně ukončil, začne se tu řešit kvalita fotky, hloubka ostrosti, že vše můžeme fotit širokáčem atd.
Ale o to přece PŮVODNĚ vůbec nešlo, řešila se teorie.

Je nutné se snažit za všech okolností vyhrát?
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tumek 29. 7. 2015 00:36

Klasik, ale pořád na tom jsem neobvykle dobře, nebot řezy řezy, abych docíli 14mm objektivem 200mm objektivem stejné perspektivy jsem o podobný div světa nikdy nestál, ale co nebylo kdysi je dnes samozřejmost. Pokrok soudruzi...
tumek
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka