Nový Olympus 7-14 f 2.8

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Poltergeist 6. 7. 2015 21:52

Ahoj, na dovolenou hledáme něco jiného než DSLR s APSC,
narazil jsem na nový objektiv Olympus 7-14mm 2.8, jaký je, zkoušel to někdo ?
a jaký podvozek na to, stačil by OMD5, či PEN3 ?
(nákup použitého těla na webech jako je Ebay zvažujem)

a jak si to srovnat třeba s Nikkory na FF ? ohnisko je přesně 2x delší jako na FF snímači a clona jakoby 2x vyšší ? (místo 2.8 je to 4.0) ? takhle se to ,,přepočítává" subjektivně na FF u bezzrcátek ?
díky
Poltergeist
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BoN.cz 6. 7. 2015 23:51

Ohnisko je 2x delší, ale clona je z hlediska expozice taková jak je uvedeno ( 2.8 ). Jen pro účely výpočtu hloubky ostrosti je jako vyšší ve srovnání s FF.

Zkus se podívat na Paladix, jestli tam uvidíš nějaký e-m10, e-m5, nebo třeba e-pl5 jestli hledáš něco menšího. E-P3 (PEN3?) bych nebral, má starší snímač s dost horším výkonem na vyšší ISO...
BoN.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod airmt 8. 7. 2015 22:52

Nemám osobní zkušenost s více než půlkilovým objektivem na PENu nebo OMD. Zkoušel jsem jen 12-40/2.8 na E-M5 a ergonomicky to šlo, na celodenní focení by k tomu však rozhodně měl být přídavný grip. K tomu většímu a těžšímu 7-14 tím pádem určitě taky. PEN na to stačí obrazově určitě, ergonomicky ale spíše jdi do E-M5/E-M10 právě kvůli ovládání a přídavným gripům.
Pěkné fotky z 7-14 má robinwong (ale ten má pěkné fotky vždycky):
http://robinwong.blogspot.it/2015/05/ol ... -lens.html
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 9. 7. 2015 07:41

Přídavný grip na E-M10 umožní držení trožku těžších objektivů, ale nejvyšší rozumnou hmotnost odhaduji na 300g. Půl kila ani ze srandy.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 7. 2015 08:42

S kombinaciou relativne velkeho/tazkeho 7-14/2.8 + mini-tela to clovek na dovolenke nevyhra... radsej by som bral k Olympusu bezny setak, prip. 2 pevne objektivy a trocha menej sledoval pixely (resp. viac dovolenkoval).

EDIT: ak uz vezmem do uvahy cenu a velkost toho objektivu, tak by stal za zvazenie nejaky univerzalny Sony RX10/Pana FZ1000. Tie maju aspon univerzalnejsi rozsah a aj mierne lepsiu ergonomiu, aj ked treba zlavit z kvality vystupu...

EDIT 2: ak mas FF telo, tak by bolo mozno lepsie k nemu dokupit lacnejsi sirokac, napr. 18-35/3,5-4,5G - ten ma len okolo 380g, ponuka lepsiu pracu s HO ako Olympus, stoji vyrazne menej a k telu bude aj lepsie pasovat...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marfos 9. 7. 2015 09:16

A nebo k Penu dokoupit fotocihlu a ergonomie zrcadlovky je zpět i s 0,5kg sklem :)
Marfos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 7. 2015 09:34

Tie tehlove reklamy su fajn, v tomto pripade by sa jedna k Olympusu hodila... svetlejsie zoomove objektivy im nedavaju ziadnu vahovu/ergonomicku/pracovnu vyhodu voci DSLR a este to vyjde aj drahsie...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 9. 7. 2015 09:55

Když jsem pořídil první mFT, GF1, tak jsem skrz redukci používal Leicu 14-50/3,8-5,6 což je oproti 7-14 ještě větší a dalo se s tím fungovat. Na g3, EM1 a EM5 MKII jsem měl už nasazený i nový 40-150/2,8 a pokud je grip, tak opět jsem se necítil nějak limitovaný. S panasem 100-300 opet nebyl žádmý problém. Počítám, že to máme nastavené každý trochu jinak, univerzální rada neexistuje.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 9. 7. 2015 11:24

Když je objektiv větší než tělo, drží se soustava za objektiv. Dalekohledy vůbec těla nemají, ani přídavné gripy..... ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 9. 7. 2015 11:55

Poltergeist píše:a jak si to srovnat třeba s Nikkory na FF ? ohnisko je přesně 2x delší jako na FF snímači a clona jakoby 2x vyšší ? (místo 2.8 je to 4.0) ? takhle se to ,,přepočítává" subjektivně na FF u bezzrcátek ?
díky


Je to nesmyslná otázka. Clona je dána poměrem průměru otvoru pro světlo ku ohnisku a je to relativní hodnota. Nelze mluvit o absolutním přepočtu, pouze mžeme porovnávat DŮSLEDKY clony a světelnosti.
1. důsledek: hloubka ostrosti: f/2.8 na Olympus m4/3 odpovídá f/5.6 na full frame
2. důsledek: expozice: na stejné ISO 100 vychází při F2.8 stejný čas
3. důsledek: schopnost kvalitniho obrazu za nedostatku světla: při stejné kvalitě snímače a postprocesu f/2.8 na Olympus m4/3 odpovídá f/5.6 na full frame, tedy pokud je ISO 100 na m4/3 stejně kvalitní jako ISO 400 na FF nebo ISO 1600 a 6400,....
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 9. 7. 2015 12:30

Grimjaur píše:Když jsem pořídil první mFT, GF1, tak jsem skrz redukci používal Leicu 14-50/3,8-5,6 což je oproti 7-14 ještě větší a dalo se s tím fungovat. Na g3, EM1 a EM5 MKII jsem měl už nasazený i nový 40-150/2,8 a pokud je grip, tak opět jsem se necítil nějak limitovaný. S panasem 100-300 opet nebyl žádmý problém. Počítám, že to máme nastavené každý trochu jinak, univerzální rada neexistuje.


Pokud jsem dobře googlil, tak uvedená Leica váží 430g. Není to málo, ale není to přes půl kila. A druhá věc je grip. Ten na E-M10 je jen výstupek pod první články prstů.
Mám E-M10 s gripem a Tair 135/2,8 (cca 650g). Tady jsem v situaci, kdy ostřím prstencem a "aparát" držím za objektiv...
rousini
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků