Olympus E-PM2 a stabilizace

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lapish 1. 6. 2015 23:01

Jakým způsobem u Olympusu E-PM2 snadno poznám že stabilizace na čipu funguje? Když přepnu foťák na manuální zaostřování a točím zaostřovacím kolečkem, abych viděl na displeji zvětšený výřez obrazu, nevidím žádný rozdíl v klepání obrazu mezi zapnutou a vypnutou stabilizací..klepe se při obou. Může to být problém se stabilizací, nebo se stabilizace uplatňuje jen až při focení a ne při ostření?
Když ale nasadím objektiv Panasonic 14-45 IOS se zapnutou stabilizací, obraz na displeji je znatelně klidnější a většina klepání zmizí.

Druhá otázka - koupil jsem za docela dobrou cenu starší opotřebovaný objektiv Panasonic 14-45 (H-FS014045), má jen nějaké vlásečnice a pár drobných škrábanců na skle, zoom jde trochu ztuha a má trochu ťuklý bajonet kam se dává sl. clona. Bude vyjma stabilizace lepší než setový Olympus 14-42 II R? Podle hodnocení na fórech vypadá Panasonic obrazově lepší, na druhou stranu je o dost těžší a větší, ale zase se nemusí skládat/rozkládat a je menší než Olympus v rozloženém stavu.
lapish
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Grimjaur 1. 6. 2015 23:33

14-45 je rozhodně lepší, troufám si tvrdit, že to je nejlepší základní sklo do 10 litrů pro systém mFT.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lapish 2. 6. 2015 11:38

Ad nejlepší - A co Olympus 12-50mm? Ten prý je taky dost dobrý a Panasonic nebude úplně ideální na makro (ostří až od 30 cm).

Panasonic 14-45 kdyby byl jako nový tak by byl tedy zřejmě lepší než Oly 14-42, ale nevím jak velký vliv na obraz budou mít ty vlásečnice/škrábance na krycích sklech z obou stran a nečistoty uvnitř, nebo jak rozebrat a vyčistit nebo promazat objektiv aby zoom šel otáčet hladce.
Zajímavé je že nový se u nás P 14-45 prodává levněji než Oly 14-42, když před pár lety dle amerických cen byl 14-45 asi 2x dražší než O 14-42. Ale nevím kdo by si 14-42 koupil za těch 8 tisíc...Olympus to s těma cenama trochu přehání.

Nějaký tip jak otestovat že stabilizace snímače funguje?
lapish
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 2. 6. 2015 11:57

Olympus seťák sa kupuje v kite lacno. Iba šialenec by to kupoval nové za tie ceny samostatne.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 2. 6. 2015 11:59

lapish: cvakni nejaky text na cca 4 metre s casom dlhsim ako cca 1/3 prepocitaneho ohniska bez a potom s. Napr. na najdlhsom konci skus s casom 1/15
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lapish 2. 6. 2015 12:35

Itokar: OK, zkusím. Podle recenzí ale stabilizace v těchhle foťácích není žádný zázrak, i při recenzování nebyl velký rozdíl s a bez stabilizace, tak nevím jestli z toho porouchanou stabilizaci poznám :) Zkusím tedy 1/15s na ohnisku cca 40mm a uvidím jestli bude nějaký rozdíl. Divné je že na displeji při zvětšení obrazu u manuálního ostření jsem rozdíl nepozoroval...
lapish
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 2. 6. 2015 12:49

Tak pocitaj 2EV az 2.5EV max, ze to ustabilizuje, pri dlhsich casoch to budes poznat, to ze to nevidno na display je preto, ze stabilizacia sa zapne az pri cvaknuti. Zial, stabilizacia, fungujuca nonstop, je myslim len u najvyssich modeloch. Co je dost neprijemna vec, pretoze vyhoda stabilizovaneho cipu s EVF/display ide do .. no, kamsi .. :(
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lapish 2. 6. 2015 13:14

Takže stabilizace se zapne jen na cvaknutí a neprojevuje se tedy při manuálním ostření na displeji? Musím to otestovat, abych zjistil jestli to mám reklamovat :-)
2 - 2.5 EV to mi moc neřekne...ještě nejsem tak pokročilý :-) Kolik je to v sekundách?
S tím Panasonic 14-45 objektivem funguje stabilizace nonstop. Pokud bych tedy používal tento objektiv, je lepší používat stabilizaci v objektivu nebo ve foťáku? Počítám že ta v objektivu bude lepší...a pak nastavit v menu Priorita IS v objektivu na zapnuto (což zřejmě vypne stabilizaci na čipu u objektivů které ji mají, ale když vyměním objektiv za jiný bez stabilizace, tak stabilizovat čip bude, je to tak?).
lapish
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 2. 6. 2015 13:25

Ano
EV v postupnosti, napr. 1/250 , 1/160, 1/125, 1/80, 1/60 atd. .. ak najkratsi cas bez stabilizacie udrzis napr. 1/250 , tak 2EV k dobru znamena, ze ti to udrzi pri 1/125, ale na cas 1/160 pozor, pri zapnutej stabilizacii to asi bude trosku maznute.
Ano, objektiv je lepsi. S tou prioritou neviem potvrdit, nemam taky objektiv :D .. vyskusaj. Ale snad ano.
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lapish 2. 6. 2015 13:36

Aha, takže o 2 EV znamená že udržím 2x delší čas než bez stabilizace? Nenapsal jsi to obráceně, že udržím 1/160 ale u 1/125 už si mám dát pozor?
Např. u 40mm ohniska (80mm ekviv) bych udržel 1/80s, se stabilizací 1/40s ? Podle nějaké tabulky co se dívám to ale spíše vypadá že posun o 1 EV je vždycky čas /2 nebo *2, takže o 2 EV delší čas od 1/80 by bylo 1/20...

Panasonic objektiv jsem koupil za 9 stovek, uvidím jestli bude stát za to :-) Má někdo zkušenosti s čištěním objektivu zevnitř, případně promazáním aby otáčení při zoomu šlo hladce a plynule?
lapish
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 2. 6. 2015 13:50

Asi som to napisal komplikovane, ale pozeras dobre, ako kazdy 1EV je posun o /2 (alebo *2), teda 2EV = 4x dlhsi cas.
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 2. 6. 2015 14:01

Mám jak 12-50, tak 14-45. Olympus je větší univerzál a širší. 14-45 jsem přenechal ženě, protože ještě využívám 12-40, ale to je jiná liga. 12-50 jsme si oblíbil kvuli tomu, že se mi hodí na video a pak je malá a lehká, takže ji mám jako turistické sklo furt nasazenou na jedno těle. nějaký drobný škrábaneček bych na předním skle moc neřešil (jde o to kde je), vzadu už je to horší.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lapish 2. 6. 2015 15:17

Na zadním skle dělá škrábanec problémy? Nějaký tam je...
Navíc když se do objektivu podívám zezadu (ze strany kde se připojuje k foťáku), vidím v něm ostře nějaké docela velké smítko, nevím ve které části uvnitř je zachycené, ale při klepání s objektivem se nepohne.
Zatím jsem s objektivem ještě skoro vůbec nefotil abych viděl jestli to bude vidět i na fotkách..
lapish
Kolemjdoucí