Olympus OM-D E-M5 II

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod airmt 11. 2. 2015 18:05

OT:
Ceny hledáčků jsou úlet. Ale to nejen u Oly, ale i u Sony, Panasonicu a dalších... na accessories se vždycky rýžovalo.
PENy dotované určitě nebyly. Zaváděcí cena E-PL5 + 14-42 (17500 Kč v dobách levného Eura) už byla ve srovnání s cenama zrcadlovek (Rebely od Canonů) dost vysoká. Není třeba asi připomínat, jak výrobci mluvili o tom, že absence zrcátek a hledáčků umožňuje levnější výrobu... S E-PL7 se cena vrací tam, kde byla s E-PL1. Snad už Olympus dostal rozum, poněvadž teď potřebuje co nejširší uživatelskou základnu.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 2. 2015 18:21

Cena hotového výrobku se odvíjí také od nákladů na vývoj, množství prodaných kusů, efektivity výroby atd. Vzhledem k tomu, že výrobci CsC jsou všichni do jednoho už léta ve ztrátě, je zřejmé, že většinu svých produktů dotují, hlavně ty levnější. OMD-EM1 v ceně FF zrcadlovky od C nebo N je ziskový skoro určitě. Je to vidět i na nových modelech, všichni začali ve větším uvádět modely střední a vyšší třídy, protože se dají lépe nacenit a je o ně větší zájem.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 2. 2015 18:50

airmt píše:Ceny hledáčků jsou úlet.
Vzhľadom k porovnaniu cien hľadáčikového a bezhľadáčikového modelu a k faktu že u jedného modelu to zvyčajne nezostane je cenovo výhodnejšie kúpiť si hľadáčik osobitne. Od toho sa odvíja aj cena príslušenstva.

airmt píše:Není třeba asi připomínat, jak výrobci mluvili o tom, že absence zrcátek a hledáčků umožňuje levnější výrobu...
Neviem o tom žeby dáky výrobca niečo tvrdil o lacnejšej výrobe! Agentúra JPP to asi vydedukovala z menších rozmerov.
Naopak, Panasonic vysvetľoval že aj reálna výrobná cena nie je až taká nízka: sú používané kvalitnejšie materiály, nie je možné používať toľko "lacných šmejdov z číny" a je nutná aj elektronika navyše.

-- 11. 2. 2015 17:53 --

No späť k E-M5 II:
Podľa rozhodovru spomenutého na 43rumors má iný snímač ako má E-M5 (hlavne kvôli elektronickej uzávierke).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 2. 2015 19:19

Neposoudím, jak je to s těmi šmejdy z Číny, ale intuitivně bych očekával, že foťák s minimem mechanických součástek snese v útrobách přinejmenším stejné množství šmejdů z Číny jako složitější model. K počtu dílů. Nikon 1 V1 (první v řadě a s EVF) obsahuje 195 dílů (http://www.sansmirror.com/cameras/a-not ... eview.html), zatímco DSLR Nikon bývají složeny z tisíců dílů. Pokročilejší CsC s pokročilejším ovládáním a od jiných výrobců patrně mají součástek víc než V1, kde si dal Nikon záležet na optimalizaci. Nicméně mi z dostupných dat vychází, že cena CsC těl je vysoká hlavně proto, že se jich prodá málo. Např Olympus prodá celosvětově 0,5 milionu m4/3, Nikon k 5 milionům Nikon 1 + DSLR a bývalo to ještě víc. Nikon + Canon pořád ještě ovládají skoro 80% světového trhu, Sony 15% mirrorless + DSLR. ...a rozhodně bych si raději koupil model s integrovaným hledáčkem, neztratím ho, nebrání jinému příslušenství (třeba blesku), přídavný bych navíc stejně u nového foťáku používal s odporem kvůli zastaralosti.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod airmt 11. 2. 2015 19:21

Ganec: Pana G5 se vyprodával s objektivem za cca 9500 Kč, G3 taky... takže cena hledáčku zvlášť pak vypadá úplně jinak než porovnání cena PENu + hledáček vs. cena E-M10.
Pana je samozřejmě jinak vyrobený, nemá celokovové tělo, ale cena šla až na polovinu ceny OMD.

Dolgor: Jasně, máš pravdu, jen do účetnictví zvlášť za m43 třeba u Olyho nikdo z nás nevidí - je tam totiž všechno, i slavní kostlivci z minulosti, škrty neprodejných levných kompaktů apod.). PENů se každopádně prodalo méně než předpokládali, proto šli s cenou před stažením z trhu až na 6k s objektivem (a tam asi moc zisku nedosáhli :D). Z OMDček (počínaje E-M5) byli manažeři z Japonska zase nadšení, takže se dá předpokládat, že jim vydělávaly slušně. V účetnictví za celou divizi se to však hned znatelně projevit nemuselo.
CSC jako takové je furt ještě neznámý sektor. Většina lidí (včetně fotografů) nemají tušení, že něco takového je.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 11. 2. 2015 19:48

CSC jsou na trhu víc jak pět let, takže tvrdit, že to je neznámý sektor, je trochu mimo. Určitě o nich vědí ti, co se zajímají o video, stejně tak většina fotografů, co nemá pět let hlavu v písku, nebo foťák ve skříni a odpojenej internet. Lidi jsou s nima běžně vidět na ulici a viděl jsem je i v rukou lidí, u kterejch bych jako nejvyšší technickou dovednost hádal ovládání ajFounu. ;)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Barlow 12. 2. 2015 02:11

miroslav.cizek píše:
bob222 píše:ale ak na tom rozlíšení olouš postaví kampaň, tak si to tam navolí každý kdo to kúpi a galérie budú plné rozmazaných akcií a náreku nad olympusím šmejdom.

Myslím, že i v Olympusu si uvědomují, že těch 40mega je na produktovky, to už stačí na opravdu velký plakát/poutač. Alespoň to tak nějak vyznělo, když jsem mluvil s člověkem z Oly. Mimo atelier se vždycky něco pohne, snad krom architektury, ale tam zas by byl potřeba sakra dobrý stativ... Postavit na tom reklamu by fakt nebylo moudré.

Na video by to ale mohlo být hodně zajímavé. Stabilizace super, displej konečně otočný/výklopný :-) Ve video Panasonic hodně vedl, a docela dost i co se kvality zvuku týče, takže jsem taky zvědavý jak se s tím kluci japonští popasovali :-)

Grimjaur píše:V patek ho budu mit v ruce tak urcite hodim prvni dojmy.

Taky jsem dostal pozvánku a jsem velmi zvědav jaký bude. Ale obávám se, že vybrali místo, kde bude docela velká tma na nějaký kvalitnější sample video :(

Na plakát a poutač ti stačí 16Mpx... dělali jsme kdysi i ze 4Mpx... když nebyl scan z SF na bubnu...ze 40 uděláš výřez...
Barlow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod airmt 12. 2. 2015 12:18

Většina lidí nechodí kecat na diskusní fotoweby a nečte recenze fototechniky, příp. se sotva zajímají o tu značku foťáků, kterou mají doma. Co fotím na m43 se mě už hodně lidí ptalo, co to je za foťák. Asi 1-2 z 10 věděli, že to je "ten malý foťák bez zrcátka s výměnnými objektivy". O CSC neví téměř nic i dost profíků (= těch co fotí na plný úvazek za peníze). Většinu tržeb fotovýrobcům nedělá těch pár sečtělých technoidů, co si jdou koupit pečlivě vybraný kousek po 20 hodinách strávených čtením článků a diskusí. Ale právě běžný uživatel, který ví akorát, že vždycky byla nějaká zrcadlovka a kompakt, jó a ještě ten ultrazům, kerýmu se říkávalo nepravá zrcadlovka.

edit: ještě mě napadlo, zkus položit vedle sebe nějaký ultrazoom a CSC s malým seťákem - vypadají oba skoro stejně, jsou stejně velké a většina lidí nepozná rozdíl, neví ani že v jednom je čip 1/2,5" a v druhém 4/3, ani neví co to dělá za rozdíl v obrazové kvalitě. Takže proto jsem psal, že to je "neznámý sektor" nebo možná upřesním "velmi málo známý sektor" trhu s foťáky.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 14. 2. 2015 21:23

V pátek 13 jsem si tedy vyzkoušel nouvou E-M5 MKII. První dojmy jsou vynikající. Nové funkce jako mulstishot jsem prubl na interierovkach staré čistírny. mám jak jpeg, tak RAW, ale zatím jsem kontroloval a zpracovával jen jpeg. Video je o parník dál než u EM1, takže je to stroj se kterým se dá slušně točit. Opět jsem vyzkoušel všechny fps a datové toky od Allintra 77 Mbps až po tři nastavení v GOP. Ostření na AF je plynulé a nepumpuje s obrazem. Stabilizace je zatím to nejsilněší co jsem držel v ruce. Tady reklaština nelhala. Nahazuju link na rychlé video, asi udělám ještě verzi s popis co je který záběr a jakém nastavení. Světlo moc nebylo, ale olyk se s tím vyrovnal hodně dobře. https://www.youtube.com/watch?v=kFtfzEFHaGU
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 15. 2. 2015 09:09

30000kc ... To je fullframe?
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 15. 2. 2015 09:58

Není. Ale to si asi vedel. ;-)
Ale ak dáš odšum naplno, tak ti to urobí igráčka aj bez fotošopky.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod T-Lama 15. 2. 2015 09:58

Ne, v nostalgia-formátu by stál aspoň dvakrát tolik ;)

bob222: Samotnej odšum to neumí, ale na igráčky je tam filtr e-portrét ;-)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 15. 2. 2015 11:06

V příštím modelu multishot z ruky. Zajmavé odpovědi v rozhovoru.
http://www.dpreview.com/articles/547655 ... ution-mode
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 15. 2. 2015 11:39

Že zrovna taková blbost jako multishot získává tolik pozornosti...
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 2. 2015 12:13

To se hodí ne, krásně tím obejdou relevantní dotaz na větší počet mpx. Odvádí pozornost od recyklace snímačů a nulového pokroku ve výrobním procesu.
Lotrandor
Moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka