Olympus OM-D E-M5 II

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 9. 2015 11:31

Ano, zaverku, zejmena elektronickou jsem myslel z legrace, nikdy jsem neslysel ze by nekdo resil lamani o zaverku. Coz neznamena, ze to neexistuje, nejsem znalec difrakce, respektive fyziky. Ja vubec nemam s difrakci problem, asi vyjedu makro s F32 pro jistotu vecer, muzeme se kouknout. Jedine vady co jsem kdy resil, byly deformace kraju sirokych ohnisek. To mne trapi, zbytek je teorie.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 25. 9. 2015 11:32

Ganec je takovej Radek Hulán digitálního fotografování :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 9. 2015 11:41

a kua....dobre ze som nepokracoval v "diskusii" :D Ganec aspon vie o com keca, aj ked to ma z reklamnych materialov az privelmi zidealizovane, no toto bol uplny extrem :D

edit: tu je v dolnej polovici kalkulacka, kde sa da jednoducho vyratat: http://www.cambridgeincolour.com/tutori ... r-size.htm
neviem ako presne je to, no na predstavu fajn :)
Oly 16Mpx zacina na f7,3
Nikon 24Mpx na f7,4
FF s 50Mpx na f7,8
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 25. 9. 2015 11:47, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 25. 9. 2015 11:47

Zadek Ulhán? Ten ještě žije?
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 25. 9. 2015 12:05

Radek71 píše:Ano, zaverku, zejmena elektronickou jsem myslel z legrace, nikdy jsem neslysel ze by nekdo resil lamani o zaverku. Coz neznamena, ze to neexistuje, nejsem znalec difrakce, respektive fyziky. Ja vubec nemam s difrakci problem, asi vyjedu makro s F32 pro jistotu vecer, muzeme se kouknout. Jedine vady co jsem kdy resil, byly deformace kraju sirokych ohnisek. To mne trapi, zbytek je teorie.

No, ja si teraz hovorim, ze som to nemal rozmazavat, lebo sa toho chyti Ganec 8-D a najde rozmazanie lamelou u vsetkych FotoABC a Lunakovic fotiek :hm
A inak suhlas .. ta deformacia na sirokacoch u tvari, to je cista hruza. V poslednych par rokoch pozorujem tento trend na fotkach v spravach. Ale mozno to napriklad zaryti m4/3 talinovia povazuju za vyhodu :hm .. vlastne, ved software to narovna, ci ? :D

-- 25. 9. 2015 13:09 --

Ondrej Bobek píše:edit: tu je v dolnej polovici kalkulacka, kde sa da jednoducho vyratat: http://www.cambridgeincolour.com/tutori ... r-size.htm
neviem ako presne je to, no na predstavu fajn :)
Oly 16Mpx zacina na f7,3
Nikon 24Mpx na f7,4
FF s 50Mpx na f7,8

Ja pouzivam radsej toto
http://www.cambridgeincolour.com/tutori ... graphy.htm
advansed, set based on sensor size .. f8 je imho v pohode... ono to nastastie nie je, ked to prejde cez hranicu, tak fotka brutalne padne na zadok :D .. a imho, nie som teda odbornik, ale predpokladam, ze ten presah od ohybu tiez nebude mat rovnako silny vplyv ako stredova cast, takze prejav ohybu sa zacne az od urciteho percenta presahu. Na mojom 12mpix som nejako nepozoroval pri f10 vplyv. Musim to tiez niekedy skusit :D .. ale zda sa mi, ze na f16 to bolo dost vidno.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 9. 2015 13:00

Petr Luňák píše:
Ganec píše:Každý môže vyjadriť svoj názor k môjim článkom. Ak by ste mi dokázali, že je v nich niečo zle, nemám problém ich opraviť.
Prave jsem ti dokazal, ze Nikon umi JPEG doostrit minimalne stejne, jako Olympus. Takze dodorzis, co hlasas na svem blogu, nebo budes delat mrtveho brouka?
Ganec píše:Petr Luňák: kde v článku to píšem?
Zacituj, aby som vedel, čo mám opraviť!
(takto fakt neviem)
Petr Luňák píše:takze ve foru lhat muzes, to pod tve jmeno nepatri, chapu to spravne?
Zle to chápeš. Vidno to už aj na tom, že si reagoval na môj príspevok o článku reakciou na text z fóra.
(a tvrdením, že na blogu čosi hlásam, no nepovedal si že čo)

To, čo sa píše do fóra, je tendenčné:
Vyjadrujem sa vzhľadom ku vtedajšej téme, o vtedajšom kontexte, na základe vtedajšej situácie a v závislosti na reakciách ostatných. Teda niekedy aj zo srandy, niekedy provokatívne (mihalnice), niekedy systémom "ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva" (keď jednám ako oni, nastavujem im tak zrkadlo).

To čo tam napíšem už nemôžem opraviť (staré príspevky sa editovať nedajú a nie som ten typ ako FotoABC, ktorý si zmazal prvý príspevok z diskusie, ktorú založil).
Nemôžem zmeniť kontext toho o čom sme sa bavili.

Píšem toho hodne, takže je úplne normálne, že nejaká veta vytrhnutá z kontextu nemusí dávať zmysel, no nie je to zákonite klamstvo! Kľudne ju môžem dovysvetliť (ako som tebe spravil citáciou "o čo sa vtedy naozaj jednalo" a odkazom na vtedajší kontext diskusie, na základe čoho vznikla).
No už nebudem donekonečna opakovať to, čo sa vtedy hovorilo! Je to len strata času.

Vo fóre sa proste nedá zaručiť, aby to, čo napíšem, nejaký idiot nepochopil ako lož.

V článkoch je to o inom:
- sú aktuálne dlhšiu dobu - keďže ich nepíšem denne
- kontext je jednoznačne daný - teda nikto odtiaľ nemôže beztresne vytrhávať vety z kontextu
- nemusím odpovedať hneď - aby ste nenapísali 4 strany a už to potom nebolo aktuálne
- dávam si väčší pozor na to, čo napíšem - predsa len na stránke to bude dostupnejšie ako hlboko vo fóre
- nemusím písať v strese - viackrát si to prechádzam a napísanie článku mi trvá rádovo viac ako príspevkov
(alebo ak aj čosi v strese pridám, tak to môžem prerobiť ešte pred publikovaním)
- aj reakcie na článok sú iné - nezapadnú tak rýchlo prachom ako vo fóre - aj ostatní si dávajú väčší pozor
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 9. 2015 13:02

Hulana kazdy den sleduju na FB. Problem je, ze MS je velky hrac v nekterych segmentech, to je takovy rozdil od Olympusu. PAk rika soft věci, který mají uměleckou licenci a jsou dokroucený až běda, ale de facto ho nedostaneš na technikálie, on tomu hoví.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 25. 9. 2015 13:08

Hulán měl velký ego, ale co mohu soudit z věcí, kterým rozumím, rozhodně nebyl Ganec.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod ltokar 25. 9. 2015 13:08

Ganec: a polozil si si otazku, ci to nie je takto aj na druhej strane barikady ? Ci az tak daleko tvoje myslenie nesiaha ? :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 9. 2015 13:31

On mel uplne jinou pozici, on provadel vyrovnane boje s linuxovou sferou z hlediska dost detailnich funkcionalit, treba SQL, z hlediska kodovani je expert, byl dost kladivo na takovy ty uhrovaty linuxaky, umi schvalne prehanet tak, ze se neda konkretne argumentovat (HW Apple je nepouzitelny apod).
Hulan v tom primo produkcne lezel, tak srovnani neni uplne 1:1, Ganec neudelal jeste ani jednu produkcni fotku. Chtelo by to najit nekoho jinyho, myslim ze ho mame, ale uz umrel -> Michal Kolesa.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 9. 2015 13:48

Ganec: spousta kecu kolem, ale odpoved stale zadna. Takze naposled:

Jak to je s tim doostrovanim u Nikonu?
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 25. 9. 2015 14:41

Srovnání Gance s Hulánem jsem myslel tak, že se oba stali známými díky hejtování. Samozřejmě Hulán má to technické pozadí a znalosti, které Gancovi chybí.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 9. 2015 15:26

Je pravda ze takovy to "dnes jsem vam, obycejnym lidem napsal 10 bodu, proc je mandarinka lepsi nez pomeranc" tak to maji stejny.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod talin 25. 9. 2015 16:05

Radku, co je na tom si něco ověřit, když jsou na trhu desítky těl a pro úplnou jistotu se na to zeptat a psát se 100% jistotou. A že na vše nereaguji, kdybych měl pročítat tady desítky příspěvků a na vše odpovídat a reagovat, tak bych nedělal nic jiného, než že bych od rána do večera psal na fórum příspěvky. Krom toho jezdím často na služební cesty a na to fakt nemám ani čas a ani energii.
A teď k difrakci. Nemám rád, když někdo mlží. U difrakce je důležité vědět hlavně to, že s jejím nástupem dochází k rozostření. Čím je větší, tím je větší i rozostření.
Foe tu nepíše pravdu o objektivech pro 4/3, jak následně dokážu.
Olympus 12 – 40 mm f 2,8:
Lehčí difrakce nastupuje až u f 16:
http://slrgear.com/reviews/showproduct.php?product=1641
Olympus 25 mm f 1,8:
Opět lehčí difrakce nastupuje až u f 16:
http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1685
Olympus 45 mm f 1,8:
http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1443
Olympus 75 mm f 1,8:
http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1521
Panonic 12 – 35mm f 2,8:
Viditelná difrakce nastává až na f 16:
http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1518
Obyčejný zoom Olympus 40 – 150 mm f 4 – 5,6
Difrakce opět až na f 16:
http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1086
Na slrgear.com, jsou pouze laboratorní velmi přesné testy. Takže očividně zde Foe mlží.
A nyní k hloubce ostrosti.
Když vezmeme po přepočtu na fullframe (crop faktor tu vysvětlovat jistě nemá cenu) stejné ohnisko u 4/3 systému, APS-C a fullframu (u FF samozřejmě bez jakéhokoliv přepočtu) a to při stejných clonách, tak je zcela logické, že nejmenší snímač má největší hloubku ostrosti. To, že má APS – C větší rozlišení, zde nehraje roli. To je každopádně výhodou pro velké výřezy a pak pro opravdu veliké tisky, a to mnohem větší, než A3. Tam je jasně větší rozlišení výhodou. Ale pro běžné uživatelské využívání nejběžnějších rozlišení není kromě výše uvedeného spolu s možností využívat menší HO pro větší rozmazání pozadí podstatné. Takže když to shrnu, Foe plete jablka s hruškami. Menší snímač nám poskytuje větší hloubku ostrosti. To jsou základní znalosti, které by měl ten, kdo chce druhé poučovat a snažit se působit dojmem, že všemu rozumí velmi dobře znát. Jinak to pak působí dost komicky.
talin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 25. 9. 2015 16:11

Mě se líbí ta snaha udělat z nevýhody výhodu, jakoby se FF objektivy nedaly clonit.

K té difrakci, pokud vidím na 16mpx APS-C těle znatelný úbytek ostrosti na F11, tak bezzrcátka zjevně ochcaly fyziku.
Mikeczcz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka