OLY E-M1

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Marfos 6. 1. 2015 15:14

Někde se psalo, že největší problém mají SWD objektivy. Tam se nějak pere krok motoru s tou kombinací PDAF+CDAF. Týká se to tedy 12-60, 14-35 a 50-200. To jsou zrovna ty nejpovedenější zoomy z 4/3. Jinak třeba 70-300 a 14-54 II a několik dalších jsou nějak optimalizované na PDAF a ty ostřili již na penech. Spíš mě v kombinaci 4/3 objektiv a m4/3 tělo zarazila jiná věc, že se při zapnutém přístroji i bez namáčknutí pohybuje clona podle změny světla na scéně. Asi to bude dost ničit lamely clony v objektivu. Je to zřejmě kvůli hledáčku, který ukazuje scénu v reálném čase a na jas reaguje přicloněním...
Marfos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 7. 1. 2015 07:45

Proč by to proboha mělo ničit lamely clony? :D
To je jako tvrdit, že se lamely ničí s každou pořízenou fotkou, která není na plnou díru...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dudgeon 7. 1. 2015 09:51

Mě to s tou stále pohybující clonou (vydávající docela hlasitý zvuk) dělají i objektivy od Sigmy na Olympusu Pen E-PM1. Ale dělá mi to jen někdy, nepřišel jsem na důvod. Tento problém se mi objevil až po půl roce používání těch objektivů. Taky mě to docela štve ...
OM-D E-M10 II+Sigma30/1.4+Panasonic 15mm+M.Zuiko 9-18mm
Dudgeon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Barlow 7. 1. 2015 10:20

Díky chlapi za reakce. Prez MMF2 a 3 ty SWD rvu na OMD M5 a jde to...nicméně člověk buď musí mít čas a nachystat mu na co zaostří nebo ostřit přez asistenta LV. Pokud to ostří aspoň jak na E-3 tak to bude super. Ohledně toho využití wifi a ovládání přez tablet nebo smartphone máte konkrétnější zkušenosti? Konkrétně u produktovek by to zrychlilo workflow...rovnou bych to mohl práskat od stolu, kde to aranžuju a posílat na server k dalšímu zpracování.
Barlow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 7. 1. 2015 11:46

Kamoš raz v rýchlosti skúsil pripojiť cez WiFi moju E-P5 a jeho smartfón.
Ak si dobre pamätám, bolo treba:
- najprv si nahrať dáku aplikáciu
- spustiť WiFi vo foťáku
- načítať smartfónom "štvorcový čiarový kód" z foťáku
=> a už sa to dalo používať - určiť zaostrovací bod, fotiť, pozerať obrázky...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marfos 7. 1. 2015 12:07

Tak nějak to asi funguje, jen to myslím načítá QR kód s displeje.
Ale nezkoušel jsem to. Jsem asi co se týče focení dost konzervativní. Nepoužívám ani dotykáč a LV jen na stativu. Focení s nataženýma rukama přes diplej jsem na chuť nepřišel.
Marfos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 7. 1. 2015 13:19

Barlow: pokud nebudeš mít foťák moc daleko od stolu, není jednodušší místo WiFi použít tethering přes kabel?
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 7. 1. 2015 14:29

To načtení QR cod je jen poprvé, pak to spustím hned, je to pohodlné na dálkové ovládání. Někdy se to hodí, jinak lze hned ukládat fotky i do founu. Na doma je čtečka a kabel pohodlnější
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marfos 8. 1. 2015 11:08

Co se mi ale na E-M1 opravdu osvědčilo je ostření s manuálními objektivy přes zvětšený náhled v hledáčku. Na akci to není, ale na portréty ap. bomba. A jsou všechny díky čipu stabilizované. Musí se jen předem nastavit ohnisko, aby stabilizace věděla jaký zvolit rozsah. Staré OM objektivy F 2,0 nebo ty nové Noktony F0,95 jsou v úplně jiné dimenzi. Tohle na zrcadlovce ručně neuostříte.
Marfos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 1. 2015 12:40

Marfos píše:Co se mi ale na E-M1 opravdu osvědčilo je ostření s manuálními objektivy přes zvětšený náhled v hledáčku........Staré OM objektivy F 2,0 nebo ty nové Noktony F0,95 jsou v úplně jiné dimenzi. Tohle na zrcadlovce ručně neuostříte.

Ale ano, i když ne na každé. Ale Pentax má ruční ostření úplně o něčem jiném a pokud se ostří v LV, také zvýrazní hrany zaostřeného předmětu... :-) Nicméně v některých zrcadlovkových "tunelech" je to skutečně boj, to máš pravdu..... :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marfos 9. 1. 2015 11:13

No obávám se, že při 1,4 na plnou díru u FF (odpovídá HO 0,95 u 4/3) to ani přes hledáček D4 nebo Df ručně nedáš. O pentaxu ani nemluvě (hledáček u APSC je asi o dost menší než u FF nebo u top bezzrcátek). A pokud budeš fotit třeba portrét přes LV s touto světelností neudržíš oko v DOF. Tady máš ten zvětšený náhled přímo v hledáčku a vše děláš, aniž bys dal fo%ták od oka.
Marfos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Barlow 10. 1. 2015 10:43

No bode, mám om-em5, Pentax K5 a FF kanón a nejlíp ostrim pomocí om-d. Zrcátka mají prodlevy jde to s nimi, ale hur.

-- 10. 1. 2015 11:44 --

Marfos píše:No obávám se, že při 1,4 na plnou díru u FF (odpovídá HO 0,95 u 4/3) to ani přes hledáček D4 nebo Df ručně nedáš. O pentaxu ani nemluvě (hledáček u APSC je asi o dost menší než u FF nebo u top bezzrcátek). A pokud budeš fotit třeba portrét přes LV s touto světelností neudržíš oko v DOF. Tady máš ten zvětšený náhled přímo v hledáčku a vše děláš, aniž bys dal fo%ták od oka.

Souhlas....
Barlow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 1. 2015 13:39

Barlow píše:No bode, mám om-em5, Pentax K5 a FF kanón a nejlíp ostrim pomocí om-d. Zrcátka mají prodlevy jde to s nimi, ale hur.

Samozřejmě, šlo pouze o reakci na názor, že velmi světelný Mf objektiv na zrcadle nejde spolehlivě zaostřit. Záleží na okolnostech i na modelu přístroje zda ano, či ne. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marfos 10. 1. 2015 21:58

U E-M1 je ještě jeden zádrhel. Ostřící senzory na čipu jsou vidět u dlouhých expozic jako pruhy. Tohle asi budou dělat všechna těla, u nichž je část čipu použita na ostřící senzory. Po stažení je tam vidět takový kosočtverec z vodorovných pruhů.

umEM1_01-3.jpg
Marfos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 2. 2015 08:55

Vyšiel nový firmware: Olympus announces OM-D E-M1 firmware version 3.0

Zlepšili hlavne AF-C algoritmy a zvýšili framerate na 9fps (zo 6.5).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka