Zobrazenie vodovahy v hladacikoch fotakov Sony

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jozef6 14. 8. 2014 08:33

Vazeni sonaci, zvazujem nakup Sony, ale prosim Vas o odpoved, ktoru neviem vycitat z priruciek a nikoho so Sony nemam v okoli na vyskusanie.
Podla priruciek by minimalne fotoaparaty Sony NEX-5R (s doplnenym hladacikom), NEX-6, 7, SLT-a65, a77, a77 II, a7, a7R mali v hladaciku zobrazovat vodovahu. Podla niektorych indicii by vodovaha mala ukazovat tak vodorovnost fotoaparatu v smere vpravo/vlavo, ako aj naklon fotoaparatu hore/dole (tj. v smere osi objektivu). Zobrazuje teda vodovaha v hladaciku aj naklon fotoaparatu hore/dole (v smere objektivu)?
A druha otazka sa tyka, ci tato vodovaha v hladaciku zobrazuje naklon fotoaparatu hore/dole aj pri foteni na vysku? Domnievam sa totiz, ze zobrazenie naklonu hore/dolu pri foteni na vysku by sa dalo velmi dobre vyuzit na fotenie presnych panoram z ruky.
Velmi pekne dakujem.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 14. 8. 2014 08:56

Tak třeba A77 má dvouosou vodováhu:
Obrázek

jestli ale funguje i po přetočení na výšku nevím, ale čekal bych, že ano.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 14. 8. 2014 09:13

Na Sony A7 vodováha je a ukazuje jak horizontální, tak vertikální náklon... Pokud si hrál nějaký letecký simulátor, tak princip je podobný jak tam má ten samý přístroj. Návody má Sony asi nejhorší, jaké jsem kdy viděl (pokud nepočítám botník z KIKA :-) ). Vodováha funguje opravdu dobře. Ale nejsem si jistý, jestli to funguje i s neoriginálním objektivem přes redukci nebo ne (někde jsem četl, že na NEXu to nešlo spustit, pokud tělo neidentifikovalo objektiv). Na výšku taky nevim, ale když na to nezapomenu, tak večer zkusim.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod fotohans 15. 8. 2014 15:57

Na SONY A77 II funguje vodováha tak, jak je popsáno výše, tedy hlídá jednak horizontální rotaci v ose objektivu, i náklon nahoru nebo dolů. Při focení na výšku se vodováha otočí v hledáčku o 90° a funguje naprosto stejně.
fotohans
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 21. 8. 2014 12:30

Kolegovia fotografi vdaka za vase odpovede.
Doteraz sa mi podarilo zhromazdit rozporuplne informaci. Obe vodovahy sa zobrazuju a funguju pri foteni na vysku na fotaku a77 II (vdaka fotohans). Z ineho fora mam zase informaciu, ze funguju aj na NEX-5R (pravda v tomto pripade je to vyskusane iba LCD displayi, kedze majitel nema k fotaku externy hladacik). Z tychto dvoch pripadov by sa zdalo, ze by sa obe vodovahy mali zobrazovat a merat aj pri foteni na vysku.
Ale, dal som otazku priamo na Sony podporu a odtial mi odpisali, ze: "Ukazovateľ zarovnania je funkčný v prípade, ak je fotoaparát vo vodorovnej polohe."
Takze ako je to?
Preto Vas kozakm a lukas_higenergy prosim vyskusajte na vasich fotakoch, ci sa vodovahy v hladaciku zobrazuju a meraju aj pri foteni na vysku.
Dakujem.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 27. 8. 2014 19:23

Ahoj,

mám A77 a vodováha funguje jak při normálním focení na šířku i na výšku. Čert ví co svou odpovědí v Sony mysleli.

Fotofanda
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník