Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2020 11:36

V Čechách se Olympusu docela daří … ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 11:42

Jo, viem si predstavit, ze hlavne na Paladixe :-)

Co bude s celou diviziou asi nebude zavisiet od jednotlivych krajin, ale od celkovej situacie a ta je imho dost zla. Ale tak ktovie, mozno ak by sa mFT system zredukoval na jedneho vyrobcu, tomu druhemu by to mohlo vyznamnejsie pomoct, aj ked si osobne myslim, ze ak by ludi boli "nuteni" switchovat fotaky, mnohi by si vybrali novy system.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2020 11:44

Jednou se dočkáš ;-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 11:48

Zase ze by som na to nejak intenzivne cakal, alebo sa tesil, to asi nie :-) Proste sa divam na veci tak ako su a tu je situacia dlhodobo zla aj ked pred tym ostatni zatvaraju oci :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 5. 2020 12:00

Pokud ušetříš 300 €, tak ok.
Evropský Olympus ti zaregistruje sklo od číňana?

-- 20. 5. 2020 13:02 --

No Oly tu situaci chytil docela blbě, zrovna byl v růstové fázi, čísla se zlepšovaly, vyhlídky ambiciózní, uvedených/nachystaných dost nových produktů ...
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 12:17

Kazdy Olympus objektiv ktory som kupil na eglobale (je to uz ale nejaky cas kedy to bolo naposledy) mam zaregistrovany na mujolympus.cz aj s predlzenou zarukou. Nikdy som ziadny z nich nereklamoval, ale nieco sa mi mari, ze ked som sa zbavoval 14-150, bavil som sa o tom s chlapikom a on tvrdil, ze mu objektiv z eglobalu vyreklamovali. Celkovo z toho co som tak zachytil po nete, v Olympuse proste tieto veci moc neriesia. Jednoducho pobuchaju kladivkom po vsetkom co sa im dostane pod ruky, a poslu to spat. Tam by snad vyservisovali aj Canon.

Obrázek

Nemyslim, ze bol v rastovej faze. Keby bol, nezatvarali by servisy. A dookola sa odkazovat na to, ze sa niekam stahuju ... pokial viem, Fuji tiez minimalne cast vyroby presuvalo a nijak sa ich to nedotklo. Moja 2rocna 12-40 (teda uz ju nemam) je z Taiwanu, takze ta vyroba uz tam tiez nejaku dobu funguje.

Jednoducho to za co ich dlhodobo kritizujem je skratka dosledok toho, ze sa im nedari. Preto tie stare procesory, hladaciky a v podstate ziadny, alebo minimalny vyvoj z pohladu HW. A vlastne ani nakup, kedze cast komponentov si urcite nevyvijaju. Otazne je, co bude dalej. Jedno z opatreni by mohlo byt, ze prinesu zasadne zmeny a vylepsenia len v kazdej druhej generacii, ale toto by podla mna mohlo fungovat tak v Canone (kde to tak vlastne aj funguje).

hm:

Nedavno bol za 990, tak som si tam dal strazneho psika, nech ma upozoni ked to padne pod 900 a prave mi prisla notifikacia: https://www.eglobalcentral.eu/rwpvzlton ... rop_notice
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2020 12:25

No, já to beru tak, že pokud by Olympus ze dne na den zavřel prodej a zajišťoval do roku 2026 servis, jako v té Korei, tak mě to nechává opravdu chladným.

Za šest let bude na stole kdoví co, a dnešní technika bude konzervativcům stačit a technomilům bude připadat směšná.

Předpokládám, že alespoň jeden výrobce zbyde (plus Pentax :-) ) a pokud budu fotit, tak něco ještě na trhu bude.

Jinak musím říct, že jsem začal trochu měnit názor na tu výpočetní fotografii, kterou jsme tu všichni diskutovali. Jde o ten HHRS, Live ND apod.

Trochu začínám věřit, že je to dobře, že se výrobce snaží tímto směrem jít. Už teď vím, že ten HHRS budu používat pro určité typy fotek (a stativový ne, protože jsem líný).

Když vidím, co to dokáže dnes, začínám věřit, že se podaří v budoucnu i lépe pracovat s pohybem v obrazu, že se ten HHRS bude dát použít i na prostou redukci šumu bez zvýšení rozlišení (dnes je možnost zapnout 25Mpx jpeg) apod.

Na tohle se docela těším.

Celkově mě EM1-3 velmi pozitivně překvapila - CAF je opravdu na úrovni, kdy se o něj člověk nemusí moc starat, důležitější je správně zamířit, ergonomie … no, G9 to není, ale joystick a nový layout jsou už hodně dobrý.

No a kvalita fotek - současně jsem přešel na Macbook (+5K monitor) a Capture One a nestačím se divit. Mám pocit, že pouhým zobrazením v C1 se fotka vyvolá a vypadá skvěle.

Takže, ať už Covid a spol. způsobí cokoli, já osobně mám na nějakou dobu vystaráno.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 5. 2020 12:41

Tak jestli se k tomu staví tak, že šedifku neřeší, tak je to super a originální přístup. Palec hore! Měl jsem za to, že je to jasný (že ne).

Poslední čísla byly jednoznačně růstový. Na tom není co okecávat. A predikce taky (i když, samo, očekávání jsou jedna věc a skutek často utek).

Ohledně ostření, klesl jsem tak hluboko, že jsem začal taky ptáčkovat. Docela jsem zíral, čeho je má E-M1 II schopna. Letěla kolem nějaká volavka, tak jsem zapnul foťák (s nasazenou 200/2.8 + TC1.4) a bez jakékoliv přípravy a spešl nastavování (na ptáčky) jsem ji vztyčil k obloze do míst, kde jsem tušil, že by třeba ještě mohla být, a začal jsem naslepo pálit (na míření nebyl vůbec čas). Světe div se - foťák se hned chytl a celá série byla ostrá! Kdybych neviděl, nevěřím.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 12:41

Mna by to chladnym nenechava, proste nie som dostatocne prakticky clovek a urcite ma pre mna istu hodnotu vlastnit fotak (alebo iny produkt) ktory ma buducnost. Ono to vsetko pekne znie, akoze fotak bude fotit aj nadalej a vlastne uz nic ine nepotrebujem, ale realita je, ze vacsina ludi sa jednoducho tesi na zlepsenia, pripadne nove haraburdy ktore si moze kupit aj ked ich nepotrebuje. Nesmierne si vazim ludi ako Petr Bambousek ktori su na toto povzneseni a orientuju sa na to co potrebuju, ale ich mindset skratka nemam.

S tymi featurami suhlasim, aj ked este poznamka k Live ND. Ako som uz raz pisal, nerobi to myslim nic viac nez ze to jednoducho sklada fotky na seba co pokial viem je uplne relevantna a platna technika ktora sa pouzivala skor nez samotne bezzrkadla vobec vznikli. Preto mi to pride ako trochu podcenovana funkcia.

Inak samozrejme je fajn, ze tam su, ale jednoducho nie su v takom stave aby boli dovodm na upgrade, alebo aby pokryli ocakavania od novej generacie fotakov. Je to proste pridana featura ktora mozno raz bude mat zasadny prinos, ale dnes je to skor vec na hranie, pripadne testovanie ktore pomoze dalsiemu vyvoju. Znizovanie sumu a stuff pre mna pridanu hodnotu nema, ako som pisal, staci mi znizit ISO a som na tom istom. Akurat nedostanem 80Mpix fotku.

Tiez suhlasim s tym, ze E-M1 III je uz vyspely fotak. Za mna ako upgrade slaby, ale fixli to, preco som sa zbavil MK II. Na bazosi teraz jeden pan predava skoro nepouzivane Xko za 1390eur a chvilu som bol nalomeny, ale potom som si povedal, ze budem cakat co vymysli Panasonic. Skakat kazdy mesiac z fotaku na fotak na prd.

Inak v G9 robi trochu bordel ta nutnost dodatocne upravit nastavenia pri zmene rezimu (akoze si musis este prepnut AF a pripadne burst), takze celkovo je sice G9 super ovladatelny fotak, ale v realnom prostredi moze nakoniec zdrzovat viac ako Olympus.

K tym cislam. Ak si dobre pamatam, boli to cisla tykajuce sa zisku. To nie je uplne relevantne, pretoze ked porusis servisy, poprepustas zamestancov a R&D zosekas na minimum a dookola predavas ten isty fotak v inej krabicke, tak samozrejme usetris a kratkodobo Ti to cisla vylepsi. Dlhodobo je to neudrzatelne.
Naposledy upravil Fidko dne 20. 5. 2020 12:43, celkově upraveno 1
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 5. 2020 12:42

S tím monitorem je to zajímavý, všude čtu moudra, že i 4K monitor je na fotky zbytečnej, pač žádnej rozdíl nevidíš (taky se chystám výhledově ke koupi monitoru). ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 12:46

Ten rozdiel vidiet musis. Na vsetkom 24" + je rozdiel medzi Full HD a 4K minimalne z pohladu zobrazovania viditelny. Najviac je to vidiet na texte, ale rozhodne to vidis aj na fotkach. Ci to pomaha produktivite prace neviem, 4K monitor zatial nemam aj ked uz dlho po nejakom poskulujem kvoli praci. Akurat je to palka, pretoze musim mat dva a kedze si potrpim aj na dizajn, musia vyzerat rovnako a to uz sa predrazuje :-D

Ale zatial to vyzera na nieco taketo: https://www.alza.sk/49-philips-499p9h-d5547590.htm , ale vacsinou to robia ako VA, alebo herne a to sa mi na fotky uplne nehodi. Nieze by boli prioritou, ale ked uz za to clovek zaplati take peniaze ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2020 12:52

Tak všichni majitelé DSLR jsou v situaci, že je jisté, že jejich větev skončí a vývoj půjde jinam.

Myslím, že není úplně nerozum se soustředit na tady a teď.

Na druhou stranu, pokud je člověk hravej a chce mít vývoj, tak musí k Sony, koupit A7R4 a A9-2 a má best of the best :-)

Ad Lumix a fyzické ovladače - naprosto přesně. Do bojového nasazení jednoznačně vede Olympus, vzpomínám, jak jsem cvičil s G9 přepnutí na mód letovka - tlačítko, přepínač módu a vypnout stabilizaci ...

S tím monitorem pozor. Já se nechal unést a koupil jsem 5K 27" = 2880 na výšku a je to krásně jemný, ale malý. Dáš pohled 1:1 a ono se to moc nezvětší. Takže dávám náhled na 200%, to už odhalí pravdu (podle mě to je jako 1:1 na monitoru s 1440 body na výšku).

Ale pohled je to nádherný, jen se bojím, jestli je pravdivý ;-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 13:06

Tym som nemyslel to, ze ked Olympus alebo Panasonic skonci v biznise, hned vsetko hodim na bazos. Ale asi by som nikomu kupu takeho nieco nedoporucoval. To je dovod preco som sa tak 2 roky dozadu nevratil k DSLR. Bola pri pre mna vhodnejsia, ale bez buducnosti to znamena minimalne dve zmeny systemu a to som nechcel.

Ani SONY nebude vyvijat donekocna. Kazda uspesnejsia znacka pribrzdi. Tak to bolo a bude. Canon teraz prestreli s R5 a ked k nim prebehne polovica Sonakov, v dalsej generacii mozno tak vymenia baterku. Ale Sonaci stale maju dovody tesit sa z novych Tamronov, Sigiem, Samyangov, Tokin, alebo GMiek. Svet sa zmenil a dnes uz nefotia len ludia ktori od detstva tuzili po fotaku a svoj prvy si kupili v tridsiatke za 10 rocne uspory.

Stabilizaciu nevypinam nikdy, ale zvysok poznam. Na Olympuse ma vlastne dlhodobo fascinovala ich neschopnost urobit solidny fotak. Taky ten kompletny, z ktoreho vyzaruje skusenost. U SONY to beriem, oni mi ako fotoznacka fakt nepridu, ale Olympus je znacka s tradiciou, fotaky robia viac nez 100 rokov a napriek tomu mali uplne porodne problemy. Zasekli sa pri zapise, prva E-M1 mala na prepinaci rezimov ART filtre miesto custom rezimov, dvojka nemala joystick, dlhodobo spackane menu a absencia My Menu a stuff. A pritom ked sa do niecoho obuju, tak to vedia spravit velmi dobre. To My Menu maju aktualne asi najlepsie a to prepinanie rezimov sice vyskusane nemam, ale z toho co si pisal ty, alebo Peter Bambousek to aktualne maju tiez vyriesene vyborne. A samozrejme, uz sa nezaseknu pri zapise na kartu ... :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2020 13:14

Ergonomicky mi sedlo až EM1X a teď ta trojka. Kvůli těm věcem, cos psal.

Ještě bych potřeboval sehnal RRS destičku, aby to bylo úplně ono.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 5. 2020 13:27

Z těch "skládaných režimů" je u Oly geniální Time composite, to už mají i PENy, to pro dlouhé časy fakt nemá chybu.
LiveND bych komentoval "jak kdy" - někdy funguje dobře, ale viděl jsem i fotku, kde byl výsledek docela "divný". Pokud maximum ND32 stačí, tak nicméně věřím, že se to bude hodit a omezí nutnost tahat ND filtry (které mimochodem v slušné kvalitě nejsou právě zadarmo).

K E-M1III budu tvořit souvislejší komentář (ale asi až po víkendu) - v souhrnu jsem přesvědčen, že to je aktuálně absolutně nejlepší MFT přístroj pro fotografy, který je dostupný. G9 se tomu nevyrovná ani náhodou, E-M1X bude asi zase lepší po avizovaném upgradu fw, ale zatím ne. Jenže zásadní je to slovo "pro fotografy", to jsem nepoužil náhodou, E-M1III totiž má převahu právě jen při focení. Pokud někdo potřebuje i video, tak pak bohužel hodnocení dost spadne a G9 i GH5 (ač už z roku 2017) jsou pořád o pěkný kus i před nejnovějším Olympusem, což je docela škoda :-|

Ad Sony - ono se to u nich může vyvíjet všelijak, i přes velký úspěch pro ně zkrátka focení pořád úplná priorita není. To bylo hezky vidět ještě před Covid kdy prosáklo, že inovované modely byly odloženy proto, že prioritou byla práce na nové verzi Playstation - docela facka pro fotografy milující Sony, když se priority takto natvrdo ukázaly :shock: Sony asi ještě chvíli pojede na vlně, ale pokud by trh začal nějak více skřípat, tak může mít docela silný sklon k tomu prostě vývoj na nějakou dobu utlumit, není to pro ně tak fatální jako pro Canon a Nikon...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka