Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 4. 2020 22:11

No, já pořád nevím, jestli ten softwarový ND filtr je úplná náhrada za ten skutečný (pro foto).

Každopádně - ty skutečné jsou vyzkoušené lety praxe ;-) a ten magnetický vypadá fakt zajímavě.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Mirus1 5. 4. 2020 22:28

Ano,máš pravdu,ten softwarový nemůže konkurovat jako náhrada za ten co jsem uvedl. Musím to ještě prozkoumat, já bych ho využil na 12-100 co má závit 72mm,ale mají tam i ještě silnější,musím si ujasnit, co vlastně bude pro mě nejužitečnější.Nebo se dotázat přímo u nich a nechat se poučit...

A co ty,už máš něco nafoceno s novou trojkou,nebo ještě nic..
Olympus OM-D E-M1+ Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 5. 4. 2020 22:37

Taky si myslím, že už by se mohl Davidof pochlapit a něco sem z trojky hodit :-)) .
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 4. 2020 06:43

Myslim si, ze "softwarovy nd filter" je trochu nedostojne znacenie. Pokial viem, len to sklada fotky na seba tak ako sa to imho uz dlho robi v PP a co sa zaroven myslim povazuje za regulernu techniku ktora ma svoje vyhody a nevyhody. Tu som kedysi pozeral zaujimave porovnanie NiSi filtrov a stackingu (zo stativu) a nejakym hodnotenim toho co sa kedy hodi.
https://www.youtube.com/watch?v=2imwZvRHZ70
Cvakane Canonom s ktorym budu vysledky kvoli nizsiemu FPS asi trochu horsie.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 4. 2020 07:16

No, nechci si stěžovat nebo nějak žalovat, ale trojku mi vzala manželka a nechce mi jí půjčit :-\
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 6. 4. 2020 07:31

K ND filtrům - mám 77mm VFFoto a Haida systém (ND1000 + CPL) a pak různé velikosti filtrů z eBay s cenovkou několika desetikorun a při tisku do 30x20cm nepozoruju rozdíly. Foto v postu foceno na čínský ND za nějakou stovku i s poštovným. Foceno na Fuji X100.

2020-04-06_07-25-59.jpg
ND
Naposledy upravil PalmTungsten dne 6. 4. 2020 07:32, celkově upraveno 1
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 6. 4. 2020 07:31

Davidof píše:No, já pořád nevím, jestli ten softwarový ND filtr je úplná náhrada za ten skutečný (pro foto).

Každopádně - ty skutečné jsou vyzkoušené lety praxe ;-) a ten magnetický vypadá fakt zajímavě.

Zatim nevim o implementaci, ktera by plne nahradila ten skutecny ND filtr. Nekdy je ta nahrada nerozeznatelna od klasickeho filtru, jindy to je poznat a to rozmazani neni takove hladke. Navic to softwarove reseni muze zabrat daleko vic casu ... i kdyz tady asi zalezi na implementaci. Pro serioznejsi praci bych preferoval klasiku ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 6. 4. 2020 07:32

Davidof píše:No, nechci si stěžovat nebo nějak žalovat, ale trojku mi vzala manželka a nechce mi jí půjčit :-\

Ono se teď hodně píše o domácím násilí.
zbynek.hromek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 4. 2020 07:40

cport píše:
Davidof píše:No, já pořád nevím, jestli ten softwarový ND filtr je úplná náhrada za ten skutečný (pro foto).

Zatim nevim o implementaci, ktera by plne nahradila ten skutecny ND filtr. Nekdy je ta nahrada nerozeznatelna od klasickeho filtru, jindy to je poznat a to rozmazani neni takove hladke. Navic to softwarove reseni muze zabrat daleko vic casu ... i kdyz tady asi zalezi na implementaci. Pro serioznejsi praci bych preferoval klasiku ...

To imho zase nemusi byt pravda. S filtrom casto rozmazes aj to co rozmazane nevyhnutne nechces, pri stackovani fotiek (ak sa na to divame ako na alternativu) mas v PP viac moznosti.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 6. 4. 2020 07:43

cport píše:

Fuji X100 řada má až po eFko reálný zabudovaný ND3, X100V dokonce ND4.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 6. 4. 2020 07:46

zbynek: davidof se uz odmlcel ... tak uvidime :)

fidko: psal jsem, ze zalezi na imlementaci. Pokud se to resi treba multiexpozici, je to tak, jak jsem psal ...

-- 6. 4. 2020 06:49 --

PalmTungsten píše:
cport píše:

Fuji X100 řada má až po eFko reálný zabudovaný ND3, X100V dokonce ND4.

Jo, tyhle slabsi ma snad vic kompaktu, tam bych problem nevidel. Slo mi o ty silnejsi simulace (ND1000 apod.)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 4. 2020 07:52

Pokial viem, riesi sa to multiexpoziciou. A nie je na tom nic zle, lebo ako som pisal ja, ma to aj vyhody (skor samotna multiexpozicia, nez nevyhnutne Live ND).

Navyse ak mam dve riesenia kde v teoretickej rovine musim premyslat a hladat rozdiel v kvalite a zaroven mi jedno z umozni daleko pohodlnejsi pristup, tak preco nie. Urcite to neznamena, ze to vzdy nahradi filter, ale klasika sa klasikou casto stava kvoli obmedzenym moznostiam v minulosti a nie kvoli lepsiemu vysledku :)

Kompakty pokial viem to riesia sw podobne ako Olympus. PalmTungsten myslim hovori o fyzickom filtri.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 4. 2020 08:13

cport píše:... davidof se uz odmlcel ... tak uvidime :)

...

Manželka mi zkoukla IPad přes rameno, takže pokračujeme z pohotovosti … ;-)

Zajímavá diskuse o těch filtrech, já to myslel přesně jak jsem to psal - tedy nevím zda … :-)

Každopádně ta jednoduchost láká a pokud to bude prakticky nerozeznatelné v dostatečném množství případů, tak proč ne.

Já to zkoušel jen jednou, ale to bylo navíc i z ruky, což je další rizikový element. A já nejsem žádný přeborník ve stabilitě postoje ;-)

-- 6. 4. 2020 07:17 --

Mimochodem, jak je vlastně realizován fyzický zabudovaný ND filtr ve Fuji ? To se tam něco odněkud zasouvá, nebo je to něco jako jsou ty variabilní filtry (kde se síla nastavuje natočením) ?
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 6. 4. 2020 08:26

:)

U Fuji - nevim. U Ricohu GR - taky nevim :) Ricoh to, podle me, resi softwarove.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 6. 4. 2020 09:15

K Fuji jsem k tomu celkem nic nenašel, ale jak jsem jednou studoval fotky rozebrané X100, vypadalo to jako skleněná clonka před čipem (X100 má leaf závěrku v objektivu) a dovozuju, že to funguje jako černobílý segmentový displej - když tam dojde signál, prostě se to sklíčko celé ztmaví. Ale těžko říct, jestli to takto maj udělané, každopádně žádný mechanizmus jakéhosi vkládání filtru do optické cesty jsem tam nenašel.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka