Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 6. 2019 10:31

V interiéru se ale používá tichá závěrka, tj. srdíčko, nikoliv kára.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 6. 2019 10:37

Amalary píše:yorg: na focení rychlejšího pohybu je elektronická závěrka zcela nevhodná.
Pri panningu - kde sa fotený objekt moc nemení - to ani moc problém nie je, lebo ten fotený objekt to moc neovplyvní
Teda: ovplyvňuje to v tom prípade len pozadie .. ale u lietadiel - kde by na pozadí mala byť len obloha - to problém nebude.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 6. 2019 10:40

Snad ti to pomůže, určitě dej vědět, ať se taky něco dozvíme :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 6. 2019 10:42

Ganec píše:
Amalary píše:yorg: na focení rychlejšího pohybu je elektronická závěrka zcela nevhodná.
Pri panningu - kde sa fotený objekt moc nemení - to ani moc problém nie je, lebo ten fotený objekt to moc neovplyvní
Teda: ovplyvňuje to v tom prípade len pozadie .. ale u lietadiel - kde by na pozadí mala byť len obloha - to problém nebude.

Jenže tady řešíme el. ZPOŽDĚNOU závěrku. A tam to problém je.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 6. 2019 10:47

Ganec

Zkus na elektronickou závěrku u foťáku s dobou vyčtení snímače 1/15-20s vyfotit třeba jedoucí autobus. Je celkem jedno na jaký čas, ale zkus to.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 4. 6. 2019 11:51

To se člověk dozví spoustu věcí, o kterých neměl ani tušení.

Přiznám se, že manuál jsem četl, ale spousta věcí je tam psaná stylem "uzávěrka slouží jako uzávěrka" a pokud neznám pozadí, tak vím tolik, co jsem věděl než jsem začal číst.

Děkuji.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 4. 6. 2019 12:06

Yorgu, a ještě aby člověk znal karty, že? :-)))
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 6. 2019 12:19

Nj, já to zvoral. Jsou to herce. ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 6. 2019 12:30

Davidof píše:
yorg píše:Rozumím-li tomu správně, tak příčinou může být zapnutý antišok. Je to tak? Foťák je aktuálně s servisu kvůli už dříve tady dotazovaným flekům v hledáčku, jak se vrátí, mrknu na to.

V tom případě asi pořízením 75-300 nic kromě delšího ohniska v tomto směru nezískám.

Asi bych, jak psal Fidko, volil pro sport spíš normální mechanickou závěrku a u sekvencí si ověř, jak je to s přeostřováním mezi snímky - EM1-2 a EM1x přeostřují jen pro sekvenci L.

U elektronické závěrky (srdíčko) můžeš zaznamenat distorze obrazu způsobené tím, že snímač se čte po řádcích a myslím že EM1-1 to trvá 1/15 sec. Mark 2 a x-ko mají 1/60 a i u nich u švenkování vidíš nakloněné svislive.

Toto samozrejme tiez, ale myslel som to hlavne z hladiska rychlosti AF. Teoriu ovladas lepsie nez ja, mozno vies preco, ale napriklad G9 je podla mna pri elektronickej zavierke a C_AF vyrazne pomalsia. E-M1 II by to aspon podla testov mala zvladat lepsie, ale pri MKI som to neriesil, takze netusim :/
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 4. 6. 2019 12:33

Monika: Ano, co se v mládí naučíš, na stáří jak když najdeš. :-)
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 6. 2019 12:41

Fidko, to je zajímavý postřeh/názor. Já jsem si toho nevšiml (u G9) ale to neznamená, že by to nemohla být pravda.

Je mi to divný, protože z toho, co vím, tak princip vyčítání senzoru je vlastně pořád stejný, jen při použití mechanické závěrky je ten proces nulování a koncového vyčítání prováděn potmě a tedy je jedno, jak dlouho trvá (z hlediska té distorze).

A tak nějak jsem si myslel, že když je senzor trvale osvětlen - tedy může analyzovat obraz delší dobu, než senzor zakrývaný mechanickou závěrkou - tak že by to mělo AF systému spíš pomoci. Zejména u Lumixů, které, podle toho co vím, mají některé buňky senzoru aktivní s frekvencí 480x za sec a snaží se analyzovat obraz.

Máš nějaký typový pokus, který by se dal zkusit (u G9) ?

U EM1x je mi teď milejší ta elektronická závěrka. 1/60 sec je docela dost na eliminaci většiny nežádoucích jevů, panningy ale dělám s mechanickou. Vůbec jsem to ale neporovnával.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 6. 2019 12:48

Ty vado, tak tohle vůbec neřeším. Jedu v podstatě skoro furt mechanickou, mám ještě zrcadlovkový návyky.
Káru tam mám jen na stativ (případně nějaký hrátky s bleskem) a herce bych tam šlehl nejspíš jen v divadle, což ale neprovozuju.
Ta mechanická tě u E-M1x nějak omezuje?
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 6. 2019 12:53

Davidof píše:Zkus na elektronickou závěrku u foťáku s dobou vyčtení snímače 1/15-20s vyfotit třeba jedoucí autobus. Je celkem jedno na jaký čas, ale zkus to.
Skúšal som to na autá a nebol to problém. Samotné autá to neskresľovalo
.. a pozadie bolo zase rozmazané krátkym časom, takže tam "naklonenie" nikto riešiť nebude 8-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 6. 2019 12:56

To bych neřekl, spíš u těch sekvencí se mi zdá, že s elektronickou závěrkou je sledování subjektu jednodušší. Jakoby tam byly kratší black-outy mezi těmi snímky.

-- 4. 6. 2019 13:59 --

No, může být, že ten jev nebyl moc patrný, ale to zkreslení tam je. Čím je objekt na snímku vyšší, tím je to patrnější. Pokud to není záměr, tak bych se tomu vyhýbal.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 4. 6. 2019 13:02

Ganec píše:
Davidof píše:Zkus na elektronickou závěrku u foťáku s dobou vyčtení snímače 1/15-20s vyfotit třeba jedoucí autobus. Je celkem jedno na jaký čas, ale zkus to.
Skúšal som to na autá a nebol to problém. Samotné autá to neskresľovalo
.. a pozadie bolo zase rozmazané krátkym časom, takže tam "naklonenie" nikto riešiť nebude 8-)

dlhým :-)
DUDISKO
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka