Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rodri 31. 1. 2019 20:18

Davidof, kde je vysvetleni modu Trains? Ja dnes nekde cetl, ze v Japonsku, v Koreji a v Cine je foceni vlaku velice popularni a ze zrejme proto Oly jako jeden z prvnich rezimu dal vlaky. Jestli je to pravda nevim.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 31. 1. 2019 20:29

Rodri prečo len tam? Choď u nás na hociakú akciu so starými mašinkami a nájdeš tam fotografov jak lístia v lese. Koniec koncov čeština má pre to krásny výraz šotouš. ;)
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 1. 2019 21:10

Rodri

No vysvětlení je přece v tom videu, vždyť o to tam celou celou dobu popisuje ;-)

Aspoň teda myslím :-)

Ale vážně, asi je to nějak rozšířená zábava v Japonsku. A dobře se to programuje.

Akorát mi přijde, že vlak není pro současný AF moc velký problém, aby na to musel být spešl mód.

-- 31. 1. 2019 21:13 --

Jo já tam nedal ten odkaz !!! Tak to promiň. Jdu ho najít.

-- 31. 1. 2019 21:14 --

Odkaz z prvního příspěvku

https://www.dpreview.com/forums/thread/4362242
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 2. 2019 00:12

Davidof píše:Akorát mi přijde, že vlak není pro současný AF moc velký problém, aby na to musel být spešl mód.
Videl si japonské vlaky? :--
Obrázek

U nich by sa hodilo zaostriť radšej na kabínu, ktorá je ďalej. Zrejme je to bez "podpory foťáku" problém.
(a 3D tracking založený na farbách by tu jednoznačne nezafungoval)

-- 1. 2. 2019 00:14 --

BTW: zamýšľal som sa nad tými vlakmi .. asi to bolo najjednoduchšie
=> ono sa totižto vždy programuje tak, že sa najprv spraví "proof of koncept" .. teda prvá verzia, ktorá robí aspoň niečo
(teda to nemusí byť funkcionalita, čo sa bude najčastejšie používať vo finálnej verzii, ale niečo aspoň koncepčne podobné)

No a ďalšia vec: u vlakov a autobusov je dôležité zachytiť čo najostrejšie predok (u áut/autobusov je značka).
Mohlo to byť aj prínosné pre iné technické oblasti (mýto, diaľničné známky, ..).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 1. 2. 2019 00:36

Ganec píše:Videl si japonské vlaky?

Ne, ale slyšel jsem, že je skoro není vidět, jak jezdí rychle.
Obrázek
U nich by sa hodilo zaostriť radšej na kabínu, ktorá je ďalej.

Buď nebo stejně daleko a někdy i blíže.
Zrejme je to bez "podpory foťáku" problém.

Souhlas. Ostatně proto ty foťáky máme, protože nosem nebo očima ostřit neumí.
(a 3D tracking založený na farbách by tu jednoznačne nezafungoval)

Ty jo! A to je co? Jak to funguje? A jak jsi zjistil, že by to nefungovalo?
BTW: zamýšľal som sa nad tými vlakmi .. asi to bolo najjednoduchšie

To nevím, ale pan fotoodborník Viktora říkal, že první udělali ty formule a motorky, že jich tam maji v databazi statisice ba miliony a že ty dva procesory pořád sorvnávaji realitu s tou databazi a když najdou formule, tak na ně zaostří, ale pozor ostří na helmu, tak možná je to cool u formulí ostřit zásadně na helmu a u vlaku na kabinu i když teda já myslel, že u vlaku by bylo lepší na bližší oko vzdálenějšího mašinfíry.
Mohlo to byť aj prínosné pre iné technické oblasti (mýto, diaľničné známky, ..).

To rozhodně, vidím velké využití hned poté, co mýta budou sledována FF světelnými bezzrcadly.
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honzik_01 1. 2. 2019 06:56

Ahoj,
pokusím se tady vetřít s mým dotazem.
Vážně zvažuji přechod na m43a chtěl bych nějaké tipy na objektivy.
Současně používám 43 Oly e-520, základní zoom 14-54/2,8-3,5 a makro Sigma 105/2,8. Setový 40-150 leží ve skříni bez využití. Klasické rodinné focení, aktivní dovolené, plus kvítka a trochu hmyzáci (makro). S tou sigmou ještě fotím portréty. Vše pouze pro vlastní radost.
Pokud do toho půjdu, pak koupím bazarový Olympus OM-D EM10 (nebo mk II), a líbila by se mi zhruba podobná sestava objektivů.
Koukal jsem na m.Zuiko 12-50 a Lumix 12-60. Ten Oly má i makro režim, který by snad byl dostačující do začátku?
K tomu uvažuji 45/1,8 na portréty a jako vyvážení nízké světelnosti zoomu na dlouhém konci.
nebo místo tohoto koupit rovnou m.Zuiko 60 macro na makro i portréty a bude vystaráno "nafurt"?
Z výběru je jasné, jaké jsou asi finanční možnosti
Díky za rady
Honza
honzik_01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 2. 2019 07:25

Čistě ze zvědavosti bych si počkal, až se vyjasní situace s 12-200.

Ta by mohla splnit vše kromě portrétů a na ně bych po čase koupil bazar 45 nebo 50.

Ta 60 mi přijde moc specializovaná a na portrét trochu dlouhá . Ostří trochu pomaleji.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 1. 2. 2019 07:31

Veľká vďaka Olympusu za vlakový mód, takýto prúser sa mi už nestane :)
Přílohy
vlak.jpg
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honzik_01 1. 2. 2019 07:38

jenomže 14-150 stojí nová 16000,-, 12-100 34000,-
Z toho plyne, že ať bude 12-200 stát kolikchce, bude to mimop moje možnosti.
60 macro a ostření - současná Sigma 105 je hodně pomalá a extra dlouhá, máš zkušenost s tou 60kou? Jestli "trochu pomaleji" znamená v porovnání s modrními rychlými objektivy "totální plečku" nebo je to jen o něco pomalejší. Akorát problém se 60kou je cena, bazarová je na mojí hranici únosnosti.
Honza
honzik_01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 2. 2019 07:45

Mám jí u sebe ale jsem trochu lazar :-) (koleno) takže nemůžu nikam hopkat a zkouším to z válendy.

Vysloveně průšvih to není ale je zřetelné, že to má jemný převod.

Tu 12-200 jsem myslel v setu s novým foťákem.

Nebo ti můžu prodat 14-42 od Panasonic co mi zbyla ze setu. Není opticky špatná ale rozsah má menší než ta 12-50

-- 1. 2. 2019 07:48 --

Myslím jako než se rozhodneš
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 1. 2. 2019 08:36

12-50 som mal. Neviem čo si predstavuješ pod pojmom makro, u každého je to iné, niekomu stačí malý kvietok ako detail, niekto chce bliznu toho kvietku. Na slušný detail to každopádne vystačí. U makra zostáva ešte možnosť lacnej reducie a nechať si tú sigmu, manuálne ostrenie s asistentami je u m4/3 iná liga ako na starom 4/3 systéme a u macra ak nejde o hmyzákov na rýchlosti nezáleží.
Osobne by som radšej bral tú 12-60, pokiaľ ide o fotenie, strčí si 12-50 do kapsy od saka a skúsil si nechať na makro zatiaľ sigmu.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honzik_01 1. 2. 2019 08:45

hm, je pravda že pokusy o manuální zaostření makra byly, ale většinou jsem stejně skončil na AF.
I když e-520 už má LiveView tak to prostě moc nešlo. Pokud je v tomto u m43 významný posun, jen dobře (tipuju že např. rozlišení výklopného displeje hraje u MF celkem roli)
honzik_01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 2. 2019 08:49

Nevím jak LCD, ale v hledačku je mezi EM10 mark 1 a 2 značný a viditelný rozdíl.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 1. 2. 2019 09:17

honzik_01 píše:hm, je pravda že pokusy o manuální zaostření makra byly, ale většinou jsem stejně skončil na AF.
I když e-520 už má LiveView tak to prostě moc nešlo. Pokud je v tomto u m43 významný posun, jen dobře (tipuju že např. rozlišení výklopného displeje hraje u MF celkem roli)

Hlavne u m4/3 je tzv. lupa, to znamená zväčšenie miesta zaostrenia, čo pomáha parádne a tzv focus peaking, kedy sa na LCD/v hľadáčiku zobrazia zaostrené hrany. Parádna pomoc pri makre, čo u starých 4/3 nebolo.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 1. 2. 2019 09:22

Honzik_01, na makro je m4/3 uplne jina liga nez puvodni 4/3. M4/3 ma spoustu vyhod:
1. Hledacek - v EVF si muzes nastavit lupu, takze na zvetsenym obrazu krasne zaostris presne kam chces, oproti hledacku v E520 velikej rozdil.
2. AF - u m3/4 funguje pri makru AF rychle a presne a to nejen s 60/2.8, al e i napriklad s kombinaci 40-150/4-5.6 + predsadka Raynox250. U puvodniho 4/3 systemu jsem bylo AF nepouzitelny.
3. Obrazove je m4/3daleko lepsi nez puvodni 4/3.
4. Nektery m 4/3 fotaky maji rezim skladany makro a focus bracketing kvuli zvetseni HO.
Navic je k m4/3 k mani daleko vic prislusenstvi, levne se daji sehnat mezikrouzky, coz byl u ESystemu problem, makroblesky atd. Objektiv 60/2.8 doporucuju koupit bazarovej, ja ho loni sehnal za 7000,- Kc, coz je slusna cena.
rodri
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka