Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bob222 20. 5. 2020 13:28

No, sto rokov olíci ešte fotaky nerobia. Ale je to už dlho. ;)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 13:47

tomashr píše:Z těch "skládaných režimů" je u Oly geniální Time composite, to už mají i PENy, to pro dlouhé časy fakt nemá chybu.
LiveND bych komentoval "jak kdy" - někdy funguje dobře, ale viděl jsem i fotku, kde byl výsledek docela "divný". Pokud maximum ND32 stačí, tak nicméně věřím, že se to bude hodit a omezí nutnost tahat ND filtry (které mimochodem v slušné kvalitě nejsou právě zadarmo).

K E-M1III budu tvořit souvislejší komentář (ale asi až po víkendu) - v souhrnu jsem přesvědčen, že to je aktuálně absolutně nejlepší MFT přístroj pro fotografy, který je dostupný. G9 se tomu nevyrovná ani náhodou, E-M1X bude asi zase lepší po avizovaném upgradu fw, ale zatím ne. Jenže zásadní je to slovo "pro fotografy", to jsem nepoužil náhodou, E-M1III totiž má převahu právě jen při focení. Pokud někdo potřebuje i video, tak pak bohužel hodnocení dost spadne a G9 i GH5 (ač už z roku 2017) jsou pořád o pěkný kus i před nejnovějším Olympusem, což je docela škoda :-|

Ad Sony - ono se to u nich může vyvíjet všelijak, i přes velký úspěch pro ně zkrátka focení pořád úplná priorita není. To bylo hezky vidět ještě před Covid kdy prosáklo, že inovované modely byly odloženy proto, že prioritou byla práce na nové verzi Playstation - docela facka pro fotografy milující Sony, když se priority takto natvrdo ukázaly :shock: Sony asi ještě chvíli pojede na vlně, ale pokud by trh začal nějak více skřípat, tak může mít docela silný sklon k tomu prostě vývoj na nějakou dobu utlumit, není to pro ně tak fatální jako pro Canon a Nikon...


To je skor rumor. V podobnych firmach tie divizie na seba skoro ani nevidia a silne pochybujem, ze chalani odbehli od snimacov skladat gamepady.

Co sa tej E-M1 III tyka, osobne by som dal prednost Xku aj pred updatom, ale v podstate suhlasim. Akurat je opat asi otazne, ci je dostacujuce, ze fotak z roku 2020 dokaze porazit konkurencny, 4 roky stary fotak ktory je navyse vyrazne silnejsi vo videu a dokonca aj v niektorych HW parametroch, ako EVF (tam sa da polemizovat) atd. Ale osobne by som pri kupe dal Olympusu urcite prednost.

bob: ok, tak som sa sekol. Nejak sa mi mari, ze teraz slavili nejake 100. vyrocie, ale velku pozornost som tomu nepripisoval. Asi sa to netykalo fotakov :D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 5. 2020 13:49

Tak na focení byl podle všeho obecně (těsně) lepší než G9 už E-M1 II.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 13:55

To bola podla mna pravda len v pripade BIF kde Olympus ten AF casom vychytal a Panasonic nie. S-AF bol rychlejsi pri G9, C-AF bol skor porovnatelny, mierne v prospech Olympusu.

Hladacik je lepsi pri G9, ale skor z takeho fancy hladiska. Z praktickeho to zasadny rozdiel nebol. Co podla mna zasadny rozdiel bol bolo ovladanie ktore proste E-M1 II zrazilo o triedu nizsie.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2020 13:58

Na CAF určitě, jinak to bylo spíš nerozhodně
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 5. 2020 14:01

Fidko píše:To je skor rumor. V podobnych firmach tie divizie na seba skoro ani nevidia a silne pochybujem, ze chalani odbehli od snimacov skladat gamepady.


S tou PS to je asi pravda, ale v trochu jiném smyslu - já to pochopil tak, že se nějak tloukly dodávky určitých součástek, které byly potřeba u obou divizí (nebo snad i jiné komponenty, ale vyráběné na stejné lince) a tam skutečně došlo k upřednostnění PS před imaging...

Ad E-M1X - já docela o koupi M1X uvažoval, ale přiznám se, že mi dost vadily rozměry, už to trochu ztrácí půvab MFT, přičemž já nějak úplně jednoznačně nemiloval druhý grip ani u Canonu a jeho absence mi tedy nevadí.
Ryze technicky si myslím, že novinky v E-M1III překonávají těch pár věcí kolem trackingu u E-M1X, ale samozřejmě pokud firmware zpětně něco z toho aplikuje, tak se zase E-M1X do čela vrátí :-)

S tím porovnáním G9 a E-M1II je to asi už diskuse o ničem, osobně si myslím, že AF u Oly šel jasně do čela už u mark II, ale až po firmwaru 3, což bylo až v půlce loňského roku, do té doby rozdíl opravdu až tak velký nebyl.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 14:13

Ano, to sa stat moze, aj ked neviem ake komponenty by to mohli byt. Suhlasim ale s tym, ze pre SONY je urcite jednoduchsie odrezat fotaky nez napriklad pre Nikon. Na druhej strane, tym aki ze su velki mozu dlhodobo drzat aj stratove divizie. To je v podstate aj pripad Panasonicu ktory je myslim vacsi a to ze podstatne, nez Olympus.

Ja som na E-M1 II aj tak vzdy mal grip, ale vadila mi vola ktora tam casom vznikla (aj na G9). Vzdy som to musel dotahovat a proste neposobilo to na mna solidne co nemam rad.

Inak Xko je vykonnejsi fotak nez E-M1 III, takze ten potencial je do buducna vacsi, ale pre mna hlavne plus v podstate prave ten vstavany grip aj ked beriem, ze pre vacsinu ludi je to nelogicke, kedze pri trojke maju moznost volby.

Ano, po FW 3.0 bol Olympus z pohladu C-AF, pokial to bolo prioritou, lepsia volba. Ale to ovladanie pre mna bol showstopper.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 5. 2020 14:13

Tak o ničem to není, E-M1 II je stále oficiálně prodávaná.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 14:34

To je pravda a mat stale 300 f4, tak si jednu aj kupim :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2020 15:44

Olympus plánuje tu EM1-2 držet pořád v nabídce, něco jako dělá Sony. To je dobře, řekl bych.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 5. 2020 15:58

Je to docela konzistentní s tím, co dělal už v FT.
E-M10 II a III už drží souběžne docela dlouho, předtím E-M1 I a II taky koexistovaly dost dlouho.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 16:12

Je to dobre, akurat si myslim, ze to s tou cenou maju zase trochu prehnane.

Je na to sice cashback, ale bez neho je o len o stovku lacnejsi nez MK III. Imho by tam mali udret 999eur a davalo by to zmysel. Takto je tam E-M1 II za 1699 a MK III za 1799 a to uz na prvy pohlad vidiet, ze tam nieco nie je s kostolnym poriadkom.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 5. 2020 17:28

Mám silný pocit, že Olympus chce E-M1II držet v nabídce právě kvůli různým slevovým akcím podle aktuální potřeby na trhu, jinými slovy základní cena o moc menší než u mark III nebude, ale bude se s ní více hýbat "podle potřeby". Tohle dělá více firem, nepřijde mi to nějak neobvyklé...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 5. 2020 17:47

To uz mi zase tak velky zmysel nedava.

Ked uz sa chceme hrat marketingovo, asi by som sa na zlavy vyprdol a nechal cenu E-M1 II o 200eur nizsiu a v takom pripade by ju pravdepodobne nikto nekupil, ale automaticky by sa focusoval na E-M1 III.

Pre Olympus by to bola vyhra, kedze by v principe rovnaky fotak akurat s inym sw a packou navyse predaval za vyssiu cenu. Resp by predaval 4 roky stary fotak za takmer rovnaku cenu ako 4 roky dozadu. A verim, ze polovica kupujucich by este chrochtala blahom ako vyhodne nakupili, kedze vlastne kupili novy fotak takmer za cenu stareho. Ako z prirucky :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2020 18:50

Nemá cenu spekulovat nad cenou bez cashbacku, ten tam prostě je a cena je pak cca 1700 a 1180€.

"Výhoda" cashbacku je v tom, že ambassadorská sleva se počítá z plné ceny a teprve pak se se odečítá cashback. Což ve finále dá těch výsledných cca 1000€ :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků