Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 7. 2022 08:45

Vypadá to, že DXO konečně dodělalo podporu OM-1 i do Pure RAW - oficiálně uvedena podpora v PR 2.1.
Nemohu hned ověřit, nejsem doma a mám relativně omezená data, tak si počkám do pondělka, ale vypadá to slibně...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yorg 30. 7. 2022 09:44

Když je zmíněné Pure RAW a OM-1, tak prosím zkušené o názor na následující dotaz. Dopředu se omlouvám za poněkud chaotický popis, ale plavu v tom a lépe to napsat nedovedu.

Jsem konzerva a nemám rád vynucené předplatné a proto stále používám jen LR 6.13 bez PS. Často s hromadnými úpravami přes více snímků najednou. Dosud jsem měl E-M1 a LR mi plně stačil. Pořídil jsem si OM-1 a jsem tak pro něho nucen používat Adobe DNG konvertor, kdy dávkově převedu RAWy do DNG. Současně používám také Topaz DeNoise a Sharpen a tam mi vadí, že kromě toho, že neumí použít přímo RAW (DNG) a musím nejdříve exportovat do TIF (žere místo na disku), tak DeNoise opakovaně otravuje s další platbou za aktualizaci. Sharpener s tím zatím neotravuje.

V LR nedělám žádné výrazné úpravy. Používám prakticky jen moduly Basic a Transform. Ostatní výjimečně. Šum a případné doostření řeším (když je to nutné) přes Topaz.

Abych pro OM-1 omezil nutnost konverze RAW na DNG a mohl dál používat E-M1 kde konverze není třeba a nebyl závislý na předplatném uvažuji o DxO. A teď mám dilema. Pořídit "jen" DxO PureRAW místo Adobe DNG konvertor s importem do LR 6.13 (jsem na něho zvyklý) nebo připlatit a přímo použit DxO PhotoLab a LightRoom 6.13 a Topaz poslat na zasloužený odpočinek. Cílem je zjednodušit zpracování RAW pro obě těla při zachování hromadných úprav.

Vím, že mohu stáhnout trial verze a sám testovat, ale jde mi spíše o zkušenost s reálným používáním s možnou náhradou LR. Jak jsem se díval, tak pro srovnání (jednorázová) cena DxO PhotoLab ELITE Edition je 219€ (cca 5500) a DxO PureRAW je 129€ (cca 3200). Když to je licence "nafurt" a PhotoLab je použitelný jako jediný editor (a podle toho, co jsem četl LR převyšuje), tak bych ty 2300 připlatil. Srovnání na https://lenscraft.co.uk/photography-blo ... s-pureraw/ jsem četl.

Otázky:
1) Neřešili jste někdo stejný "problém"?
2) Podle videí PhotoLab cca řeší úpravy, které teď provádím v LR. Zavrhnout LR a přejít přímo na PhotoLab nebo zůstat na půl cesty s PureRaw?
3) Předpokládám, že odšum (DeNoise) a kresbu (Sharpener) upraví DxO a Topaz už nebude potřeba. Nebo ano?
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 7. 2022 10:28

1) Neřešil, preferuji DxO kvůli korekci optický vad a dalším funkcím, na Adobe kašlu. Ale řešil to Petr Bambousek a popisoval použití Pure RAW na jeho stránkách.
2) Pokud toho chceš měnit co nejméně a jsi jinak spokojený s tím, co používáš, tak Pure RAW. Ušetříš a nebudeš se muset něco učit nebo něco měnit. DxO má slabší práci s katalogem a s vrstvami, ale optické korekce a práce s barvami jsou o parník jinde, než Lightroom.
3) Ano, po projetí souboru v PureRAW už není Topaz potřeba.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 7. 2022 11:29

Zaprvé jsem poněkud háklivý na pojem "licence na furt" - vývoj je docela dynamický a reálně po roce je upgrade na místě. Typicky LR6 je proti současné verzi naprosto o ničem, práce s maskami je zcela nová a upřímně používat dnes 6.1 už mi přijde spíš jako "dokazování si něčeho", omezení jsou mraky a právě že v oblastech, které fotograf užívá prakticky pořád, nejde o žádné letákové věci.
Mimochodem jak píšeš, že DeNoise "otravuje" s nabízením aktualizací, tak to je zas to samé, současná verze je dost jinde, než staré (mimochodem umí i přímo RAW) a algoritmus je hodně jinde. Sám Topaz ještě občas užívám a upgrade už jsem jednou připlácel, omezení staré verze už mi prostě vadily - prostě pojem trvalá licence je podle mne čirá fikce, prakticky nikdo to nemá "trvalé s upgrady" a tak je jen otázka času, kdy dojde na peníze.
Osobně bych v dané situaci radil spíš přejít na DXO PL5 a LR6 konečně zahodit, případně se zamyslet nad fóbií z předplatného, kdy k nové LR je i plná verze Photoshopu, což je samostatná kapitola.

DXO PureRAW je dobrý sw, v nové verzi 2 je navíc těsně integrovaný s LRc (ale nejsem si jistý, zda to pojede i s LR6). Jak píše pemar, přínos DXO je v tom, že hodně zajímavě koriguje i vady optiky a snímače, není to zdaleka jen o "odšumu", přidanou hodnotu to má i pro snímky na základním ISO.
Za mne bych zkrátka v bodě 2 buď šel do DXO PL5 - sice platí ta poznámka o upgradech a "fikci persistentní licence" i zde, ale skok proti LR6 bude opravdu velký a technologie v PL5 jsou celkem nové, tak by to tak 2 roky vydržet mohlo.
Anebo bych si pořídil PureRAW 2 plus předplatné Adobe - nový LRc je fajn, Photoshop také nemá moc konkurenci (a opět je nová verze totálně jinde, než poslední "trvalé").
Při snaze ušetřit bych spíš uvažoval úplně jinak - možná zase PureRAW pro čištění RAW, ale k tomu třeba něco z opensource (Digikam na katalog) a třeba levné (s trvalou licencí) Affinity Photo jako náhradu Photoshopu.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yorg 30. 7. 2022 11:33

Díky.
1) Bambouskovo video jsem viděl. Řeší právě jen PureRaw jako konverzi pro Capture One.
2) Co myslíš tou slabší práci s katalogem?. Pokud jsem to správně pochopil, tak PhotoLab má navíc i práci s vrstvami, což u LR není. Což by byl pro mě bonus.

A ještě podotázka. Když teď koupím DxO, a je jedno co, tak ta licence je opravdu "nafurt"? Nebo je to podobné Topazu, kdy to nějakou dobu funguje a pak to začne otravovat s další placenou aktualizací a ta hláška nejde vypnout?
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 7. 2022 11:42

yorg - hele a nepřestane to u Topazu vyskakovat, když mu v preferences vypneš auto update? Ta volba tam je, teď jsem se díval, jen si nejsem na 100% jistý, jak se přesně chová....

Jinak ale jsme zase u toho, co píšu výše - jo dejme tomu něco neotravuje, ale to nic nezmění na tom, že ta "trvalá" licence se zasekne a postupně to celé jde do propadliště dějin.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yorg 30. 7. 2022 11:46

Ještě k té licenci nafurt. Tomáši, každý má jiné požadavky. Ne každý potřebuje a hlavně využije nejnovější funkce.
K té fóbii z předplatného. Pokud fotíš denně nebo výsledek monetizuješ, tak má smysl. Pro mne to smysl nedává. Není to fóbie. Je to rozhodnutí podobné tomu, jak bych odmítl měsíčně platit za vyhřívání sedadel u auta. Jde o princip.

Za zbytek díky. Vidím to podobně a asi do PL půjdu.

-- 30. 7. 2022 12:47 --

Ta hláška vyskakuje pořád, jen se dá max o měsíc odložit.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 7. 2022 11:59

No však taky proto píšu ten poslední bod - zkusit to případně úplně jinak... Zmíněné opensource Digikam či třeba RawTherapee jsou grátis, ale přitom se neustále vyvíjejí, čímž nemyslím jen nějaké cool funkce, ale třeba jen prostou podporu nových modelů, formátů či třeba verzí OS atd. Přijde mi to jako rozumnější volba, než se zafixovat na nějaké nepodporované verzi... Jinak jde samozřejmě o programy podporované i na Windows a Mac, opensource se občas automaticky spojuje s Linuxem, ale to už se také hodně posunulo.

Ještě k té ceně a principu - zase si vezmi, že to plné Adobe předplatné s LRc a plným Photoshopem stojí s využitím různých blackfriday kupónů (což užívá až bych řekl většina uživatelů, už se to zde diskutovalo víckrát) kolem 90EUR za rok - jinými slovy ta "trvalá licence" DXO PL5 stojí skoro jako 2,5 roku Adobe. Nojo, ale u Adobe budu mít pořád tu novou verzi, zatímco od DXO za 2,5 roku bude dost možná už verze 7, na kterou nebudu mít nárok (a za případné upgrady zaplatím další peníze, čímž se průnik ceny s předplatným dále posune).
Já právě doporučuji na to koukat ryze ekonomicky a bez předsudků - zrovna u Adobe mi to předplatné pro foto přijde vyloženě férové a výhodné, naopak třeba u CaptureOne to smysl vůbec nedávalo.

-- 30. 7. 2022 13:02 --

yorg píše:Ta hláška vyskakuje pořád, jen se dá max o měsíc odložit.


A máš zrušený ten AutoUpdate? To odložení o měsíc je přímo na té hlášce, to sedí, ale ještě je jedno nastavení přímo v preferencích programu... Kdyžtak můžeme hodit ve vláknu Topaz, nechce se mi do Olympus vlákna dávat screenshoty z jiné oblasti.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yorg 30. 7. 2022 12:26

k ceně a principu - Já PS nepoužívám. Jak jsem psal i v LR dělám jen minimální úpravy a PS ani cloud nevyužiju. U Adobe předplatného mi vadí i to, že když přestanu platit, tak mám sice katalog s uloženými úpravami, ale nemám program. Pokud by to fungovalo tak, že přestanu platit a zůstane mi program, tak bych to možná skousl. Takto ne. Podobně to mám se Zonerem. Mám historickou verzi 17 a když začalo předplatné u Adobe, tak jsem uvažoval o Zoneru a když i oni začali s předplatným, tak bylo vymalováno a zůstal jsem u LR.

K Topazu - možná blbě hledám, ale možnost zrušit autoupdate tam nevidím.
Přílohy
topz.jpg
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 30. 7. 2022 17:17

Že by Auto-Update Preview?
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 7. 2022 17:19

Ne to není ono. A bohužel se asi musím omluvit, koukám, že jsem koukal na jiný sw, mám tu nějak binec :-( Tak asi holt jednou za měsíc odklepnout :-(
Asi by tedy pomohlo blokovat danou site v hosts file, ale asi to nestojí za námahu.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yorg 30. 7. 2022 17:35

monikash píše:Že by Auto-Update Preview?

To je o tom, že když se vybere některá úprava, tak se to po přepočtení zobrazí s tou úpravou.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 8. 2022 11:52

Jen tak pro pořádek k PureRaw 2.1 - ano, už je plně ověřeno, že přibyla podpora OM-1 a z MFT také GH6. Nějak detailně jsem neporovnával, ale při zběžných testech se chovalo stejně dobře, jako dříve u starších přístrojů, takže asi lze odškrtnout jako splnění další věci, která dosud k "ideálnímu stavu" s OM-1 chyběla, nyní už nechybí :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 8. 2022 12:58

tomashr píše:Ještě k té ceně a principu - zase si vezmi, že to plné Adobe předplatné s LRc a plným Photoshopem stojí s využitím různých blackfriday kupónů (což užívá až bych řekl většina uživatelů, už se to zde diskutovalo víckrát) kolem 90EUR za rok - jinými slovy ta "trvalá licence" DXO PL5 stojí skoro jako 2,5 roku Adobe. Nojo, ale u Adobe budu mít pořád tu novou verzi, zatímco od DXO za 2,5 roku bude dost možná už verze 7, na kterou nebudu mít nárok (a za případné upgrady zaplatím další peníze, čímž se průnik ceny s předplatným dále posune).


No to je, Tomáši, poněkud zavádějící. DxO PL se taky dá pořídit s výraznou slevou, bývalo to i 50 %.
Navíc 2-3 roky se dá v klidu žít s jednou verzí, aniž by měl většinou člověk pocit, že o něco (zásadnějšího) přichází (výjimkou je samozřejmě pořízení (i na trhu) novýho foťáku, jehož podporu do předloňské verze už nikdo nedoplní). Co pozoruju, tak to takto dělá většina uživatelů.
Už jsem tady dřív uváděl - na předplatným mě štvou dvě věci: samotná podstata a pak hlavně fakt, že na úpravy nemám moc času a dělám je nárazově, takže po většinu roku by předplácení mentálně bylo vyhazováním peněz z okna.

A k dotazu, ano, licence je skutečně trvalá.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 8. 2022 13:30

Já s tebou vyloženě nepolemizuji, i když osobně si myslím, že 3 roky jsou dost optimistické (resp. je to ve stylu "jde to, ale rozdíl už se pozná dost"), reálně vidím životnost maximálně tak ty dva roky. A pokud máš smůlu, že do toho padne nový foťák, tak se ti to může ještě dále zkrátit :-(
Ale to je právě ono - podle mne to chce brát podle "starého dobrého" TCO zcela bez emocí a řešit jen reálný náklad. Jestli bych ti něco vymlouval, tak je to právě to "zanášení pocitů do předplatného" :mrgreen: :mrgreen:

Na okraj k DXO - o něco zdražili a přijde mi, že zároveň mají proti jiným firmám podobného typu (Topaz, ON, Skylum...) k těm slevám menší ochotu. Ta velká sleva 50% byla někdy loni kolem vánoc, ale od té doby nic moc. Musím říct, že kdyby hodili v dohledné době nějaký agresivnější marketing, tak ode mne nějaké peníze dostanou, mimo jiné se mi docela líbí poslední NIK i další věci, ale zatím to moc nevypadá.
Může to být znak úspěchu, že mají zájemců dost i tak - budiž jim přáno, vesměs je chválím, ale taky to může naznačovat něco trochu jiného...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků