Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Amalary 13. 12. 2019 20:42

Však píšou, zvýšení citlivosti na +2 úspěšnost 80%. Např. i starší Panasoniky na těch testech vycházejí lépe.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 12. 2019 20:49

Tady je trochu jiný pohled ( čas 26:28)

https://youtu.be/dnb11vTa0QA

Vždycky je důležitý, jak to recenzent podá. Kdyby napsali - po správném nastavení jsme dosáhli úspěšnost autofokusu 80%, tak by to vyznělo trochu jinak.

A znovu opakuju, adekvátnější mód by byla skupina bodů.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 13. 12. 2019 21:05

To jo, ale vem si, že ten test bude vidět x fotografů, kteří si na to udělají nějaký názor, a obávám se, že moc dobrý nebude.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 12. 2019 21:13

V tom s tebou souhlasím.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 14. 12. 2019 01:12

Amalary píše:Však píšou, zvýšení citlivosti na +2 úspěšnost 80%. Např. i starší Panasoniky na těch testech vycházejí lépe.
Akú úspešnosť si čakal? ;-)

Fidko píše:Osobne som cakal nizsi vykon nez ma E-M1, ale vraj je to cca rovnaka uroven.
Presne tak:
1) nie je to najvyššia rada => tým pádom "nemôže" dosahovať tú istú úroveň
(ani vyššiu, to by to bolo podozrivé a takýmito tvrdeniami by si sami sebe škodili; opačné tvrdenia sú naopak "clickbaity")
2) pri testoch si všimli, že zvýšenie citlivosti zlepšuje úspešnosť => teda musia uviesť ešte nižšiu úroveň pri defaulte
(ktorá - samozrejme - musí byť ešte nižšia ako u tej najvyššej verzie)
=> teda tých 80% s lepším a 60% s defaultným ostrením sú hodnoty, ktoré by ľudia aj tak predpokladali...
(iné by nevyzerali tak vierohodne)

Osobne som z tými testami spokojný:
- už v tom prvom teste {stredový bod} cyklista nejde rovno, ale šikmo - teda ten bod mieri vždy inde
=> vyzerá to teda, že úspešnosť ostrenia bola vyššia ako očakávali, tak museli použiť "menej šťastnú sekvenciu"
(aby im to sedelo s "očakávanými" výsledkami)
- sekvencia v ktorej je tých 80% je neostrá len na začiatku, zábery na konci sú už bezchybné
=> to ale znamená, že keď sa AF raz chytí, tak sa už úspešne drží + na tento AF sa dá spoľahnúť
(teda ten "problematický začiatok" je skôr chyba recenzenta, ako samotného foťáku)

Ako som napísal predtým (len inými slovami): tento test ma utvrdil v tom, že foťák preostrovanie zvláda.
Ale upozorňuje na to, že s nesprávnym nastavením môže vznikať zbytočný odpad. Za čo som mu vďačný.

Amalary píše:vem si, že ten test bude vidět x fotografů, kteří si na to udělají nějaký názor, a obávám se, že moc dobrý nebude.
To vôbec nie je problém: toto nie je foťák určený pre "športových reportérov".
Táto malá nevýhoda - hlavne keď na ňu existuje riešenie vo forme jednoduchého nastavenia - nie je vôbec podstatná.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 12. 2019 10:44

Tak premyslam. Olympus ziadny rozumnejsi kompakt, myslim tym nieco s 1", alebo m4/3 snimacom nema, co ?
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 14. 12. 2019 13:59

Ganec píše:
Amalary píše:Však píšou, zvýšení citlivosti na +2 úspěšnost 80%. Např. i starší Panasoniky na těch testech vycházejí lépe.
Akú úspešnosť si čakal? ;-)


Není to sice špatné, ale oproti EM1 MII s nejnovějším FW je určitě horší. Ale tak, jak to prezentuje Dpreview, nevyznívá to moc dobře. Podívej se, jak ostří Sony, od APS C i starší těla po FF nejnovější, nebo starší Panasoniky. Podle mě, by se měl Olympus minimálně dotáhnout na ostatní, pokud chce být konkurence schopný. Máme téměř začátek roku 2020, takže je pochopitelné, že lidi očekávají nějaký pokrok a horší výsledky v AF C nevěstí nic dobrého pro Olympus. Zvlášť při ceně, co za to chtějí. Jak jsem psal, měli si to pořádně odladit, než to vypustili. Výkon na to ten foťák má, aby podával lepší výkony, škoda.
Naposledy upravil Amalary dne 14. 12. 2019 16:30, celkově upraveno 1
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 12. 2019 14:03

Ale vsak citaj co Ti pise Ganec. Olympus schova konkurenciu do vrecka, len to recenzenti nemozu napisat, lebo by to bolo podozrive.

Si uz hater ako ten Fidko !
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 12. 2019 00:49

Amalary píše:tak, jak to prezentuje Dpreview, nevyznívá to moc dobře
Píšu:
- "Acceptable autofocus performance if you keep your AF area or zone over your subject"
- "Overall performance and responsiveness is impressive"

To vyznieva práveže dobre O:-)
(nie možno "excelentne", ale "dobre" určite)

Mimochodom, nechápem, čo sa ti vlastne nepáči...
- že foťák prestane sledovať cyklistu, ktorý vyzerá že chce opustiť záber + preostrí na auto v prostriedku záberu?
- alebo že napísali aj: Autofocus tracking lags behind the competition, but ... "

-- 15. 12. 2019 00:56 --

Amalary píše:Jak jsem psal, měli si to pořádně odladit, než to vypustili.
Podľa mňa to vyladili dostatočne:
V reálnej situácii bude fotograf fotený objekt sledovať. Teda držať ho aspoň približne na "tom istom" mieste.
=> podľa testov, ktoré spravili, toto foťák zvláda už teraz :kuk:

Že nejaký iný foťák zvláda aj situáciu, ktorú asi niekdy v živote nevyužijem => mi vôbec neprekáža 8-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Amalary 17. 12. 2019 22:27

Tak každý máme zcela odlišné dojmy. Už v první větě píší:

,,We found the continuous autofocus of the E-M5 III to be a bit disappointing for a camera with these specifications at this price."

Tím to v podstatě vystihují, jak to působí i na mě. Porovnej si výkon AF např. s přesně tři roky starým testem Panasoniku G80, který stojí třetinu toho, co EM5 MIII. Mimochodem taky umí 4K video:

https://www.dpreview.com/reviews/panaso ... -g85-g80/5

Nebo třeba tady další Panasoniky:

https://www.dpreview.com/reviews/panaso ... x85-gx80/5
https://www.dpreview.com/reviews/panaso ... ix-dc-g9/6
Nebo už taky více jak tři roky stará Sony A6500.

Nedávno v cashbacku byla Sony A7RII za 32 tis., tedy stejnou cenu, co EM5 Mark III.

Můj názor je ten, že když si někdo ty testy porovná s tři roky starými modely, tak jej u toho jistě napadne, proč je ten Olympus horší, když je o dost novější a o mnoho dražší? Ber to tak, že ty testy na Dpreview vidí tisíce fotografů po celém světě. Jak s tím pak chce Olympus obstát....
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 17. 12. 2019 22:59

No E-M5 III zase uplne novy fotak nie je. Ma novu akurat krabicu, co je dovod rozporuplnych vysledkov.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 12. 2019 23:27

Amalary píše:Můj názor je ten, že když si někdo ty testy porovná s tři roky starými modely, tak jej u toho jistě napadne, proč je ten Olympus horší, když je o dost novější a o mnoho dražší?
To hej, bohužiaľ sú aj takí :'(
- ktorí nedočítajú článok do konca (kde sa už píše niečo iné)
- ktorí nevnímajú rozdiel medzi 6fps čo je maximum čo zvládne ten Panasonic a 10 fps u Olympusu
(s ktorými len podľa ich slov bolo dosahovaných 80% úspešnosť = 8fps úspešných záberov, čo Panas nikdy nedosiahne)
- ktorí nepomyslia ani na rozdiel v použitých sklách: medzi 140mm/F5.6 (u Panasa) a 100mm/F2.8 u Olyho
.. prípadne že je tam rozdielna scéna, cyklista v inej "výške", rozdielne objekty v pozadí, ...

Amalary píše: Porovnej si výkon AF např. s přesně tři roky starým testem Panasoniku G80
Podľa mňa sú tam všetky zábery "rovnomerne neostré": akoby kvôli backfocusu a odšumovaniu vyššieho ISO

To sa moc nedá porovnávať so zábermi, na ktorých vidno ako foťák ukážkovo preostril z nesprávneho miesta a potom už ostatné zábery boli zaostrené správne.
=> to mi už skôr pripadá ako chyba fotografa
(napr. akoby predtým sledoval nejaký iný objekt)

Totižto presne také výsledky vzniknú, keď má niekto zapnutú prioritu spúšte AF-C, nepredostrí si a hneď dotlačí spúšť
(bude mať najprv nesprávne zaostrené zábery - až kým sa AF nechytí - a až potom zaostrené)
Alebo máš nejaké iné vysvetlenie?

-- 17. 12. 2019 23:31 --

Amalary píše:.. tak jej u toho jistě napadne, proč je ten Olympus horší, když je o dost novější a o mnoho dražší?
No a čo myslíš, aký dôvod "prečo" ho napadne? :hmm:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 12. 2019 09:30

Tak zkus udělat podobný test a publikuj výsledky.

Zajímavé by bylo porovnání Tracking vs Skupina bodů pro tenhle scénář.

Jinak se tu budem točit pořád dokola
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 18. 12. 2019 10:22

Koukám na CZC a mají tam E-M5 Mk2 + 14-150 + 45/1.8 za 17k. Hoodně dobrý deal...
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foto1977 18. 12. 2019 18:24

Dnes jsem si to u nich byl vyzvednout, ale zklamali mě, dali mi jen foťák se seťákem, ty 45mm/f1,8 prý jim partner (asi olympus) nedodal, že prý až dorazí tak mi pošlou sms a za 1 kč si ho budu moci odebrat.
Tak nevím jestli to není nějaká kulišárna, nikde na faktuře není zmínka, že mi ten obj. musí dodat...
No mám do 17. ledna čas na případné odstoupení od smlouvy...
Osobně jsem se na ten 45mm/f1.8 dost těšil...
Pobavil mě jejich prodejce, který mi říkal, že ten objektiv stejně není nic moc, že prý foťák v jeho iPhonu má lepší světelnost. Tak jsem mu to ani nevyvracel... :)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků