Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 12. 2019 14:02

To chapem a dakujem za poucenie :-) V oboch pripadoch bola komplikacia s dopravou do SR, takze som si vybral ten lacnejsi :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 12. 2019 14:33

zbynek.hromek píše:
rodri píše:Zbyňku, už jsi testnul EM-5 III? Jestli ano, poreferuj trochu. Dík.


..
Pokud srovnávám s E-M1ii, tak pokud pominu velikost, pak:
- obrazový výstup totožný
- zřejmě o něco lépe funguje C-AF a rozeznání obličeje
- E-M5iii má tišší chod mechanické závěrky
..
tichšiu uzávierku potvrdzujem.
Neviem to síce porovnať s E-M1 II, ale po používaní PEN-F ma až prekvapila, aká je tichá :tleskani
(a to už F-ko je rádovo tichšie, ako napr. Sony A7III)

Druhá vec, čo ma príjemne prekvapila, bolo prepínanie medzi hľadáčikom a displejom
=> až som mal pocit, že sú aktívne obe naraz .. ale nie je to tak .. len sa "prepínajú" v tom správnom čase
(práve vtedy, keď presúvam pohľad z displeja na hľadáčik)

Čo sa týka obrazového výstupu, ešte som si nenašiel čas to poriadne porovnať.

Ale z prvých pokusov mám zmiešané pocity:
- na ISO 6400 sa mi dokonca pri rovnakom nastavení zdá F-ko ostrejšie
(mám znížené odšumovanie a doostrovanie o 1 dielik)
- ale je jasné, že je tam lepší snímač: v tmavších častiach scény nevidno žiadne "fľaky" a sú aj svetlejšie
(čo poukazuje na lepší DR)
- no a v menu som nenašiel "detail priority", teda zlepšenie ktoré bolo pridané do E-M1 II firmwarom
=> teda neviem či EM5III používa ten nový, alebo ešte ten starší/jednoduchší algoritmus
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Amalary 4. 12. 2019 22:04

Chlapy díky za informace o 100 - 400. No, jsem z toho docela rozčarovaný. Říkám si, že snad s tím Panasonic po stížnostech třeba něco udělal. Ale pokud ano, tak kdy. Ono objektivy leží prodejcům skladem třeba i více jak rok.
Našel jsem si porovnání zoomů 100 - 300 a 100 - 400.

https://www.mirrorlessons.com/2016/03/1 ... 100-300mm/

Zajímavé je, že na ohnisku 100 mm je kratši verze lepší. Také by mě zajímalo porovnání s Olympusem 40 - 150 mm/2,8 v rozsahu 100 - 150 mm. Věřím, že v těch ohniscích bude Olympus ostřejší.


Ganec píše:
Amalary píše:Ostrost to logicky nemůže zvýšit, když je to jen filtr, tedy sklo, bez optiky.
No veď "sklo" je práve tá "optika" :-]

Amalary píše:
Ganec píše:Filter môže ostrosť zvýšiť: keď odfiltruje "to neostré" .. tak ostane len to ostré ;-)

Na to jsi přišel jak?
Nevysvetlil som to snáď dostatočne?

Tak skúsim ešte raz:
- kvalitatívny rozdiel medzi 1 a 2 generáciou niektorých skiel (14-150, 75-300) je len v pridaní ZERO coating
(teda povrchová vrstva, ktorá by mohla byť podobným spôsobom nanesená aj na osobitné sklo vo forme filtra)
=> no a DxO mark aj napriek rovnakej konštrukcii nameral u novšej generácii aj lepšiu ostrosť

Citujem z https://cameras.olympus.com/zuiko/en-us/technology/ o ZERO COATING:
ZERO (Zuiko Extra-low Reflection Optical) Coating is Olympus' cutting-edge thin-coating technology cultivated from multilayer film disposition technology used in microscopes. Drastically reducing reflections, ghosts, and flares, it greatly contributes to a clear, high-contrast image.
Znie to dosť podobne, ako zlepšenie kontrastu u toho filtra, že? :twisted:
(že odstránením nechceného - "duchov" čo spôsobujú neostrosť - sa zlepšuje kontrast)


DxoMark bych nechal stranou. Oni nemůžou vědět, zda ty druhé verze neměli skutečně nějaké úpravy, posuny v té optické soustavě.
Antireflexní vrstvy má každý objektiv natolik dobré, že pro normální denní světlo stačí. Když budeš fotit za ostřejšího slunce, tak tam filtr jistě pomůže. A jistě odstraněním odlesků pomůže k vyššímu kontrastu a čistotě snímku. Ale mám pocit, že ty tomu rozumíš tak, že ten filtr za všech okolností pomůže zvýšit ostrost. Význam antireflexního filtru je tam, kde je potřeba, kde není potřeba a stačí antireflexní vrstva objektivu, nic nepřinese. A píšeš, že sklo je optika. Sklo je sklo, optická soustava vypadá zcela jinak. Čistým sklem ostrost nezískáš, ale naopak spíš ztratíš. Protože optická soustava na něj není koncipovaná určitě nemůže samotné sklo přinést nic dobrého, to je logické.



Amalary píše:U tohoto typu filtru bych se ale bál vinětace.
Z akého dôvodu? Veď je len "ploské sklíčko" .. nie je na okrajoch širšie, ako bývajú sklá v objektívoch
(hoci ani tá hrúbka skla nemusí tú vietáciu spôsobovať, ale znie mi to logicky...)

Amalary píše:než ten filtr, tak to už je lepší, když použít filtr, tak profi 100 x 100.
Aj tento filter má v názve PRO ;-)
Keď už navrhuješ ten 100 x 100 .. v čom by mal byť lepší? :--

Filtry do závitu můžou vinětovat. A pak, je to vesměs hobby segment. Ty nejkvalitnější filtry pro profesionální použití jsou v rozměrech 100 x 100 a 100 x 150.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 12. 2019 22:31

Amalary píše:Antireflexní vrstvy má každý objektiv natolik dobré, že pro normální denní světlo stačí. Když budeš fotit za ostřejšího slunce, tak tam filtr jistě pomůže. A jistě odstraněním odlesků pomůže k vyššímu kontrastu a čistotě snímku. Ale mám pocit, že ty tomu rozumíš tak, že ten filtr za všech okolností pomůže zvýšit ostrost. Význam antireflexního filtru je tam, kde je potřeba, kde není potřeba a stačí antireflexní vrstva objektivu, nic nepřinese.
Je pravda, že som dúfal, že by to mohlo zlepšovať u väčšiny situácií
(očakával som napríklad zmenšenie "závoja" u nočných svetiel, ale to sa mi zatiaľ nepotvrdilo)

Ale keď už som si ten filter kúpil, tak by ma zaujímalo, kedy sa vlastne oplatí ho používať
.. predsa len, "predlžuje" objektív o pár zbytočných milimetrov
(je to takmer neznateľné, ale pri prenášaní vo vrecku sa to už prejaviť môže)

Žeby u krajiniek?
Tam býva v diaľke slabší kontrast :hm
(a v postprocessingu sa to potom ťažko dorába)

Amalary píše:Filtry do závitu můžou vinětovat. A pak, je to vesměs hobby segment. Ty nejkvalitnější filtry pro profesionální použití jsou v rozměrech 100 x 100 a 100 x 150.
Aha, mal si na mysli veľkosť...
To by u 17/1.8 menal byť problém: ten má priemer predného skla možno len 10mm, ale priemer filtra je 35mm
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 12. 2019 06:56

Amalary

Hodnocení ostrosti je samozřejmě na tobě, ale byl bych překvapen, kdyby tě 100-400 nějak zklamala v rozsahu 100- cca 250. Tam mi přišla vysloveně výborná.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 12. 2019 08:02

A kedze vies za par kaciek kupit ten Olympusacky filter, ostrostou by som sa uz vobec nezaoberal.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 5. 12. 2019 08:14

Davidof: o ostrost nemám obavy, ale z toho zpracování ano. Ostrý je ten zoom určitě hodně.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 12. 2019 08:20

Spracovanie je naoko skvele, len s tym byvaju problemy. Napriklad moj kus ziadne nemal a bol skor z tych rannych. Problem som mal len so zoomom co je standardny problem, ale udajne su kusy ktore funguju lepsie. Lenze to su tie internety kde ludia na kazdy kravinu ktoru kupia maju vzdy len dve slova: "great lens, great camera, amazing results" atd, takze je tazko povedat, ci su podobne legendy nejak podlozene realitou.

V kazdom pripade, ak by som nemal snahu fotit BIF, aj s tym zoomom sa da zit.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 12. 2019 08:21

No, hlavně zkus ten zoom okolo 300 mm.

A věř instinktům - pokud z toho nebudeš nadšenej na prodejně, tak se to IMHO moc nezlepší ;-)

-- 5. 12. 2019 08:26 --

Amalary

Je to samozřejmě všechno na tobě. Moje nevyžádaná rada je kup si radši 200/2,8 nebo 300/4, třeba z té Belgofrancie.

S tou 200/2,8 dostaneš i 1,4 TC a můžu Ti garantovat, že reálný rozdíl mezi 280 a 400 je menší, než bys čekal.

Ale jak píšu, je to na tobě.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod DUDISKO 5. 12. 2019 09:08

zoom je zoom :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 12. 2019 09:23

U ptáčků jsi stejně pořád moc daleko a tenhle 100-400 se stejně 90% času používá na dlouhém konci.

Někdo na 400 mm, já jsem nakonec skončil na 300 mm, ale vlastně nepamatuju, kdy bych ho využíval na kratší ohniska.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 5. 12. 2019 21:47

Davidof, rád bych zoom hlavně v rozmezí od 150 >, protože bych to chtěl i na krajinu. O víkendu se chci podívat na ten Panasonic 100 - 400 mm a taky na další objektivy.
Amalary
Návštěvník


Odeslat příspěvekod Ferin 6. 12. 2019 10:57

To jsem sem dával už před několika stránkami. ;-)
Má se to ale fakt týkat jen toho Japonska, kde je specifická situace.
V Evropě (aspoň její části) je teď trend přesně opačnej. :-D
Ferin
Pokročilý


Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků