Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Amalary 14. 3. 2020 11:48

Fidko, pro mě bylo by to super kdyby byl nový FW i pro EM1 MII, ale to podle mě z marketingových důvodů neudělají. Doufám, že E M5 MIII se toho v příštím FW dočká. Podle mě detekce očí má daleko více význam u FF, protože tam pracuješ opravdu s extrémně malou hloubkou a zejména u portrétů je to v podstatě nezbytnost. Pro mě je skvělé, že funguje dobře detekce tváří, když to vezmu z reportážního hlediska a že dobře funguje přeostřování na další tváře, které vybereš. Ono i f 1,4 na M/43 je dostatečně velká hloubka ostrosti na portréty kdy si vesměs vystačíš se spolehlivou detekcí tváří, bez toho, aniž bys potřeboval detekci očí. V těch videích je vidět, že i při sekvenčním snímání to vcelku slušně ostří. Hlavně celkově AF C se významně zlepšil.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 14. 3. 2020 12:26

Kamarádi v lese mají dobrou náladu. Je jim jedno, čím je cvaknu a dodržují bezpečnou vzdálenost.

Obrázek
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 3. 2020 13:36

Hezký

Dneska jsem na kole viděl spoustu ptactva a žádnou bezpečnou vzdálenost neudržovali ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod martin5555 14. 3. 2020 14:00

Dobry den, bude lepší tato volba omd m5 II + 14-15 II https://www.datart.cz/digitalni-fotoapa ... ibrny.html než panas fz1000? vím ze fz ma delsi zoom..ale jde o vystup a tak dekuji ;-)
pixel 6 :) Olympus omd E-M5 III :)
martin5555
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 3. 2020 15:32

Tak ho zkus, není nad vlastní zkušenost
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert


Odeslat příspěvekod Fidko 15. 3. 2020 06:53

Amalary píše:Fidko, pro mě bylo by to super kdyby byl nový FW i pro EM1 MII, ale to podle mě z marketingových důvodů neudělají. Doufám, že E M5 MIII se toho v příštím FW dočká. Podle mě detekce očí má daleko více význam u FF, protože tam pracuješ opravdu s extrémně malou hloubkou a zejména u portrétů je to v podstatě nezbytnost. Pro mě je skvělé, že funguje dobře detekce tváří, když to vezmu z reportážního hlediska a že dobře funguje přeostřování na další tváře, které vybereš. Ono i f 1,4 na M/43 je dostatečně velká hloubka ostrosti na portréty kdy si vesměs vystačíš se spolehlivou detekcí tváří, bez toho, aniž bys potřeboval detekci očí. V těch videích je vidět, že i při sekvenčním snímání to vcelku slušně ostří. Hlavně celkově AF C se významně zlepšil.


Tak ono to pravdepodobne neurobia a dovody su ako si uviedol hlavne marketingove. To plati zrejme aj pre EM-5 III, kedze ma rovnaky HW ako II, bolo by divne ak by ten update dostal a E-M1 II nie. Takze sa ho docka zrejme len Xko.

To ostrenie na oko ma zmysel aj u mFT. Hlbka ostrosti je mozno vacsia, ale v mnohych situaciach je rozdiel medzi tym ci zaostris na oko, alebo na nos a urcite casto nestaci len samotna detekcia tvare.

Ja som pozeral video len k tomu sledovaniu tvare. Ci sa nejak vyznamne vylepsilo aj C-AF som nezachytil.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 15. 3. 2020 11:34

Věřím, že aspoň pro X- ko určitě detekce očí bude, divil bych se kdyby nebyla.

Mluvil jsem o f 1,4 a sklech, co mám vyzkoušené velmi dobře. Mám Panasonic 25/1,4, Sigmu 56 a Samyang 85/1,4. U posledního by to význam mělo, ale to je plný manuál, takže tam by mi to bylo na nic. Když vezmu Panasonic, tak vzhledem k perspektivě nemůžeš fotit jen obličej, ale pouze polovinu postavy. I u Sigmy, se kterou už mám odfocených docela hodně portrétů detekce očí není potřebná. Až od ohniska na FF 120 mm můžeš fotit celou hlavu. Se Sigmou fotím portréty max. hlava a ramena. A tam skutečně, i když se portrétovaná osoba dívá šikmo od objektivu, tak jen při detekci tváře mám oči i nos a téměř celou hlavu v hloubce ostrosti. A jak jsem psal, z reportážního hlediska to vůbec není potřebné při f 1,4. Ono si to můžeš i dobře vyzkoušet i s focus peakingem, že to tak je.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 3. 2020 14:39

Záleží asi hlavně na osobním stylu focení. Já 100% fungující detekci očí určitě ocením i na 15/1.7 a 25/1.8.

-- 15. 3. 2020 15:00 --

Nemluvě o 25/1.2. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 3. 2020 15:56

Řekl bych, že nutnost přesného Eye Detect je funkcí ohniska, vzdálenosti a pixel-peepingu ;-)

Ale chci ho :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 15. 3. 2020 16:53

Tak pokud se budeme držet doporučení pro focení portrétů, tak určitě to, co píšu je pravda.

Zde je to stručně popsáno:

http://www.fototipy.cz/2017/01/22/pruvo ... di-obecne/

Ale určitě při focení 75/1,8 bych také rád využíval detekcí očí, ale tu už nemám, protože jsem ji prodal. Využití bych viděl i u 45/1,2. Jinak vesměs opravdu stačí spolehlivá detekce tváří.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 3. 2020 17:32

Ono to předpokládané zlepšení bude komplexní, jak pro Face tak pro Eye

Na první pohled je vidět zrychlení reakce foťáku a hlavně díky bohu za to přepínání.


Nevím teda, jak to nakonec dopadne, trojka měla přijít příští týden. Snad to teda budu moci otestovat.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 15. 3. 2020 17:47

To je fajn. Tak se budu těšit na první dojmy. Mě se velmi líbí vestavěný ND filtr. Využil bych určitě nejednou i ruční Hi - res mód.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 3. 2020 20:36

Amalary píše:Tak pokud se budeme držet doporučení pro focení portrétů, tak určitě to, co píšu je pravda.


Jenže všecko není jen o focení "portrétů" (tam je to samo jiný, když jsou oči (a de facto i obličej) v jedné rovině). Zvlášť s malýma děckama. En face mám, tipl bych, ani ne polovinu fotek. A to pak je sakra poznat.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 15. 3. 2020 21:26

Psal jsem to ze svého pohledu a ohledně svých potřeb. Neříkám, že proto nenajdeš uplatnění ;-)
Amalary
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků