Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 7. 2019 03:20

Tie rumory su podla mna nezmysel. E-M5 III urcite nebude mat 8K video nehovoriac o tom, ze na 24Mpix snimac im to ani nevyjde, kedze mu skoro 10Mpix chyba. Tiez pochybujem o 24Mpix snimaci a o tom, ze dostane nieco ine nez to co je aktualne v E-M1.

PEN-F je pokial viem pruser a samotny zastupcovia Olympusu sa vyjadrili, ze nastupca nebude.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 7. 2019 12:23

To téma založili Oly-hateři, aby si mohli zanadávat ;-) Aspoň tak mi to přišlo, jediný, co by mohlo být reálné je nějaký lepší kompakt MFT + nevýměnný objektiv. To by se mi docela líbilo, něco jako LX100, nebo Ricoh/Fuji.


Jinak - MC-20 je tu, dokonce se mi i povedla aktualizace firmware, ta je hodně zábavná, zlatej Lumix.

První dojmy - ostrost s 40-150/2,8 je dobrá, CAF - tam se mi zdá trochu horší odezva, ale to se dalo čekat. Bohužel z okna moc ptáčků nevidím, zkusím odpoledne.

Jednorázové zaostření je normálně rychlé, celkově to pořád působí příjemně kompaktně.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 10. 7. 2019 17:29

Davidof píše: jinak - MC-20 je tu, dokonce se mi i povedla aktualizace firmware, ta je hodně zábavná, zlatej Lumix..


Jak jsi spokojený s C AF na G9 po aktualizaci?
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 7. 2019 19:45

No, to je trochu široce postavená otázka.

V mnoha typových scénářích mi CAF u G9 vyhovuje, v některých situacích ale nefunguje moc dobře - typicky třeba ti ptáci v letu, nebo třeba v silném protisvětle.

Běžné situace G9 ale podle mě zvládá docela dobře, fotil jsem s ní třeba cyklistické závody nebo ty Predátory a pohyb tohoto typu to celkem zvládalo.

Už jsem tu kdysi chvd popisoval G9 ve vztahu ke sportu, koupil si pak D500 :-))) a je s ní asi spokojenej.

Takže čistě na sport bych G9 nedoporučoval ale třeba na focení nějakých akcí apod. klidně.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 10. 7. 2019 22:19

To ale asi nemluvíš o zkušenostech po nejnovějším FW, ale mluvíš obecně? Myslel jsem, jestli jsi zpozoroval nějakou změnu po poslední aktualizaci co se týká AF C.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 7. 2019 03:30

Najnovsi fW riesil len kompatibilitu s novou akoze Leicou 10-25. Myslim, ze potencial toho fotaku uz je vycerpany a nejake vyznamnejsie vylepsenia cez fW sa uz neudeju. Ma predsa len uz svoj vek :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 7. 2019 06:34

Potenciál toho foťáku především výrazně převyšuje schopnosti místních diskutujících, mě nevyjímaje. Řekl bych, že nejen G9, ale i nižších řad od Panasonic (G80, G90).

Tím, že teď používám EM1x a G9, tak ti můžu poskytnout amatérský názor.

Když půjdu fotit sport, bery x-ko a o G9 neuvažuju, hlavně proto, že se rozdílně ovládají. X-ko je svižné, bleskurychle zaostřuje a při sekvencích se mi v hledáčku líp sleduje cíl. A umí přiřadit Custom mody na tlačítko a ty módy obsahují všechno, u Lumixu něco uložit nejde (a musí se nastavovat kolečkem). X-ko se perfektně drží. Hlavní ale je ta jistota - namíříš, foťák bleskurychle zaostří a fotíš.

G9 je trochu pomalejší v tom ostření a taky přeci jen trochu vidíš vliv toho způsobu ostření, ale jen trochu a všímám si toho víc až teď.
G9 je pro mě volba tehdy, když potřebuju fotit a operativně měnit ostřící bod. Naučil jsem se využívat dotykový display i s okem u hledáčku, a je to zdaleka nejrychlejší způsob. Taky má G9 lepší detekci oka/obličeje/postavy, než x-ko.
Takže třeba úvod zápasu, afterparty apod. - klidně volím Lumix.

Závěrem bych řekl, že pokud pod pojmem AFC myslíš schopnost foťáku sledovat nějaký větší cil po rozumné trajektorii, tak Lumix AFC umí. Pokud tím myslíš třeba sledování letu vrabčáka těsně u stromů, tak AFC neumí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 7. 2019 08:03

Iste. Ja som hovoril len o tom, ze si nemyslim, ze z toho HW dostanu este viac. Je to viac ako 3 roky stare a proste s amusi cakat na novy model :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 7. 2019 08:24

Třeba přidají detekci zvířátek :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 7. 2019 08:28

To by teoreticky mohli. Este nez som G9 kupoval bol som na predstavovani G9 v ProLaike a typek hovoril, ze detekcia facu funguje tak, ze hlada oko, ked nenajde, hlada ksich (alebo nieco v tom zmysle, moc ma to nezaujimalo), ale ze sa to vie chytit aj na koncatiny. Pridat zvieratka by asi bolo simple, ked to ma aj S1 a podla neho ma horsi AF.

Mne by potesila lepsia stabilizacia. Resp, keby to tych 6.5EV malo aj realne :-D

Este otazka zase na Teba. Pocitujes nejaky deficit panasonic skiel na E-M1 X pripadne na E-M1 II telach ? V zmysle, ze by sa chovali horsie, nez Zuika ?
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 7. 2019 09:42

V podstatě používám jen 200/2,8 a ta se chová velmi dobře. Mám dokonce pocit, že na ty marketingové údaje o schopnosti toho objektivu komunikovat 480/sec s Lumix těly se trochu projevují i na Olympusu.

Ale vlastně ten pocit mám na základě toho, že indikace zaostřovacího bodu (která ale nic moc neznamená), je u té 200/2,8 mnohem častěji na tom ptáčkovi v letu, než třeba u 300/4. Ono to nemá moc společného se skutečným zaostření, tam je to celkem vyrovnané, jen mi přijde, že ta Leica komunikuje rychleji. Typický placebo-efekt ;-)


Jo, ale vlastně nefunguje ten ProCapture na PanaLeica objektivech, to mě trochu štve. A myslím že nefunguje ani ten Low ani High, prostě žádný. A asi ty Focus Stacking apod. taky ne, ale ty nepoužívám.
Naposledy upravil Davidof dne 11. 7. 2019 11:27, celkově upraveno 1
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 7. 2019 09:53

Nefunguje ani na 100-400 ? Mne nefunguje, ale nieco s ami mari, ze Olympus mal v minulosti update ktory toto riesil. 200 f2.8 netusim.

Toto je fakt naprd, pretoze to obmedzenie je tam podla mna zamerne.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 11. 7. 2019 10:38

To uvádí i sám Olympus.
A ten focus stacking nefunguje ani s některými Oly objektivy, pokud se nepletu.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 7. 2019 15:27

S tou 100-400 to nevím, to jsem ještě Olyho neměl, ale asi ne, jak psal Ferin - funguje to jen s vybranými objektivy. Taky nevím proč, přijde mi, že na Lumixech ty režimy fungujou stejně a žádný omezení nemají.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 7. 2019 16:43

Nie, myslim, ze az na ten peaking, DfD a stabilizaciu funguju myslim rovnako.

Neviem, tie znacky sotva prezivaju a ta spolupraca aj tak vyzera biedne.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků