Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 11. 2019 14:13

Pemar

Když jsem psal, že bych byl zvědavý na slepý test, tak po pravdě řečeno to bylo proto, že jsem opravdu zvědavý, jak by to dopadlo. Nebyl bych zklamaný, kdybys tu horší kvalitu MFT poznal, ale věřím, že by to nebylo tak bipolární.

S tím šumem je to zajímavé téma a řekl bych, že vzhledem k lidské mentalitě (na dobré si člověk snadno zvykne) se netýká jen MFT.

Některé scény dovolí překvapivě hodně, jiné zase překvapivě málo. Ptáčci jsou asi nejtěžší, auta a spol. třeba zase snesou víc.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2019 14:35

Mně nejvíce vadily na šum staré tmavé sály a tělocvičny, protože je tam málo světla a pak je to vidět víc, protože ten snímač nemá z čeho brát a ty chybějící fotony si proste nevymyslí.

Na těch ptácích se to řeší volbou pozadí, takhle to doporučoval řešit na workshopech Staněk a tuším i Petr Bambousek.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 11. 2019 17:16

Ok, v ciernej vyzera pomerne solidne: https://www.43rumors.com/the-olympus-e- ... vember-20/
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 9. 11. 2019 22:53

K tomu videu, co jsem dal. Neříkám, že tam není šum, to všichni vidíme. V 7 minutě, jak tam mají porovnání toho kmenu v protisvětle, tak Olympus má podle mě šum příjemnější, jemnější.
Spíš mi ale přijde hloupost to fotit jak běžné oneshoty. Tam je velký dynamický rozsah, to stejně většina krajinářů fotí min 3, ale spíš 5 záběry na expoziční bracketing. Takto fotím taky takové dynamické scény a dám ISO 64. Výsledek je o mnoho lepší, než oneshot na základní ISO. Mě třeba charakter šumu u EM1 MII přijde v pohodě, neříkám, že vypadá hezky na vyšších ISO, ale je to přijatelné. Horší jsou ty starší modely. Třeba EM10 má barevný šum dost agresivní, tam to fakt u vyšších ISO docela vadí a taky se dost špatně odšumuje ve photoshopu.

Ale v tom videu mě osobně přišel zajímavý určitě lepší detaikontrast Olympusu, barevné podání a ostrost. Jinak ISO 64 pokud to jde a dá se fotit hi res (bavíme se o krajinách) je nádherně čistý. I samotné ISO 64 mi přijde dost pěkné. Pak jak píšete, ISO nad 800 tam už to začíná skřípat, ale dá se. Tu hranici ještě použitelné kvality vidím do ISO 1600. Kdo je šikovný, tak i z ISO 3200 dostane solidní výsledky.
Ale stejně, když to chce fakt špičkovou kvalitu, tak se bez externích blesků moc nedá. I takový Vojta Hurych, co fotí už roky jen s Fujinami svatby, běžně pracuje s externími blesky. A to Fuji díky tomu jejich internímu řádnému odšumu šumí méně, něž leckteré fullframy. Prostě tím chci říct, že ani světelná pevná skla leckdy nepomohou, když je světla málo a navíc se lidé dost rychle pohybují na tanečním parketu.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 10. 11. 2019 00:59

jsem zvědavej, co se z tohoto vyklube.... https://photorumors.com/2019/11/09/rumo ... -8-months/
Zatím jen šuškanda, ale ?
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 11. 2019 04:33

Tak Olympus samozrejme skoncit musi, k tomu vlastne smeruju vsetky moje vyhrady (ze ich politika im nedava absolutne ziadnu sancu na prezitie), ale 8 mesiacov sa mi zda prilis skoro.

Udajne presuvavali celu vyrobu do Vietnamu a nejak s ami nezda, ze by sa to dialo ak by to chceli do roka ukoncit. Zaroven ale to co predviedli s E-M1X a E-M5 III naznacuje, ze sa to uz deje. Tazko povedat. Minimalne v 1 generaciu E-M1 som dufal, aj ked ma aktualne viac laka dalsia generacia od Panasonicu.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 10. 11. 2019 07:00

http://thenewcamera.com/olympus-to-shut ... ion-rumor/

Těžko říci, ale já tomu moc nevěřím, že by to šlo tak rychle, ale vyhlídky do budoucna nejsou nic moc, nedaří se ani Canonu a Nikonu, Sony podle všeho také nemá ty výsledky, co plánovali, prostě trh jde do kytek.

Můj názor je, že bezzcadlovky nejsou schopné přesvědčit zhruba třetinu potenciálního trhu, ale jsou schopné je zviklat, že nemá cenu kupovat zrcadlovku, takže tito zákazníci nekoupí nakonec nic. A chybí koncept, co dál. Ok, zákazník přejde na Olympus, získá lehčí a menší výbavu, fajn, ale to je v podstatě downgrade, on kvůli tomu něco obětuje. Co dál? Koupí si pak větší Olympus, nebo lepší Olympus, aby se vrátil k tomu, co mu začíná chybět? Co mu Olympus nabídne dál?

To samé má ale i Nikon nebo Canon, upgrade je hodně nejasný, cosi se vyvíjí, ale aktuálně u Nikonu není ani kompletní nabídka skel, natož těl pro různé zákaznické segmenty. Co místo D3500, D5600, D7200, D7500? OK, za D750 je Z6 a pak se dá upgradovat na Z7. Ale co upgrade z D850 nebo D5/D6? Zákazník je přesvědčován do řady Z, ale nabídka je zatím omezená.

Na druhou stranu je ale nabídka i roztříštěná, příliš mnoho modelů příliš podobných, pokud se o to člověk příliš nezajímá, tak se v nabídce nevyzná.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 11. 2019 08:09

Nejhorší patrně skutečnost, že tak komplexní nabídku, co byla, už nikdy mít nebudeme. Případně to bude trvat deset let.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 10. 11. 2019 08:23

pavelmeli píše:jsem zvědavej, co se z tohoto vyklube.... https://photorumors.com/2019/11/09/rumo ... -8-months/
Zatím jen šuškanda, ale ?
P.


Olympusem fotím už 15 let a za tu dobu jsem už podobnou zprávu četl na internetu mnohokrát. Pokud by měl člověk soudit dle finančních výsledků, tak už skončily fotodivize všech výrobců.
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 11. 2019 08:27

Myslim, ze Olympus je na tom podstatne horsie nez ostatni vyrobcovia :) Nie len kvoli predajom, ale aj prechode komunity niekde inde.

Konkurencia stale zvlada investovat nemale prostriedky do vyvoja zatial co podobna vec sa u Olympusu neudiala od doby E-M1 MK II.

To ci preziju a ako dlho uz dlho nezavisi od profitu, ale od toho ako dlho je Olympus ochotny fotodiviziu zivit. Mozno by skoncili uz davno ak by nevideli potencial a sancu v CSC ktorych eru prakticky odstartovali. Akurat evidentne neboli schopni ziskat si vyznamnejsiu cast trhu v casoch ked mali vyrazny naskok (jednak technologicky, jednak dostupnost, jednak obrovsky vyber skiel), takze ma hrozne zaujima ako si chcu ziskat ludi v case, ked ani v tomto smere nevynikaju (teda tie skla este maju, ale aj tato vyhoda sa postupne straca). Prefarbenou EPL-9 za 700eur ? Vela stastia :-)

Urcite si ale nemyslim, ze by skoncili do roka. Davam im tak 3-5.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 11. 2019 09:05

Odhaduji, že Olympus systém a MFT obecně má před sebou delší život, než DSLR Nikon a Canon.

Proto vůbec neuvažuju o nákupu systému DSLR od těchto dvou firem.

A jestli jde o to přežít a hlavně fotit následujících pět let, tak pro mě bude MFT příjemný společník. Možná nepokryje úplně všechno, ale na spoustu věcí je a bude velmi dobrá volba.

Jestli se zblázním do nějakého super sportovniho foťáku, to nevím, ale určitě nedám ty penize do systému, který výrobci stoprocentně opustí.

A číst v recenzích, jak nedokonalé vlastně ty super drahé objektivy pro DSLR jsou a o kolik lepší vlastně ty nové jsou- jak vidíme už dneska - to fakt nechci.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 11. 2019 09:10

Tak k DSLR by som sa dnes nevratil ani ja, ale vlastnit nieco z vyssie spomenuteho, po skusenostiach ktore mam by som sa s kupou CSC neponahlal.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 11. 2019 09:26

No jo, je to otázka priorit a taky celkového nastavení člověka.

Já začal se street a vysokohorským focením a pro tenhle účel nebylo lepších foťáků. Ty chvíle ve mě jsou pořád zadrátovaný.

Dneska mě baví navíc i wildlife a sport ... u wildlife je MFT normální profi volba (se známými plusy a minusy) a sport ... řekl bych že zatím mě ten systém neomezuje a dělá přesně to, co mu řeknu. Myslím tím x-ko, Panasonic je o poznání horší.

Pohádky o neomylných trackinzích ale pořád poslouchám ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 11. 2019 09:57

Nemyslim, ze si niekto mysli, alebo dokonca pise, ze ma fotak s neomylnym trackingom. Len, ze proste funguje lepsie :)

Ze Ta Xko neobmedzuje je asi pravda, nevidim dovod preco by nebola. Osobne by som to mal uplne rovnako, je to vyborny fotak aviem si predstavit, ze jedina vec ktora by mi dlhodobo vadila je ten hladacik.

Ale zalezi na tom,ci Ta obmedzuje ? Az vyjde dalsia verzia, kupis si ju aj tak :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 10. 11. 2019 10:19

Já bych viděl aktuálně pesimističtěji Nikon, než Olympus. Má menší podíl na v bezzcadlovkách na trhu, deficit ve sklech a čas mu neúprosně běží. Ale má šanci, má potenciál, nicméně finančně to bude obtížné, najít vhodnou proporcí mezi podílem na trhu a investicemi.

Na druhou stranu nevidím, čím by mohl Olympus zlepšit svoji pozici na trhu, podle mne už bude jenom ztrácet.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků