Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 4. 2019 08:16

Přesně :-)

Asi to není obvyklé v žádném manuálu, ale chybí mi v něm informace těch techniků a inženýrů, kteří systém programovali a doufám i zkoušeli v nějakých testech.

Příklad je třeba popis té Senzitivity - sice existuje jeden obrázek, ze kterého vše tak nějak vyplývá, ale bylo by mi milejší, kdyby to tam bylo trochu podrobněji vysvětleno.

Nebo třeba ta možnost snížit snímkovou frekvenci - tady by mě zajímalo, zda ten pocit, že když jí snížím, tak bude mít foťák víc času a bude tedy lépe zvládat přeostřovat, je pravdivý.

Protože foťák bude mít taky méně informací a pamatuju si, že jsem někde četl, že x-ko průběžně analyzuje snímky v sekvenci a čím víc informací má, tím lépe. Tohle se ovšem strašně blbě zkouší, respektive mě to strašně nebaví.

Taky mi chybí informace, zda je rozdíl mezi elektronickou a mechanickou závěrkou - jestli skutečnost, že senzor je při mechanické závěrce periodicky zakrýván, přeci jen neovlivňuje práci CAF. Tohle se taky těžko testuje.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 30. 4. 2019 08:59

A potom sa navzdory všetkým moderným vychytávkam kruh uzavrie :) Pri známej trajektórii sa navolí MF, predostríme, spustíme sériu a to by to v tom musel byť čert, aby neičo nesadlo
do predvolenej roviny zaostrenia ....
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 4. 2019 09:11

:-)

Tak na to je x-ko připraveno - bez přeostřování můžu dát 60 sn/s ...

Takže proces bude vypadat následovně - hodinu pojedu na místo, pak udělám patnáct serií na MF + 60/sn/s. Buffer mi stačí na 200 RAWů, tak to máme 3000 snímků. Za 45 s čistého času jsem hotov.

Hodinu pojedu domů a tři dny budu hledat patnáct keeperů :-)))

A lidi si myslí, že to děláme pro zábavu ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 30. 4. 2019 09:46

Pred nejakým časom boli u nás mastrovstvá ČR a SR v cestnej cyklistike. Piatok ,sobota , dorast, juniori, ženy atď... Tak som si urobil nejaké videá, trať poznám, rekrečne tade jazdím. Veľká pohoda.
Nedeľa, kategória muži elite, Štybar, Saganovci atď...moja príprava bola nanič, nátresk na zbláznenie, desaitky tisíc ľudí. Tak som si to vychutnal ako divák, bez stresu s pivkom v ruke :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 4. 2019 10:03

To je patrně nejrozumnější :-)

U toho Českého poháru mě před závodem vyhodili z nejlepších míst s tím, že tam veřejnost nesmí. Jen fotografové s akreditací ... už jsem to chtěl vzdát, ale zatnul jsem zuby, zeptal se, kde ji mohu získat, přičemž jsem významně držel v ruce x-ko s 40-150/2,8 ...

Odborníky by okamžitě trklo, že je to podřadný systém pro lamy, ale takhle z dálky to patrně trochu připomíná opravdový foťák (viva la integrovaný grip ... :-) ).

No, řekli mi, že jedině ředitel závodu, a ten se prý někde potuluje. Začal jsem tedy po něm pátrat, chlapi ho sháněli vysílačkou a jak jsem se tak k němu probojovával, tak jsem viděl, jak se ta informace " nějakej neznámej chlap s foťákem chce fotit a nemá akreditaci" pomalu mění na " tady fotograf nemá visačku a vestu, pučte mu rychle něco". No, než jsem se k řediteli dostal, už o mě věděl, přivítal mě jako starého známého, asistentka mi dala visačku a vestu a já běžel zpátky do rokle ...

Zlatý český chaos :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod monikash 30. 4. 2019 11:09

Já zase prošla s deštníkem a pitím v baťůžku přes ochranku aníž by mě někdo prohledával, protože "to je ta paní, co fotí pro město". Když jsem viděla, jak tom ostatním zabavují deštníky a petky s pitím, tak jsem ani nedutala. :-) Ale já bych si to pití co by diabetička uhádala a přece si nenechám zmoknout výbavu za desítky tisíc, no ne? ;-)
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 4. 2019 11:22

Nejhorší je dostat pocit, že by tě mohl někdo vyhnat.
Kdo projde rázně a samozřejmě, má mnohem větší šanci :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 30. 4. 2019 23:40

Zvažuji, že bych si pořídil Olympus EM1 M2. Mám starší Fujinu, a pokud fotím doma děti, nebo nějaké rychlejší akce, tak odpadu je docela hodně. U toho modelu Olympusu se mi líbí, že to má ten režim vysokého rozlišení 80mpx a to je jeden z důvodů, proč zvažuji přechod od Fuji k Olympusu. Chci se Vás Olympusáci zeptat, jak je to se spolehlivostí ostření v režimu AF S? Tzn., kolik je odpadu, při takovém běžném focení lidí, akcí. Prý to má kombinaci fáze a kontrastu. Tady se mi nabízí otázka, zda a jak to spolehlivě přepíná? Proč vůbec to kontrastní ostření, když podle mě fázové je podstatně lepší? Poradí někdo, jak se v tom správně orientovat? Mám možnost koupit docela výhodně bazarový Olympus + nějaké skla, ale je to pro mě dost krok do neznáma, a tak velmi ocením jakékoliv podněty, zda do toho jít, nebo raději ne.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 5. 2019 04:54

Spolehlivosti ostření EM1M2 se podle mě bát nemusíš, odpad určitě nebude způsoben schopnostmi ostřícího systému.

Na ten HiRes bych se moc neupínal, podle mě ho nakonec moc používat nebudeš - teda pokud třeba nefotíš architekturu třeba :-)
Ale můžu se mýlit.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod monikash 1. 5. 2019 05:51

Nechci střílet do vlastních řad, ale nechceš si za ty peníze pořídit nové tělo od fujiny? Přece jen už jsou nové modely rychlejší, a nebudeš muset obměňovat všechna skla.
Já jsem opatrná, bazarovou EM1 M2 bych si pořádně prolustrovala (skryté vady), protože vlajkové lodě se člověk většinou nezbavuje. Leda, že by propadl M1Xu...
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 1. 5. 2019 06:55

Ostrenie E-M1 MK II je niekde na urovni X-T2, akurat X-T2 udajne (nikdy som ju nemal) vyzaduje vacsie znalosti, pretoze ma viac moznosti a pre rozne situacie potrebujes rozne nastavenia. Ale tiez by som zvazil, ci by pre Teba X-T3 (ten je uz inde) nebol zmysluplnejsi upgrade.

Inak ostrenia s E-M1 II pri akcnejsich scenaroch by soms a nebal, ten fotak to pri dostatocnom osvetleni zvlada vyborne. Co sa tyka tej kombinacie CDAF a PDAF, je to kvoli tomu, ze PDAF je rychle a CDAF presne. Hybridne ostrenie sa dnes pouziva standardne. Myslim, ze to funguje tak, ze PDAF to "nastreli" a CDAF potvrdi, ze to zaostrilo spravne. U Olympusu to je tak, ze v S-AF ostri fotak kontrastne pokial k nemu cez adapter nepripojis starsie ZUIKA ktore to s CDAF velmi nevedia. C-AF funguje hybridne tak ako som popisal vyssie.

Co sa high-ress tyka, je to ... rozporuplna funkcia. Je lepsie ked ju mas nez ked ju nemas, ale urcite by som si presiel net a nejake sample, aby si bol v obraze, co a za akych okolnosti to dokaze, pretoze je to len taky fajn pridavok. Ak potrebujes vyssie rozlisenie, urcite doporucujem fotak s vyssim rozlisenim :-)

monikash: on pise, ze tu E-M1 II moze mat aj s objektivmi, cize tipujem, ze dotycny sa zbavuje celeho systemu co je dnes v podstate standard.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 1. 5. 2019 07:54

Davidof- fíha, jsem to tu déle nečetl a ejhle Armagedon ...tak z pohledu foto či rozumového to ani komentovat nebudu. Ale přeci jen to asi mnohdy nemusí být ty podstatné pohledy. Za to udělat si radost a pak ji prožívat může být klidně i zdraví prospěšné. Takže pokud ta volba nezpůsobí žádný stres a naopak udělá radost, tak gratuluji a přeji, ať je ta radost veliká a dlouhá a intenzivně prožitá!
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 5. 2019 08:10

chvd

Díky, pokusím se :-)

Opravdu mám focení hlavně pro radost a relax, z pohledu foto se radši komentovat nebudu (jestli jsi myslel kvalitu mých fotek), a z pohledu rozumového bych řekl, zas až tak nevybočuju ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 5. 2019 10:33

Amalary píše:Chci se Vás Olympusáci zeptat, jak je to se spolehlivostí ostření v režimu AF S? Tzn., kolik je odpadu, při takovém běžném focení lidí, akcí.
Spoľahlivosť záleží skôr od skla (jeho ohniska a svetelnosti).
S pevnou 17/1.8 v podstate nemám žiadne problémy s ostrením: HO je dostatočne široká a ostrenie bleskurýchle
S pevnou 20/1.7 - ktorá je asi jediné súčasné pomalé sklo - už mohli nastať problémy pri pohybe človeka
So seťákom .. nepamätám, to bolo asi pred 10-timi rokmi .. ale keďže som s ním prestal, tak to asi nebola žiadna sláva ;-)
(horšia svetlenosť tiež spomaľuje ostrenie v kritických situáciách)

Amalary píše:Proč vůbec to kontrastní ostření, když podle mě fázové je podstatně lepší?
Kotrastné ostrenie je z princípu presnejšie; je menej náhodné (má menší "rozptyl");
Nie je závislé od farby svetla/kalibrácie/, okolitej teploty a čo ja viem čoho ešte.
Funguje po celej ploche, kdežto fázové len v určitých bodoch (ktoré nemusia stačiť).
Fázové ostrenie na snímači býva zvyčajne len horizontálne (len EM1II + EM1X sú výnimky, ktoré majú krížové AF body)
No a zásadná vec: dokáže fungovať v horšom osvetlení ako PDAF.

.. no a predpokladám, že sa tým zvyšuje aj istota zaostrenia
(ak by náhodou na nejaký motív mal jeden druh ostrenia väčšie problémy ako druhý .. napríklad na "srsť zvieraťa" .. u FujiFilm-u tvrdili, že to bol pre nich dosť veľký technický problém)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 1. 5. 2019 10:51

Davidof píše:chvd

Díky, pokusím se :-)

Opravdu mám focení hlavně pro radost a relax, z pohledu foto se radši komentovat nebudu (jestli jsi myslel kvalitu mých fotek), a z pohledu rozumového bych řekl, zas až tak nevybočuju ;-)

Sakra, proč mě nikdo nechápe :D
Nemyslel jsem tebe, tvé fotky atd, ale samozřejmě ten foťák, tu volbu, ale tu obecně ne vztaženou jen na tebe.
Jakože to přeci nesouvisí s tím, že bys měl být nerozumný. Ale člověk se tak mnohdy zachová, když upředností třeba tu radost. Aspoň teda u mne to tak vždy bylo a u asi všech lidí, co znám v tomto ohledu, tak taky. Dokonce i u těch největších tzv. skrblíků/šetřivců.
Takže já to nepsal vůbec nikterak ofenzívně.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků