Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 7. 2014 00:01

Němec Jan píše:A ten look? Nevím, nedávno jsem viděl srovnání fotek z FF Canon a Nikon s 85/1,8 a Panasonic 42,5/1,2 na EM1 a ty fotky vypadaly, na rozumné iso, hodně podobně. Ale jasně, je to drahý sklo a FF má 85/1,4 ;)


Jenze ten dokola omyvany "FF look" spociva predevsim v male DOF u ohniska standardniho az sirokouhleho, potazmo ultrasirokouhleho, nikoliv u teleobjektivu :roll:

50mm:
Obrázek
Obrázek
28mm:
Obrázek
Obrázek
14mm:
Obrázek
...iso3200 (export z RAW, bez redukce sumu), kterej ze m4/3 fotak ma takovy, ci alespon blizky vystup?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Němec Jan 11. 7. 2014 00:58

Ale jo, když se někomu takové fotky líbí a prostě malou DOF chce i na širokém ohnisku, tak asi m4/3 není správná volba.
To ale snad všichni víme, ne?

Úplně se bojím napsat, že se mi líbí, když fotograf s pozadím umí pracovat a třeba při portrétu ho využije, než že ho úplně "rozmaže".
Ale to je určitě jen fanatizmus z mojí strany a obhajoba menších formátů :D
Němec Jan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 7. 2014 01:18

Vsichni to asi nevite, kdyz se tu jako argument male DOF z m4/3 imrvere placaj zabery z telete jako argument, "ze to take umi".

Jakmile nekdo foti portrety s malou DOF, je automaticke, ze neumi pracovat s prostredim. Genialni, ci presneji receno primo genitalni, logika, vskutku jo.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Němec Jan 11. 7. 2014 02:11

Pokud prostě chci z m4/3 vytřískat co nejmenší hloubku ostrosti, tak prostě musím použít delší ohnisko. Nechápu, co je na tom špatného. Potréty se snad musí fotit jen s FF? Chci je fotit se svým m4/3 foťákem, tak tomu musím jít trochu naproti, když to jde.

A prosím, nepřevracej, co jsem napsal. Psal jsem, že se mi líbí, když pozadí hraje na fotce nějakou roli. Ne to, co jsi si vymyslel ty. Snad se ale shodneme na tom, že je "jednodušší" pozadí zlikvidovat, než ho nějak zapojit do kompozice.
Němec Jan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 7. 2014 04:04

Asi ti uniko, ze i rozostrene popredi/pozadi je stale nedilnou a mnohdy dokonce zasadni soucasti fotky a asi ti unika, soude tve prvni vety, ze ohnisko nema na DOF zdaleka takovy vliv, jako velikost snimace a clona. A ne, neslovickarim, jen konstatuju fakta ;)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 11. 7. 2014 05:06

Takový normální zámečník má určitě 3-6tery kleště různých tvarů a velikostí. Každé jsou vhodné na jiné použití. Já např. mám několikery hodinky, raději 2 auta...atd...tj. většinou několik různých možností. Ale nebudu tu vytrubovat jak to či ono je natolik jedinečné že ostatní nemá smysl a lomit křečovitě ostatním důvody. Ostatně v knížce fotografická praxe někdy z roku 56/59 za hlavní požadavek fotografie uvádí "vše ostré". Klasika. Takže kdo považuje malou dof za up tak šup do minimálně FF ale nenutit okolí že jde o jedině správný přístup...proč se (v dnešní době) zesměšňovat.
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 11. 7. 2014 05:40

To není jen o HO na širokým konci, mimochodem ta holka s jazykem je přesně to co rád nemám. Těch 50mm už je zajímavějších. Ale klidně pojďme dál. 50tka na cropu u mě trpí syndromem ani blízko, ani daleko. Na polocelek vyhovuje, na celou postavu mám potíž že musím moc poodstopit a pokud nemám vzdálené nerusive pozadí, už začíná být problém. A to jsme na 75mm eq. Když to umocníme ještě dvojnásobným cropem, tedy 45mm chovající se jako 90 tak mi to nejde pod vousy. No a když ten samý úhel použijeme s 85tkou a FF, což je jedno z nejpoužívanějších ohnisek současných portrétních fotografů, jsme úplně ale úplně někde jinde.

Olympus: https://flic.kr/p/nypEGi
FF: https://flic.kr/p/adcw2Z
Vážně to není poznat? A obdobnými záběry se to hemží u všech těch co blahoreci jak udělali dobře že přešli z FF na beznosorozce.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 11. 7. 2014 05:59

Ja neviem, mám beznosorožcov, momentálne dve zrkadlovky a par kompaktov, ale foto v štýle Máňa pred rozmazaným chroštím (niečím?) fakt tiež nemusím. Ale každému čo sa páči... Svojho času letel prevod do BW, to bolo hóch umenie. Prípadne sépia s červenou... ;-)
P. S. Ono majitelov super svetelných širokáčov nie je moc ani medzi zrkadlovkármi, že?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Callgaro 11. 7. 2014 06:21

Bafnul jsem první dvě fotky co mi přišli pod ruku a na kterých je plus/minus stejná vzdálenost zaostření, jinak by to jaksi ztratilo vypovídací hodnotu. Samozřejmě se dají najít lepší příklady, leč ne u nás v doliku s 2G sítí :-)
Argumentace je ale dobrá - dneska už se takový věci nefoti, takže to není potřeba, kdo cvakne Bozku před rozmatlanym keřem/stromem nedej bože rozkvetlym je nula co mu ujel vlak, dneska musíme jet na široká,ideálně 24mm na plnou díru co rozmatlava, ale ne moc, řádně kolem sebe bliskat a dělat igracky :-) :-)
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 11. 7. 2014 06:42

Ono to je len otázka času, kedy to mázlé pozadí urobí soft aj z kompaktu pozerateľným spôsobom. Okrem pár naozaj borcov to dnes ešte nie je zvládnuté. Tiež som pred pár rokmi tvrdil že NIKDY, ale dnes keď vidím ako sa to stále zlepšuje tvrdím, že za pár rokov si jednoducho aj neumětel určí rovinu zaostrenia a soft to odmaká.
Faktom ale je, že fotiek s mázlým pozadím, kde nie je iba samoúčelne mázlé pozadie zas tak moc nie je. Ale je pravdou že keď sa podaria, tak to stojí za to. Koniec koncov na to sa tá 24/1,4 za 50 klackú robí, že? ;-)

Inak v zásade sú všetky tieto debaty fakt haluzné, okrem jedného prípadu poznám naživo iba ľudí, čo majú bezzrcátka aj zrkadlovky. A ten kto si kúpi samostatne bezzrcátko tak spravidla o tom niečo naštudoval a vie do čoho ide. Takže boj ktorý sa tu odohráva je trápne smiešny. Osobne si beriem to čo chcem a na čo mám chuť. A ako amatér nič iné nepotrebujem riešiť. A otázky ako riešiť svadobné foto bezzrcátkom akými sklami? Na poslednej svadbe na ktorej som sa zúčastnil som fotil s beznosorožcom s pancake 20/1,7. Besnenie okolo prstienkov som nechal na profíka čo za to bral prašule. Urobil som si milú reportáž a mladomanželov potešila. A bolo to v pohode, fakt som si to užil. Keď to už nešlo, odložil som foťák a uchopil pohár s vínkom...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 11. 7. 2014 07:10

Ten FF-Look mi přijde jako taková zvláštní věc. Pokaždé se objeví jako argument a pak to vypadá, že lidi netouží po ničem jiném, než mít fotky ve stylu "24/1.4". Ale když se podívám, co lidi sdily nebo co se jim líbí třeba na fcb (vlastní svatby, akce s fotografem, psy nebo děti od fotografu apod.), tak tam zrovna často FF-Look nevidím. A když třeba otevřu casopis, tak FF-Look v té záplavě reklamy taky zrovna nevyčnívá... Mi tak trochu přijde, že reálný zájem o tenhle styl foce i úplně neodpovídá jeho popularitě na fotoforech... Osobne to považuju za specializovaný druh foceni, na který je potřeba speciální vybaveni.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod bob222 11. 7. 2014 07:35

Skrátka to zas trápne obrátim na autá. Občas potrebujem pickup, občas limuzínu, niekto to rieši kombíkom univerzál. Nič ale nenahradí dvojtakt na chopperi. :-)
Ale keby som na to mal, tak si kúpim aj to lambo... :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod HONZIK63 11. 7. 2014 07:35

Lukáš napsal :.... reálný zájem o tenhle styl foceni úplně neodpovídá jeho popularitě na fotoforech.... Ale vždyť toto je i jeden z pradůvodů existence všech menších formátů snímačů. Jen se na to krapet zapomíná.
HONZIK63
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 11. 7. 2014 08:58

Některá sdělení malou dof opravdu, ale opravdu nepotřebují.
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Němec Jan 11. 7. 2014 09:49

Petr Luňák píše:Asi ti uniko, ze i rozostrene popredi/pozadi je stale nedilnou a mnohdy dokonce zasadni soucasti fotky a asi ti unika, soude tve prvni vety, ze ohnisko nema na DOF zdaleka takovy vliv, jako velikost snimace a clona. A ne, neslovickarim, jen konstatuju fakta ;)


Ty fakt musíš útočit, i když jsi mimo, co?
Ja malou DOF neodsuzuju, každý ať si fotí co chce, jen jsem napsal, že se mi více líbí fotky s hloubkou ostrosti větší.
A nemusíš mě poučovat, co má na DOF vliv. Jasně jsem v té tebou zmiňované první větě psal o m4/3. Čip si nevyměním a clonu menší než 1.4 u běžných skel mimo Noktona nemám, takže musím volit delší ohnisko, 45, 60 či 75mm, pokud teda nechci fotit obličej holky s vyplazeným jazykem z pár cm, pak si rozmažu pozadí i na ohnisku širším. Ale proč bych to dělal...

-- 11. 7. 2014 09:55 --

lukas_highenergy.cz píše:Ten FF-Look mi přijde jako taková zvláštní věc. Pokaždé se objeví jako argument a pak to vypadá, že lidi netouží po ničem jiném, než mít fotky ve stylu "24/1.4". Ale když se podívám, co lidi sdily nebo co se jim líbí třeba na fcb (vlastní svatby, akce s fotografem, psy nebo děti od fotografu apod.), tak tam zrovna často FF-Look nevidím. A když třeba otevřu casopis, tak FF-Look v té záplavě reklamy taky zrovna nevyčnívá... Mi tak trochu přijde, že reálný zájem o tenhle styl foce i úplně neodpovídá jeho popularitě na fotoforech... Osobne to považuju za specializovaný druh foceni, na který je potřeba speciální vybaveni.


Ale vždyť jo. Tady je to pořád jen DOF DOF, ale pokud se podíváš na weby, kde se fotografie sdílí, a zobrazíš si nejoblíbenější fotky, takových tam moc není.
Nic proti tomu, i já takové fotky dělám, ale nebudu tu přece tvrdit, že prostě bez toho nejde fotit.
Němec Jan
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků