Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 6. 2022 11:45

Fidko píše:https://www.43rumors.com/ft5-new-om-5-will-be-announced-in-july/

No uvidíme, prostor na tohle určitě je.
Osobně pokládám E-M5III za poměrně nepovedený přístroj, nejde ani tak o "recyklaci", funkčně je OK, ale právě spíš naopak recyklovali málo a proti E-M5II hodně zmrvili odolnost těla atd. a cena přitom byla celkem vysoká. Přijde mi, že se trefili přesně do toho nejhoršího bodu - u nové verze by mohli jít jak dalším zlevněním a ořezem ("recyklace", ale cena někam k relaci E-M10xxx), tak i naopak návratem ke kovovějšímu tělu M5II a přidáním funkcí s jistým růstem ceny, obě varianty by byly lepší než pojetí E-M5III.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod gabn 3. 6. 2022 15:16

Mně se naopak E-M5III líbí, umí mnoho věcí slušně, je malý, utěsněný a nejde o žádný levný plast. Dlouho jsem v digi-éře fotil jen Nikony APS-c a loni mě Nikon5600 vytočil tím, jak je citlivý na prach, neustále zaprášený čip, dokonce hranol a to jsem objektivy měnil zřídka (primárně Nik.40mm macro). Vzhledem k tomu, že žena také hledala malý foťák a XR100 ji nenadchl, pořídil jsem na zkoušku E-M10IIIs. Setový zoom 14-42 byl strašný, ale s objektivy 25mm a 5mm F1.8 byl výstup překvapivě dobrý. To mě přesvědčilo koupit si o čtvrt roku později E-M5III společně s Macro 60mm F2.8 místo zvažovaného NikZ_fc. Nyní jsem pořídil i zoom 12-45mm F4 a jsem opravdu spokojený.
Srovnávám fotky EM5III s Nik5600 a nevidím téměř žádný rozdíl. Naopak se mi zdá, že EM5III má dokonce o chlup lepší dynamický rozsah. Šum od cca ISO600-800 je u Nik5600 menší/příjemnější (při vysokém zvětšení). Ostrost dělá objektiv a pevné Oly 25 a 45mm F1.8 + Zoom 12-45 F4 jsou schopné, hodnotím je lépe než Nikkor 40mm F2.8 micro. Ovšem hovořím pohledem cvakače, který chce mít pár připomínek krajin, hradů/zámků a sem tam i nějaké makro. Dnes bych si asi koupil Nik_Z5 s 85mm F1.8 a na makro si půjčoval od ženy EM10..
bolestí EM10 i EM5 je ovšem výdrž.
gabn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 6. 2022 16:37

Nejde o to, že by E-M5III byl nějak odfláklý, problém je ale srovnání s E-M5II, kde je tělo opravdu podstatně solidnější, tohle je neokecatelný krok zpět. A s ohledem na tu cenu (hlavně při uvedení) - hm...
Ono se to projevilo i třeba problémy s praskáním na PD Capture atd.
Fotí v pohodě, tam problém není - fakticky identický v snímači, AF i procesoru s E-M1II a jen nepatrně horší než M1III a M1X, to je vše OK.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod gabn 3. 6. 2022 19:45

Rozumím a souhlasím.. asi musí uměle zdůraznit rozdíl mezi jednotlivými typy. Např. vůbec nechápu význam M1X - velké tělo s malým čipem. EM1 je asi fajn, ale již v cenové relaci, kdy dám přednost plnému formátu, u nového OM1 je to asi jiné, ale neumím posoudit. Pěkně o tom mluví Robin Wong:
https://www.youtube.com/watch?v=LIAhdUhUIvY
Nicméně EM5III vnímám pozitivně, rozhodl jsem se pro ní i díky nadšenému street fotografovi Robinovi:
https://www.youtube.com/watch?v=UedJfu25lgM
EM5 je opravdu výborný malý "výletní" foťák, prioritou pro mě bylo i makro s 60mm/F2.8
Musí se však vybrat malé objektivy - tedy pevné 1.8 a nové zoomy F4 (ne velký, asi skvělý 12-100) - minimálně 12-45mm je parádně ostrý a kontrastní. Mě navíc baví Oly JPG kvalita, kterou v nejvyšší kvalitě uložení využívám z důvodu porušeného barvocitu (společně s RAW pro případnou úpravu míst pře- a pod- expozice, ovšem většinou rozhodne koš). Když zpětně hodnotím, tak asi nejméně výhodně vypadá EM10IIIs/IV, svou úlohu však dobře plní, mou ženu překvapila kvalita videa (souhlasím).
gabn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Amalary 5. 6. 2022 00:52

Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 5. 6. 2022 07:52

Tomu aspoň říkám "návodné" video.
Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 6. 2022 13:26

gabn píše:Rozumím a souhlasím.. asi musí uměle zdůraznit rozdíl mezi jednotlivými typy. Např. vůbec nechápu význam M1X - velké tělo s malým čipem. EM1 je asi fajn, ale již v cenové relaci, kdy dám přednost plnému formátu, u nového OM1 je to asi jiné, ale neumím posoudit. Pěkně o tom mluví Robin Wong:
https://www.youtube.com/watch?v=LIAhdUhUIvY
Nicméně EM5III vnímám pozitivně, rozhodl jsem se pro ní i díky nadšenému street fotografovi Robinovi:
https://www.youtube.com/watch?v=UedJfu25lgM
EM5 je opravdu výborný malý "výletní" foťák, prioritou pro mě bylo i makro s 60mm/F2.8
Musí se však vybrat malé objektivy - tedy pevné 1.8 a nové zoomy F4 (ne velký, asi skvělý 12-100) - minimálně 12-45mm je parádně ostrý a kontrastní. Mě navíc baví Oly JPG kvalita, kterou v nejvyšší kvalitě uložení využívám z důvodu porušeného barvocitu (společně s RAW pro případnou úpravu míst pře- a pod- expozice, ovšem většinou rozhodne koš). Když zpětně hodnotím, tak asi nejméně výhodně vypadá EM10IIIs/IV, svou úlohu však dobře plní, mou ženu překvapila kvalita videa (souhlasím).

A ktore z tych velkych tiel s integrovanym gripom je podla Teba velkych kvoli snimacu ?
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod gabn 5. 6. 2022 16:36

ad Fidko, ..no to neumím posoudit, ber mou odpověď v kontextu několika příspěvků výše.. jsem totální amatér a fotím jen pro zábavu sem tam, ale technická kvalita snímku mne zajímá a nedívám se na praktickou stránku (dostatečnost pro tisk velkých zvětšenin). Nejde o racionální přístup. Vím, že takový M1X je profesionální stroj pro použití rel. lehkých profesionálních teleobjektivů sportovních a wild fotografů. Chtěl jsem jen říct a možná neuměle, že pro mě jde o velký foťák a určitě bych volil při výběru této velikosti raději např. Nikon Z6. Také šlo o "obhajobu" EM5III ačkoliv i já bych u EM5III uvítal bytelnější stavbu a umělé neomezení funkcí z vyšší verze.
gabn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 6. 2022 08:21

On samozrejme subjektivne velky byt mozne, to sa rozporovat neda, ale viec krat som sa stretol s nazorom, ze je to velke telo s malym snimacom, ale podobne tela nie su velke kvoli snimacu, ale kvoli ergonomii. Aj na mFT su velke objektivy, mozno nie tak velke ako na FF, ale osobne sa mi s nejakou 100-400, 300 f4, 200 f2.8 atd foti bez pridavneho gripu foti zle. Cize zmysel to ma uplne rovnaky ako vsade inde.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 6. 2022 08:33

Obecně větší těla s pořádným gripem pro ruku (a případně i přidaným či integrovaným vertikálním) jsou k nezaplacení pro větší skla, kdy to zvedne jistotu držení. Tady moc nezáleží na velikosti snímače, princip je stejný.
Pro různé streetphoto i cestování podle mne pojetí E-M5 smysl má, mám tu vedle sebe E-M5II a několik "jedničkových" a kompaktnost M5 je opravdu příjemná a rozdíl to je, leckdy potěší i menší hmotnost atd.
Osobně si myslím, že Olympus tuto třídu flákal ke konci své existence pomalu nejvíce, tvůj E-M5III je defakto na 100% převzatý E-M1II a bohužel navíc vestavěný do horšího těla než předchůdce, výsledkem je přístroj sice určítě dobře fotící, ale bez nějakého "cool bodu".
Pokud by nyní OMDS přineslo nový model, tak by to i ve spojení s některými kompaktními skly (tebou zmíněný 12-45/4pro nově doplňuje i 40-150/4pro) z mého pohledu určitě dávalo smysl.
Pro OM (a MFT obecně) reálně dávají smysl dvě oblasti - jednak rychlé WL/bird s teleobjektivy, kde je crop spíš kladem, to celkem splňuje OM-1 no a pak právě něco pro "lehký hodně kompaktní travel", kde by se hodila nová pětka.

Nezbývá než se nechat překvapit, v poslední době bych řekl, že byly dojmy z novinek spíš pozitivní (OM-1, 40-150/4 i nyní 9mm od Panasonicu), tak to snad vydrží :-)

Edit - koukám, že v části příspěvku mne předběhl fidko :-)
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 7. 6. 2022 10:14

Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karel7305879 7. 6. 2022 16:22

Dobrý den,
moc se v tom nevyznám, vyplatí se to? Díky za radu.
karel7305879
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gabn 8. 6. 2022 05:26

myslím si, že nabídka:
E-M1 Mark III + 12-40mm F2.8 PRO - 39499 Kč
je výjimečná . Tělo EM1III stálo donedávna ca 43 tis.kč a objektiv F2.8 12-40mm pak 25 tis.kč
gabn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 6. 2022 06:57

Jsou to vesměs dobré nabídky pro každého, kdo preferuje přístroj zcela nový.
Je spíš na k diskusi, zda nyní není zajímavější koukat po bazarech, sice už největší vlna opadla, ale pořád je ještě vidět hodně M1II/III či M1X od lidí, kteří si koupili OM-1 za hodně zajímavé ceny, přitom běžně ještě v záruce a hlavně u M1III jde o jen poměrně málo opotřebené kusy.
Zejména při koupi samotného těla je dnes secondhand zajímavý, u kitů s objektivy je to jak kde. Zrovna zmíněná sada s 12-40/2,8 je opravdu zajímavá hodně, tady by se to z druhé ruky o moc levněji nesehnalo, naopak třeba sada s 12-100/4 mi zas tak senzační nepřijde.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 8. 6. 2022 21:11

Nevíte někdo, jak zjistit počet cyklů závěrky?
Amalary
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka