Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod airmt 15. 11. 2018 09:30

Sony to podle mě s APS-C nemyslí už vážně, vypustí sice ještě nějaké tělo, ale taky se jich budou týkat snižující se tržby do budoucna, takže spíše budou tuhle řadu držet při životě, než aby do ní výrazně investovali. To samé se bude týkat 3. výrobců skel pro tenhle E formát. Když nebudou mít jistotu, že toho hodně prodají, tak asi nelze čekat nějaké zázračné množství nových objektivů. Spíše se budou soustředit na full-framový formát FE.

Panasonic m43 taky hned tak neopustí, hlavně kvůli zákazníkům, co jej používají na video. Ale taky tipuju, že to ořežou na 2-3 modely, budou to jen tak tak držet při životě a spíše cpát prostředky do full frame. Olympus by si mohl nějaké zákazníky udržet, ale musí to správně uchopit. Podle mě objektivy Panasonicu více odpovídají filosofii "malý a lehký" (většina srovnatelných objektivů z vyšších řad je u Panasonicu menší a lehčí), nicméně jsou zase zpravidla méně kvalitní než ekvivalenty od Olympusu. A i když Oly je určitě na poli prodeje objektivů úspěšnější, potřebné objemy prodejů mu to stejně negeneruje, takže je otázkou jestli při zmenšování a odlehčování objektivů neměli být ještě více důslední.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 11. 2018 11:11

"Panasonic m43 taky hned tak neopustí, hlavně kvůli zákazníkům, co jej používají na video. Ale taky tipuju, že to ořežou na 2-3 modely, budou to jen tak tak držet při životě a spíše cpát prostředky do full frame."

Možná teď, při rozjezdu, ale jinak nevím, proč by to dělali, když většinu příjmů jim bude generovat m43. FF sice bude mít nejspíš větší marže, ale to je tak asi všechno.

"Podle mě objektivy Panasonicu více odpovídají filosofii "malý a lehký" (většina srovnatelných objektivů z vyšších řad je u Panasonicu menší a lehčí), nicméně jsou zase zpravidla méně kvalitní než ekvivalenty od Olympusu."

No, u pevných skel je to možná i naopak. Nebo tak fifty-fifty. U pro zoomů to sedí, ale co tak pozoruju, tak stejně asi většina stejně sahá po větších olýcích. Pro mě ale už byla 40-150/2.8 příliš velká, takže tam jsem přece jen vzal 35-100/2.8
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rodri 15. 11. 2018 11:20

Ja jsem zvedavej, jak se FF od Panaku bude prodavat, konkurence je velika, C+N+S jsou zavedeny znacky a trh je malej. Pentax FF taky neni zrovna prodejni hit a Panak muze dopadnout stejne.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 11. 2018 11:29

Njn. U m43 byl počáteční lákavej argument jasnej - minimalizace rozměrů, nikoliv kvality.
U FF od Paňáku něco takovýho chybí. Takže čím bude předvědčovat k přechodu od jiných značek s kompletním (nebo aspoň širším) systémem skel, mi moc jasný není.
Proto taky nevěřím, že by Paňák nějak zařezával/omezoval m43. Jim samotným je jasný, že FF je marginálie.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 15. 11. 2018 11:42

rodri píše:Ja jsem zvedavej, jak se FF od Panaku bude prodavat, konkurence je velika, C+N+S jsou zavedeny znacky a trh je malej. Pentax FF taky neni zrovna prodejni hit a Panak muze dopadnout stejne.


Obávam sa, že spojením s leica to bude panák tlačiť tak trochu do luxusu, aj keď tá sigma vzadu by mohla prekvapiť, koniec koncov adaptovať sklá ako to predviedla pri sony by zvládla v pohode.
Len faktom je, že ani tá sigma už nie je za lacno u art modelov.
V každom prípade budúcnosť m4/3 tiež vidím v modeloch ako M-10 narvaných schopnosťami k prasknutiu. Ponúknuť model drahý ako FF, skoro tak veľký ako FF a mať tam m4/3, na to väčšina trhu asi nezareaguje, aj keď tam navešiam stovky fíčur. Argument o veľkosti skiel v marketingu bohužiaľ moc neobstojí.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod airmt 15. 11. 2018 13:37

Ferin: jo, měl jsem na mysli hlavně zoomy (Pana 12-35, 35-100, 8-18, 12-60, 12-32, 14-42 II) - alternativy na tyhle všechny zoomy má Olympus větší a těžší. Ale jak píšeš, většina volí stejně Olympus. Tzn. nevolí u těch dvou značek primárně podle premisy "menší a lehčí".

Jinak ceny FF těl budou dál klesat, myslím si, že nic nebrání tomu, aby se za nějakou dobu prodávaly FF těla kolem 15-20 tisíc (a nemusí to být nutně 5 let starý model jako A7). A i ta FF optika se dá vyrobit v levnější formě. Např. profláklý Canon 50 F1.8 a další příklady by se taky našly.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 11. 2018 13:56

Jj, snad s výjimkou 12-32, kde se ta situace zase otáčí. ;-)

A propos 8-18, jaký máte zkušen osti s reklamacema u eGlobal?
Zjistil jsem, že mi dost patle pravý horní roh (hlavně na 9 mm a plnou díru, ale nejen), zřejmě známý projev decentrace (že já blbec jsem si k tomu něco četl!). Reklamoval jsem to u nich, poslal ukázkový výřezy, oni si vyžádali další, pak mi napsali, že to vypadá na vadu a že jim to mám poslat. Teď mi ale odepsali, že technik žádnou závadu neshledal, a za vrácení chcou 40 €!!
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 11. 2018 15:40

Mám zkušenosti s Panasonic i Olympus skly a je to takové promíchané.

Levné seťáky pancake - jasný vítěz 12-32 od Panasonic. Popravdě nevidím na své kopii nic, co bych jí mohl vytknout (z hlediska ostrosti).

top 24-70(80) EQ - pro mě remíza - oba výborné

univerzální dlouhorozsahové top zoomy - můj jasný vítěz 12-100 oproti Leica 12-60 - super ostrý, a mnohem univerzálnější. A na Oly těle je stabilizace z jiného světa.

top 70-200(300) EQ - každý má své - Panasonic kompaktnější, Olympus delší. Tak mám oba a beru ten, který se aktuálně víc hodí. DFD mi funguje i na Olympusu, nebo se to tak chová.

ultraširokáč top - mám jen 7-14/2,8, Panasonic - bojím se toho, co se stalo Ferinovi. Olympus je bezvadný.

pevná skla - Lumix 20/1,7 15/1,7 - super. Lumix 42,5/1,7 - mám špatnou vzpomínku, ale nedělal bych z toho pravidlo.
Leica 42,5/1,2 versus Oly 45/1,2 - Olympus zřetelně lepší na 1,2 (opět mluvím o mých kopiích).
Olympus 25/1,8 a 45/1,8 - výborná skla. 75/1,8 - vynikající, ale používám málo. Olympus 17/1,2 výborný, ale neumím s ním fotit.

teleobjektivy Olympus 300/4 je král, Leica 200/2,8 je o fousíček horší. Leica 200/2,8x1,4 je v pohodě ale nesmí se srovnávat s 300/4.

Leica 100-400 - nakonec jsem prodal, na 400 mírně horší, na 300 dobrá ale opět platí že se nesmí srovnávat s 300/4.

Ještě mám 14-140 od Panasonic, ale je to kompromis a 14-42 Panasonic - tomu překavpivě není co vytknout, ale je to takový nijaký objektiv.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 11. 2018 15:46

Jsou vůbec nějaký skla, co nemáš??! :-D

Tohle musím předložit ženě, když někdy bude remcat, kolik mám skel. ;-)

PS: Tomu Lumixu 20/1.7 se hodně často vytýká pomalý ostření. Máš stejnou zkušenost?
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 11. 2018 15:58

Trochu se mi to vymklo, ale jsme na to s mou milou ženou dva :-)

Ten Lumix 20/1,7 má ostření o trochu pomalejší a trochu nejistější ve tmě, ale rozhodně to není žádná tragédie. Jen upozorním - je trochu slyšet motorek a nefungují AFC a AFF.

Na to, k čemu je určen - tedy nenápadný street objektiv - je ale perfektní a velmi dobře kreslí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 11. 2018 16:16

Jo, to jsme teď taky. Ale stejně ti nesaháme ani po paty. ;-)

Ten přehršel kvalitních objektivů, co je teď v m43 k mání, je dost průser. Člověk pak má neustále nutkání koukat po tom, co ještě nemá, a špekulovat, jestli by to ještě uživil, pač už si měsíc nic nekoupil. :-D

Já mám teď třeba roupy zadublovat 12-40/2.8 pevnýma světelnýma sklama (1.4-1.8) (rád si hraju s DOF a rád mám i malý objektivy). 12-40 je super, ale musím jí asi přijít trochu na chuť. Mnoho posledních let jsem na 43 základní zoom vůbec neměl (resp. nepoužíval) - jen širokáč a tele a k tomu pevný - a bylo to ok. Teď jsem tu 12-40 nakonec nečekaně (výhodná koupě) pořídil v setu s E-M1 II, tak snad jsem neudělal blbost. Vizuálně a bytelností je to ale jednoznačně nejhezčí objektiv, co mám.

PS: S tím eGlobalem zkušenosti nemáš?
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 11. 2018 16:43

Bohužel ne, zatím jsem se neodvážil :-)

Radši to koupím u nás, abych to mohl vyzkoušet a vrátit.

Pak se nemohu rozhodnout, váhám, prošvihnu tu lhůtu, chvíli se přesvědčuju, že to je OK, a pak to se ztrátou prodám :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 15. 11. 2018 16:52

Ferin píše:Jo, to jsme teď taky. Ale stejně ti nesaháme ani po paty. ;-)

Ten přehršel kvalitních objektivů, co je teď v m43 k mání, je dost průser. Člověk pak má neustále nutkání koukat po tom, co ještě nemá, a špekulovat, jestli by to ještě uživil, pač už si měsíc nic nekoupil. :-D

Já mám teď třeba roupy zadublovat 12-40/2.8 pevnýma světelnýma sklama (1.4-1.8) (rád si hraju s DOF a rád mám i malý objektivy). 12-40 je super, ale musím jí asi přijít trochu na chuť. Mnoho posledních let jsem na 43 základní zoom vůbec neměl (resp. nepoužíval) - jen širokáč a tele a k tomu pevný - a bylo to ok. Teď jsem tu 12-40 nakonec nečekaně (výhodná koupě) pořídil v setu s E-M1 II, tak snad jsem neudělal blbost. Vizuálně a bytelností je to ale jednoznačně nejhezčí objektiv, co mám.

PS: S tím eGlobalem zkušenosti nemáš?

Eglobal kupene 2 skla a jedno telo, kamos 3 skla. Ziadny problem, ale reklamaciu sme este neriesili. Ceny neskutocne u niecoho, u niecoho sa neoplati. S olympusom ale tusim skoncili. Inak 12 40 tam stal v akcii 520 euro, ked v sk pytali skoro liter.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 11. 2018 16:56

Jj, Olympus bohužel nemají.
A něco se tam skutečně nevyplatí.
Ale u té 8-18 byl rozdíl ve stovkách eur.

Zkusím sem dát večer na ukázku nějaký fotky.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 11. 2018 17:08

Ferin píše:A propos 8-18 ..
Zjistil jsem, že mi dost patle pravý horní roh (hlavně na 9 mm a plnou díru, ale nejen), zřejmě známý projev decentrace (že já blbec jsem si k tomu něco četl!).
Skúšal si ostriť práve tým pravým horným rohom?
=> To by spôsobilo, že objektív mierne preostrí .. teda na tom mieste by to malo byť ostrejšie.
Ak ostatné oblasti ešte zostanú v HO .. tak by ešte mohli ostať ostré (alebo sa ich ostrosť môže znížiť len minimálne)
Skrátka výsledok by tak mohol byť ostrejší .. možno :hm .. čo myslíš?
Za pokus to myslím že stojí...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků