Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 5. 2022 17:38

Jak jsem psal - mají na webu naprosto oficiální statement u OM-1 "2022/06"... Je možné, že v DXO PL už něco je zatímco v PureRAW 2 (přesněji 2.0.1) ještě ne, ale je to prostě na spadnutí a už nejde o žádné spekulace, nýbrž o info uvedené přímo na webu DXO.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 25. 5. 2022 10:55

Známý, myslivec, zvažuje koupi bezzrcadlovky na lovy bezezbraně. Myslíte, že je na srnečky lepší EM1III nebo M1X? Nebo Nikon Z5 popř. nový Canon R7?
Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 5. 2022 11:13

Na srnce je M1X a M1III úplně to samé, jen se liší velikost (AI tracking u M1X je jen na ptáky, na savce ne).
R7 může být dobrá volba. Naopak s doporučením Z5 bych na WL dost váhal (zejména pro začátečníka) - FF s celkem malým rozlišením by chtělo už dlouhá skla, tam po cropu moc nezůstane.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 5. 2022 12:37

U R7 si akurat nie som isty sklami. Ak by sa to riesili adapterom, tak v pohode, moznosti je vela, ale originalne RF skla ... poslednu dobu to nesledujem, ale tam bola len ta Lkova 100-500vka ktora nestoji uplne malo, alebo sa mylim ?

S ohladom na rozpocet by som osobne asi isiel radsej do Olympus/Panasonic a nejaky ich wildlife special.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karel7305879 25. 5. 2022 12:55

Ahoj všem. Můj 16 letý syn dostal k narozeninám Olympus e-M5 Mk.II Mám dotaz jaký objektiv mu mám pořídit? Děkuji za věcné návrhy.
karel7305879
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 5. 2022 13:01

Velmi zalezi od rozpoctu. Ak tam nema ziadny objektiv, tak sa zrejme bavime o niecom univerzalnom. Napriklad Olympus 12-45 f4, ale cena uz nie je pre kazdeho :)

Naozaj velmi zalezi od toho za kolko a tiez na aky typ fotografie ma byt objektiv vhodny.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 25. 5. 2022 13:43

Dobrý univerzál je 12-100/4. Samozrejme rozpočet rozhoduje.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 25. 5. 2022 13:49

Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gabn 25. 5. 2022 13:59

Také záleží, co ho baví. Můj začátek s EM5III po nemoci Nikonu5600 byl s Macro 60mm F2.8 a v krátkém sledu přišel 25mm F1.8 a 45mm F1.8 - jsou to malinké, lehké a dobře/ostře kreslící okuláry hodící se i do horších světelných podmínek. Tyto jsem pak doplnil méně světelným, ale výborně ostrým zoomem 12-45 F4 no a čeká zoom 40-150 F4 a lahůdka 75mm F1.8
ad výše - Beskydy jsou pěkné, ale zde opravdu mokré
gabn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LoboC 25. 5. 2022 15:01

Om1/DXO ISO 32000, 40000, 51200 :

https://www.dpreview.com/forums/thread/4648446
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 5. 2022 15:13

Hezkej komentář na odkazu výše: "I'm starting to think that two stop improvement claim wasn't too much of an exaggeration. Crazy!"...

A jinak za mne - ono se to tu dlouze probíralo, ale je to fakt celé "jen" o tom, že OM-1 má při vyšších ISO daleko lepší podání barev a při procesu se méně "rozsypávají". Ve výsledku je šum (a vliv to má i na DR) změřený na pohled exaktní metodou v podstatě stejný jako u M1X, jenže možnosti pro postproces jsou opravdu o dost lepší, což skutečně dosažený výsledek docela posune. Sám jsem už zažil situaci, kdy jsem bez váhání využíval s OM-1 ISO12800 v situaci, kdy jsem s předchozím typem akceptoval maximálně ISO6400 a to jsem měl na odšum jen LR a případně Topaz v generic mode, žádnou cílenou optimalizaci (u staršího těla jsem při 6400 měl i PureRAW, takže bylo ve výhodě).
S DeepPrime s profily v PureRAW asi pro stejnou situaci bude možné u OM-1 jít i na 25600 - ehm, to už ale vlastně jsou ty 2EV, které OM slibovalo :-P
K ještě vyšším ISO už jsem skeptik, je to vidět i na fotkách na https://www.dpreview.com/forums/thread/4648446 , zas tak zázračné už nejsou a takhle bych asi už rutinně fotit nechtěl, nicméně pro extrémní situace to může být zajímavé.

No každopádně už se nemohu dočkat oficiálního vypuštění PureRaw 2 s podporou OM-1, vlastně teprve pak budu schopen posoudit možnosti tohoto těla opravdu kompletně. Nafoceno toho už mám spoustu, ale z hlediska procesu je to pořád takové "provizorní hodnocení", ale v relaci 1-2 týdny by měly teorie skončit a nastoupí "rutina" :-)
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 26. 5. 2022 20:56

U Škody v bazaru je jeden exemplář toho bílého telatka za slušnou cenu, kdyby někdo chtěl mít špatně spaní tak koukněte na web :).
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 26. 5. 2022 21:24

yorg
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka