Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 20. 9. 2021 12:21

Měl jsem něco podobného od Nikonu, moc jsem to nevyužil, protože je to makro blesk, musíte fotit zblízka. Na běžné užití se mi osvědčil běžný blesk, ale ani ten moc nepoužívám, nechce se mi šaškovat s deštníkem nebo difusérem.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 9. 2021 13:07

pemar - nevím cos měl od Nikonu, ale lehce pochybuji, že to bylo porovnatelné s MF12... Tahle věcička totiž není klasický makroblesk (já měl pro změnu od Sigmy pro Canon), Godox MF12 je v podstatě řada malých bezdrátově řízených blesků s centrálním řízením, které fungují nezávisle, montáž na tom "kruhu" kolem objektivu je jedna možnost, ale ne jediná (a vlastně asi ani ne optimální).
Z mé zkušenosti klasický makroblesk je super na nějakou produktovku malých věcí či třeba detailní makra hmyzu do atlasu. Ovšem pro nějakou kreativní fotografii bylo docela problém udělat "hezké" nasvícení, bylo prostě až moc jasné, že to je blesk...
Ta vyšší modularita MF12 by to mohla do jisté míry řešit, ale osobně jsem nezkoušel, tak nemohu hodnotit. Každopádně to je pro specialisty na makro, ne pro "běžné uživatele".

Mohu jen potvrdit, že dálkové ovládání Godoxu funguje dobře, mám od nich dva klasické blesky a dálkový odpalovač a jelikož by blesky MF12 měly fungovat i přesně s tím odpalovačem, který mám, tak asi tuto část zkušenosti lze aplikovat i na ně.
Přijde mi to ale docela drahé - jediný MF12 (bez odpalovače je sám o sobě přitom k ničemu) stojí v podstatě stejně (ne-li více), jako velký Godox 685, který je nezávislý (dokonce by asi uměl řídit i MF12), sada více kusů pak pěkně naskáče. Jasně, proti originálním bleskům od Oly či jiných značek slušné, ale to srovnání s jinými Godoxy mne trochu zarazilo :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 20. 9. 2021 13:44

Měl jsem (někde mám) kruhový makro blesk.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 20. 9. 2021 14:02

Godox MF12 vypadá dost podobně jako bezdrátové makroblesky od Nikonu (mám) a funkčnost bude nejspíš podobná. Setkal jsem se vícekrát s nespokojeností nad tvrdým nasvícením, ale obvykle je řeč o využití holého blesku bez rozptylek, které jsou ale standardním příslušenstvím:
https://www.amazon.co.jp/-/en/Nikon-Fla ... B000C29JAI
Používám dvě jednotky s rozptylkami a dodatečným navícením dalším bezdrátově řízeným externím bleskem do pozadí, protože malé jednotky s difuzérky mají malý výkon a pozadí by bylo černé. Pak vypadá fotka si takto, minimum odlesků, nasvícení je velmi podobné velkým difuzerům kolem objektivu, do kterých pálí obyčejný externí blesk ze sáňek.
Obr.jpg

Nevím jak ten Godox, ale zábleskové jednotky od Nikonu mají nevýhodu ve způsobu napájení CR123 baterkami, které jsou drahé, nabíjecí zase pomalu dobíjí blesk a je třeba docela dlouho čekat mezi fotkami. Podle mých zkušeností je výhodou tohoto a podobných řešení, že není tak masivní a neplaší tolik hmyz. Nicméně výsledky můžou být úplně stejné s využitím daleko levnější rozptylky z kusu drátu a bílé textilie/plastu/papíru nasvícené externím bleskem, který už většinou lidi mají.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 9. 2021 14:18

Godox má v sobě LiION s USB nabíjením, to by mělo být OK.
Mimochodem CR123 existují nabíjecí i docela slušné, podle mne by některé nabíjecí měly být proti primárním článkům spíš tvrdší a v nabíjení rychlejší, pokud máš špatnou zkušenostm tak máš spíš nějaké blbé, ale to by jako téma patřilo jinam...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 20. 9. 2021 14:24

Je fakt, že jsem akku zkoušel asi dvoje někdy před 10 lety a pro nespokojenost se pokorně vrátil k obyč bateriím. Mezitím se mohlo dost změnit.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 20. 9. 2021 16:52

Zvažoval jsem koupi STF-8, ale odrazují mě ty kabely a omezení připojení na objektiv max. 62mm. Na makro často používám 40-150 / 2.8 (72mm závit). Godox MF-12 s odpalovačem Xpro to zvládá bez kabelů, adaptéry jsou do 77mm. Zatím ale chybí informace. Transmitter Xpro všichni chválí a čistě teoreticky by mohl zvládnout i FL 700WR - to by byl bonus.
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 20. 9. 2021 17:34

Koupil jsem kdysi v Číně kruhový makro nástavec, který se nasadí na klasický (v mém případě Nikon) blesk. Vůbec jsem tomu nevěřil, ale bylo to za pár jüanů a měl jsem místo v kufru, tak nebylo co řešit.

K mému překvapení byl výsledek velmi podobný tomu, co jsem dosáhl s originálním makro bleskem, jen člověk musí počítat se ztrátami, je to vhodné pro situace, kdy máte dostatečně výkonný blesk.

Jako velkou výhodu vidím v tom, že si člověk levně ověří, jestli se mu vyplatí koupit kruhový makro blesk.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 20. 9. 2021 19:10

Našel jsem video s Olympusem:

https://m.youtube.com/watch?v=v3i9lhFPQss
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Obšák 21. 9. 2021 09:31

Dolgor: Pěkný to máš ;-)
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotohans 26. 9. 2021 08:32

Pokud by měl někdo zájem - prodávám M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS
Po přečtení recenzí od Petra a Rosti mne silně nalákal ke koupi, ale nakonec jsem zjistil, že jej nevyužiji, pro mne zbytečně moc dlouhé ohnisko.

https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=642049
fotohans
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 1. 10. 2021 16:36

Godox MF12 jsem objednal na https://store.godox.eu/pl/lampy-reporte ... 22430.html - z Polska byl za dva dny doma. Po prvním použití to vypadá, že to byl krok správným směrem. Blesky jsou ve srovnání se STF-8 větší, ale velmi lehké - sestava se drží dobře a manipulace je velmi snadná. Tajně jsem doufal, že Godox Xpro bude odpalovat FL 700WR, ale to nedopadlo.

Obrázek
http://www.fotozh.eu/obrazky/PA014136.jpg
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 10. 2021 16:11

No, můžeme vesele spekulovat, co 27.10. vypadne - https://om-digitalsolutions.com/octannouncement/en/ .
Co mimochodem vnímám vcelku pozitivně je, že mi notifikace na toto přišla emailem v rámce mé existující "české" registrace - zjevně opravdu hodlají fungovat více globálně a ne tolik po zastoupeních.

A když jsme u spekulací, tak v diskusi na 43rumors mne docela dostala tato: "This is the same day as Lumix's 20th anniversary. Maybe we will see a joint announcement"...

Upřímně - proč ne, taková kombinace toho nejlepšího z GH5S (GH6) a E-M1III(X) by vůbec nebyl marný přístroj. Ale zatím těžko říct co z toho vypadne.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 10. 2021 10:41

Ano, ak by sme sa po rokoch konecne dostali kombinacie nie jedneho, ale rovno dvoch starych fotakov, mohlo by to byt skutocne "wow" :)

Uz sa neviem dockat.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 10. 2021 10:55

Sony ohlásilo 20 Mpx BSI senzor pro MFT
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka