Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 7. 2021 10:08

Agentury určitě ne :-)

Teď v Tokiu bude mít Canon obrovský stan plný těl a objektivů, nevím teda, jestli to provozuje na svoje triko nebo to od něj někdo koupí a pak nabízí agenturám. Předpokládám ovšem, že se to Canonu nějak dlouhodobě vyplácí.

Ale samozřejmě určitě tohle zvedne ta výrobní a prodejní čísla těch velkých skel.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 21. 7. 2021 11:08

Tohle pokud vím Canon (a dříve to určitě dělal i Nikon, jak je to teď nevím) provozuje na svoje triko v rámci profi programu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 7. 2021 13:02

Ono cena tej 150-400 imho s hladiska nakladov a ocakavanych predajov vobec nemusi byt ulet. Je to spickovy kus kovu a skla a to zial nieco stoji.

Cenovo blbo moze vychadzat opat len v porovnani s konkurenciou ked sa niekto s FF zacne zamyslat, ci ma zmysel investovat do tak draheho comba s tak malym snimacom.

Inak tento rok v Tokiu bezi Alica Schmidt, tak sa tym vypredanym teleobjektivom nedivim. Byt tam, tiez mam aspon 3 :D
Naposledy upravil Fidko dne 21. 7. 2021 13:34, celkově upraveno 1
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 7. 2021 13:24

Máš pravdu.

Na těch porovnávačkách je půvabné, že málokdy se porovnávají úplně stejné výrobky. Jakoby to výrobci někdy dělali schválně :-)

Objektiv 300-800(1000) s interním zoomem a vestavěným TC na FF není.

100-400(560) na R5 se dá ještě cropnout, ale pořád je to 840 mm na 20 Mpx. A je to těžký hebedo s horší stabilizací.

100-500 na R5 cropnuté na 750 mm 20 Mpx je ještě kratší a není to interní zoom, takže asi není tak odolná.

Jedině jít cestou Sigem a Tamronů, s tím, že máš 900 mm při 20 Mpx a každé dva roky si můžeš koupit nový a dlouho budeš v plusu :-)

Ale asi ta ostrost bude horší, u těchto alternativ, nevím.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 7. 2021 13:31

Tak ono tie porovnania su zvycajne plytkejsie, nieco ako ze das 200-600 na A7R IV a si na tom istom. Stabilizacia Ti nepomoze, alebo stabilizaciu ma aj SONY a stuff.

V detailnom porovnani by sa nejake klady toho Olympus komba nasli, ale je stale otazka ci to stoji za tie peniaze. Napriklad pri foteni zblizka, resp na nieco do 600mm eq moze mat ten FF stale vyhodu, nad uz by asi bolo na porovnanie. Ale tiez sa na take ohnisko bezne nefoti. Imho proste toto je sklo pre niekoho kto ma alebo budget, alebo proste to fakt vie vyuzit.

Ale myslim, ze cenu si obhajit dokaze.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 21. 7. 2021 13:56

Na 150-400 je podle me nejvetsi benefit to pohodli, dlouhe sklo, ktere je urcene na foceni z ruky a jeste navic interni TC a stabilizace na urovni, ktera to foceni z ruky dale podpori. Takovy balicek nenabizi nikdo. Tahle kombinace jako celek mi dava smysl, ale za podminky foceni hlavne mensich objektu, pak se vytraci vyhoda extra dlouheho ohniska, protoze vetsi objekty na EQ. 1000mm uz znamena foceni na hodne dlouhou vzdalenost, coz nemusi byt vzdy mozne vzhledem k teteleni vzduchu, predpokladam tedy castejsi pouziti kratsich ohnisek, coz ve spojeni s focenim vetsich zvirat znamena podstatne omezenejsi praci s pozadim.

Prijde mi to jako idealni objektiv na Pemaruv styl foceni, divim se, ze ho ten objektiv nechava tak chladnym : )).

Se 150-600 se to nemuze rovnat ani naznakem, mel jsem v ruce ruzne varianty 150(60)-600 a s temi objektivy proste neni pohodlne foceni z ruky, zoomovani je opruz, protoze je potreba hrozne dlouha otacka, navic se to vysouva, levnejsi varianty jsou mechanicky hrozne, lepsi varianty uz jsou dost tezke. Nejbliz idealu je Sony 200-600, coz vidim jako lepsi univerzal a objektiv na savce pripadne fotky s prostredim, to Zuiko vidim jako ideal na pevce a podobny mrnouse.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 7. 2021 14:00

U té 200-600 je jediná nevýhoda - mizerné zvětšení/MFD.

A7R4 bude asi mít větší odpad, přijde mi, že ten její AF není úplně dostatečný na to strašné rozlišení, ale určitě je tohle kombo další alternativa.

Popřípadě A1, ale to už jsme cenově zase jinde.

Celkem chápu, že při těch výsledcích, co s tím Bambousek se Stachem (mimo jiné) mají, že si to koupili.

Spolu s 12-100 nebo 2-25 (např.) mají super přenosnou sestavu na wildlife s přesahem do polomakra, kvalitně provedenou, s nejlepší stabilizací a s pár šikovnýma vychytávkama.

Alternativy určitě existují, v něčem jsou lepší (pohyb v horších světelných podmínkách), v něčem horší.

Sám za sebe vidím, jak rozdílný je diskusní přístup - jen to nejlepší a nejsvětelnější je good enough - a realita.
Když jdu vyjít dvakrát sjezdovku, tak si prostě tu 300/2,8 nevezmu, i když ve správné konstelaci mi dá nejlepší fotku.
To samý tuhle sobotu - jdu zkusit zase tu plochou dráhu a protože budu celou dobu chodit a hledat nové úhly, asi vezmu 100-500.
Kdybych fotil skok do dálky z jednoho místa, vzal bych určitě to pevné sklo.

Prostě to rozhodování je komplexní proces a alternativ je víc :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 7. 2021 14:06

On je ten system celkovo velmi dobre postaveny na pohodlie a komfort. Jednak ta stabilizacia naozaj prispieva k tomu, ze sa clovek v roznych krkolomnych polohach neunavi a jednak je to cele, sice za cenu nizsej kvality, lahke.

Plus je to odolne voci prachu, takze to vydrzi hodne dlho nevyuzivane na policke co posledny rok vnimam ako velke plus :-)

Mne v aktualnej ponuke fakt chyba len prislub lepsich, alebo aspon nejakych zajtrajskov a sada 67mm ND filtrov :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 7. 2021 14:08

Jak je vidět, množství kritérií je opravdu nezměrné :-)

A všichni by měli ocenit, jak pozitivně se na to Fidko dívá ... prej škarohlíd :-)) Optimista to je !
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 7. 2021 14:16

Akoby to niekoho prekvapilo ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 7. 2021 14:17

No, byly tu takové hlasy ... :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Marixyr 23. 7. 2021 17:10

Koukám, že vyšel nový FW pro E-M1X a E-M1 Mk III. Ale asi nic moc zajímavého, píší:
Corrected the following problems that occurred when connecting to an external recorder with Monitor or Record output mode:
The external recorder does not start recording when pressing the camera's record button if REC Bit is On.
Time code is not transmitted to the external recorder if Time Code is On.
Marixyr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 7. 2021 06:59

Jo :) Ani sa mi to nechce pripojit k PC :-D Snad sa ale dockame este nieco velkeho :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 7. 2021 13:29

Ne, tenhle fw je fakt jen bugfix kolem externího recorderu. pro focení nic zajímavého
Pozor, předchozí fw se sice taky točil primárně kolem recorderu, ale ten navíc v tichosti předem přidal podporu pro focus stack pro nový 8-25/4 ještě před tím, než byl tento objektiv uveden, proto to nebylo v popisu... U toho nyní uvedeného ale spíš nic podobně skrytého nebude.

Pro Fidka - to připojení k PC (i MACu) u M1X je docela opruz, bohužel při fw update to jde v ovladačích docela do hloubky OS a můžou to například blokovat nějaké security nastavení kolem TPM, UEFI a tak. Já si na MACu musel dočasně v security menu omezit zabezpečení, což mne fakt nepotěšilo (po upgradu fw jsem samozřejmě opět aktivoval, ale i tak otrava). Na Win jsem nezkoušel, ale tipuji něco podobného. V tomto je E-M1III obrovský pokrok - jako první Olympus umí OTA update (a taky backupy nastavení) přes mobilní aplikaci.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 7. 2021 14:53

Toto je jedna z veci co teda mne vobec nevadi. Oproti Panasonicu je ten Olympus Updater skvely, ale proste kvoli tomu updatu sa mi ani nechce hladat kabel :)

Ale ano, OTA updaty a celkovo komunikacia je nieco co uz zlepsit mohli. Nemyslim, ze sice vyznamne zaostavaju, ale prave tu je priestor byt najlepsi a mali by sa o to snazit.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka