Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 6. 2021 12:23

Jo, to USB-C jsem taky nepobral :-)

S tím vlivem "novosti" na rychlost dodání moc nesouhlasím, E-P7 z hlediska výrobních procesů atd. nový je taky. To není jako symbolická změna mezi E-PL9 a 10, tady se přípravků a postupů pro sériovou výrobu změnilo hodně, checklist pro sériovou výrobu bude proti objektivu spíš delší.
Podle mne to spíš dělá jiná továrna (nebo aspoň jiné oddělení) a příprava "elektromechanických" dílů z kategorie "spotřební elektroniky" u těla jde snáze než příprava výroby kvalitních optických dílů atd.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 6. 2021 12:27

Ale vsak ano :)

Len som si chcel kopnut a zda sa, ze OM mi chce dat minimalne tolko prilezitosti, kolko Olympus.

A tiez som sklamany, pretoze som v nejaku buducnost veril, ale tymto to zabili.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 6. 2021 12:52

Fidko se bude natuty čertit, ale moc ňák nevidím, čím by co (definitivně) zabili. E-P(L) šly vždy mimo mě, navíc sama OMD jasně deklarovala, že se budou soustředit hlavně na "high-end", takže bych z toho žádný závěry nečinil.
Zvlášť, když se čím dál hlasitěji mluví o oživení PEN-F, kterej něčím od téhle startovací řady odlišit jaxi musí. Naopak šly chýry, že tu E-P(L) řadu zcela zabalí, takže v tomto ohledu můžou být kabelkářky spokojený.
Navíc se tam ještě ani nestačili pořádně rozkoukat, to není, že v pondělí si na pauze u kafémašiny řeknou, proč nevyrukovat s absolutní bombou, a v pátek je na trhu. ;-)
Co mě zajímá, jsou ty dlouhý zoomy, případně to makro, vše ostatní je jen taková omáčička okolo. V rámci promo za 0,- bych asi nepohrdl ani E-M1 IV, ale E-M1 II mi v podstatě bohatě stačí, její potenciál rozhodně nevyužívám. ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 6. 2021 12:55

PEN nezaujima ani mna, ale ako som pisal vyssie, ak chcu s touto cenovou politikou pokracovat, nemali to vobec kupovat. Imho nemali alebo uviest nic, alebo toto tak za polovicu.

Ja beriem, ze komponenty z muzea stoja viac nez od vyrobcu, ale nikto im v pouziti modernejsich nebrani, ak uz teda chceme predavat hentu vec takmer za liter.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 9. 6. 2021 12:58

Nedivil by som sa, keby toto EP nahradilo komplet všetko to bezhledáčkové harampádí.
Ono nejako to optimalizovať musia, a robiť v dnešnej dobe dve tri verzie lowendu, to asi nepôjde.
Ale toto ešte odhadujem rozbiehal Olympus, aspoň podľa napisu a aj odhadnutej doby vyvoja , hádam že prvé produkty od nového majiteľa naznačia mnohé.

Cena je imho niekde mimo, ale možno na japonskom trhu je to prechodné. Uvidíme cenu u nás.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 6. 2021 13:18

"Olympus" bude v následujících rocích používanej i nadále, to samotný nic nenaznačuje.
Ale jinak souhlas, teď to je nejspíš takovej mix.
Pokud jde o ceny, OMD deklarovalo, že aby byla výroba rentabilní, nelze žádný cenový podbízení očekávat, spíš právě naopak (ostatně, je to teď vidět všude, v tom má tomashr úplnou pravdu, byť se nám to nelíbí). V tom kontextu je cena toho objektivu spíš příjemným překvapením.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 6. 2021 13:31

Podle mě PENy zdejší diskutující pořád podceňují... Ono to tady ve fóru (mimo PEN-F) nezajímá nikoho, tak nanejvýš jen okrajově, ale to je klasická "sociální bublina", mimo ni to oslovilo více lidí (a zdaleka ne jen v JPN!!). Jsou to uživatelé (a hodně uživatelek!), kteří to kupují spíš trochu jako módní zboží (všimli jste si, kolik má Oly různých "kabelek" k PENu vyloženě pro holky?) a pak užívají pro různé instagramy a tak. A popravdě E-P7 vypadá vzhledově hodně dobře a třeba ta velká várka "cool profilů" je pro cílovou skupinu zajímavá docela dost (už v profilech pomalu předběhli i Fuji, které si na tom zakládalo).
Prostě pozor na to, mě to cílení ve skutečnosti nijak absurdní nepřijde, rozdíl mezi mnou a fidkem není ani tak v technických závěrech jako v tom, že mám možná větší schopnost se poněkud odpoutat od "své bubliny" :-)

Jo a na okraj k ceně - je docela zajímavé, že cena E-P7 avizovaná pro ČR je fakticky přesně přepočet z USD plus DPH, zatímco 8-25/4 je v tomto ohledu o poznání levnější. Těžko říct, je-li to náhoda anebo politika zdejšího zastoupení, ale každopádně zajímavé (a pro mne zrovna příjemné :-) ).
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 6. 2021 13:44

Akej bubliny ?

Nie je to stylovka, je to low-cost. Sorry, je to lacno vyrobene a technicky niekde v roku 2015. Bez EVF. To mam pocit je dokonca viac, nez pred rokom E-M10 IV ktora ma navyse hladacik (a uz to bol ulet). Na rozdiely medzi Fidkom a zvyskom sveta by som tu nepoukazoval, kazdy trochu sudny clovek musi uznat, ze toto prestrelili. Za tie peniaze mas X-T30 preboha.

Ako mne je to uplne jedno, PEN ma fakt nezaujima, ale ak ma byt toto zmena k lepsiemu ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 9. 6. 2021 14:06

Pridavam se take k taboru, kteremu ten PEN prijde docela mimo, na tom modelu neni zadne lakadlo. Bojim se, ze dneska to uz neobstoji ani jako fotoaparat do kabelky vedle poslednich iphonu atp., obzvlast kdyz pro "nefotografy" bude u toho iphonu jednodussi udelat fotku s bokehem a neni treba se tolik ucit.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 6. 2021 08:19

Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 6. 2021 08:54

Už mě to nezajímá tolik jako před uvedením 8-25/4, ale byl nějaký leak, že má být nová verze Laowa 7,5/2, nyní s elektronicky ovládanou clonou (jako má Laowa 10mm). Tohle to sklo docela zvedne, komfort práce bude dost jinde...
Ale kdoví, třeba přijde i nějaké vyložené překvapení, za pár hodin se uvidí.

Na okraj k PEN E-P7 - je to sice funkce zcela mimo mne, ale musím říct, že to, jak konkrétně pracuje s těmi "art profily" je docela geniální. Předvolby jsou normální, ale že si člověk v režimu customizace přímo na displeji jen tak tahá v barevném kolečku saturacemi pro jednotlivé barvy prostě zajímavé je, moderní "mrvení fotek" je paradoxně dokonce jednodušší než na mobilu. Třeba na iPhonu tolik možností přímo při focení standardní aplikací nemám, muselo by se jít do posprocesu anebo do nějaké alternativní aplikace.
Další zajímavost je, že umí přes BT synchronizovat do mobilu posledních 200 fotek zcela transparentně "na pozadí", aniž by se musela aktivně volat nějaká aplikace. Ve výsledku je okamžitá publikace na IG v podstatě stejně pracná jako u mobilu - člověk bude mít okamžitě po vyfocení snímek i ve PhotoRoll v mobilu, odkud se dá publikovat atd.

Pro nás zde diskutující vesměs o ničem, ale cílová skupina je naprosto jasná a upřímně si myslím, že možná budeme docela překvapeni, o úspěchu opravdu nebude rozhodovat to, co si myslí Fidko, hraje se o úplně jinou skupinu :-) Klidně může mít pravdu milan v tom, že už je na podobnou skupinu pozdě a mobily jsou příliš silné, ale zase na druhé straně tady jde o tolik lidí, že i získání malého procenta by bylo významné...
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 6. 2021 09:37

Já bych strašně rád zažil tohle bezproblémové, automatické, trvale funkční přenášení fotek do mobilu ... :-)

Zatím to vždycky nikdy nefungovalo ... buď to prakticky nešlo nastavit, nebo to chvíli fungovalo a jak foťák usnul, tak už to nenaskočilo, nebo po jeho vypnutí a zapnutí to nefungovalo ...

Uživatelsky tak frustrující zážitky, že jsem vždycky sám, rád, musel uznat, že tuhle funkci vlastně nepotřebuju.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 6. 2021 09:47

tomashr píše:Pro nás zde diskutující vesměs o ničem, ale cílová skupina je naprosto jasná a upřímně si myslím, že možná budeme docela překvapeni, o úspěchu opravdu nebude rozhodovat to, co si myslí Fidko, hraje se o úplně jinou skupinu :-) Klidně může mít pravdu milan v tom, že už je na podobnou skupinu pozdě a mobily jsou příliš silné, ale zase na druhé straně tady jde o tolik lidí, že i získání malého procenta by bylo významné...

Akurat ze to co si mysli Fidko je zvycajne blizsie k realite prave kvoli tomu, ze jeho uvahy vychadzaju z reality, nie zo zboznych priani :-)

Samozrejme veci ktore si spomenul vyssie su rozhodne zaujimave a suhlasim s Davidofovom, ze by sa to malo vyznamne zlepsit napriec znackami, nakolko jeden z dovodov preco mobily postupne valcuju fotaky je prave ta uzivatelska privetivost pri zdielani obsahu.

A mozno si ten Pen aj niekto kupi, to predpovedat neviem, len hovorim, ze s touto cenovou politikou sa na to mohli rovno vykaslat. Za tym si stojim.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 6. 2021 10:12

Davidof píše:Já bych strašně rád zažil tohle bezproblémové, automatické, trvale funkční přenášení fotek do mobilu ... :-)

Zatím to vždycky nikdy nefungovalo ... buď to prakticky nešlo nastavit, nebo to chvíli fungovalo a jak foťák usnul, tak už to nenaskočilo, nebo po jeho vypnutí a zapnutí to nefungovalo ...

Uživatelsky tak frustrující zážitky, že jsem vždycky sám, rád, musel uznat, že tuhle funkci vlastně nepotřebuju.

Jako IT konzultant bych mohl vyprávět spousty věcí :-)
Ale fakt je, že do E-P7 podle popisu přidali proti ostatním Olympusům nový režim určený právě jen na tohle (background BT transfer), nejde jen o nějaké "geniální doprasení" existující aplikace, měla by tam být i nějaká hw podpora. Tohle ve mně budí jistou naději, že to minimálně pojali trochu seriózně a myslí to vážně. Více přirozeně ukáže až praxe...
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 6. 2021 10:27

No, kéž by to tak bylo :-)

S tou cenovou politikou ... úplně přímá úměra (cena x velikost senzoru) z hlediska výroby asi nemá úplně logiku (jak jsem opakovaně tvrdil já) a současně z hlediska trhu tu logiku má (jak opakovaně tvrdí Fidko).

A to nejspíš je takový dlouhodobý problém Olympusu :-(
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka