Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 2. 2021 09:43

Rozhodne cena. Ja aktualne ako sirokac stale pouzivam slabucku 9-18 ale uz nejaku dobu skulim po 8-18 co mi pride ako top sirokac na mFT (pre mna). Akurat u nas je drahy a pri kupe od Cinana mam trochu obavy z kusu, kedze pri tych 8-18 nejake problemy boli.

Ta 8-25 f4 by kludne mohla byt spasou, rozsah je vyborny, svetelenost uplne v poriadku a opticky to bude proste Olympus. Ak na to pojdu nasadit filtre vojde sa to pod 1000eur, tak by som kupu videl dost realne.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 23. 2. 2021 10:25

Na video pevná f4 bude dobrá, když to v podstatě vykryje 16-50mm.
Moto One Vision
Sony A6100, A7S, A7R2, Panasonic G80
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 2. 2021 10:48

Ono je to podla mna aj velmi solidny sirokac mozno s trochu zbytocne velkym rozsahom (tak ho beriem ja). Pre mna v tomto smere rozsahovo asi nie idealny, ale v podstate to nicomu nevadi.

Celkom by ma zaujimalo o kolko by to narastlo ak by to bolo 8-35mm, cim by mi to nahradilo aj zakladak. To uz by doslo aj na ocakavane Fidkove " Oh ..." :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 2. 2021 12:29

Fidko píše:Akurat u nas je drahy a pri kupe od Cinana mam trochu obavy z kusu, kedze pri tych 8-18 nejake problemy boli.

Ta 8-25 f4 by kludne mohla byt spasou, rozsah je vyborny, svetelenost uplne v poriadku a opticky to bude proste Olympus. Ak na to pojdu nasadit filtre vojde sa to pod 1000eur, tak by som kupu videl dost realne.

Panasonic 8-18 je jedno ze skel, které vyjde proti ČR levněji i na německém Amazonu, kde jsou rizika minimální. Sám o něm také uvažuji a prakticky na 100% bych ho bral právě odtud.
Čekám ale právě na více informací o Oly 8-25, mě by se ten mírně větší rozsah docela hodil, tak jde o cenu...
Jak jsem psal dříve - CP+ je už tento týden a pokud bude na této akci 8-25/4 opravdu oznámen, tak by měly být i informace o ceně a termínu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 2. 2021 13:35

Větší rozsah je určitě fajn...
Já bral tu 8-18 taky na německým Amazonu. Byla tam sice o "dost" dražší než na eglobalu, ale tam mě naštvali, že neuznali reklamaci (podle mých testů byla docela decentrovaná - u určitých (omezených) kombinací ohniska a clony to některý rohy hrozně patlalo). Resp. na základě vyžádaných testovacích fotek si pro ni přijeli až domů, ale následně napsali, že technik vadu nenašel a nabídli mi, že mi ji, tuším, za 40 € vrátí nebo, za myslím o něco nižší poplatek, mi vrátí peníze.
Ta amazoňácká verze podle mě taky není ideální, ale ten projev je podstatně menší než u toho předchozího kusu. Podle mě tomu ale nahrává i to, že DxO zachovává (nabízí jeho možnost) podstatně větší záběr než všechny ostatní raw konvertory, takže ty "rohy navíc" jsou pak u širočiny asi logicky slabší.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 2. 2021 14:00

No u mna je to skor tak, ze tych 50mm v kombinacii s tou svetelnostou nevyuzijem. Alebo mi to nahradi zakladak => muselo by to byt dlhsie, alebo to bude vyhradne sirokac => mohlo byt to byt kratsie a alebo mensie, alebo svetelnejsie, alebo lacnejsie.

Ale v Olympus mam vacsiu doveru nez v Panasonic, takze na tento objektiv sa tesim.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 2. 2021 14:18

Beru to tak, že čím větší rozsah (bez zhoršení jiných parametrů), tím míň MUSÍM měnit objektivy. Takže případný překryvy vítám (resp. nebráním se jim).
I když po období kladení důrazu na co nejmíň přehazování jdu teď spíš opačnou cestou a přednostňuju kvalitu/světrelnost na daným ohnisku. Záklaďák vůbec nepoužívám (nahradil jsem ho světelnýma fixama), takže těch svých 18mm na širočině vítám (v podstatě mi pokryje vše, na co nutně nepotřebuju ty světelný fixy, v zásadě pak celou "krajinu", teda s výjimkou telefota), ale kdyby to šlo až do 25mm, tak bych to asi taky využil.
Nutno ale říct, že s mým současným způsobem nošení skel a s miniaturizací, kterou m43 přineslo, mi už to přehazování a tahání x skel v podstatě až tak nevadí. Ty výhody převažují (až teda, někdy, na "pohotovost"). Jediná otravná věc je přehazování PL mezi 15/1.7 a 25/1.8, ale k tomu dochází minimálně. Nesrovnatelně lepší, než když jsem musel neustále PL (kterej se navíc často kousnul) přehazovat třeba mezi 9-18 a širokorozsahovým záklaďákem nebo, ještě dříve, mezi záklaďákem a telákem, to bylo "třikrát do minuty".

-- 23. 2. 2021 14:20 --

PS: Až je mi líto, že mi 12-40, což je záklaďák na oblíznutí, leží zcela ladem doma.
Jestli jsem na něm za celou dobu udělal 25-30 fotek, tak je to hodně. A to ještě jen proto, že mi došel s tělem a jinej objektiv na m43 jsem ještě neměl.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 2. 2021 15:52

Jinak to avizované vyjádření OM-D na CP+ už má i datum - mělo by prezentováno tento čtvrtek - https://www.43rumors.com/om-digital-sol ... day-at-cp/ .

Tady už nejde o rumor, ale konkrétní termín, kdy se koná tato akce je exaktní údaj a termín, kdy chce prezentovat OM Digital je nyní už také potvrzen. Takže za dva dny budeme o něco moudřejší :-) Samozřejmě pořád to bude jen první veřejné vystoupení, ale lepší než nic...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránka