Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Veslon 10. 11. 2020 16:52

Tak mě těch 20 megapixelů momentálně stačí. Plachty s delší stranou více jak 120 cm neplánuju tisknout, ořezy nedělám, protože komponuji vždy tak, abych se toho varoval. Ale 30 megapixelů by se možná časem hodilo. Spíš jde o lepší obrazový výstup, lepší dynamický rozsah a míň šumu, což nový snímač předpokládám že poskytne.

Pokud ten Samyang 12 mm není zase manuální, tak bych i zvažoval zda jej koupit. Světelné široké skla se hodí. Akorát co jsem slyšel, tak Samyang sice má některé skla s dobrým autofocusem, ale pak jsou některé, které ostří dost bídně.
Veslon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 11. 2020 16:56

Pro Fidka - na astro není marné ani rybí oko a 7,5mm f3,5 zrovna od Samyangu je docela hodně chválené, myslím tohle https://www.fotoskoda.cz/samyang-7535-u ... onic-cerny . Podle více názorů to je ryze opticky bráno nejlepší fisheye pro MFT (myslím s vykreslením celého políčka, kruhové jsou jiná historie). Originál od Olympusu je skvělý světelností a plnohodnotným AF, ale čistě kresbou je podle více lidí tento Samyang dokonce o chlup lepší při propastně menší ceně (z e-infin ještě o dost níže) a navíc je i docela velký. Popravdě zrovna o jeho koupi dost uvažuji (na e-infin vyjde navíc o poznání levněji).

12/2 od Samyangu mi přijde cenově docela vysoko, aspoň v ČR, skoro 9000, přičemž originál Zuiko 12/2 se dá sehnat tak za 12-13 tisíc buď v Oly outletu s plnou zárukou anebo v Megapixel bazaru pořád s roční zárukou. Proti plné ceně Zuiko 12/2 v ČR to samozřejmě zajímavé je, ale právě že konkrétně tohle sklo se dá levněji i s určitou zárukou koupit docela často a tam už je plný AF atd jasný klad.. Ten avizovaný Pergear vypadá podle popisu míněný docela vážně, ne úplná hračka a cena je přitom zajímavější, ale zatím je to jen teorie.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 11. 2020 17:17

Mne sa tiez marilo, ze ten Samyang nie je najlacnejsi, ale eglobal/infinity ho ponukaju za nieco malo cez 200eur a to nie je zla cena.

Inak teda uprimne, o astro viem gulove a jedine co nejak vnimam je fakt, ze objektiv by mal byt co najsvetelnejsi ak s tym teda nechcem fotit star trails. f3.5 na mFT mi pride uz dost, inak by sa ten vyber celkom rozsiril. Inak ten Olympusacky f1.8 Fisheye by sa na toto hodil paradne, obcas je za zaujimave ceny.

No, je november tak verim, ze nas o chvilu Ferin zaspamuje frantickymi zlavami :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 11. 2020 17:25

Ono jde o to, zda chceš doplnit běžnou fotku hvězdami anebo dělat cíleně astrofoto :-)
Pro první účel bych se nebál ani toho f3,5, pro druhý ale samozřejmě co nejlepší světelnost potěší. Já to taky nedělám systematicky, ale pár pokusů jsem dělal a nevycházely zle.

Jinak dodávám, že já o koupi toho Samyangu neuvažuji kvůli astro, ale obecně jako fisheye. Ono se to občas hodí, navíc pokud hlídáš náklon foťáku (což je s vodováhami v EVF snadné), tak může až překvapivě často nahradit i klasický ultraširokoúhlý objektiv. Zdaleka totiž není pravda, že každá fotka z fisheye nutně musí být "křivá", často i bez aplikace jakékoli korekce vůbec nebudeš vnímat, že to bylo foceno rybím okem...
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 11. 2020 17:36

V podstate je pravda, ze ta prva moznost je pre mna atraktivnejsie. Mozno to najskor obeham s tou 12-60 Leicou co uz mam a podla toho sa zariadim.

To by ma celkom zaujimal vysledok takeho "experimentu". Aj ked na mna je to uz asi moc. Chvilu som mal Panasonic 7-14 a tych 7mm uz bolo privela :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 11. 2020 17:46

Tohle není experiment, s Meike 8mm/3.5 jsem toho nafotil více, ale to je sklo primárně na APS-C, takže na MFT se chová trochu jinak a navíc je hnusně velké. V podstatě záleží na motivu, pokud máš třeba krajinu s nějakým dominantním motivem a na okrajích nic výrazného není, tak opravdu ani nemusíš poznat, že to je rybí oko. Horizont je taky rovný, tam je ale právě zásadní podmínka to hlídání vodováhy.
Naopak třeba blbě uděláš fotku stromů v lese, tam se ty krajní budou kroutit. Prostě to není plná náhrada ultraširokáče, něco jde, něco ne, ale taky je trochu jinde cena...
Jinak výše uvedené neuvažuje použití různých defishey softwarů, to je na dlouhou debatu, ale zase platí "jak kdy".

Ještě dodávám, že pokud bych se praštil kapsu a kupoval ultraširokoúhlé sklo "plnohodnotné", tak bych v současnosti asi šel do Panasonicu 8-18/2,8-4 - https://www.panasonic.com/cz/consumer/f ... 08018.html .
Kvalita je velmi slušná a proti 7-14 od Oly i Panasonicu je tu možnost použití filtrů, navíc mi vyhovuje trochu větší rozsah nahoru, kdy to pokrývá celé širokoúhlé spektrum, tedy i 35mm... Bez vad také není, ale přijde mi to vesměs akceptovatelné.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 10. 11. 2020 17:58

Ja bych do rybiho oka na hvezdy nesel, uz jsem videl moc pekne astro fotky delane takovym objektivem, ale je to narocnejsi na vyber mista, take to mnohem vice zdurazni popredi a hvezdy casto ne uplne vyniknou. Koukal bych po objektivu EQ. 28-35mm s co nejvetsi svetelnosti a s temito delsimi ohnisky bych snazil delat panoramata pro co nejvetsi kvalitu obrazu, idealni doplnit jeste skladanim snimku pro odecet sumu. Druha moznost je paralakticka montaz a tam se pak nemusi tolik resit svetelnost objektivu.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 10. 11. 2020 19:12

"Koukal bych po objektivu EQ. 28-35mm s co nejvetsi svetelnosti a s temito delsimi ohnisky bych snazil delat panoramata pro co nejvetsi kvalitu obrazu, idealni doplnit jeste skladanim snimku pro odecet sumu."

Přesně tak, to samý jsem sem chtěl napsat.
Oproti obecnýmu přesvědčení nejsou na astrofoto (až na určitý specialitky) ultraširoký skla to pravý ořechový, resp. to nejlepší možný. Už i proto, že u nich na krajích záběrů docházívá ke zkreslení hvězd.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 10. 11. 2020 19:52

Coma je jeden z tech duvodu, to je problem i u velke casti drahych svetelnych sirokacu, dale je to perspektiva a hlavne je rozdil v "nachytanych" detailech v obloze, velky rozdil je i v sumu, protoze v tom velkem rozliseni se pak dobre schova.

Ona ta learnign curve vetsinou zacina u sirokeho skla, protoze z pohledu laika je to prirozene chtit na oblohu mit co nejsirsi objektiv, pak se objevi sequator, uzsi skla a nakonec stejne vetsina tech, co to mysli vazne, skonci u paralakticke montaze.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Veslon 10. 11. 2020 22:53

Úplně ti nerozumím, ale čím větší rozlišení, tím musíš mít kvalitnější skla. Nechápu lidi, co si koupí plnoformát a pak na to dávají nějaké laciné skla s vinětací, aberací apod. U širokáčů je to o to markantnější. Šum se nikam neschová. Čím větší rozlišení na stejném čipu, tím více šumu. Dobře je to vidět u Sony 24 mega a pak těch R verzí.

No nevím, skládané fotky, to mi přijde neuvěřitelná pakárna. Už jen kolik času spoliká kompozice jedné složeniny a pak ty hodiny práce na PC. To jsme zkoušel parkrát jen normální panorama a ani to mě nebere. Ani nevím, jak to krajináři zvládají. Protože při západu, když jsou mraky a potřebuji dlouhý čas pro zachování co nejnižšího ISO, tak mi ty mraky za tu dobu totálně změní scénu. A taky se hrozně rychle mění podmínky, takže třeba mlha, kterou bych ráno jedním snímkem se širokáčem v pohodě vyfotil během toho laborování je rychle pryč. Fakt to obdivuji, že to někdo zvládá, ale tohle není můj šálek kafe.
Veslon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 10. 11. 2020 23:49

To neni pravda, v tomto pripade to rozliseni ziskavas skladanim snimku do panorama, takze nepotrebujes kvalitnejsi objektiv. Sum se samozrejme schova, ne pri pohledu 1:1, ale pri pohledu na cely snimek, coz je pri prezentaci vypovidajici. Tady nejde o to fotit to fotoaparatem s vetsim rozlisenim, ale o to ziskat kvalitnejsi fotku konkretnim postupem skladani snimku.

Samozrejme je to slozitejsi nez vyfotit jeden snimek, ale pokud nekdo chce fotit astro a chce aby byl vysledek prezentovatelny i v jinem rozliseni nez nekde na instagramu, tak jsou podobne postupy nutnost, jsou ruzne cesty, ale tohle je jedna z nejpouzivanejsich. Foceni astro ma sva specifika. I na ty panoramata jsou ruzne pomucky, ktere to foceni velmi zrychli. Komu to nevyhovuje, tak sahne po paralakticke montazi.

Edit: Jeste k tem lacinym sklum na plnoformatu, kazdy ma jina meritka, jak vnima kvalitu objektivu, minuly tyden jsem poridil objektiv, ktery by byl pro spoustu fotografu absolutni propadak, neni moc ostry, ma spoustu optickych vad, do protisvetla je docela na prd a i tak je cast fotografu, kteri ho roky shaneji a na ebay jsou za nej ochotni dat kolem 50K, pokud je v perfektnim stavu, vzdycky je to pomerne subjektivni.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirus1 11. 11. 2020 07:00

Veslon:: Co se týká astro fotek,tak milann88 má plnou pravdu.Já taky někdy v noci fotím hvězdy,ale tak,aby to dělalo ty obloukovité čáry,né jenom tečky sklem 12-100..

Nafotím ze stativu X fotek (v záběru s Polárkou třeba 30) časem okolo 30 sekund kvůli šumu a potom je velice jednoduše za pár sekund složím např. v programu StarStax...Jednoduché jak facka. :-)

A ještě ty panorama.Roky používám osvědčenou metodu,že foťákem na výšku vyfotím zleva do prava 3-5 fotek s překrytím asi 20% a následně je např. v Zoneru složím za 20-30 vteřin.A máš panorama jak víno i bez širokáče,ještě lepší. Jednoduché jak dvě facky :-D
Olympus OM-D E-M1+ Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 11. 2020 09:11

Astrofoto je samostatné téma, taky proto jsem se hned na začátku ptal fidka, zda to chce jen jako doplněk krajiny anebo chce opravdu astrofotografii jako takovou, jsou to ve své podstatě zcela samostatné disciplíny.

Naopak ale taktéž nechápu, co má kdo za problém se složením panoramat i u krajiny atd., ono to nebylo nijak extra složité ani někdy před 10ti roky, dnes už se ale posunulo vyloženě do pozice banality. Samozřejmě pár problémů existuje, za mne jsou třeba nepříjemné vlny na vodě (mraky ani ne, to už by musela být fakt vyložená vichřice), průšvih je také silnice s jezdícími auty (jedno auto se může zduplikovat na víc míst), nicméně naprosto bezproblémových situací pro využití této funkce je spousta a v počítači je to maximálně o minutách, desítky minut či hodiny to nejsou ani náhodou.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 11. 2020 10:13

Jo, ja som to nepovedal moc jasne, ale cielom je hlavne zakomponovat do fotiek nocnu oblohu. Je pravda, ze je to mozno trochu ine nez sa sustredit vyhradne napriklad mliecnu drahu. Ale ako som pisal v uvode, toto je mimo mojich znalosti.

Ak si skombinujem to co soms a tu docital, tak som vlastne zistil, ze techniku k dispozicii mam. 17 f1.8 a panorama, pripadne aj ta 12-60 f2.8 Leica by mali byt schopne pouzitelnych vysledkov.

Inak 8-18 f2.8-4 by bol aj mojou volbou ak by som zhanal ultrasirokac. Jednak je odolnejsi na odlesky, ale hlavne kvoli tym filtrom.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 11. 11. 2020 10:42

Ta 17 1.8 by mohla byt ideální, pokud netrpí na coma, spis bych dokoupil nějaké příslušenství, které ulehčí foceni. Určitě bych koukal po Lkove desticce, jestli ji ještě nemáš a šikovný je panorama rotator, kde jsou zarážky pro otáčení, což si dopredu připravis pro konkrétní ohnisko a pozadovany prekriv, na ebay do tisícovky. A určitě koukni na ten Sequator.
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka