Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fotofanda 30. 9. 2020 14:15

Olympus si nechává 5% podíl v nové společnosti. Spousta diskutujících nad tím jásá. By mě zajímalo, k čemu je to dobré. S 5% toho moc neprosadí.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 9. 2020 14:32

To záleží na formulaci dohody - viz různé "zlaté akcie", někdy to může mít vazbu na případný budoucí prodej zpět atd..
Jen nechápu, nad čím kdo jásá, těch 5% bylo avizováno hned na začátku, není to tedy žádná novinka, spekulace byly kolem případného navýšení.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 1. 10. 2020 12:47

Ono mezi 5 a třeba 10 nebo 15% podílem nemusí být (a ve společnostech se dvěma vlastníky ani není) ve finále vůbec žádný rozdíl (krom dopadů na dividendy, samozřejmě). Když přijde na věc, i s 5 % se dá blokovat přijetí určitých (především strategických) rozhodnutí (tzv. blokační menšina). To je podle mě důvod, proč tam Oly ten podíl má (aby mohl JIP korigovat). Záleží samo, jak to mají nastavený.
Každopádně tak ale Oly bude mít přístup k účetním a jiným dokumentům, takže například bude moci detailně kontrolovat např. dodržování podmínek prodeje.

PS: Jen taková čistě technická, já o těch 5 % na začátku nikde nečetl, vždy uváděli jen "určitý malý podíl" (nicméně tím neříkám, že se to někde objekvit nemohlo). Takže je docela možné, že k nějakému navýšení tam došlo. Ale jak píšu výše, na věc to nejspíš nemá ve finále vůbec žádný vliv. Krom toho, že Oly tak získá od JIP v závislosti na tom víc, nebo míň peněz.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Veslon 1. 10. 2020 22:51

Abych řekl pravdu, tak mě ten prodej docela rozladil. Zrovna šetřím peníze především na nákup nové fototechniky a začínám váhat zda investovat do dalších skel a i nového těla. Moje myšlenkové pochody jsou asi takové. Když to dejme tomu za dva roky zabalí Olympus (JIP), časem Panasonic, tak sice ještě řekněme po ukončení výroby rok, dva seženu tělo. A pak cca 3 max.5 let na bazaru. Ale co bude pak? A hlavně, co když se na těle něco pokazí? Kdo mi to opraví, když oficiální servis nebude a s ním i díly, tak jsem v háji.
Veslon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 1. 10. 2020 23:09

Oficiální servis samozřejmě bude, závazků se zřeknout nemůžou a opakovaně deklarují, že tak ani rozhodně učinit nehodlají.
Prodej netěší ani mě, ale jsou to spíš iracionální pudy, zatím se podle všech deklarací má dodržovat původní produktová mapa (tzn. 3 nová těla ročně + objektivy, co byly publikovaný), takže v nejbližší budoucnosti snad žádné nemilé překvapení nečeká. Možná naopak, kdo ví. Ohledně vzdálenější budoucnosti neřekne dnes nikdo nic, zvlášť v tomto oboru, hodně nahnutý to má dnes víc značek (především Nikon, ale nejen), takže by nebylo vůbec divu, kdyby to před JIP zapíchl někdo jinej.
Nebo třeba taky ne, masy konečně prozřou, zjistí, že jim z placky v kapse nic kloudnýho nevyleze a hromadně se vrhnout na přezbrojování na pořádný foťáky. Kdo ví. ;-)
To mě spíš znervózňuje Davidofovo koketování s konkurencí. :D :D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Veslon 2. 10. 2020 00:13

To ano, oni musí zajistit záruční servis. Ale nikdo je přece nemůže nutit, aby x let od ukončení výroby poskytovali pozáruční servis a dodávali díly. Ta deklarace platí na záruční dobu výrobků, pak je už nic nezavazuje. Aspoň tak si to myslím.
Veslon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 2. 10. 2020 03:45

S nedostupnostou servisu by si este par rokov nemal mat problem. Horsie to bude s jeho kvalitou. Jednak sa to cele spomalilo a nejaky prispevok s dlhym cakanim na na nahradny diel som uz na FB tiez zachytil.

Coho sa bojim viac je to, ze pripadna zmena systemu ktora sa nakoniec bude tykat vacsiny bude coraz drahsia, lebo ta technika zacne dost stracat na cene, alebo potrva veky, kym sa jej zbavis. Ono si sice ludia radi hovoria, ze fotaky im fotit neprestanu, ale v praxi to tak nefunguje a vacsina ludi nechce drzat dystemovy fotak ktory nema perspektivu len preto, ze mu prave vyhovuje.

Skoda len, ze ja si zatial nie som isty ziadnym inym systemom.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 2. 10. 2020 06:11

Ono dnes je to naozaj divočina s tou budúcnosťou, dostal som darom Samsung NX-300 + tri sklá, blesk a rôzne iné serepetičky.
Dodnes skvelý AF, super ľahunký aparát, výklopný display, s pancake 30/2,0 parádne kombo na prechádzky po meste. (Jedine zabudnúť na jpg, treba raw, inak je to jak z mobilu)
A nepredáte to ani za za pár euro. Samsung urobil posledné špičkové aparáty (NX500 NX1) a zabalil to...
Ale ako EDC je to super, v batožku zabere minimum miesta, a ľahunké totál.

Záver je ten, že je zbytočné riešiť čo bude za pár rokov, treba si užívať fotenie. Aj sony už zarezalo bez výstrahy pár divízií, nikon sa v tom pláca, o pentaxe ani nehovoriac, nikto nemá istotu. Snáď len tí canoníri sú relatívne OK. :D
(Takže vlastne Davidof je asi najmúdrejší, ako svojho času EVOLT, keď rozpredal top výbavu 4/3 tesne pred "útlmom")
Naposledy upravil bob222 dne 2. 10. 2020 06:39, celkově upraveno 1
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 10. 2020 06:37

Fidko píše:Ono si sice ludia radi hovoria, ze fotaky im fotit neprestanu, ale v praxi to tak nefunguje a vacsina ludi nechce drzat dystemovy fotak ktory nema perspektivu len preto, ze mu prave vyhovuje.


On je hlavně problém v celkovém poklesu počtu zájemců o slušnější foťáky - koláč se dělí pořád na podobná procenta, jenže je stále menší :-) Ve většině případů mívám předpovědi výtečné, ale přiznávám, že zrovna v tomhle jsem se mýlil - čekal jsem, že se propad zájmu už někdy kolem 2018-19 zastaví a spíš se křivka začne mírně zvedat, ale ono ne (a Covid to jen zhoršil, primární příčinou ale není). Propad zájmu o focení tu prostě je stále a dokonce nejspíš horší než se na první pohled zdá. On to totiž současný velký nástup MILC trochu maskuje, kdy čísla nejsou nějak skvělá ani sama o sobě, ve skutečnosti bych se ale navíc vsadil, že půlka (spíš víc) z lidí, kteří si koupili MILC, tím ve skutečnosti nahradili/doplnili existující DSLR a v reálu tedy o nové zájemce nejde. "Koláč" je tedy nejspíš ještě o slušný kus (možná až o třetinu) menší, než se na první pohled zdá...
Podle mne to vystihl Jan Rybář v tomto článku - https://www.fotoguru.cz/fotoamateri-a-foceni/ , už to tu tuším někde bylo linkované, ale tohle si pozornost zkrátka zasluhuje...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 2. 10. 2020 06:43

Tak ono je fakt, že mal som nejaký hujavej P40 PRO a čo z toho za dobrých podmienok lezie, tak z toho si človek sadne na *****. Aj posledné hranice ako optický zoom padajú.
Zostanú nadšenci jak za starých čias. Zrkadlovky vedel človek spočítať v okolí na jednej ruke, a to ešte polovica boli flexarety po otcovi alebo dedovi. Či to bude dobre alebo zle uvidíme.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 10. 2020 07:21

Já úplně moc nevím, jak to bude dál. Ale důvody, pro které jsem si pořídil MFT, pořád platí.

Jen se mi rozšířil okruh působnosti do oblasti, kde současné MFT bohužel nestačí na špičku - tedy ta sportovní fotografie.

Zatímco například wildlife foto, nebo street, reportáž nebo třeba cestovatelská fotografie je s MFT solidně zvládnutelná a silné a slabé stránky se celkem úspěšně nulují, tak u toho sportu jsou přeci jen dvě věci, které mě přiměly rozšířit arzenál - hodně světelná skla a Canoní autofokus (hlavně ta detekce oka).


Úvahy o budoucím možném prodeji výbavy a o servisu samozřejmě k věci patří, ale, upřímně řečeno, osm let starý foťák se nakonec spousta lidí rozhodne neopravovat, protože to stojí pálku, a prodávat dneska na bazaru starou zrcadlovku a starý objektivy není nic veselého.

Tak nějak bych řekl, že je to dost nanic, a je jedno, jestli ta firma a existuje nebo ne.



O své "moudrosti" bych teda radši nemluvil, moje rozhodovací nákupní procesy jdou mimo mě, já jen běhám dolů pro balíčky PPL a DPD ...

Ale je pravda, že jsem si dovolil úvahu, že poslední, kdo podle mě zavře krám, bude Canon (když nepočítám Pentax :-) )
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 2. 10. 2020 07:40

Az to zavre Canon, tak Ricohu bude jeste par let trvat, nez to doanalyzuje, a dalsi par let, nez doproda ty stovky skladovek :)

Ano, vraci se to do let minulych, kdy lepsi techniku budou mit jen nadseni fotoamateri a profici. Nejake "point and shoot" fotaky budou v drtive vetsine pripadu nahrazeny mobily, lidem to holt staci.

Pokud ale nekdo pouziva vetsi rozsah ohnisek (treba 8-300mm), chce ergonomii, odolnost ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 10. 2020 07:42

Ta věta "prodávat dneska na bazaru starou zrcadlovku a starý objektivy není nic veselého." je naprosto přesná - já i přes faktický přechod k Oly mám pořád celé staré vybavení Canon, protože když jsem zjistil, kolik bych za něj reálně utržil, tak se mi udělalo až bez nadsázky nevolno a radši jsem si to nechal na památku, to prostě nemá cenu prodávat :-( Jasně, ono to by pár desítek tisíc dalo, ale když si člověk uvědomí, co to stálo, tak k běhání kolem prodeje naprosto ztratí chuť :-(
V podstatě docela smutné...
No co, třeba za rok Canon uvede konečně MILC, která by mne oslovovala parametry i cenou (to se o současných říct nedá - vždy je problém jedno nebo druhé) a minimálně dva ze starých objektivů pak bude mít smysl použít s adaptérem na RF...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 2. 10. 2020 07:53

Ono je zase otazne ako dlho bude platit aj ta konkurenciaschopnost u wildlife. Ako to vidim ja (teoreticky, Davidof to asi posudi skor prakticky) mi pride, ze R5 + ten 100-500 asi velkym hendikepom nie su, pritom je to kombo spickove nie len obrazovo a vykonovo, ale zaroven je to velmi kompaktne,

Ten objektiv vazi cca ako 300 f4, ale v zasaade kombinuje niekolko skiel ktore si u mFT clovek musi skladat. Jediny problem je (pre niekoho vratane mna) cena. Nehovorim, ze je predrazeny, ale skratka stoji 3000eur a to uz za sklo neplacne kazdy.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 10. 2020 08:10

Ta cena problém je, nemá cenu si nic nalhávat. Cca 83 tisíc za 100-500 je dost, 122 tisíc za R5 už je ku.va dost a to ještě není vše, bude to chtít nějaká doplňková skla za reálně možná až 100 tisíc (50 vidím jako minimum). Výbava přes čtvrt miliónu je z mého pohledu pro amatéra už přes čáru. V minulosti jsem se sice v podobných sumách pohyboval, ale to jsem reálně rozjímal nad profesionalizací, tak jsem na to koukal trochu jinak, dneska už bych ale váhal opravdu hodně.
U Oly se člověk skoro vejde do 100k - E-M1III 46k, 100-400 35k, 12-100 35k (ceny papírové beze slev, v reálu to celkově běžně bude možná i k 90k), což je rozdíl obrovský. Osobně se nijak moc neostýchám přiznat, že peníze roli hrají a je celkem zbytečné to nějak okecávat. Navíc pro mé konkrétní potřeby má MFT docela dost výhod, která omezení dost vynahrazují, celkově sice určité vady proti FF vidím, ale není jich zase tolik. Opakuji ale to "pro mé konkrétní potřeby", situace, kdy by to byl problém vážnější, si umím představit celkem snadno.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků