Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 8. 2020 10:53

V tejto triede je ten upgrade podla mna absolutne v poriadku. Za mna najvacsie zlepsenie je to USB-C nabijanie, to mi na Panaku chyba.

PDAF v tej cene by mal byt standard, ale na akcne fotenie ten fotak nie je a na zvysok mi staci. 800 eur by som zan urcite nedal, ale upgrade je to dostojny.
Fidko
Pokročilý


Odeslat příspěvekod tomashr 15. 8. 2020 20:30

zbynek.hromek píše:Nový firmware:

- EM1 iii ... nahraje a vrátí moje aktuální nastavení


Pokud aktualizuješ přes workspace, tak to i podrobně popisuje - nejprve si udělá backup konfigurace, pak firmware upgrade a jako poslední krok dojde na restore toho předtím uloženého...
Právě jsem zkusil a dělalo to přesně to, co psalo na obrazovce, výsledek v pohodě.
Mělo by být fuk, zda má člověk nějaké starší zálohy, udělá si určitě novou v momentu upgradu.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 15. 8. 2020 21:17

tomashr píše:Tak na okraj, zvolna vylézají i první dojmy z E-M10 IV, naposledy asi https://www.dpreview.com/reviews/olympu ... ial-review a popravdě to vůbec nevychází špatně. Ono se řekne "drobné vylepšení", jenže když se ty "maličkosti" nasčítají, tak z toho je nakonec posun docela značný. Lepší snímač, USB-C nabíjení, lepší mobilní konektivita (a selfie display), AF sice jen CDAF, ale lepší tracking atd., rychlejší karta, větší výdrž baterky, lepší IBIS (proti starším E-M10, tak dobrý jako u 1 a 5 přeci jen není)...
Za mne určitě o hodně větší krok než byl mezi E-M10 I a II či později II a III.

Bohužel to zatím zavání pro Oly tradičním zmršením marketingu, kdy je úvodní cena docela vysoká proti tomu, za kolik se aktuálně prodávají starší modely, ale ryze technicky bych E-M10 IV úplně nepodceňoval ani obecně. A s ohledem na různé instagramery/bloggery/vloggery a podobnou havěť to je zajímavé ještě o poznání více.



Stáhnul jsem jeden raw ze stránek Dpreview s ISO 6400. Raw jen vyvolaný a udělal jsem výřez. To by mě zajímalo, co tam dali za snímač, žádný posun k lepšímu tam nevidím. Cena je vzhledem např. k EM1 MII, který je o hodně lepší je opravdu vysoká. K tomu je potřeba ještě připočítat cenu přídavného gripu. Jestli nějaký ale bude, určitě po stránce ergonomie to oproti EM1 MII nebude nic moc.
Přílohy
EM10M IV výřez ISO 6400.jpg
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 8. 2020 21:54

Snímač by měl být prakticky stejný jako v E-M1II (s ním je i stejný procesor), třeba Peter Forsgarg to porovnával s E-M10 II a vyšlo mu zlepšení asi tak odpovídající právě E-M1II. Taky proč by nebylo, ty snímače jsou prostě všude stejné (i u Panasonicu).
Počkal bych na standardní testy pro porovnání...

Ad grip - právě že E-M10 IV je na tom proti předchozím E-M10 lépe, je o chlup vyšší a má výraznější grip sám od sebe. Pokud někdo chce malé tělo, tak by to nemuselo být špatné, E-M1 II/III se samozřejmě drží lépe s velkým sklem, ale zase už to tělo není právě nejmenší.
Mám E-M1 III a starší E-M5 II a popravdě 1 je vedle 5 docela o hodně větší a třeba na street s malým 25/1,8 je mi to menší tělo o dost sympatičtější...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 8. 2020 10:03

tomashr píše:Snímač by měl být prakticky stejný jako v E-M1II (s ním je i stejný procesor) .. Taky proč by nebylo, ty snímače jsou prostě všude stejné (i u Panasonicu).
Keďže nemá PDAF ostrenie, tak asi "stejný" nebude :oops:
Jeden taký snímač tu už totižto existuje - snímač v PEN-F - ktorý má podľa DxO marku citeľne nižší výkon ako E-M1 II.

Ale zase: aj snímač v E-M5 III má podľa dpreview testov lepšie zosvetľovanie tieňov ako E-M1 II -> čo poukazuje na to, že časom sa tie snímače zlepšujú -> takže aký je skutočný výkon môžme len hádať :-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Amalary 16. 8. 2020 12:15

Těžko říct, co tam dali. Je to ale výřez z tohoto nočního záběru k tomu exponovanému s korekcí -0,7 EV, to je třeba také brát v potaz.
Přílohy
EM10M IV.ISO 6400,,.jpg
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 8. 2020 10:25

Ganec píše:Jeden taký snímač tu už totižto existuje - snímač v PEN-F - ktorý má podľa DxO marku citeľne nižší výkon ako E-M1 II.


Podle DXO mark možná, ale reálné porovnávací fotky PEN-F a E-M1II na Dpreview jsou aspoň z mého pohledu i při ISO6400 fakticky stejné (nejen v RAW, hodně podobné je i porovnání JPG).

Navíc ale u DXO je PEN-F horší jen pro osobu, která končí porovnání na přehledové stránce, po prokliknutí měření je to hodně podobné a v pár detailech je PEN-F dokonce lepší. PEN-F má například o něco vyšší reálné citlivosti, DR je sice o trochu horší, ale čátečně je to dáno právě tím rozdílem citlivosti. Označit to za "citelně nižší výkon" je hodně přehnané, za mne je rozdíl dost na hranici chyby měření či kusové odchylky.
Mimochodem i to malé plus u E-M1II nemusí být o snímači, ale lepším posprocesu, má o verzi vyšší TruePic, E-M10 IV už má mít stejný jako E-M1II, takže tato výhoda by padla.

Poznámka na okraj - stejně ať už jsou detaily výkonu jakékoli, tak je PEN-F nejvíc sexy MFT přístroj na trhu ;-) ;-) ;-)
Tedy bohužel už na trhu asi není, tak maximálně doprodej zbytků a zrovna tady jsem k nové verzi skeptik, tohle je pro příliš minoritní skupinu a to asi plány konsolidace JIP nemá šanci přežít, ale je to škoda :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 8. 2020 16:43

tomashr píše:Podle DXO mark možná, ale reálné porovnávací fotky PEN-F a E-M1II na Dpreview jsou aspoň z mého pohledu i při ISO6400 fakticky stejné (nejen v RAW, hodně podobné je i porovnání JPG).
Pozrel som to dpreview.
Ja tam rozdiel vidím, hlavne na čistých plochách bez detailov: F-ko tam má zreteľne väčší šum
(hoci na prvý pohľad detailami môžu vyzerať podobne)

Názorná ukážka: https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 7521084085

Podobné je to aj u praktických záberov.
Keďže mám oba (teda: ja mám E-M5 III, brácho má E-M1 II), tak som ich mohol priamo porovnať:
Obrázek
Proste pre moje bežné použitie (cvaky kvôli spomienkam) je F-ko na vysoké ISO citeľne menej použiteľné.
Vnímam tam napríklad rušivé farebné fľaky, čomu by ale teoreticky nový procesor mohol pomôcť...

EDIT: Ale v podstate to nie je až taký veľký hendikep, keďže extrémne ISO aj tak nemusím používať a stačí mi už aj to, čo na F-ku ešte vyzerá dostatočne :-]

tomashr píše:stejně ať už jsou detaily výkonu jakékoli, tak je PEN-F nejvíc sexy MFT přístroj na trhu ;-) ;-) ;-)
V tomto sa zhodneme .. no nevydržal som čakať na PEN-F II, tak už mám OMD ^^
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Amalary 17. 8. 2020 22:01

Ganec, máš tam v tom linku navolený Jpg. Lépe porovnávat v rawech.

https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 6920857022

Ale máš pravdu, ten Pen F šumí více, než ostatní.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 8. 2020 12:48

https://www.43rumors.com/panasonic-will ... september/

Snad sa dockame konecne nejakych noviniek z mFT sveta, aj ked najvaic ocakavana asi bude S5.

inak zaujal ma tento koment:
I had this thought recently: Isn't PDAF better for the longevity of a lens? The constant micro hunts that CFAF requires the motors to do, can't be great long-term. Does anyone know about this?


hlavne kvoli tomu, ze som nad tym uz tiez par krat premyslal a to neoustale "preostrovanie" v C-AF mi nepride zdrave.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 8. 2020 13:08

No, nástupce G9 s autofokusem EM1-3, to by mě tedy potěšilo :-)

Ale to se nestane.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 18. 8. 2020 13:13

Tak ale ten případný dopad na životnost motorů není až tak o PDAF, ale spíš o popularitě různých variant lepšího trackingu...
U DSLR si člověk obvykl zapnul AF-C jen když fakt fotil letovky či něco takového, jinak měl AF-S (nebo maximálně nějaký AI FOCUS, který zaostřil v S a až při větším pohybu zareagoval).
Dneska ale všemožné detekce oka atd člověka přímo vedou k tomu, aby měl AF-C zaplé daleko častěji (zrovna G9 má sice C-AF proti Oly s PDAF pomalejší, ale zase tracking možná i lepší, takže ten "tlak na aktivaci C-AF pro relativně statické motivy" není o moc menší, možná dokonce větší :-)

-- 18. 8. 2020 14:21 --

Davidof píše:No, nástupce G9 s autofokusem EM1-3, to by mě tedy potěšilo :-)

Ale to se nestane.


Mě by tedy docela potěšilo něco možné reálnější, totiž nástup prvního MFT s tím novým Sony snímačem cca 40mpix. Klidně bych to bral i s CDAF (tedy u Pana spíš DFD) jako speciál na krajinu a obecně statičtější motivy jako druhé tělo k E-M1 III.
Jen se obávám, že sice nástup tohoto snímače reálný je, jenže nasazen by byl ne kvůli focení, ale kvůli 8K videu (potřebuje cca 33mpix) a přístroj by tedy byl optimalizovaný spíš právě k videu, což bych osobně nijak nevyužil a jen by to zvedalo cenu (v lepším případě, v horším by to ještě přidalo bugy).

Ale uvidíme, ten nástup nového senzoru jako takového mi zas tak mimo realitu nepřipadá...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 8. 2020 13:27

Ty jsi i krajinkář, tam by se podobný senzor určitě užil a máš pravdu, že šance na Panasonic MFT s 8K je poměrně slušná.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 8. 2020 14:04

Tak zase mas HHHR co som pochopil, je na krajinu idealne a rozlisenie to pluvne este o trochu vyssie. K tomu vyssi DR a stuff ...

Ale inak suhlasim, ten novy snimac bude vysada top modelu s 8k videom (imho tych verzii GH6 bude viac) a zvysne dostanu sucasny 20Mpix, co je asi v poriadku.

Ak sa teda nejaka GH6 bude. Zacinam byt skepticky, lebo Panasonic uz dost meska.

V opacnom pripade by posun mohol byt znacny. 8K si ziada vyrazne vyssi vykon a ten by mohol pomoct analyze fotiek vo vyssom rozliseni nez v sucasnosti co by zase mohlo pomoct vylepsit problemy pri ostreni na objekt s kontrastnym pozadim. K tomu novy EVF a displej (snad vacsi) a obslahnut Live ND od Olympusu a budem spokojny :-D
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků