Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2020 15:21

Zrovna tu 42,5/1,2 jsem měl a zbavil jsem se jí. Olympus 45/1,2 je lepší, ostřejší, s příjemnějším bokehem (na 1,2).

Fidko: já to beru, máš to srovnaný podle sebe.

Já těch praktických scénářů, kdy mi MFT slouží lépe, než (většina) DSLR, mám víc. Jsou samozřejmě platné pro mě, každý fotíme jinak a sledujeme jiné cíle.

Souvisí to se snahou fotit trochu víc, než jen řadu ostrých fotek sportu z jedné pozice z jednoho místa.
I když EM1-3 a EM1X tohle umí taky.

Takže třeba Procapture mi dává prakticky jistotu, že budu mít ostrou fotku ve správné pozici, to je lepší, než DSLR. Ale netvrdím, že to s DSLR nejde. Jen je to s Olympusem jednodušší (typicky jezdec v lese projíždí osvětlené místo, kde ho chceš zachytit).
Takže máš víc času na další motiv.

U panningu si nejsem jistý, jestli je to lepší, nebo horší (protože primárně nesoutěžím s jinými fotografy ohledně procenta úspěšnosti), ale rozhodně v tomto scénáři je Olympus hodně silný v kramflecích.

Jakákoli fotka na dlouhý čas - totéž. Stabilizace v tomto případě pomáhá hodně.

Kombinace Leica 10-25 a EM1X funguje brutálně na fotky pohybu zblízka. Ostří to hodně rychle a spolehlivě. I když, jak jsem psal, nesoutěžím, nemohl jsem si nevšimnout, že mnohem zkušenější fotografové ze stejného místa neodnesli nic ostrého.
To pro mě není tak důležité jako to, že že jsem z té vnitřní strany zatáčky měl deset borců ostře a mohl jsem si vybírat.

Dlaší věc - lifestylové fotky ze zákulisí - díky schopnosti 40-150 ostřit hodně nablízko jsem nemusel měnit objektiv za makro, prostě to fotíš všechno jedním sklem - portrét, detail (oproti 70-200/2,8). Malá věc, ale potěší.

Takže - neberte to jako pokus rozdmychat oheň, jen vysvětluju, že jsou ještě další aspekty, které někdo třeba bere v úvahu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 7. 2020 15:32

No je pravda, že velikost je docela cítit. Mám malou brašnu Lowepro Nova 180 a vejdou se tam dvě těla (E-M5II a E-M1III), k nim tři pevná skla (17/1,2, 25/1,8 a 30/3,5 macro) a širokorozsahový zoom 14-150mm, plus různé drobnosti okolo. Při pouze jednom těle by se bezpečně vešel i světelný 40-150/2,8 s TC atd. Koneckonců trochu méně komfortně se vleze i EF100-400IS L s Viltrox adaptérem (ověřeno a občas užíváno), který je velikostí hodně podobný jako Oly 300/4 (spíš ještě větší), takže i ten by šel.
Ve výsledku tedy v brašně "jak pro Barbie" má člověk velmi slušnou várku výbavy, to potěší a někdy je to i docela zásadní....

Pro Pemara - jako sorry, ale pokud pro focení pohybu potřebuješ D6, tak to je problém trochu jinde než v technice... Mračna letovek i pohybu všeho druhu se zvládaly už třeba s EOSem 20D a třeba s EOS 1DIIN se to už měnilo spíš v rutinu, současné Olympusy je přitom překonávají propastně. Jasně že pozdější topmodely jako EOS1DX, Nikony D5/D6 či třeba Sony A9 jsou v něčem (neřekl bych ale ve všem) kolem AF ještě o kus dále, to nikdo soudný nepopírá. Ale tvoje formulace "jen nepříliš náročné na AF" mi přijde jako hodně přehnané tvrzení už proti o poznání nižší třídě přístrojů, to není jen o Olympusech E-M1 II/III/X :-| A mimochodem třeba ProCapture ti ani D6 nenabídne a zrovna pro chycení top momentu v pohybové fotografii to je hodně silný nástroj...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2020 15:42

Ty letovky jdou vyfotit třeba i s D800 a 200-500/5.6 a existuje spousta krásných fotek s touto kombinací, jen je na to mnohem menší spolehnutí, když ti půjde o jeden “výjimečný” záběr ptáka.

U té 42,5/1.2 může být i kusová variabilita, fotky z Olympusu 45/1.2 jsem neviděl, každopádně tahle světelný objektiv a tohle ohnisko mi dává smysl.

Panning je, pár fotek se mi také povedlo, ale je to hodně o tom, jak plynule to zvládám jako fotograf.

ProCapture je berlička v tom smyslu, že to vůbec nemusím řešit, prostě mi to ostří konzistentně dobře a rychle. Zajímavé jsou uložení ostřící vzdálenosti a podobné finty typu jako ProCapture ale v případech, kdy objektiv je brutálně pomalý při prvním zaostření, to byl třeba případ 200-500/5.6.

S tím lifestylem souhlas, ale to je věc čistě objektivu, také s 20/1.8 mohu hodně blízko. Vadí mi ale lézt lidem do jejich komfortní zóny.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 7. 2020 15:56

Procapture přece není žádná berlička k ostření, smysl je zachycení rozhodujícího momentu fáze pohybu snímáním již před stiskem - správný moment stisku spouště. Pokud by přístroj neměl slušně zaostřeno, tak by ProCapture byla k ničemu.
Je to hezký příklad funkce, kde prostě MILC přináší něco, co DSLR nikdy mít nebudou...
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2020 16:02

Copak co se týče ostření (neřeším kompozici) existuje nějaký “správný moment” stisku spoustě?

Správný moment je ten, ve kterém to zmáčknu a správné zaostření je to, když fotka je na místě označeného AF bodem ostrá. Nebo ne?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 7. 2020 16:13

Reakcia na stlacenie spuste nie je okamzita. Niekedy to moze byt problem, inokedy nie.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2020 16:43

Trochu jsem se bál, co najdu po cestě z práce, ale neoprávněně.

Konkrétně ten ProCapture mi, podle mě, přináší výhodu ve chvíli, kdy je jedno místo, kde to stojí za fotku - třeba je to kus světla v jinak tmavém lese, nebo se jedná o místo, kde se stane nějaká akce.

Subjekt často jen slyšíš a v jednom okamžiku ti projede, nebo spadne, zatočí, prostě něco.

Reakční doba člověka a foťáku je na tohle hodně dlouhá a často to prostě nestihneš.

Tady to ProCapure dává solidní jistotu, že místo odfotíš a můžeš jít dál.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 7. 2020 17:16

pemar píše:Copak co se týče ostření (neřeším kompozici) existuje nějaký “správný moment” stisku spoustě?

Správný moment je ten, ve kterém to zmáčknu a správné zaostření je to, když fotka je na místě označeného AF bodem ostrá. Nebo ne?

Ad "Nebo ne?" - viz davidof, ale stručná odpověď je "ne". V momentu, kdy stiskneš spoušť se děj, který tě přivedl ke stisku, ve skutečnosti již stal - nejprve reakční doba člověka, pak odezva fotopřístroje. Někdy je to jedno, někdy to je problém, ale dá se řešit "předvídáním", někdy to ale je problém zásadní... Pro Capture je prostě další nástroj, který rozšiřuje možnosti fotopřístroje pro akční focení - nic více, ale také nic méně :-)
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2020 17:22

Když bych měl vyvážit svou litanii ve prospěch EM1 a MFT obecně, tak limit ve sportu je absence obdoby 70-200/2,8, to je takový tahoun objektiv pro sporty a možná něco jako 300/2,8. Ale hlavně ta 70-200.

S tím se člověk musí smířit. No, třeba Panasonic překvapí :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2020 17:27

Ok, pak se bavíme o rychlosti foťáku jako takovém a ne jen o rychlosti AF. A k tomu ta rychlost objektivu, ta děla také hodně, reakční doba člověka je víceméně konstanta.

Já jsem měl na mysli schopnost udržet se na AF bodu a rychlost reakce na chaotický pohyb.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 7. 2020 17:33

Davidof píše:Když bych měl vyvážit svou litanii ve prospěch EM1 a MFT obecně, tak limit ve sportu je absence obdoby 70-200/2,8, to je takový tahoun objektiv pro sporty a možná něco jako 300/2,8. Ale hlavně ta 70-200.

O Panasonic zacinam mat strach. S tou GH6 su dost pozadu, ak vezmem do uvahy rychlost akou uvadzali predchadzajuce generacie. Alebo chystaju naozaj pecku v zmysle, ze odsumuju ten 41mpixlak, alebo je mFT naozaj docasne/trvalo na vedlajsej kolaji.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 7. 2020 17:40

Davidof píše:Když bych měl vyvážit svou litanii ve prospěch EM1 a MFT obecně, tak limit ve sportu je absence obdoby 70-200/2,8, to je takový tahoun objektiv pro sporty a možná něco jako 300/2,8. Ale hlavně ta 70-200.

Co máš na mysli obdobou 70-200/2,8? To bys chtěl něco jako 35-100/2,0 aby se aspoň trochu srovnala přepočtená světelnost nebo to myslíš nějak jinak?
Protože při zachování f2,8 podle mne zrovna tohle problém není, 40-150/2,8 je z mého pohledu spíš lepší variantou...

Mě u Olympusu docela chybí právě to, co se snad v krátké době vyřeší, totiž 100-400 se střední světelností a optimem kresby na dlouhém konci, to Oly nemá a Panasonic jen s výhradami, ale snad se brzy napraví.
Dál mám jisté výhrady i na širokém konci, kde ze 7-14 2,8 od Oly ani 4,0 Panasonicu úplně odvázaný nejsem, ale tam jednak Panasonic nabídku vylepšuje další možností (8-18/2,8-4) a navíc možná bude nový 8-25/4, tak snad taky OK.

Za druhé si myslím, že i přes logickou preferenci kompaktnosti by nebylo marné sklo 300(400)/2,8, to by po přepočtu ohniska poskytovalo něco, co prostě FF nemá, ale v tomto bodu jsem naopak docela skeptik. Zas ale realisticky bych se ke koupi při očekávané ceně asi neodhodlal, tak budiž, to výše uvedené je pro mne určitě důležitější.
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2020 17:45

Myslel jsem třeba něco jako Sigma 50-100/1,8 s MFT mountem.

40-150/2,8 je parádní sklo, ostří velice rychle, rozsah je hodně šikovný, ale, jak jsem psal, v zájmu objektivity, bych výše uvedené sklo hodně uvítal.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 7. 2020 18:23

Děkuji, takže jsem pochopil dobře, že to bylo míněno na vyšší světelnost - vše jasné :-)
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 8. 2020 08:27

Ještě tu je určitá šance na 50-200/2,8 IS, v tom grafu je.

Tu bych zvažoval taky hodně.
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka