Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 7. 2020 12:45

...Do toho bych ještě podotknul, že nejčastějí uživatel Olympusu, Sony, Fuji nebo Panasonicu má taky jenom základní model v kitu, takže i tito výrobci mají v low-endu budoucího zákazníka nejistého dost podobně jako Nikon nebo Canon. Na druhou stranu největší instalovanou uživatelskou základnu ve FF mají Canon a Nikon, z historických důvodů kvůli mnoha milionům FF prodaným v posledních 10 letech. A tato základna bude v budoucnu nejpravděpodobněji zase nakupovat Canon a Nikon kvůli zvyku a kompatibilitě.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 3. 7. 2020 12:53

Dolgor píše:Momentálně mám 3 skla se Z bajonetem a 6 s F bajonetem. F-mount makroobjektivy (mám 105 a 180) budu v klidu používat přes FTZ pořád, jak bezproblémově fungují a v jejich případě mi nevadí trochu délky a hmoty navíc. Přešel jsem z D750 primárně kvůli velikosti cestovního minisetu. O jiném FF systému jsem nepřemýšlel ani minutu. Jen o možnosti přejít níž na Fuji, protože tam je to s velikostí ještě lepší. Nicméně nelituju. Můj Z6 je lepší foťák než X-T2 a o objektivech to platí ještě víc. Fuji už si nechávám hlavně kvůli 35/1,4, ten objektiv mám prostě rád, ale kdo ví. Fotím s Fuji čím dál méně.


Ty uz ale tie skla vlastnil. Pre mna zacina byt system zaujimavy ked su pren dostupne objektivy 400mm+ eq. Take nieco pre Ztko zatial neexistuje a nesiel by som do systemu kde by som si musel kupovat skla ktore je nutne adaptovat. Ano, funguju dobre, ale radsej si pockam az bude dostupneskla ktore potrebujem.

Okrem toho, s tym co mam som aktualne viac nez spokojny a v podstate tam nic nechyba a vidiet v tom nejaku perspektivu do buducna, zrejme by som pri tom aj ostal. Ako outsider mam zial narozdiel od inych potrebu obcas kupit nieco nove a bojim sa, ze u mFT sa tato moznost bude postupne vytracat.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 3. 7. 2020 13:01

Jak říká jeden z vás, já čekám s čím přijde druhá generace Z a jak případně bude cenově reagovat stávající.
Současná výbava mně stále vyhovuje, no a s mým zaměřením a vzhledem k některým sklům bych nebýt ceny bral Z7 a jako další mě láká Fuji.
Fakt teď nevím a nejsem vůbec přesvědčený, jestli bych ještě chtěl nějaký novější model DSLR. V podstatě mi zbyly dva argumenty - výdrž a hledáček.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 7. 2020 13:15

Pnasonic přeci v m4/3 pole nevyklízí. Holt když časem nebudou dostupné věci od Olympusu, zkombinuje se to s Panasonicem.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 3. 7. 2020 13:31

Tak oficialne samozrejme zatial nie, ale ake su ich plany je tazko uhadnut. GH5 a G9 su aktualne najstarsie vlajkove lode napriec vyrobcami a Panasonic uz s novym modelom trochu meska. Dovod moze byt samozrejme ten, ze dalsi model mat byt seriozny upgrade v ramci mojich standardov, ale tiez to moze znamenat, ze mFT u nich ide do uzadia.

Na GH6 v podstate necakam ani tak kvoli tomu, ze potrebujem novy fotak (co nepotrebujem), ale skor ze sa podla neho bude dat uhadnut dalsie smerovanie. Ak by to bolo v style poslednych modelov Olympusu, teda nejake prinajlepsom GH5+, tak to beriem ako signal, ze je cas sa toho postupne zbavovat kym to ma nejaku hodnotu. Pokial to bude solidny upgrade, tak zrejme mozem byt este par rokov pokojny.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 7. 2020 14:33

cport píše:Upřímně, nedokážu si představit, co by muselo přijít za novou technologii, aby to zase přineslo nějaký boom. Nejen v případě Olympusu. Pár hračičků jako davidof nebo pemar koupí snad každé lepší tělo, co se objeví na trhu (objektivy to neutáhnou). Ostatním zpravidla bude stačit vyměnit tělo jednou za X let, když jim to klekne nebo si prostě řeknou, že chtějí něco nového.


Na tím jsem také přemýšlel a upřímně, nechtěl bych být tím, kdo rozhoduje o tom, kam nalít peníze na další vývoj.

Samozřejmě, pokud by Olympus nebo Panasonic vyrobil něco jako A9 II ve formátu M43, tak to koupím, ale vzhledem k tomu, že Sony v CAF a Tracking ujela úplně všem o parník, tak to neočekávám.

Současné x-ko a EM1-3 jsou natolik dotažené, že s nimi určitě vydržím dlouho a neberu to jako újmu.

Nebyla to láska na úplně první pohled, ale po určité době intenzivního používání musím dát tvůrcům zejména EM1-3 zapravdu, že ten mix vlastností dává smysl.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 3. 7. 2020 14:55

Aktuálně je to jen o zmenšení a nahrazeni zrcadla s tím, že výsledný obraz se trhá a laguje a že se s digitalizací nijak dále nepracuje, mj. i proto, že obvody zatím stihnou jen vykreslit obraz v hledáčku a na víc (hraní si s umělou inteligencí, predikcemi, ... ) jim nezbývá výkon.

U Nikonu se teprve až s D6 posunul výkon směrem dopředu, D850, D500 i Z7/Z6 na další evoluci čekají, jako nějakou zásadní fičuru Eye-AF nepočítám.

On je každý fotograf, dokud nevypne automatiku a bezzcadlovka a zrcadlovka funguje stejně dobře, dokud na ně nedáte teleobjektiv :-)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 7. 2020 15:08

Asi s tím souvisí i to, s jakou frekvencí získávaných dat foťáky pracujou.

Sony, pokud vím, získává data 60x za sec, ale ostřící moduly top zrcadlovek (snad) až desetkrát rychleji. Takže predikce nepredikce - nejlepší je mít co nejčerstvější informace. To máš jako s počasím ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 3. 7. 2020 15:12

Ale no tak. Chtělo by si to s chladnou hlavou (navzdory létu) přečíst, co jsem napsal. Rozhodně ne nikonista=masochista. Narážel jsem na ty teze o té skupině, co již 10 let na dietě těšínských jablíček trpělivě čeká, že/až Nikon s něčím přinde (něco=předmět jejich očekávání). ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 7. 2020 15:21

Nikonisti ví, že Nikon si dává načas a že kdo si počká, ten se dočká. Nikon měl a má spoustu dobrých těl a skel a pokud mu to trh dovolí, tak bude i třetí generace Z těl, Z8 a Z9 i skvělá skla. Ale bude to trvat, je to malá firma.

A mezitím to chce koupit nějaký ten polotovar, aby Nikon neodešel tam, co Olympus.
Naposledy upravil pemar dne 3. 7. 2020 15:23, celkově upraveno 2
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 7. 2020 15:22

ferin

Tohle, bych řekl, je úděl všech technicky orientovaných fotografů ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 3. 7. 2020 15:22

Nějak nerozumím tomu, proč deset let. Milník univerzálně použitelných CSC přišel někdy se Sony A7III a částečně i s Fuji XT2, to opravdu není deset let.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 7. 2020 15:25

První generace Sony A7 přišla v říjnu 2013, druhá generace v listopadu 2014, třetí generace v říjnu 2017. Tím univerzálně použitelným, to je myšleno i s teleobjektivem ? :-)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 7. 2020 15:43

Spíš bych to bral ve vazbě na plnohodnotný AF i v režimu kontinuálního ostření pro sport atd (tohle bylo podstatné už třeba při ohnisku 100mm a méně, nejde jen o teleobjektivy).
V tomhle dlouho MILC nesahaly DSLR po kotníky, lámat se to začalo až po roce 2015 (s přimhouřením oka Sony A7R II a A7S II, ty už proti A7II dost pokročily), ale opravdový průlom byl opravdu až cca rok 2017, kdy přišla třetí generace Sony, zajímavý byl i Oly E-M1II po velké úpravě firmwaru právě 2017 (vznikl už 2016).
Pak už toho bylo více, třeba vůbec není marný dualpixel AF od Canonu, ale to už jsme v MILC v roce 2018, Nikony Z 6/7 jsou také z 2018.

Jojo, fakt se dá o dozrání mirorless i pro potřeby náročných uživatelů mluvit jen tak 3 roky, je to chvilka...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 7. 2020 15:57

U teleobjektivu je nejlepší odmontovat A7RIII a dát místo něj Sony A9 II.

A mezi Z6 a D500 je pořád velký rozdíl, to vám potvrdí i Landov. Ono s další generaci se to asi smaže, protože D500 asi nebude mít následovníka.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků