Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 7. 2020 09:47

Jojo, ty celkové grafy jsou součet i s kompakty, ale to platilo v době filmové i dnes. I v dnešním číslě 15 miliónů se pořád se ještě prodá ne právě zanedbatelný počet kompaktů, jak těch klasických s malým čipem, tak "lepších" s 1 inch snímači atd.
Zrovna nedávno jsem koukal na nějakou statistiku Sony a pořád je u nich na špici prodaných kusů DSC-W800...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 7. 2020 09:54

Z toho 8,5 milionu byly foťáky s výměnnými objektivy.
http://www.cipa.jp/stats/documents/e/d-2019_e.pdf
V kinofilmové éře dělal kompakty kde kdo, dnes jdou zisky z nich výhradně do kapes větších výrobců.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 3. 7. 2020 09:55

Návrat do vysokých čísel nečekám, protože mobil dnes umí zoom a rozmazané pozadí, což bývalý podle mě podstatné důvod, proč dříve kupovat fotoaparát, navíc je výsledek instantní a je možné ho okamžitě sdílet a prohánět aplikacemi na úpravu v rámci jednoho zařízení.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 3. 7. 2020 10:23

Ohledně toho Nikonu tady, mám zato, byly načrtnuty dvě mylné premisy:
- ad očekávání nikonistů v bezrcadlovkách; v něm jsou skalní fanoušci už v podstatě 10 let. Ta masochistická hrstka, co ještě dnes čeká, si vysluhuje můj velký obdiv,
- ad základna; na to, že si někdo před 15 lety koupil DSLR Nikon, značce žádnou základnu nekonstituuje. Nebo jen zcela minimální - viz ad 1.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 3. 7. 2020 10:52

Cize ja som ultrageek, lebo ocakavam od novy fotakov aktualne featury a ten ktory to naopak nepotrebuje a je ok s tym co ma (a nezvlastni Olympus) je masochista ?
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 7. 2020 10:59

Ti, co dříve fotili kompaktem, fotí dneska mobilem nebo bezzrcadlovkou s tím, že mobil převažuje. To označení fotí je v mnoha případech hodně eufemistické, protože mobilem pořizují fotografie většinou lamy bez vztahu k focení, prostě to cvaknou, v lepším případě udělají nějaký efekt přes nějakou populární apku. Tihle lidé k focení vztah nemají a fotografické řemeslo nechápou a zrcadlovku vesměs neměli nebo jí používali jen na Auto nebo jiným neplnohodnotným způsobem. Tady podle mne mobily z trhu ukrojili velký koláč v řádu miliónů, protože lamy chtějí pohodlí a automatiku.

Bezzrcadlovky ukrojili z koláče ty, pro které byly zrcadlovky zbytečně velké a těžké nebo s nimi měli nějaký technický problém nebo se nechali přesvědčit médii, že jinudy cesta nevede. Realita je taková, že ani po letech a několika generacích se nepodařilo EVF přiblížit OVF až na jeden TOP model od Sony jsou bezzcadlovky pořád pomalé.

Takže je tu ten zbytek, který nechce mobil ani bezzrcadlovku a tam je nabídka vesměs slabá, protože výrobci vyvíjejí hlavně bezzrcadlovky, takže tenhle segment čeká. Podle mne je to třetina trhu.

Výjimkou jsou snad jen vlajkové lodě od Canonu a Nikonu, ale u nich lze ztěží čekat masové prodeje.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 7. 2020 11:02

Ach jo, Ferine. Nikonů se pořád prodává několikanásobně víc než Olympusů, tak nevím kde spíš hledat hrstku. Osobně znám lidi, kteří od m4/3 zase přecházejí na Ztka, mnoho blogerů se přiznává, že opouštějí svoje Fuji a Sony ve prospěch Z systému. Ztka v současném stavu jsou skvělé foťáky, které si získávají čím dál víc respektu. Samozřejmě jim na pověsti škodí, že nebyly na takové úrovni hned od začátku. Mnoho lidí kvůli tomu má pochyby a čeká na další generaci nebo levnější modely, aby je vyzkoušeli. Tvrdit, že Nikonisti jsou masochistická hrstka je pěkně daleko od reality.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 3. 7. 2020 11:06

Ztku hlavne chyba vacsia ponuka skiel. Mne osobne je ten system extremne sympaticky, jednak cenovo sa zda byt v pohode, velkostou aj ergonomiou tiez, na tych telach nic zasadne nechyba a objektivy sa zdaju byt vyborne. Chybaju tam len nejake teleskla. Pre niekoho ako landov to nemusi byt problem, ma zasoby, ale osobne by som sa do systemu nehrnul s vidinou toho, ze si musim docasne kupovat nove skla s adapterom.

V kazdom pripade, potencial k rastu tam vidim znacny. Hlavne ked zacnu pribudat Tamrony a Sigmy.

Osobne ale cakam, ze este minimalne Fuji a Panasonic padnu aby prezili silnejsie systemy. Resp to bude zalezat na voli vyrobcu, do akej miery bude ochotny udrziavat stratove divizie.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 3. 7. 2020 11:14

pemar píše:...
Takže je tu ten zbytek, který nechce mobil ani bezzrcadlovku a tam je nabídka vesměs slabá, protože výrobci vyvíjejí hlavně bezzrcadlovky, takže tenhle segment čeká. Podle mne je to třetina trhu.

...


A co zásadního je potřeba tam vyvíjet? Objektivy v zásadě jsou, jednou za čas je třeba updatovat těla, sem tam nějaký objektiv.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 3. 7. 2020 11:15

S tím masochismem je to podle mě dost mimo reálného uživatele, s Nikony D500, D750, D850 se fotí opravdu velmi dobře a z praktického hlediska nevidím moc slabých míst, co by nutila tlačit se do CSc, někdy je to velikost, ale to pravé spousta fotografů řeší druhým systémem u Fuji nebo M4/3, který má na výlety. Takovou mám zkušenost já a hned několik fotografů, se kterými jsem na to téma mluvil.

A to že by zásoba zakoupených skel nehrála roli si opravdu nemyslím, protože pokud mám doma už nějaká Fkova skla, tak je rázem přestup levnější, byt nevyužije všechny výhody CSC, ale je možná postupná obměna.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 7. 2020 11:22

milann88

Určitě máš pravdu s tím argumentem ohledně masy uživatelů Nikonu, jen ale myslím, že velké množství z nich jsou lidé s entry APSC modelem a nějakým seťákem, a ti zatím u Nikonu nemají žádnou logickou cestu k přestupu.

A navíc mám z téhle masy uživatelů APSC entry zrcadlovek takový pocit, že velká spousta z nich už nic nového prostě kupovat nebude, protože v jejich rukou je mobil mnohem funkčnější a pohodlnější nástroj.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 7. 2020 11:41

Momentálně mám 3 skla se Z bajonetem a 6 s F bajonetem. F-mount makroobjektivy (mám 105 a 180) budu v klidu používat přes FTZ pořád, jak bezproblémově fungují a v jejich případě mi nevadí trochu délky a hmoty navíc. Přešel jsem z D750 primárně kvůli velikosti cestovního minisetu. O jiném FF systému jsem nepřemýšlel ani minutu. Jen o možnosti přejít níž na Fuji, protože tam je to s velikostí ještě lepší. Nicméně nelituju. Můj Z6 je lepší foťák než X-T2 a o objektivech to platí ještě víc. Fuji už si nechávám hlavně kvůli 35/1,4, ten objektiv mám prostě rád, ale kdo ví. Fotím s Fuji čím dál méně.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 7. 2020 11:47

Já vnímám limit Z6 v kombinaci s teleobjektivy.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 7. 2020 11:51

...FF dělá minoritní podíl prodejů u všech výrobců rozkročených přes APS-C k FF, a všichni se snaží k FF přilákat víc lidí. Canon má RP, Nikon bude mít Z5, Sony také podle všeho letos uvede low-end FF tělo. Krom toho Canon M systém je nejprodávanější ze všech kropáčů, přestože výběr objektivů je bída a upgrade nahoru je zabarikádovaný protože jiný bajonet. Lidi se rádi drží značky. Nejiné to bude u Nikon. Ani tolik nezáleží, co Nikon v DX bezzrcátcích nabídne, hlavně musí něco nabízet.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 3. 7. 2020 11:55

Entry DSLR do toho určitě počítat nejde, tam může být logicky přestup spíše ten mobil.
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků