Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 2. 2020 17:51

A když jsem to samé ohledně hledáčku uvedl to samé, taxem byl ve Fidkových očích za gance. ;-)
To nic nemění na tom, že v nový hledáček jsem doufal. Ne tak kvůli vlastní potřebě, ale aby byl Fidko jednou spokojenej. ;-) To myslím upřřříímně.

Jinak by mě zajímalo, jakýma myšlenkovýma pochodama přišel na to, že nechali starej procesor.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 15. 2. 2020 17:53

Fidko píše:Ono ten EVF v G9 ma svoje chyby. A kludne si viem predstavit, ze z praktickeho hladiska je Olympusacky lepsi aj ked teda za seba som nikdy nejaky deficit rychlosti nepocitoval. Resp som si pri kratkom skusani Xka ziadny rozdiel nevsimol. Ale v blbych svetelnych podmienkach su tie Olympusacke rychle zatial co G9 zlyhava. Ale zase mi to extra nevadi, pretoze pri realnom foteni a nie teoretickych podmienkach funguje dobre.

V kazdom pripade, upgrade si zasluzia oba, ale dostane ho zrejme len jeden.

FXE1: Lacnejsie panaky sa mi tiez neovladaju obzvlast pohodlne podobne ako v podstate vsetky lacne fotaky. Ide skor o to, ze napriklad G9 ma tlacidlo na vsetko, vsetko ma svoje miesto. Olympus je skor taky TODO fotak ktory ma kopec fn tlacidiel ktore musis nejako nastavit a ani vtedy to nevyhnutne nie je idealne. Plus absencia joysticka a vlastneho menu vzhladom k daleko najhorsiemu menu ake vo fotaku najdes je proste problem. Ale toto uz riesi "nova" generacia, takze aj ked by sa naslo par veci ktore by ma na ovladani vytocili, tento problem povazujem za cca vyrieseny. Celkovo ale E-M1 III povazujem za lepsi fotak nez je G9. Nielen objektivne, ale aj subjektivne.

Nie je to celkom cenou, prvý problém je veľkosť. Čím viac to pripomína DSLR, tým lepšie. napr. FZ 1000 sa mi ovláda veľmi dobre. Skúšal som aj G9, ergo v poriadku ale to menu sa mi zdá hodne prerastené. Skrátka občas treba siahnuť v začiatkoch po manuáli. Na GX80 je to na malom tele tiež hodne prerastené, pidi ikonky pri ovládaní cez LCD atď. To Sony ma v tomto smere prekvapilo, jeho spôsob ovládania a môj firmware sa stretli.
Ale to je to, čo máme každý vnútorne inak nastavené.
Ak je možné si fotoaparát pred kúpou vyskúšať, je to veľmi dobrá skúsenosť.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 2. 2020 18:02

Podle mě to má na 60 Hz menší spotřebu.

Hodně se mi líbí ten Face/Eye Detect, to vypadá konečně dosti jistě. Doufám, že si pamatuju dobře, že jde jednak ta detekce namapovat na tlačítko a za druhé že jdou přepínat tváře (s okem u hledáčku)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 2. 2020 18:05

Ferin píše:A když jsem to samé ohledně hledáčku uvedl to samé, taxem byl ve Fidkových očích za gance. ;-)
To nic nemění na tom, že v nový hledáček jsem doufal. Ne tak kvůli vlastní potřebě, ale aby byl Fidko jednou spokojenej. ;-) To myslím upřřříímně.

Jinak by mě zajímalo, jakýma myšlenkovýma pochodama přišel na to, že nechali starej procesor.

Dost sa to riesi po internete, aj v recenziach. Inak hintov je samozrejme vela:

1) Vykonove parametre ako fps ostavaju rovnake.
2) nizsi vykon nez Xko. Nevie AI rezimy, ale hlavne spracovanie high-ress trva udajne dlhsie nez na Xku, cize novy CPU by musel byt vyrazne pomalsi nez kombinacia dvoch starych a to zvycajne nie je dovod na vyvoj noveho. TP VIII je 3.5x vykonnejsi nez TP VII, aktualny Venus v Panakoch cca podobne vykonnejsi nez predchodca. Fuji XProcessor je tiez asi 3x vykonnejsi, ale v pripade TP IX to proste nie je tento pripad a ak by to bol novy CPU, narast vykonu nie je prilis vyznamny.
3) 4K60FPS. Vykonovo by to mal zvladnut aj starsi CPU, ale pravdepodobne na to nema dekoder, resp architektura to neumoznuje rovnako ako v pripade noveho. Ono je to aj dovod preco je tam len 1 UHS slot. Doska vratane vsetkych komponentov je zrejme rovnaka ako u dvojky.
4) Olympus okolo TP VIII robil dost velke halo (ako vsetci vyrobcovia pri uvedeni noveho CPU) a dost popisal konfiguraciu a co vsetko to dokaze, ze je to 2x4 jadra atd. O TP IX je len zmienka ze je novy a tym to konci.

S najvacsou pravdepodobnostou jednoducho novy nie je. Je to mozno upravena stara verzia, mozno ani to. Deje sa to bezne pri grafickych kartach ked sa zmenia takty, vyrobny proces, alebo vobec nic a vyda sa to ako novy model.

Su to samozrejme dohady, to pripustam, ale nove CPU sa nevyvija kvoli marginalnym narastom vykonu. To sa financne fakt neoplati, pretoze potencial do buducna je 0. A TP IX evidentne ziadna raketa nie je.

Nestavam Ta na rovnaku uroven ako Ganca. Ty si fanboy, Ganec troll.

-- 15. 2. 2020 17:11 --

Davidof píše:Podle mě to má na 60 Hz menší spotřebu.

Hodně se mi líbí ten Face/Eye Detect, to vypadá konečně dosti jistě. Doufám, že si pamatuju dobře, že jde jednak ta detekce namapovat na tlačítko a za druhé že jdou přepínat tváře (s okem u hledáčku)

No jo, to bude asi pravda.

Ano, toto je podla mna teoreticky super. Ja osobne to sice nevyuzivam, lebok ludi fotim malokedy, ale myslim, ze dotiahnutie EYE AF aspon an uroven konkurencie tu dost chybalo, nakolko je to pre sport imho lepsia vlastnost nez detekcia lietadiel, alebo vlakov. Tymto mali zacat.

To mapovanie je tiez uzitocne. Panasonic to sice nema nijak krkolomne, ale vyzaduje si to klik a roller co moze byt otravne ak chces tie rezimy menit.

-- 15. 2. 2020 17:13 --

FXE1 píše:
Fidko píše:Ono ten EVF v G9 ma svoje chyby. A kludne si viem predstavit, ze z praktickeho hladiska je Olympusacky lepsi aj ked teda za seba som nikdy nejaky deficit rychlosti nepocitoval. Resp som si pri kratkom skusani Xka ziadny rozdiel nevsimol. Ale v blbych svetelnych podmienkach su tie Olympusacke rychle zatial co G9 zlyhava. Ale zase mi to extra nevadi, pretoze pri realnom foteni a nie teoretickych podmienkach funguje dobre.

V kazdom pripade, upgrade si zasluzia oba, ale dostane ho zrejme len jeden.

FXE1: Lacnejsie panaky sa mi tiez neovladaju obzvlast pohodlne podobne ako v podstate vsetky lacne fotaky. Ide skor o to, ze napriklad G9 ma tlacidlo na vsetko, vsetko ma svoje miesto. Olympus je skor taky TODO fotak ktory ma kopec fn tlacidiel ktore musis nejako nastavit a ani vtedy to nevyhnutne nie je idealne. Plus absencia joysticka a vlastneho menu vzhladom k daleko najhorsiemu menu ake vo fotaku najdes je proste problem. Ale toto uz riesi "nova" generacia, takze aj ked by sa naslo par veci ktore by ma na ovladani vytocili, tento problem povazujem za cca vyrieseny. Celkovo ale E-M1 III povazujem za lepsi fotak nez je G9. Nielen objektivne, ale aj subjektivne.

Nie je to celkom cenou, prvý problém je veľkosť. Čím viac to pripomína DSLR, tým lepšie. napr. FZ 1000 sa mi ovláda veľmi dobre. Skúšal som aj G9, ergo v poriadku ale to menu sa mi zdá hodne prerastené. Skrátka občas treba siahnuť v začiatkoch po manuáli. Na GX80 je to na malom tele tiež hodne prerastené, pidi ikonky pri ovládaní cez LCD atď. To Sony ma v tomto smere prekvapilo, jeho spôsob ovládania a môj firmware sa stretli.
Ale to je to, čo máme každý vnútorne inak nastavené.
Ak je možné si fotoaparát pred kúpou vyskúšať, je to veľmi dobrá skúsenosť.

Mne menu Panaku pride praveze dost logicke. Su tam nejake ulety ktorym nerozumiem, ale inak vzhladom k poctu nastaveni a moznosti toho fotaku je to akceptovatelne a tak nejak pocitovo sa dost rychlo dostanem tam kde chcem aj ked mam dost blbu pamat na to co kde hladat. Akurat by sa mi pacilo mat moznost mapovat si My Menu na tlacidlo, pripadne nieco ako kliknutim "Menu" otvorit menu a podrzanim My Menu. To ma velmi tesilo.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 2. 2020 18:40

Taky mi přijde, že u Panasonic v menu všechno snadno najdu, ale Sony menu jsem neviděl ( a Canon si nepamatuju :-) ).

Olympus se zlepšil, ale je toho tam hodně.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 15. 2. 2020 18:50

Davidof píše:Taky mi přijde, že u Panasonic v menu všechno snadno najdu, ale Sony menu jsem neviděl ( a Canon si nepamatuju :-) ).

Olympus se zlepšil, ale je toho tam hodně.

Měl jsem v poslední době doma Z6 a A7RIII. Menu a ovládání mně připadá příšerné. Není to proto, že tomu tak skutečně je, ale proto, že to neumím. Stejné to je pro někoho, kdo dostane Olympus do ruky poprvé. Mně, po téměř 16 letech používání Olympusu, připadá vše přehledné. Nedávno jsem měl ještě jako druhé tělo GX9 a vyměnil za EM5 iii - ze stejného důvodu. Jinak EM1 iii už je objednána. Posun z ii - pro mě - za to stojí.
zbynek.hromek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 2. 2020 19:06

Mne menu Olympusu pride priserne aj ked som ho pouzival asi 2 roky. Proste tomu chyba logika a podobny problem ma vela ludi. Samozrejme, ze casom a hlavne intenzivnym pouzivanim sa v tom clovek zorientuje, ale intuitivne to nie je.

Ale inak, s Nikonom som mal problem aj ja a dokonca by som povedal, ze u SONY sa mi orientovalo jednoduchsie. Najviac mi sedi Canon a Panasonic, ale Canony s ktorymi mam skusenosti maju vyrazne menej moznosti, takze im to pracu dost ulahcuje.

Kedze ma ale Olympus konecne MyMenu, dnes by som to uz neriesil.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 2. 2020 19:07

Zbyněk

Hezky :-)

Já čekám jen na zvací dopis (15% narozeninová sleva).
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 15. 2. 2020 19:15

už jsem tu dlouho neotravoval s ptactvem - jeden čerstvý z minulého týdne

Obrázek
zbynek.hromek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 2. 2020 19:19

Hm, to je jiná kvalita.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 2. 2020 21:46

Fidko: Fanboy? Kvůli tomu, že nemám potřebu pořád frflat a dovolil jsem si říct, že potřebu novýho EVF nějak zvlášť necítím? Na druhé stramě jsem tu uváděl poměrně dost věcí co vadí mně nebo co bych vylepšil. Ale asi když se to neshoduje s těma tvýma (chápu, tymoje nejsou zrovna věci, nad kterýma si obvykle člověk na dpreview dělá dobře na pytlík) a tím, že to tady 1-2x uvedu, to pro mě končí...
Jinak to přece nejsou důvody, proč by CPU neměl být novej. To jako že se Oly spokojil s tím, že přejmenuje starej a jedeme dál? Zvlášť, když má Mk III věci, kvůli kterým potřebovala E-M1x 2 CPU.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 2. 2020 21:58

Tak v diskusi s Fidkem vypadá jako "fanboy" každej ;-)

Jeho pohled je natolik kritický a trpký, že i neutrální postoj vypadá jako extra optimistický.

Některé Fidkovo strachy a výhrady ovšem sdílím taky (EVF, senzor) - jen je třeba jinak hodnotím.

Ten pocit, že nový flagship není dost nový není omezen jen na chudáka Olympuse, se zájmem jsem si přečetl třeba tohle

https://petapixel.com/2020/02/15/a-brie ... lls-short/

Dost trpký článek, podobné výhrady.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 2. 2020 22:06

Ze to hovoris prave ty s ktorym sa uz nejaku dobu nezhodnem na mnohych veciach a za fanboya som Ta nikdy neoznacil ... :)

Ja sa k tomu znova vracam nebudem/nechcem. Tak ako mam ja Ferina zafixovaneho ako fanboya (momentalne jedineho aj ked to teda asi vidite inak), tak mate vy zafixovaneho mna ako ... no, toho asi bude vela a realne podobna diskusia k nicomu nevedie. O mojich pesimistickych postojoch a scenaroch sa mozeme pobavit az budu aktualne, resp az sa naplnia. Dovtedy to len zbytocne prudi diskusiu a uz sa na tom podielat nechcem, aj ked samozrejme za to nesiem znacny podiel viny za co sa ospravedlnujem.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 2. 2020 22:09

Já vím, že mě šetříš :-)

Celkem mě štve, že vůbec hrozí, že by měly mizet jakékoli značky foťáků. Teď, když začínáme mít opravdu první poslední a ty foťáky všech značek opravdu zrajou.

Ale tak to holt je.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 2. 2020 23:57

Davidof píše:Pro mě nepochopitelně je default nastavení u x-ka 60 Hz ... musíš to přepnout na 120. Některá rozhodnutí jsou pro mě trochu zvláštní.
Asi je to kvôli low-light:
- keďže na 120fps je potrebný na jeden frame kratší čas ako 1/120s
=> tak výsledný obraz bude zákonite viac zašumený, ako pri 60fps, keď je požadovaný len kratší čas ako 1/60s

Podobné je to s rozlíšením:
- čím vyššie rozlíšenie
-> tým menej svetla pochytá jeden "pixel"
=> tým viac šumí -> tým horšie funguje v low light

Osobne si myslím, že rozlíšenie EVF je u Oly obmedzené HW možnosťami snímača:
- predsa len na vyššie rozlíšenie treba aj viac priestoru zo snímača vyhradiť na elektroniku čo ho obhospodaruje
=> teda vyššie rozlíšenie hľadáčika má určitý vplyv na kvalitu výsledného obrazu (šumu na vyššie ISO)
(aj podľa DxO marku podáva Oly snímač relatívne lepší výkon, takže to môže byť spôsobené práve touto "optimalizáciou")

Ak by to bolo tak - že nespravili detailnejší hľadáčik kvôli nižšiemu šumu snímača
=> tak to považujem za rozumný kompromis :-))
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka