Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 2. 2020 17:39

Srovnávačku jsem teda neudělal ... :-/

Ale ten objektiv je podle mě absolutní bomba, jen o půl EV pod nejlepšími FF zoomy. A výstupy z něho mají příjemné barvy a kontrast, ostrost je velmi dobrá.

Pár podobných skel a je vyřešeno :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 14. 2. 2020 18:16

Jake tele?
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 2. 2020 18:19

50-100/1,7 a 150/1,7 :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 2. 2020 20:50

Davidof píše:Cenu by jim poradit mohl, ne ? ;-)

Ono je to vtipne, ale zatial co ty si v dobrej viere ze nakupujes vyhodne kupil 200 f2.8 za 3 litre, mna stal tretinu :) A nemyslim, ze na tom nejaky frantik prerobil. Az "ekvivalentny" 400mm f2.8 zlacnie na tretinu tak ako vy tvrdite, ze je to normalne, tak jednemu z vas darujem celu svoju vybavu a tu 400vku si este v ten den kupim :)

Ferin: na safari som bol len dva dni a vtedy som bol ticho. Daval som si specialne pozor :) A pre osviezenie pamati, toto su presne tie debilne kecy pre ktore musis dookola pocuvat monology ktore Ti udajne tak hrozne vadia. Ale dnes Ta toho usetrim.
Naposledy upravil Fidko dne 15. 2. 2020 06:59, celkově upraveno 1
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 14. 2. 2020 22:08

Myslím, že s příčinou a následkem je to přesně naopak, ostatně velí tomu i logika. ;-)
Nicméně tady jsem to asi měl kromě těch smajlíků uvést i slovy "VTIP:" (?). ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 2. 2020 04:32

Mysliet si to samozrejme mozes. Az sa budem nudit, tak si tie svoje "opakovanicka" prejdem a spravime si statistiku :)

Vobec za to nemusis pisat "vtip" ani za to davat smajlika. Mna sa to nedotkne, ani sa za to na nikoho nehnevam, ale ak ma niekto oznacuje ako pesimistu, alebo nejakym sposobom dehonestuje moj nazor (co opat nepovazujem za urazku) tam mam istu potrebu, alebo minimalne nutkanie (optimisticky verim, ze prirodzene) ho branit. Napriklad konkretne pri MK III sa povazujem za optimistu. Stary senzor som bral ako fail, ale optimisticky som predsa spolu s vami veril v novy hladacik a procesor. A zjavne som sa opat nechal zlakat a skoncil som ako naivka, pretoze sme sa pravdeoodobne nedockali ani jedneho :) Takze ten tvoj pohar neostal na pol plny, ale uplne prazdny :)

Inak teda s vyssie napisanym suhlasim. V podstate akykolvek PRO objektiv ktory sa Olympus chysta predstavit povazujem za drahy uz teraz a to iste plati aj novo chystanych telach predpredstavenych uz v case E-M1 MK II.

Inak zaujimava vec:
https://petapixel.com/2020/02/13/panaso ... see-color/
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 2. 2020 07:24

Fidko

Koupils to dobře, ale řekl bych, že 1000€ je cena, za kterou se to trvale prodávat nedá.

Já to měl, pokud se pamatuju, za 60 000 a tehdy mi to přišlo jako plus minus (skoro) OK.

Referenčně jsem se kouknul na Canon 400/5,6 - cca 38 000 bez stabilizace a bez 1,4 TC. Přičetl jsem si kolik Canon účtuje za stabilizaci u objektivů, kde jsou obě verze a kolik stojí 1,4 TC a přišlo mi, že je ta cena v relaci.

Tak už se nezlob, já bych opravdu závan tvého názoru do Olympusu teleportoval.

EM1-3 manželce koupím, protože oproti dvojce je tam dost zlepšení, ale uznávám, že minimálně ten hledáček je kiks.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 2. 2020 07:58

Nikdy som nepovedal, ze cena za 200 f2.8 by mala byt 1000eur. Uz len kvoli tomu TC je to nezmysel, ale od zaciatku som tvrdil, ze 3000eur je skratka ulet a to nie akoze je to prestrelene, ale ze ta cena je sialena. A evidentne bola.

A to iste plati o zvysku techniky kde ceny pokial je to potrebne idu rychlo dole. Aj E-M5 uz je myslim o 200$ lacnejsia a to pre model ktory je na trhu par mesiacov naozaj nie je normalne. A potom ceny prislusenstva, clony atd. Iste, ferin povie, ze Olympusacke clony su ostrejsie, ale verim, ze ty mas dost sudnosti na to uznat, ze by nemali stat viac nez vacsie varianty pre FF. Lenze stoja.

Po xty krat. Je mi to jedno, prvy objektiv na mFT ktory som kupil bola 12-50 za 150eur s Alzy na dobu kym som cakal 12-40 z egc. Nebyt obchodov ako tento, nikdy by som Olympus nekupil, takze o nom viem od zaciatku a ceny v tych obchodoch su pre mna +/- adekvatne a tym padom ma cenova politika Olympusu netankuju. Ale pre buducnost systemu (ktora ma ale tankuje, pretoze ho mam rad a napriek mojej udajnej nespokojnosti som s G9 velmi spokojny a zaroven na nom vidim stvrt miliona veci ktore by slo urobit inak) je nevhodna, vid recyklacia HW, zatvaranie servisov a predlzenie cakacky na 2-3 tyzdne uz aj v CR (co boli podla optimistickeho ferina len moje blaboly) atd.

A nehnevam sa :) Ako som pisal predtym, obhajujem svoj nazor :)

E-M1 III je vyborny fotak. Moje vyhrady k dvojke boli primarne ergonomicke. V tej dobe som bol ochotny ignorovat EVF, ale ta ergonomia bola zla. Pridanie USB-C nabijania, joysticku a MyMenu je pre mna gamechanger a samozrejme cakam primarne na to s cim pride Panak, ale nebyt toho EVF, tak nad E-M1 III by som premyslal tiez. Opat sa do toho EVF pozerat uz ale nedokazem, dost trpim uz pri E-M5 II ktory mam so sebou.

Ale to neznamena, ze si myslim, ze recyklovat HW vo vlajkovej lodi prakticky bez zmeny je ok obzvlast s vidinou, ze nastupcu sa dockame (ak vobec) opat o 4 roky (o konkurencie su to 2).
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 15. 2. 2020 08:41

Fidko a bude horšie, fototechniku vzhľadom k rastúcemu prepadu zachránia už len nízke ceny.
Kolega prepásol predaj F XT1, kým to malo zmysel, dnes to má už len ako ťažítko na stole.
Tá ergonómia a zvlášť menu a ovládanie je dosť individuálna záležitosť.
Na Sony je v tomto ohľade dosť kritiky. Ja som Sony nikdy nemal. Bráchovi dorazila RX10 IV.
Za 5 min. som mal pocit, že som s tým vyrastal odjakživa :) Na P GX80 si nezvyknem asi nikdy.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirus1 15. 2. 2020 08:59

Ty vaše žabomyší války :roll:,to je už někdy moc. Zapamatujte si,jak to ostatně píše i P.Bambousek na svém webu,nikdy nebyl,není a nebude tak dokonalý foťák,aby nemohl být ještě vymakanější.Vždycky bude mít ten který něco víc nebo míň jak konkurence i v budoucnu.

Já se spíš dívám na to,jak mě stávající vylepšení (MarkIII)pomohou k tomu, abych se posunul o kousíček dál.Ten rozdíl mezi mým MarkI (už 7let) a Mark III je určitě na zvážení upgrade,zvlášť,když mě běží do pátku naroz.sleva :hm .
Takže já nehledám co mu chybí, nebo co by mohl mít,ale přemýšlím,jak mě pomůže s tím vylepšením co má. Ten poslední článek od P.Bambouska v tomhle ohledu nemá chybu.

A ještě jedna věc::
On ten stávající hledáček,nebo LCD Petra Bambouska,nebo Rosťu Stacha nějak irituje nebo jim vadí? Že jsem to nikde nezaznamenal. Proč mají potom takové parádní výsledky. No protože pořád neskuhrají,ale fotí. Nevedou žádné neplodné diskuse a snaží se vyždímat z foťáku maximum. Tak asi tak nějak se na to dívám já.. :-) zdar...
Olympus OM-D E-M1+ Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 15. 2. 2020 09:36

No ono keby sme všetci chceli to isté a nič by nám nevadilo tak by celej dedine stačila jedna žena :)
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 15. 2. 2020 12:56

Já jsem s EM1 III spokojenej. Papírově ten foťák splňuje všechno, co požaduju a pokud se papírový parametry potvrdí, budu o něm vážně uvažovat. Pro mě je základ AF a funkční hledáček. Pod tím "funkční hledáček" si představuju to, že bude opravdu funkční při sérii a za šera. To znamená, že se nebude zpožďovat, trhat, blackout bude přiměřenej, prostě něco jako má EMX. Nižší rozlišení a ne úplně přesný barvy mu klidně odpustím, to na moje fotky nemá na rozdíl od výše uvedených nedostatků žádnej vliv. Nevím jak fungují hledáčky s vyšším rozlišením u konkurence, ale pokud se nepletu, není to zatím mimo A9 při sérii taky žádnej hit. Samozřejmě, někdo může mít na hledáček úplně jiný požadavky než já. Co se týká AF, tak C-AF vypadá slušně, u EYE AF došlo ke zlepšení - https://www.youtube.com/watch?v=b8yzyk4aOmE -. Oproti EM1 I velkej pokrok, takže jsem spokojenej.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirus1 15. 2. 2020 13:00

FXE1:: No jasan :-D
Já to jinak v tom příspěvku myslím dobře a nikomu nemůžu radit ve výběru jeho fotostroje, to je
každého věc.
Jen právě ty požadavky na nej. stroj budou asi ještě dlouho pasé..
Já sám mám momentálně těžkou hlavu, upgrade-neupgrade pro moje focení..Taky si to musím ujasnit sám,ženě to samo neřeknu,ani ten nový foťák od starého nemá šanci poznat :-D
P.S.
rodri:
Dívám se na to asi tak jako ty,máš pravdu...
Olympus OM-D E-M1+ Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 2. 2020 14:40

Jak jsem psal, pro mě osobně je těch zlepšení dost i oproti dvojce.

Dvě věci jsou trochu zklamání, ale o hledáčku x-ka se taky psaly hrozné věci, ale upřímně řečeno, nakonec jsem ho preferoval i oproti G9. A na rychlý pohyb je velmi funkční, to mnozí recenzenti zapomněli vyzkoušet.

Každopádně příští víkend pravděpodobně Rosťa Stach jednu EM1-3 mít bude, tak budu mít možnost si ji trochu vyzkoušet.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 2. 2020 15:15

Ono ten EVF v G9 ma svoje chyby. A kludne si viem predstavit, ze z praktickeho hladiska je Olympusacky lepsi aj ked teda za seba som nikdy nejaky deficit rychlosti nepocitoval. Resp som si pri kratkom skusani Xka ziadny rozdiel nevsimol. Ale v blbych svetelnych podmienkach su tie Olympusacke rychle zatial co G9 zlyhava. Ale zase mi to extra nevadi, pretoze pri realnom foteni a nie teoretickych podmienkach funguje dobre.

V kazdom pripade, upgrade si zasluzia oba, ale dostane ho zrejme len jeden.

FXE1: Lacnejsie panaky sa mi tiez neovladaju obzvlast pohodlne podobne ako v podstate vsetky lacne fotaky. Ide skor o to, ze napriklad G9 ma tlacidlo na vsetko, vsetko ma svoje miesto. Olympus je skor taky TODO fotak ktory ma kopec fn tlacidiel ktore musis nejako nastavit a ani vtedy to nevyhnutne nie je idealne. Plus absencia joysticka a vlastneho menu vzhladom k daleko najhorsiemu menu ake vo fotaku najdes je proste problem. Ale toto uz riesi "nova" generacia, takze aj ked by sa naslo par veci ktore by ma na ovladani vytocili, tento problem povazujem za cca vyrieseny. Celkovo ale E-M1 III povazujem za lepsi fotak nez je G9. Nielen objektivne, ale aj subjektivne.
Fidko
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka