Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 2. 2020 23:02

Já jsem se tady na digiaréně naučil, že v podstatě nikdy nikoho nelze přesvědčit o své pravdě.

Tedy - jde ho utlouct nekonečným proudem útoků a manipulací, popřípadě nekonečným proudem odpovědí - to většinou oponenta nakonec unaví a vzdá to.

To ale není případ nikoho tady :-)

Takže se učím žít i v diskusi, kde lidé okolo mají jiný názor nebo třeba hodnocení situace, a snažím se nehodnotit jeho formulace. To totiž odvádí pozornost od základního faktu - že každý má plné právo dívat se na svět po svém, zejména teda tady v diskusi o foťácích ;-)

Akorát se holt někdy člověk může jen dívat, jak se mu kamarádi pohádají :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 5. 2. 2020 00:25

Davidof píše:Ta možnost změny ostřícího bodu palcem je velice šikovná.

Troufnu si říct, že při správné implementaci strčí joystick do kapsy.

S tím určitě souhlasím. Hodně rychle se na to zvyká.

Davidof píše: K té diskusi ohledně CAF - já osobně jsem G9 (ale i GX8) normálně používal na focení sportu - třeba Pražské schody, kde to bylo fakt rychlý - a použitelné to normálně bylo.

Na různé eventy a reportáže to jsou super stroje a ta operativní změna ostřícího bodu je někdy k nezaplacení.
Osobně bych na tohle vzal G9.

Ale pokud jde o méně přehledné, nebo rychle se měnící situace - třeba ti ptáci v letu - tam je Oly jasně lepší.

Věř mi, měl jsem možnost to mnohokrát porovnávat na společných fotoprocházkách s mou lepší polovičkou.

Tu G80 jsem měl půjčenou jen na víkend. Nafotil jsem s tím jednu svatbu a pak jsem ji porovnával s EM1 MII. Měl jsem pocit, co si vzpomínám, že ostřila lépe v slabém osvětlení. Měl jsem na ní nasazený Panasonic 15/1,7, takže s funkčním DFD. U Olympusu v slabém světle jede jen kontrast a tam má podle mě to DFD navrch. Jinak celkový dojem z toho ostření jsem měl velmi dobrý. Prakticky jsem neviděl za denního světla rozdíly. Bylo to ale v době, kdy ještě nebyl vydaný nový FW pro EM1.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 2. 2020 00:47

Ferin píše:Ok, Fidko, já to všechno beru a rozumím tomu (i když ne vždy s tebou ve všem souhlasím). Mně jde jen o to, že ten svůj pohled roubuješ do úplně každýho příspěvku, poznámky a reakce, až se to stává poněkud únavným. Navíc se mi nezdá, že to vidíš úplně objektivně, ale chápu, každej máme minimálně někdy pocit, že tráva na sousedově zahrádce je holt zelenější.
Fidkov problém je, že on si nekupuje "vysnený foťák", ale "pomer cena-výkon" :oops:
Už z princípu -> keď je niečo cenovo výhodnejšie -> tak zvyčajne existuje aj niečo lepšie, ale drahšie.
Keďže sa ale Fidko fixuje na cenu, tak to najlepšie zvyčajne nezískava. Teda bude automaticky nespokojný.
To sa prejavuje frfľaním: znevažovaním toho čo nemá a vyzdvihovaním parametru, v ktorom jeho foťák vyniká.
(no a keďže jediné, v čom je jeho G9 lepšia, je rozlíšenie hľadáčiku => tak to tu bude omieľať až kým Oly nespraví lepší)
:-l

-- 5. 2. 2020 00:07 --

Davidof píše:Já jsem se tady na digiaréně naučil, že v podstatě nikdy nikoho nelze přesvědčit o své pravdě.
"Nikdy" by som netvrdil; Dá sa to, ale treba na to nepriestrelné argumenty + ešte niečo.
Samotné argumenty totižto nestačia .. človek zvyčajne zmení názor až vtedy, keď už ho zmenia ostatní z jeho okolia.

.. a niekedy stačí len vydržať: keď ten druhý "hľadá nedostatky", nemusí principiálne nesúhlasiť.
Možno tým len "testuje", či to skutočne myslíme vážne :-P
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 2. 2020 04:58

Ganec, myslim, ze tvoja teoria ma dieru v tom, ze EVF na G9 napriek rozliseniu som kritizoval neraz a dost a som pravdepodobne jediny majitel G9 ktory z neho nie je nadseny.

G9 som si nebral kvoli pomeru cena vykon. E-M1 II som kipil cez Karola Srnca za 1219 eur (myslim) s gripom a nasledne siel prec vymenou za G9 z Alzy kde stal myslim s cashbackom 1450eur aj s gripom. E-M1II som predal so stratou asi 100eur a v tom case sa o Xku ani nechyrovalo takze som kupoval vlakove lode a teda najdrahsie dostupne fotaky. Ak teda nepocitam GH5. Dovodom bola ergonomia, nie hladacik aj ked vtedy som ho este radil medzi plusy.

Takze si mozes svoju teoriu zaradit k dalsim svojim nezmyslom :)

Inak funny ze spominas "vysneny". Ked G9 vysla, tusim tu info o tom postol bob22, napisal som myslim nieco ako ze je to fotak ktory mi snad niekto vycital zo sna. Kvoli x veciam ktore mi na Olympuse mi vadili a G9 to riesila.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 2. 2020 07:09

Amalary

Zajímavá informace. Taky mám pocit, že G80 je nenápadný a nedoceněný pracant.

Sice nemá joystick, ale pro lidi, kteří nemají problém používat LCD pro změnu ostřícího bodu s okem u hledáčku, to nemusí být takový problém.

Cena vs výkon je zrovna u G80 excelentní.

Co se týká autofokusu, záleží na použití. Taky mám pocit, že s G9 jsem byl schopen ostřit i v hodně tmavém prostředí (včetně detekce postavy).
Ale s x-kem při SAF a větším ostřícím bodem mi to přijde podobné.

-- 5. 2. 2020 06:32 --

Ganec

Zrovna s tebou bych se do žádné dlouhé diskuse nechtěl zaplést, i když píšeš slušně.

Myslím, že u tebe platí to o “nekonečném proudu ...”, a na to musí být člověk jinak nastavenej ;-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 2. 2020 07:41

Za mna DFD funguje fascinujuco pri S-AF. Niekedy staci len dotlacit spust nadoraz bez ostrenia a ono to zaostri a cvakne v okamihu. Bez akehokolvek C-AF.

Z C-AF mam ale zmiesane pocity a pride mi nespolahlive, ale zaroven je tam vacsi priestor na ludsku chybu a tak to nechcem hned hadzat na fotak.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 5. 2. 2020 12:10

Něco pro davidofa a další ptáčkaře:
https://davidtipling.com/f/winter-wonders

Soudruh má taky E-M1x a docela mu to to de. ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 2. 2020 17:43

Hezké :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 5. 2. 2020 23:09

Davidof, máš pravdu. Je to opravdu pracant a za velmi dobrou cenu. Hodně jsem o něm uvažoval, ale vzhledem k hodně odlišnému barevnému výstupu jak v Rawu, tak v Jpg oproti EM1 jsem od toho upustil. Ani by mi nevadilo, že to ovládaní je jiné, ale např. vyvážení bílé (AWB) je o dost horší hlavně na umělých světlech. Prostě o dost více práce s rawem.

Fidko, pamatuji si, že jsem někde v menu nastavoval jinou citlivost spouště a pak mi to ostřilo lépe a rychleji. Ale už nevím, kde to bylo v menu. Zkus si pohrát s nastavením té citlivosti.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 2. 2020 08:14

Ja som ako druhy fotak zobral E-M5 II, ale asi som mal ist do G80. E-M5 je krasny imageovy fotacik, ale G80 asi par veci zvlada lepsie. Obzvlast ked bol v jednu dobu na eglobale za necelych 300eur. Teraz je pod 400.

Inak ten AF. Podla mna je to tymi nastaveniam. Ako som pisal, S-AF funguje vyborne, ale ked si napriklad v ZOO prepnem C-AF tak aj relativne pomaly pohyb smerom ku mne vyjde s relativne malou uspesnostou. Ten Mode ! by mal byt pomerne univerzalny, ale asi to tak nie je. Verim, ze ked sa s tym pohram, bude to posluchat, ale taky ten "point and shoot" style aky si mozno selektivne pamatam zo 7D uplne nefungiuje.

Co ale tak sledujem reakcie na nete, nie som sam, ale zaroven sa zda, ze je tu pomerne dost vela veci ktore ide urobit blbo a ked to davidofovi fungovalo dobre, problem asi nebude vo fotaku.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 6. 2. 2020 09:06

Kde sa dá na eglobale nájsť G-80? Ja som tam zložito vykutral len GH-5
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 6. 2. 2020 09:17

Fidko, tak to nevím, to je divné, že ti to tak bídně ostří. Mě to ostřilo co se týká reportáží, ať byl pohyb ke mně, nebo ode mně prakticky se 100% úspěšností. Při focení rychlejšího pohybu sem tam nezaostřil dobře (al jen hodně malé procento), ale fakt jsem s tím byl velmi spokojený. Ta EM5 MII neostří zdaleka tak dobře. Hlavně ve slabém světle se moc nechytá.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 2. 2020 12:11

Taky mi to vrtá hlavou, proč Ti to, Fidko, tak zlobí.

Jak máš Nastavení AF ?
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod JardaB1 6. 2. 2020 14:56

Test Olympus M.Zuiko 17mm f/1.2 Pro :
https://www.opticallimits.com/m43/1082-olympus17f12
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100
JardaB1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka