Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rea_andrea 29. 1. 2020 10:07

Poslední dva týdny to s focením není slavné ani u mě - zataženo a šedivo do té míry, že s takovým světlem nezvládám nic kloudného vymyslet
rea_andrea
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 29. 1. 2020 10:22

Slovami klasika: Keď nie je počasie, treba fotiť makro! :D :D
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 1. 2020 10:34

Přesně :-)

A říkat tomu "krásné difůzní světlo"
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 1. 2020 10:58

Já nevím, co tu furt frfláte. ;-)
Jak se pořád zvyšuje to naše DR, taxem tak nějak začal mít ty zatažena a černa rád. Fotky jsou z toho nakonec daleko zajímavější než při tom obligátním slunku. Takže pláštěnky, halínky, skafandry, šnorchly, stěrače, utěsněný těla a objektivy (to si naštěstí můžeme výskat) a alou fotit! :-D
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 1. 2020 11:50

Já spíš pláču :-)

Navíc mi začla treningová sezóna a příprava na Mallorku, takže zbytek energie věnuji kolu :-|

Občas vidím i pěkný scenerie - západ slunce, noční město - ale tak nějak necítím motivaci zastavit a fotit to.
Do treningu to zkrátka nezapadá.

Ale bude líp :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 1. 2020 12:06

Alo jo, popravdě to znám taky, člověk chodí zababušenej a ověsit se foťákama a brašnama, případně to odněkud vytahovat a napřimovat se, to vyžaduje opravdu celého člověka a silnou motivaci. ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 29. 1. 2020 12:45

Fidko píše:?

Promiň Fidko, to nebylo pro tebe.

Ferin píše:Já nevím, co tu furt frfláte. ;-)
Jak se pořád zvyšuje to naše DR, taxem tak nějak začal mít ty zatažena a černa rád. Fotky jsou z toho nakonec daleko zajímavější než při tom obligátním slunku. Takže pláštěnky, halínky, skafandry, šnorchly, stěrače, utěsněný těla a objektivy (to si naštěstí můžeme výskat) a alou fotit! :-D

Jak se u zatažena využívá větší DR?
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 1. 2020 12:50

chvd: Je na to třeba odpovídat? Ale kdo ví, možná že pro nikonisty platí jiné přírodní zákony. :-P
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 29. 1. 2020 13:22

Jen jsem chtěl vysvětlení něčeho, co mi jasné není.
Jsem prostě asi dost natvrdlejší.
Minule jsem na tomhle odborném topicu zase nemohl pochopit, že čím větší datová velikost/více MPX fotky, tím automaticky více detailů a přitom všem to tu zřejmě jasné bylo, soudě dle toho, že proti takovým tvrzením nikdo neprotestoval.
A dnes zase nechápu přírodní zákon, podle kterého se vyšší DR využije spíše když je zataženo než třeba když je slunečno.
Nebo možná jen špatně chápu, jak to bylo myšleno nebo se blbě domnívám, že DR má být dynamický rozsah (v souvislosti fototechniky).
Tak se na mne prosím nezlob, prostě mi to nemyslí tak dobře a nemám ty znalosti, jako někteří zdejší fotoodborníci.
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 1. 2020 13:40

Asi jo. Nebo spíš chceš být? ;-)
Navrhuju vyčíhnout odpovídající počasí, pěkně teple se oblíct, sbalit zásoby na tři dny, vyhrabat nějakou archivní 10-12-15 let starou fotomašinku (se, z dnešního pohledu, nízkým DR), k tomu přibrat ten tvůj současný zázrak, vyrazit do ulic či do přírody a (jak říkával velký L) fotit, fotit, fotit, nejlépe celky zahrnující oblohu i protor pod horizontem. A pak si doma pěkně fotky z obou mašinek srovnat. ;-)
Možná pak už ani nebude třeba komentovat (jako často) z prs(t)u vycucanou rádoby citaci v tvé čtvrté větě. Byť, paradoxně, ji pro mnohé situace rád podškrábnu.
Zatrolenýmu počasí i vláknům zdar! ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 29. 1. 2020 14:20

Jsem to ale pablb, vůbec mě nenapadlo, že vysvětlení tvého textu získám tím, když půjdu na tři dny někam fotit.
Ohromující argumentace.
Ještě než si to sbalím, mohl bych tě prosím poníženě požádat o vysvětlení této tvé myšlenky:
Jak se pořád zvyšuje to naše DR, taxem tak nějak začal mít ty zatažena a černa rád.

Já to chápu tak, že tím, že se navyšuje DR u nové techniky, pomáhá to lépe fotit scény se zataženým a temným počasím.
Ať při své ubohosti přemýšlím jak chci, nemůžu přijít na to, z kterého zákona přírody, co jsi zmiňoval, to vyplývá.
To, že je obecně lepší mít techniku schopnou pracovat s vyšším DR než s nižším chápu, ale proč je to fajn zrovna v souvislosti s tím zataženým počasím, to bych ti byl vděčný za vysvětlení.
Balím si ty věci, jen si nejsem úplně jistý, že když budu srovnávat fotky z těch přístrojů, jak si mi laskavě doporučil, bude rozdíl ve výsledcích způsoben jen tím větším DR.
možná že pro nikonisty platí jiné přírodní zákony.....
k tomu přibrat ten tvůj současný zázrak,

A jeje, žeby tě špatná použitelnost tvé MILC parodie až takto frustrovala?
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 1. 2020 03:59

Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 30. 1. 2020 09:22

Osobne si neviem predstaviť, na čo by som použil 80 megové obrázky a kam by som to ukladal, ale pre niekoho to môže byť dôležité, ak tlačí billboardy a podobne.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 1. 2020 09:58

Já si vzpomínám na doby mých prvních digitálních zrcadlovek - Canon 10D a potom vysněný Canon 5D - jak jsem byl nešťastný z toho, že nejsem schopen vyfotit snímek, kde byla zamračená obloha a nějaká krajina a lidé, aby to vyšlo nějak uspokojivě.

Samozřejmě hodně dělala nezkušenost a špatný postproces, ale pamatuju si, že jsem se cítil jako v pasti. Vždycky bylo něco špatně.

Dnes je při dynamickém rozsahu skoro 13EV ta práce se snímkem prostě trochu veselejší a člověk má mnohem víc prostoru zachovat drama v oblacích a udržet kresbu ve stínech.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 30. 1. 2020 10:30

Děkuji ti, náčelníku! ;-)
Myslím, že to je naprosto jasné i dotyčnému, jen holt má po předlouhém zimním spánku nutkavou potřebu kompenzace a opět zasquatovat všechna vlákna a polemizovat s každým jednotlivým výrokem. A když výrok chybí, taxe holt vymyslí. Jen když bude materiál! ;-)
Zatrolencům (no na)zdar!

PS: On ten postproces v tom byl z převažující míry nevinně (pač DR, šum, tehdejší možnosti editorů, ...). Jakkoliv něco víc se dá vytlačit ze všeho a vždy.

-- 30. 1. 2020 10:41 --

Fidko: Vypadá to zajímavě. Kopie E-M1x v menším těle to evidentně nebude. Vyloženě zklamán jsem ale z toho hi-resu. Jak to nedá stovku (která byla anoncována), tak to ani nemá cenu vytahovat z auta. Už jsem se těšil, že ve své konzunumeričnosti budu moci dokupovat další a další disky. Jinak doufám, že se potvrdí ty ND filtry a joystick (který mně osobně zas až tak nechybí), o kterých tu mlčí, a že to bude mít MyMenu a víc custom módů. Teda vlastně doufám v opak, aby se náhodou konzunumeričnost nedostala už do střetu se šetřivostí, neřkuli zdrojoabsencí.

PS: A o té růžové barvě, kterou jsem si hlavně vysnil, ani slovo! :-(
Ferin
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka