Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 1. 2020 08:05

No, jak říkám, skoro tu kabelovou spoušť nepoužívám, ale líbila mi se ta jednoduchost.

Zastrčíš 2,5 mm jack a hned to funguje. Žádný navazování spojení a čekání.

Pominu skutečnost, že na Olympusu jsem se musel dokonce podívat do manuálu (!) :-))

Samozřejmě má ale mobil i výhody, to nepopírám.

No a v těch minus dvaceti, jak psal Obšák, bych ruku s kabelem dal do kapsy a bylo by. Není nad haptickou kontrolu ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2020 08:45

Ferin píše:A co máte za problém s tím ovládáním přes telefon?

Je to pomale a "nespolahlive". Celkovo mi to napriklad na G9 funguje dobre, ono sa to priblueatoothuje hned po zapnuti a potom to spojenie reaguje rychlo. Napamatam si ani, ze by som mal zasadne problemy s Olympusom, ale pri tychto wireless veciach sa proste obcas stane, ze to nefunguje ako ma a obcas je to otravne. Za mna specialne ked som s nejakymi ludmi ktori na mna musia cakat. Uz beztak to so mnou kvoli dronu maju tazke, ale kedze im s tym na oplatku dovolim zalietat, tak su s tym ok :-D

Inak premyslam, ze si vezmem Olympusacky manual dnes do lietadla. +/- sa v tom vysomarim niekde po uroven zmysluplnych nastaveni, ale potom su tam veci ktorym nerozumiem.

A ktovie, mozno v manuali najdem nejaky skryty poklad ktory odhali tajomstvo cenovej politiky Olympusu :D
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 1. 2020 08:53

Dneska vyrážíš ?
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2020 08:58

Dnes idem na 4 dni na Maltu, do JAR idem 30.1.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 1. 2020 09:23

Hmm :-))

Máš nabitý program :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2020 09:33

Dobieham zanedbavanu mladost :-D
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 1. 2020 09:45

To myslíš tu kamarádku ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2020 11:09

To az v Afrike ... :-D

Hm, neviem, ci ten presun do Vietnamu bol stastny krok. Prave sa mi rozpadla slnecna clona na 12-40 (ano, tiez som si myslel, ze slnecna clona sa rozpadnut nemoze) a ako tak pozeram, 12-40 uz mam vietnamsku ...
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scuti 12. 1. 2020 14:42

Dobrý den, zdravím.
Chtěl jsem se zeptat, jestli nevíte o nějakých srovnávacích fotografiích (nebo vlastní zkušenost) jak vypadá srovnání hloubky ostrosti Zuiko 45mm 1,8 a 60mm 2,8.
Nemyslím makro...
Děkuji.
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2020 14:48

To asi budes hladat tazko, ale tu si mozes urobit predstavu: https://dofsimulator.net/en/
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 1. 2020 14:54

Scuti píše:Dobrý den, zdravím.
Chtěl jsem se zeptat, jestli nevíte o nějakých srovnávacích fotografiích (nebo vlastní zkušenost) jak vypadá srovnání hloubky ostrosti Zuiko 45mm 1,8 a 60mm 2,8.
Nemyslím makro...
Děkuji.

Tak řekni vzdálenosti a já ti něco cvaknu
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scuti 12. 1. 2020 15:22

Fidko, zdravím a děkuji za odkaz. Šikovná věcička. S tím si ještě "vyhraji".

Už ale při prvním letmém vyzkoušení (pokud jsem něco nedělal blbě) se zdá, že žádné dramatické rozdíly se mezi nimi nekonají. Při stejném nastavení vzdálenosti objektu.
Pokud se do toho zapojí i nohy, resp. šoupě vzdálenosti objektu, tak je to tak nějak fifty-fifty.
Alespoň při té rychlé simulaci.
Co u jednoho udělá ohnisko, u druhého clona.
Nějak se mi nepotvrzuje ""nutnost"" ten objektiv mít, pokud nechci makro. Tedy alespoň za cenu nového, možná časem třeba slušná bazarovka za příznivou cenu...

Davidof, děkuji za nabídku. Nemám nic konkrétního, jen jsem uvažoval, jaký je mezi nimi rozdíl. Ten simulátor to asi ukázal, a když 45mm 1,8 mám, tak penízky nechám v prasátku.
Děkuji.
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2020 15:26

Tiez by som tam nehladal zasadny rozdiel. Ani pri rovnakom ohnisku by Ta to neposlalo do kolien (skus si nasimulovat 60 f1.8 a 2.8 ) a kedze 45 je este kratsia, tak zasadny rozdiel tam naozaj nebude :)
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scuti 12. 1. 2020 15:42

Dal jsem si ten simulátor do dvou oken současně, abych nemusel přeskakovat...
Šikovná věc.
Ještě jednou díky.
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 12. 1. 2020 17:43

Fidko píše:
Ferin píše:A co máte za problém s tím ovládáním přes telefon?

Je to pomale a "nespolahlive".

No právě. A kolikrát jde o čas a je potřeba reagovat rychle, jinak ti uteče to, co jsi chtěl zachytit. Představa, že bych se zoufale díval, jak např. zaseklý mobil brání čemukoliv, co po něm potřebuji.... To raději mít jistotu v pevném připojení, tak to ostatně dělá většina krajinářů. Neviděl jsem vlastně nikoho, kdo by ovládal foťák přes mobil. To se dá, když na to máš čas např. při focení architektury, nebo focení interiérů, kde o nic nejde, ale v terénu není čas si s něčím ,,hrát" a čekat, zda se to připojí, nebo ne.

Scuti: pokud makro objektiv vyloženě nepotřebuješ a jde ti o co největší rozmazání pozadí, doporučuji vřele Sigmu 56/1,4. I nová se dá koupit za opravdu pěkné peníze. Je ostřejší dokonce i než Olympusu 75/1,8 a i opticky lepší, prakticky netrpí na aberaci. Tady je malé srovnání:

https://tysonrobichaudphotography.blog/ ... holy-crap/

Ještě je dobré vědět, že Sigma je oproti Olympusu 75 mm utěsněná, což se ti může také hodit. Minimálně tím prodloužíš životnost, protože ve všem se postupem času hromadí prach, což samo sebou přináší postupem času zhoršení optických vlastností.

Pokud potřebuješ občas makro, dobrým rešením je toto:

https://www.fotoextra.cz/objektivy-pris ... o-4-3.html

Je to dobré i proto, že to můžeš nasadit na cokoliv, takže máš k dispozici podstatně více ohnisek, než jen jedno s makro objektivem.
Amalary
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka