Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ferin 14. 10. 2019 15:27

;-)
No, v podstatě to přesně odpovídá tomu mýmu stesku ohledně autoISO. Ani bych to úplně nepotřeboval na roller (i když to byl byl asi "must"), asi by mi plně stačilo dedikovaný tlačítko na skočení do volby - zas tak často to asi člověk měnit nepotřebuje, v postatě jen při výměně širokáč vs. telák a při specialitkách.

Na tlačítku mám nastaveno CAF, tracking, ostřící zónu (mám myslím 3x3) a teď nevím, jestli i startovní pozici zóny. Co by se mi hodilo - a to vlastně další návrh/stesk -, to je aby se mi to současně přeplo i na palbu (což s tím úzce souvisí). Možná to ale nějak jde. Zkusím si s tím ještě pohrát.
No a jak v S-AF, tak v C-AF (vlastně i MF) se tam dostanu po stisknutí příslušnýho tlačítka. Po novým stisknutí se dostanu zpět do výchozího nastavení, u mě do danýho custom módu (resp. měl bych, někdy mně to zlobí, až mě to bude štvát, tak to asi pořeším se servisem). Je to fajn, custom módů je bohužel omezeně a tohle je navíc pohotový. Teď to docela využívám.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 10. 2019 15:39

To jo, ale jakmile po přepnutí AF Home pohneš s ostřícím bodem, tak už se do toho druhého stavu nedostaneš, ne ?

Dva základní módy AF mám nastaveny na páčku, ale chtěl bych, aby to rovnou přeplo a začlo ostřit palce. Proto by se mi líbilo mít dvě zadní tlačítka na dvě různý nastavení ostření.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 14. 10. 2019 15:48

Ty brďo, že by to bylo tím??? Tos někde vyčetl? To je divný, ne?
Pokud to zlobí, tak to řeším tak, že rychle přepnu rollerem do jinýho custom módu a zas to vrátím. A jsem ve výchozím AF.

"chtěl bych, aby to rovnou přeplo a začlo ostřit palce"

To myslíš jak?

PS: Pokud člověk fotí jen/převážně akci nebo naopak statiku, jsou ty možnosti nastavení, přinde mi, super. Pokud ale fotí oboje a vlastně všechna ta nastavení musí zdvojovat, začně se projevovat nedostatek tlačítek, rollerů a všeho ostatního. :-D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 10. 2019 16:21

K tomu AF Home, jak to chápu:

Jedná se o výchozí stav těchto veličin:
1) AF mód - SAF, CAF, MF …
2) AF typ - jeden bod, skupina, všechny …
3) AF poloha - typicky střed

Dá se nastavit libovolná kombinace toho, co se má uložit - tedy třeba jen poloha, jen AF mód …

Použití je takové, že když přesuneš AF bod jinam, změníš velikost skupiny a typ ostření, tak zmáčknutím tlačítka AF Home se nastaví ten uložený bod apod. a dalším zmáčknutím toho tlačítka AF Home se to vrátí zase zpět na tu polohu a nastavení, ze kterého jsi vycházel. Dalším zmáčknutím se zase vrátíš na uloženou sestavu …

Jsou tedy dva stavy - uložený AF Home a průběžný tebou nastavený (stav B)

Pokud dáš Home a pak něco změníš - polohu, AF mód, skupinu bodů, tak vlastně přepíšeš stav B novou hodnotou a jeho původní hodnoty už nejsou nikde uložené.



Ad ta poslední věta - používám ostření palcem. Vzadu mám u palce dvě tlačítka a líbilo by se mi, kdyby třeba po zmáčknutí jednoho z nich se to přeplo na CAF a skupina bodů uprostřed A hned to začlo ostřit.
A při zmáčknutí druhého by to dělalo to co teď - tedy to, co je aktuálně nastaveno. To může třeba být SAF a detekce tváře apod. Ale opět - zmáčknutím ihned ostříš.

-- 14. 10. 2019 17:33 --

Edit

Tak je to ještě složitější. Po přepnutí na AF Home se ten nový stav B vytvoří jen změnou polohy nebo skupiny bodů. Pokud změníš AF mode (třeba z CAF na SAF), tak ten stav B, ze kterého jsi vyšel, zůstane zachován a po zmáčknutí tlačítka AF Home se na něj zase vrátíš.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 10. 2019 13:40

Ani vám nejdú žiadne rumorsové stránky? (43rumors, sonyalpharumors, mirrorlessrumors, ..)
Som si chcel pozrieť čo je nové a nejako mi to timeoutuje :-(

Pozrel som na FB a je tam posledná správa "Reminder: Olympus E-M5III and E-PL10 to be announced in two days (Oct 17)"
Nevideli ste, či tam náhodou nebolo niečo zaujímavé?
(čo by až preťažilo server .. hehe :twisted: )

-- 15. 10. 2019 14:46 --

Tak nie .. už to ide :-)
Nič nové tam nie je, len odkaz na tie (fake) špecifikácie...

Inak ma pobavil tento komentár:
"Boring. I was hoping for more news on the Luminar 4 discounts."
:D
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 10. 2019 14:01

E-PL10 už letos???

Davidof: No to je dobrej (buřt)guláš.
Díky za osvětlení, já si furt říkal, proč mi to tak blbne. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 10. 2019 14:16

No, je to do určitý míry částečně trochu logický ;-)

Stejně jako ten Bracketing se všemi volbami vypnutými, který nemá indikátor BKT a přesto blokuje ProCapture
Nula je taky číslo, akorát není vidět ...
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 15. 10. 2019 14:25

No, nepřinde mi moc logický měnit tak jiný režim, než který mám aktuálně nastavený. Ale aspoň s tím teď budu počítat. Třeba to má i nějaký důvod. :-D

PS: Bohužel, já kolem sebe vidím nul víc, než by mi bylo milo. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 10. 2019 14:33

Koukám :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2019 04:44

Ferin píše:
PS: Pokud člověk fotí jen/převážně akci nebo naopak statiku, jsou ty možnosti nastavení, přinde mi, super. Pokud ale fotí oboje a vlastně všechna ta nastavení musí zdvojovat, začně se projevovat nedostatek tlačítek, rollerů a všeho ostatního. :-D


Tohle taky řeším.

V podstatě mi pro sportovní reportáž tři C módy stačí, navíc mám zadní páčku nastavenou jako přepínač nastavení AF

Takže mám C1 základní mód - priorita clony, nejdelší čas třeba 1/1250 a sekvence L. Páčka přepíná mezi jedním bodem a Tracking

Další mód je portrét - nejdelší čas 1/160 a bez sekvence

A poslední je panning - 1/60 a IS-2

Když jsem zkoušel AI tracking, tak jsem čtvrté C udělal jako to první, ale se zapnutým AI Motorsport.

Taky to závisí na typu akce - jindy bych tam možná dal nějaký ty rychlý sekvence nebo ProCapture a tak


Takže tři je fakt minimum, čtyři až pět je OK. Panasonic má vlastně pět módů ale fyzicky na kolečku jen tři.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 10. 2019 10:10

OK, mrknu jestli se tak dá ta páčka využít i na E-M1 II.

Jinak ve Francii se teď dá PL 200/2.8+TC14 pořídit za 880€ !! (1379€ v obchodě - 500€ cashback). Při koupi dvou objektivů odečtou ještě stovku navíc.
Jen houšť!

Ještě jsem se chtěl zeptat, nemáte někdo srovnání (osobní nebo publikovaný) mezi Sigmou 30/1.4 v FT a mFT verzi?? Nemůžu nikde nic najít.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 10. 2019 10:33

Sranda, ze cinan ho ma dlhodobo za takmer 1500eur.

Skusenosti by si mozno nasiel u pamatnikov, najst priame porovnanie skor tazko. Osobne si ale nemyslim, ze tie skla su vobec porovnatelne. Sigmy v tych casoch stali za prd, tieto moderne su porovnatelne, casto lepsie nez premiove Zuika, takze ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 10. 2019 11:03

No já tu FT Sigmu mám. Chtěl jsem ji prodat, teď ale koketuju s myšlenkou si ji nechat, pokud by ty rozdíly nebyly příliš zásadní. Ta moje:
- má pomalý / "občas" nespolehlivý AF
- AF je hlučný/cukavý
- na plnou díru je relativně měkká
- lezou z ní pěkný portréty/polocelky
- je to "krémovka" (krásný bokeh)

Pokud má někdo tu novou, jak to vypadá s ní?
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 10. 2019 11:12

Tak samozrejme AF bude urcite lepsi pri novej. Ja som 30 f1.4 mal a AF bol bezproblemovy, dokonca aj v tme.

Co sa ostrosti tyka, nemal som problem cvakat na plnu dieru, ale na 30 f1.4 su rozne nazory (kusova variabilita). Niektore kusky su na vrchole mFT, ine musis clonit. Tipnem, ze ktorykolvek ale bude lepsi nez tvoja verzia.

Jej silnou strankou ale nie je protisvetlo a tiez dost aberuje.

Inak aktualne ho ma aj Dudisko. Myslim.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 16. 10. 2019 11:24

Ferin píše:No já tu FT Sigmu mám. Chtěl jsem ji prodat, teď ale koketuju s myšlenkou si ji nechat, pokud by ty rozdíly nebyly příliš zásadní. Ta moje:
- má pomalý / "občas" nespolehlivý AF
- AF je hlučný/cukavý
- na plnou díru je relativně měkká
- lezou z ní pěkný portréty/polocelky
- je to "krémovka" (krásný bokeh)

Pokud má někdo tu novou, jak to vypadá s ní?


So starou plný súhlas, len ja som mal asi smolu ešte na o dosť horší kus, lebo AF bol nespoľahlivý nie občas, ale tak z 50 % percent. Na E-620. Občas to ostrilo priam random.
Som sa jej rýchlo zbavil a portrétoval som radšej s 50/2,0. Ale neskôr som mal 50/1,4 a táto sigmička bola jedna z naj čo som v živote mal. Bolo mi až ľúto sa jej zbaviť.
Naposledy upravil bob222 dne 16. 10. 2019 11:37, celkově upraveno 1
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků