Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ferin 14. 10. 2019 11:34

Ohledně toho senzoru, i kdyby to nakrásně šlo lépe, tak Oly si ho prostě nevycucá z prstu. Tam trochu Fidko pláče na nesprávném hrobě.
Ale chápu, pro Olybashing se hodí všechno. ;-))
Ad inovace a třeba zorvna ta Sony. Ta jako svou obrovskou revoluci prodává Eye AF. Věc, co má Oly už drahnou řádku let. A tak by se dalo pokračovat... ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 10. 2019 11:38

Dobre, napriklad EVF v E-M1X pravdepodobne dosiahlo limitov a technologicky asi nejde cakat zlepsenie ani do buducna. Co ma inak mrzi, lebo vyzera fakt mizerne.

Tiez umela AI ktora vyznamne pomaha ostreniu na lietadla a vlaky, ale uz menej na ostrenie ksichtov sa uz asi vylepsit neda.

A pokial ide o samotny snimac ... a sme tam: "Nesumiii to ani an ISO6400".

Takze vlastne naozaj nejde moc co zlepsit :) Dokonca aj to video je svetelne roky pred konkurenciou. A ked by aj nahodou v nejakom bode zaostavalo, pretoze to predsa nie je fotak na video, co moze clovek cakat za smiesnych 3k ?

Skusim to napisat este raz a naposledy, dobuducna sa k tomu uz nechcem vracat, pretoze si myslim, ze je to zbytocne.

Je to diskusia, tak diskutujem. Osobne si myslim, ze mFT do par rokov skonci a dovodmi su pomale inovacie, vysoke ceny a nizka pridana hodnota, resp len marketingova uspora hmotnosti a velkosti.

Vela ludi proste ocakava novy snimac. Ferin tvrdi, ze cita nadsene ohlasy na E-M5 III, ale skuste sa na tie romury pozriet znova. Ludia nechcu USB 2.0, ludia nechcu mensiu baterku, ani maly skaredy hladacik, pripadne stary CPU. Ludom by nic z toho nevadilo, ak by fotak nestal 1200$, alebo viac. A faktom je, ze by vzhladom k smiesnym nakladom (v porovnani s konkurenciou) vyrazne menej stat mohol. To ze to tak nie je zabija znacku, resp cely system.

Rozdiel oproti konkurencii je ten, ze niekto ako Canon, alebo snad SONY si to mozu dovolit a Canon samotny to aj robi (a pritom Canon je moja oblubena znacka), ale je to nieco preco mam pochopenie, pretoze si myslim, ze v ich pozicii to bude robit uplne kazdy. Olympus si to dovolit nemoze, preto som kriticky.

A co by som cakal od E-M5 ? No, ak tu ma byt dalsich 5 rokov, hladacik s vyssim rozlisenim by asi potesil. Novy CPU s nizsou spotrebou vzhladom k mensej baterke by tiez nevadil. Osobne by som ocakaval aj vyrazne lepsie video, ale v podstate by tam nemuselo byt nic z toho. Zobrat tri roky stary fotak a narvat ho do o triedu nizsieho tela nemusi byt nevyhnutne zle, ale opat ... nie za 1200$.

Cize naposledy. Mna netrapi, ze E-M5 III nebude fotak mojich snov, ale ze taketo kroky cely system pochovaju nakolko u konkurencie je vidiet realny vyvoj a aj tak su na tom sice lepsie nez Olympus, ale vyhrate to nemaju.

Rovnako tak mi z praktickeho hladiska nevadi, ze E-M1X ma x rokov stary HW. S cimkolvek z neho okrem hladacika by som dokazal fungovat najblizsich par rokov, ale pytat za tu vec 3000eur je skratka vysmech
zakaznikom co ako dobre sa s nim foti.

Ferin: Sony nepredava to, ze ma EyeAF, ale to ako funguje. To snad nechces porovnavat s Olympusom.
Naposledy upravil Fidko dne 14. 10. 2019 11:42, celkově upraveno 1
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 10. 2019 11:40

Ferin

To sice jo, ale zase mi přijde ta Sony implementace výrazně dotaženější.

Implementace Olyho (ale i Panasonic) je jednak asi technicky slabší - u Sony je to na to oko opravdu přilepené, aspoň teda v těch testech, ale i ovládání - vůbec jen zapnout a vypnout Eye Detect u MFT je prostě zdlouhavé. Nebo změnit oko, nebo tvář, která má být ostrá. To sice třeba u G9 jde, ale je to nešikovný.

Tady bych objektivně řekl, že ta implementace není moc dobrá (už dlouho).

Fidko

Mě přijde, že sice jmenuješ dvě věci - EVF a procesor, ale už nevidíš, že ten EVF je OLED a patrně bude tedy velmi příjemný na pohled.

S tou výdrží ještě uvidíme - je to sice evergreen ale hrozně často jsou čísla hrozivá a realita je plně v pohodě. Teda aspoň u všech mých foťáků.

Vůbec nemluvíš o pozitivní změně - PDAF - ta je zřejmě samozřejmá a proto se uvažovat nesmí.

Asi tam bude vylepšená stabilizace (nevím jistě) - to se teda taky nepočítá ?
Naposledy upravil Davidof dne 14. 10. 2019 11:48, celkově upraveno 1
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 10. 2019 11:41

bob222 píše:ja by som s tou M-5 počkal, až čo bude v reále. Predchádzajúce verzie vždy priniesli niečo nové, čo ešte nebolo a až následne sa to dalo do vlajkovej lode...

Urcite nie. E-M5 je rada ktora na to nie je urcena.

Este k tej E-M5. Olympus odomna dostane puntik ak bude E-M5 ostrit tak ako E-M1. Osobne ocakavam vyrazne nizsi vykon a myslim, ze jednou z pricin bude starsi CPU ktory sa v mensom tele proste podtaktuje.

-- 14. 10. 2019 12:57 --

Davidof: Ale ja som predsa pisal x-krat, ze vykonovo to bude oproti minulej generacii velky skok, akurat si myslim, ze za vysoku cenu ktora je neopodstatnena (narozdiel od konkurencie). A navyse by som velky skok po tak dlhom case asi aj cakal ;) SONY za ten cas vydalo 3 generacie A7R a 1.5 generacie A9.

Ano, EVF bude prijemnejsi, dokonca aj to rozlisenie. Teda, nebude to mat viac bodov, ale bude mensi, tak to bude vyzerat jemnejsie :) Jeej :)
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 14. 10. 2019 12:27

Fidko:
Tak E-M1x jsem teď viděl, v evropské distribuci, za 1700 €.
Jediný kritický hlasy, co jsem občas zaregistroval, jsou vůči té malé baterce. Ale ta je poplatná tomu malýmu tělu a nedostatku prostoru.
Kritizovat a diskutovat samozřejmě můžeš, je to naopak vítaný, ale u tebe se jedná o programovou kritiku s neusálým omíláním toho samýho po tisícíprvní dokola. Jak vidíš "Oly", tak vyletíš jak čertík z krabičky. Ze začátku to byla dobrá sranda, ale už to začíná být občas trochu únavný. Jasně, není povinnost číst všechny příspěvky... ;-)
Zajímalo by mě, kde vydíš tu inovaci třeba u toho Nikonu. No ano, vůči nim samým jde o obravský inovace, pač se po 10 letech konečně probrali a zjistili, že existuje i něco jinýho než zrcadlovky. To je, pravda, evoluční skok jak Brno.
A neustálý volání po neustále "lepším" videu mi přinde fakt už dost směšný, v době, kdy ani mírně nadprůměrnej počítač nestíhá jejich úpravu a není to v podstatě ani na čem přehrávat. Ale beru, touha vidět beďara pod nosem na 10 km je nepřekonatelná. ;-)
Ale jo, evoluce, revoluce, to musí být, i kdybychom na chleba neměli. ;-)

Davidof:
Nijak nezpochybňuju Soňáckou implementaci, o tom ale řeč není. Propaguje se ale "Eye AF", bez jakýchkoliv dodatků.
Lepší (pohotovější) možnost vypnutí/úpravy detekce mi chybí dost taky, o tom žádná, a jsem první, kdo to bude tvrdit.
Vylepšená stabilizace tam být má.

-- 14. 10. 2019 13:36 --

PS: Rozhodně netvrdím, že Oly dělá všechno skvěle a nejde to lépe, to chraň Bůh.
Ale zrovna z těch Fidkových výtek mě napálí ani jedna (i když nižším cenám bych se, samo, nebránil). ;-)
Na E-M1 II mi chybí třeba nějaká forma My Menu, čtvrtý custom mód, podrobnější nastavení autoISO, míň zdlouhavý zapínání wifi pro komunikaci s mobilem (proč?? když u jiných modelů Oly to lze), výše uvedený lepší ovládání detekce xichtů/očí, lepší přehlednost toho, co změním jen v rámci danýho custom módu a co globálně, ...
Řadu věcí už vyšešila E-M1x, ale to mi je platný, jak ... ;-)
Naposledy upravil Ferin dne 14. 10. 2019 12:37, celkově upraveno 1
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 10. 2019 12:36

To, že jsi psal tisíckrát, že se ti cena zdá vysoká, to ví všichni.

Ale stejně tak se tu tisíckrát taky psalo, že cena je vysoká vždycky jenom na začátku, aby se vytěžili ti, kteří jsou ochotni ji zaplatit a pak se postupně snižuje a tím se aktivují ti, kteří jsou ochotni zaplatit méně.

Nezdá se mi, že bys nabídl nějakou ekonomicky funkčnější alternativu.

Jen to, že bys už na začátku dal tu cenu nižší, takže bys sice prodal jak těm, kteří jsou ochotni zaplatit víc, tak i těm, kteří jsou ochotni zaplatit méně - tedy prodal bys stejně kusů za méně peněz. Nejsem ekonom, ale takhle instrumentálně mi to nepřijde moc rozumné.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 10. 2019 12:39

3000eurovy fotak ktory je pol roka v predaji (neustale v zlave) s cenovkou 1700e asi hovori o tom, ze to co hovorim dookola asi nie je uplne mimo. Alebo je to bezne ? :)

Inak ano, suhlasims tym, ze to co pisem pisem dookola a ze to asi moze byt otravne, pretoze aj mna uz otravuje to dookola pisat. Sice si nemyslim, ze som k Olympusu ako takemu prehnane kriticky, ale ich smerovanie povazujem za isty naznak toho co uz mozno aj sami vedia a sice to, ze by sme s nimi v buducnosti nemali pocitat.

Ale faktom je, ze mna to nebavi tiez a navyse sice hadat sa s tebou by mi az tak nevadilo, ale s davidofom ano, takze som ochotny sa na to vykaslat. Ked som dokazal ignorovat Ganca, toto bude malina :) Ja si proste myslim, ze s ich sucasnym smerovanim sa blizia ku koncu a ze sa tomu dalo vyhnut, akurat sa to nestane. V tom sa asi nezhodneme a dovody sme si povedali. Tymto by som to uzavrel a tesme sa spolocne na novinky :) (vsimol si si, ze "novinky" som nedal do uvodzoviek ? :) )
Naposledy upravil Fidko dne 14. 10. 2019 12:42, celkově upraveno 1
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 14. 10. 2019 12:40

Davidof píše:Ale abychom jen nediskutovali o osobních pocitech ale i o nějakých faktech - jakou fyzikálně možnou funkci/vlastnost/vychytávku by měla třeba ta nová EM5 přinést ?

Tím myslím třeba to, že touha po novém senzoru je sice pochopitelná, ale já si opravdu myslím, že ten současný senzor je přesně na té úrovni, jaká odpovídá jeho ploše. Takže je otázka, co konkrétně by vlastně ten nový senzor měl přinést.
Z môjho pohľadu - keďže mám PEN-F a začía sa u mňa prejavovať GAS - by tá zmena mala byť znížená výška ;-)
=> ani EM1II (výška 91mm) ani E-M5II (výška 85mm) sa mi nevojde do kapsičky, v ktorej mám PEN-F (výška 72 mm)

Ak by E-M5III mala na výšku 80mm, už by sa možno vošla 8-)
(a to by sa teoreticky dalo spraviť: pôvodná E-M5 mala 89mm)

Fidko píše:Vela ludi proste ocakava novy snimac. Ferin tvrdi, ze cita nadsene ohlasy na E-M5 III, ale skuste sa na tie romury pozriet znova. Ludia nechcu USB 2.0, ludia nechcu mensiu baterku, ani maly skaredy hladacik, pripadne stary CPU.
Snímač by mi stačil, keďže ten čo je v E-M1 II je lepší ako ten čo mám teraz :-]
Baterka akú mám v F-ku je podľa mňa skôr výhoda ako nevýhoda.
Aj ten hľadáčik - hoci je menší ako v E-M1 II - je stále väčší ako v F-ku, alebo konkurenčných zrkadlovkách.

Ale tým rumorsom sa moc veriť nedá: je v nich napríklad výška 64mm, čo je u foťáku typu OMD asi nerealizovateľné.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 14. 10. 2019 12:40

To je jak hrách. Nebo jak do dubu?? ;-)
Fidko a jeho "E-M1x za 3000", to je tesaný do žuly, s tím by nepohl ani Herkules. ;-)

-- 14. 10. 2019 13:42 --

PS: Ono CTRL+C + CTRL+V je velmi jednoduchá a relativně účinná forma diskuze. :-D

Pozn. autora: Psáno současně se dvěma příspěvky nade mnou, takže číst s ohledem na to. ;-)
Naposledy upravil Ferin dne 14. 10. 2019 12:50, celkově upraveno 1
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 10. 2019 12:44

Ferin

K té baterce - jediné, co vím, že ta dvojice baterek v x-ku vydrží fotit výrazně déle, než já :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 10. 2019 12:45

E-M1X to pre mna totiz zacal. Vtedy som na Olympus zanevrel dokonca tak velmi, ze ked mi pan z Olympusu "ponukol Xko" na vyskusanie o take 2-3 mesiace (pretoze sme sa poznali kedze uz predtym som mal z Olympusu E-M1 II na tyzden), tak som sa ani neunuval to neskor riesit.

Je to vlastne zvlastne, pretoze ten fotak mi na jednej strane pride skvely, na druhej som nan alergicky :)
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 10. 2019 12:55

Ferin píše:
Na E-M1 II mi chybí třeba nějaká forma My Menu, čtvrtý custom mód, podrobnější nastavení autoISO, míň zdlouhavý zapínání wifi pro komunikaci s mobilem (proč?? když u jiných modelů Oly to lze), výše uvedený lepší ovládání detekce xichtů/očí, lepší přehlednost toho, co změním jen v rámci danýho custom módu a co globálně, ...
Řadu věcí už vyšešila E-M1x, ale to mi je platný, jak ... ;-)

Já bych k tomu dodal:
- mělo by být možno přiřadit na tlačítko i funkce z druhé a další vrstvy Menu
- ad Custom mode - líbilo by se mi, kdyby šlo vybrat to, co se vlastně má uložit. A taky by se šiklo nějaké rozhraní v počítači nebo mobilu, kde bys jednak hned viděl, co je kde uloženo a za druhé bys to mohl i měnit.
- AutoISO - naprostý souhlas
- když by nějaká funkce byla v menu vyšeděná, tak by se na ní mělo dát najet a v tu chvíli by se mělo objevit jméno funkce (funkcí) které způsobují to blokování
- líbil by se mi mód, podobný manuálnímu, kde by ovšem čas byl pouze jako nejdelší a v případě větší intenzity světla by se hned zkrátil (namísto zaclonění). Nebo kdyby šel nejdelší čas namapovat na zadní roller.
- líbilo by se mi mít možnost svázat AF mode s tlačítkem, podobně jako Nikon
- výraznější indikace AF bodu
- ještě responzivnější joystick
- funkce pro případné přestupníky z DSLR - v modu prohlížení fotek mít možnost vypnout senzor hledáčku (!!!!)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 14. 10. 2019 13:28

;-)
ad 5. odrážka - tady nevím, zda to zcela chápu. Něco jako A režim, kde by sis ale nastavil nejdelší akceptovatelnej čas? A při poklesu osvětlení? By šlo nahoru ISO? Takto ale přece funguje autoISO. A pod "nejdelší čas namapovat na zadní roller" si představuješ co?
ad 6. odrážka - ale to Oly má, ne? Ale nevím, zda stejně jako Nikon.
ad 7. odrážka - to jako červeně namísto zeleně? ;-)
ad 9. odrážka - teď mi není úplně jasný, jak to zrovna přestupníkům z DSLR pomůže (?)

Ještě bych taky ocenil nějakou zcela intuitivní možnost, jak při prohlížení fotek přepínat mezi kartama (mám totiž karty, resp. sloty natvrdo přiřazeny na foto a video, ale někdy mi Lexar v 1 blbne a fotky se pak zapisují i na 2). Zatím mi jako zdaleka nejjednodušší vychází druhou kartu vysunout. Nebo máte nějaký lepší typ

PS: Ještě jeden dotaz ohledně E-M1 II - je v pořádku, že mi při použití MMF-3 funguje ve video módu jen MF?? Resp. když netočím, tak se na displeji zobrazuje vše, jak má (CAF atd.), ale jakmile zmáčknu nahrávání, tak se přepne na MF.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 10. 2019 13:50

Ad 5 - to je specificky pro sportovní focení v podmínkách, kdy je někdy světla hodně a jindy málo. To AutoISO je samozřejmě přitom taky zapnutý, aspoň teda já to tak mám.

No ale pak je to většinou tak, že si určíš nějaký čas, pod který nechceš jít (nechceš delší) - kvůli pohybovým neostrostem a clonu máš plně otevřenou a ISO se mění v rozsahu, který povolíš.

Ten čas dáš třeba 1/1250. Ideální by bylo dát 1/8000 a nic neřešit, ale musíš myslet i na případy, že světla bude jen středně a pak by vyšlo příliš velké ISO. Takže dáš nějakou rozumnou hodnotu.

Ale pak se někdy stane, že je světla hodně a foťák v tom případě zacloní, což nechceš, místo aby zkrátil čas. A to by řešil ten můj mód. Mluvím o situacích kdy je času málo.

A ta variace s tím zadním rollerem je jen takové vylepšení stávajícího stavu. U Olyho je změna Nejdelšího času hrozně zanořená v Menu, u G9 jde dát na tlačítko, ale i tak je to - zmáčknout - vybrat - potvrdit. Kdyby to šlo dát na roller, tak bys to mohl měnit velmi operativně.

Ad 6

No, myslím tím, že jedním tlačítkem by se aktivoval třeba CAF + jeden bod a druhým třeba CAF zóna 5x5. To nemáme.

Ad 7 - myslím spíš indikátor zaostřovacího bodu jako takový. Teď je nějaký tenký a někdy ho špatně vidím. U G9 je to v pohodě.

Ad 9 K tomu mám takovou tu historku z amerického filmu :

Na workshopu jsem chtěl ukázat Kozákovi fotku a dostat pochvalu. On ukázal prstem na ten klíčový povedený moment na té fotce (na displayi), nadechnul se, chtěl říct "Dobrý, to se ti povedlo" ale v tu chvíli se to přeplo na hledáček a on řekl "Debilní bezzrcátka". A všechno bylo v hajzlu, jestli mi teda rozumíš ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 14. 10. 2019 14:47

ad 5 - ale to všechno řeší autoISO s preferencí clony, resp. mohlo by řešit při lepším ovládání. To souvisí s těma mýma steskama výše. Velkej problém autoISA je, že ten nejdelší možnej čas se liší s délkou objektivu. A to dost výrazně. V rámci jednoho objektivu to ale funguje přesně tak, jak požaduješ (teda až na ten roller). Nebo mi něco uniká? Clonu si nastavíš ručně, natvrdo nastavíš nejdelší možnej čas, do tohoto limitu ti cvičí čas v závislosti na světle a nad limit se zvyšuje ISO. A právě v A režimu ti to nikdy nepřicloní namísto zkrácení času, jak se obáváš. Nebo?
Problém je možná ten, že fotíš sport na preferenci času. To ale při normálním (tedy žádné "speciální efekty")
focení není při autoISO (a jeho správném nastavení) třeba.

ad 6 - to přece ale máme. Dá se řešit přes tlačítko AF home (nebo přiřazením finkce jinýmu tlačítku). Já to přesně tak používám.

ad 7 - ok

ad 9 - :-D
Ferin
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka