Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Amalary 11. 5. 2019 21:58

Věřím, že G9 je skvělý foťák, ale co jsem krátce zkoušel mám z testovaných snímků lepší dojem z těch Olympus rawů. I v Jpg mi přišel Olympus lépe vyhovující mým potřebám. Vím, že je to o tom, jak se poladí barvy. Olympus mi přišel barevně věrnější a např. se mi velmi líbí barevný profil Vivid. V profilu Natural mi barvy Olympusu připadají velmi odpovídající skutečnosti.
Těch 32 tis. je akceptovaltelných za nové tělo. Ale myslím, že tak za měsíc, někdy v červnu budou zase letní cashbacky, tak by byla škoda to nevyužít.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 5. 2019 07:09

Amalary - poslal jsem ti SZ
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 5. 2019 08:21

Amalary píše:Věřím, že G9 je skvělý foťák, ale co jsem krátce zkoušel mám z testovaných snímků lepší dojem z těch Olympus rawů. I v Jpg mi přišel Olympus lépe vyhovující mým potřebám. Vím, že je to o tom, jak se poladí barvy. Olympus mi přišel barevně věrnější a např. se mi velmi líbí barevný profil Vivid. V profilu Natural mi barvy Olympusu připadají velmi odpovídající skutečnosti.
Těch 32 tis. je akceptovaltelných za nové tělo. Ale myslím, že tak za měsíc, někdy v červnu budou zase letní cashbacky, tak by byla škoda to nevyužít.

Toto je subjektivna vec a napriklad pre mna nepodstatna nakolko cvakam do rawu a farebne profily nan nemaju vplyv. Co sa tyka vykonu snimaca, tu ma G9 mierne navrch.

Ale toto neber akoze Ta lamem na Panasonic. Od isteho casu je mi to ano, sympatickejsia znacka, Olympus ano, nemam rad, ale snazim sa byt objektivny vzdy ked sa nebavim s Gancom. Su to rovnocenne fotaky a vyber je len vec preferencii. Len je G9 aktualne vyhodnejsia kupa, ale to je cisto vec ceny. Rovnako by asi bola ak by si tocil video. Pokial sa Ta to netyka, smelo do Olyho.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 12. 5. 2019 08:50

V raw mezi Oly a Pans možná rozdíl je, ale spíš je to dojmologie. Je to fakt minimální, a kdo vyvolává v nějaké dobrém softu, tak tohle opravdu neřeší.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 12. 5. 2019 21:54

Fidko píše:
Amalary píše:Věřím, že G9 je skvělý foťák, ale co jsem krátce zkoušel mám z testovaných snímků lepší dojem z těch Olympus rawů. I v Jpg mi přišel Olympus lépe vyhovující mým potřebám. Vím, že je to o tom, jak se poladí barvy. Olympus mi přišel barevně věrnější a např. se mi velmi líbí barevný profil Vivid. V profilu Natural mi barvy Olympusu připadají velmi odpovídající skutečnosti.

Toto je subjektivna vec a napriklad pre mna nepodstatna nakolko cvakam do rawu a farebne profily nan nemaju vplyv. Co sa tyka vykonu snimaca, tu ma G9 mierne navrch.

Ale toto neber akoze Ta lamem na Panasonic. Od isteho casu je mi to ano, sympatickejsia znacka, Olympus ano, nemam rad, ale snazim sa byt objektivny vzdy ked sa nebavim s Gancom. Su to rovnocenne fotaky a vyber je len vec preferencii. Len je G9 aktualne vyhodnejsia kupa, ale to je cisto vec ceny. Rovnako by asi bola ak by si tocil video. Pokial sa Ta to netyka, smelo do Olyho.

Ono to pro mě nebylo vůbec jednoduché se rozhodovat. Musím říct, že mi pomohlo to, co psal Davidof ze svých zkušeností s autofokusem mezi OMD EM 1 MII a G9. Pro mě je hodně důležitá spolehlivost autofokusu. Každý má úplně jiné AF C. Olympus klasika fázové ostření, Panasonic kontrast formou DFD o kterém skoro nic nevím. Ale díval jsem se na tuto srovnávačku:

https://mirrorlesscomparison.com/panaso ... 1-mark-ii/

Tady to vypadá, že má lehce navrch G9 kromě focení s rušivým pozadím. Podmínkou ale je, aby mohl využít plný potenciál svého ostřícího systému DFD, používání objektivů Panasonic. No a už teď vím, že jedním z prvních objektivů, které zakoupím bude Olympus 12 - 40. Už jsem jej zkoušel vcelku hodně s kamarádovým starším Olympusem a dost mě oslovila ta ostrost, kontrast, skoro jak pevné sklo. Takže je pak otázka, jestli další objektivy budu mít spíš Panasonic, nebo Olympus. To je těžké v tuto chvíli určit.

Grimjaur: na vyzkoušení G9 a Olympusu jsem měl hodně málo času na prodejně a dovolili mi jít krátce ven. Určitě by to chtělo více odzkoušet, mít na to více času, abych si mohl udělat opravdu objektivní názor.

Video pro mě není podstatné, takže to pro mě není rozhodující faktor.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 5. 2019 05:06

Ak by som sa rozhodoval len podla ostrenia, zobral by som Olympus. Tiez co sa tyka objektivov, prve dva skla by u mna asi boli 12-40 a 40-150 f2.8.

Este skor by som ale siel do XT-3, ak by pre mna tie skla neboli prilis drahe.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 13. 5. 2019 05:44

V každom prípade je ten test veľmi detailný so slušnou výpovednou hodnotou.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 5. 2019 06:10

Ti dva jsou hrozně poctiví a pracovití.

S hodnocením G9 celkem souhlasím, s tou EM1 mám zkušenosti jen zprostředkované, a výrazný rozdíl (ve prospěch Olyho) jsem zaznamenal jen u těch ptáčků.

Oly PRO skla fungujou na G9 úplně jakoby Panasonic tajně ty data pro DFD dodal :-)

Objektivy (až na výjimky) má lepší Olympus - ale to je jen můj subjektivní pocit.

Jestli fotíš do RAW a jestli nefotíš létající ptactvo, tak si můžeš vybrat úplně libovolně, final produkt bude IMHO stejný.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 13. 5. 2019 09:35

Amalary píše:Tady to vypadá, že má lehce navrch G9 kromě focení s rušivým pozadím. Podmínkou ale je, aby mohl využít plný potenciál svého ostřícího systému DFD, používání objektivů Panasonic. No a už teď vím, že jedním z prvních objektivů, které zakoupím bude Olympus 12 - 40. Už jsem jej zkoušel vcelku hodně s kamarádovým starším Olympusem a dost mě oslovila ta ostrost, kontrast, skoro jak pevné sklo. Takže je pak otázka, jestli další objektivy budu mít spíš Panasonic, nebo Olympus. To je těžké v tuto chvíli určit.

Mám za to, že obecně ta srovnání (s pár výjimkami) dopadají tak, že při důrazu na focení má drobný náskok E-M1 II. Při důrazu na video se situace otáčí.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 13. 5. 2019 09:46

Len je tam výrazný cenový skok v prospech G9, + EVF +4k/50p. U olyho lepšia stabilizácia, ale inak neviem...
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 5. 2019 11:05

Koukám, že G9 je za 31000,- , to je dobrý, Olympus se dá sehnat za 32500 po všech slevách, ale G9 má v ceně ještě grip.

Těžko radit, podle mě ty stroje dají srovnatelný užitek. Když jsem si vybíral mezi těmito dvěma, vybral jsem G9, ale bylo to hlavně kvůli většímu gripu a tomu, že jsem do té doby měl samé Panasonic foťáky a to ovládání mi sedí.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 13. 5. 2019 12:14

Amalary píše: No a už teď vím, že jedním z prvních objektivů, které zakoupím bude Olympus 12 - 40. Už jsem jej zkoušel vcelku hodně s kamarádovým starším Olympusem a dost mě oslovila ta ostrost, kontrast, skoro jak pevné sklo.

Kdybys trochu naléhal, tak bych ti možná svou téměř novou (s českou zárukou) a zcela nepoužívanou (tipuju, že počet snímků s ní se blíží počtu prstů na rukou) 12-40 prodal.
Objektiv je to super, narozdíl od Paňáků i esteticky a na omak krásná práce, ale při svým způsobu focení bohužel nemám pro zoom tohoto rozsahu využití.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 13. 5. 2019 22:29

Je fakt, že Panasonic kromě o trochu horšího ostření v režimu AF C a to ještě, když to srovnávám čistě s objektivy Olympus nabízí podstatně více. V podstatě i to byl závěr toho testu. Zaměřil jsem se čistě na to ostření, ale když to teď studuji, tak opravdu musím uznat, že bych to měl ještě zvážit, co vyberu. Zatím nikam nepospíchám a v klidu počkám na letní slevy a mezitím si to ještě důkladně promyslím. Ono je fakt, že kdybych si pořídil jedno teleohnisko Panasonic a např. Panasonic 25 mm f 1,4, tak bych měl DFD ostření na téměř vše, co nejvíce potřebuji.

Docela mě tam jak se teď dívám zaujalo, že G9 má funkci iDynamic a je vidět, že je ve vytahování stínů účinnější, než obdobná funkce u EM1 M2. Tady se jedná o funkci, která se týká jak focení do Rawů, tak i do Jpg, nebo jen Jpg? To platí i pro to Iresolutions?

Davidof: zaujalo mě také, že tam píší, že G9 má ve funkci Hi res vyšší množství detailů a to i když se Olympus následně doostří. A pak, že je Olympus slabší ve světlech. Tam nevím, jestli myslí jen ten Hi res, nebo i normální režim? Nevíš, zkoušeli jste s manželkou srovnávat nějak ty Hi res módy? Mají v tom pravdu? Je otázka, zda to bylo testováno se stejným objektivem.

Cena G9 je opravdu na to co nabízí dobrá.

Ferin: nenaléhám na ten zoom. Kolik za něj chceš? Jak dlouho jej máš?
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 13. 5. 2019 23:41

Amalary píše:Docela mě tam jak se teď dívám zaujalo, že G9 má funkci iDynamic a je vidět, že je ve vytahování stínů účinnější, než obdobná funkce u EM1 M2.
Obdobná funkcia iDynamic je "Gradation Auto", ktorú v teste netestovali.
To nastavovanie čo tam robili, je len dodatočné zosvetlenie a stmavenie tieňov (ešte mimo "Gradation").

Asi takto sa dajú priamo vo foťáku zosvetliť tiene (už som predvádzal pred 2 rokmi na PEN-F):
Obrázek

PS: v Olympus workspace sa dá už zosvetliť tiene o "7" dielikov (na rozdiel od "5", ktoré sa dajú vo foťáku)

-- 14. 5. 2019 00:05 --

Amalary píše:zaujalo mě také, že tam píší, že G9 má ve funkci Hi res vyšší množství detailů a to i když se Olympus následně doostří. A pak, že je Olympus slabší ve světlech. Tam nevím, jestli myslí jen ten Hi res, nebo i normální režim?
Že G9 pri high-res nezvláda tiene si si nevšimol? ;-)
S tými svetlami to píšu len u high-res .. u normálnych snímkov píšu, že je to rovnaké.

To porovnanie high-res-ov by ma tiež celkom zaujímalo.
(zatiaľ som si všimol, že high-res z PEN-F nie je v porovnaní s normálnym záberom takmer vôbec doostrovaný .. ale možno aj preto, lebo mám doostrovanie znížené defaultne .. zatiaľ ma ani len nenapadlo ho zvyšovať a skúsiť, čo to s high-res urobí...)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 5. 2019 01:54

Ty funkce i-něco se týkají jen jpg - na RAW nemají vliv

Ty HiRess jsme bohužel nezkoumali, já to u G9 zkusil jednou v Budapešti a výsledek se mi celkem líbil, ale dál jsem to nerozvíjel.

Vím, že jsem ti slíbil nějaké ukázky, ale v současné době nám kulminují nějaké rodinné trable a navíc mi po aplikaci léčebné látky opuchlo dosud zdravé koleno a sotva chodím.

Jestli nespěcháš, tak to napravím, v současné době bych mohl vyfotit akorát tu naši knihovnu
- tedy to zátiší :-)

Mám i tu 12-40 tak i tu 12-35, fungují celkem bez problémů i prohozené, testovat bych to ale měl s jedním objektivem, předpokládám.
Davidof
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka