Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ferin 6. 5. 2019 15:58

Ale abychom se vrátili s vážné práci, začínají se objevovat (nesmělé) chýry o nePro m.Zuiku 100-400 v příštím roce (zatím ve stylu "znám policajta, který zná někoho, kdo umí telefonovat").
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2019 16:35

No, dávkujou to pomalu. Takový konkurent naší oblíbené Leica 100-400 s normálním chodem zoomu a třeba světelností 5,6 na konci. Ale hádám, že to bude těch 6,3 nebo nedej bože 6,7. Ale hlavně, aby s tím šlo zoomovat.

Mě na té roadmapě zaujala ta skoro duplicita u 50-200(250 - dva hodně podobné objektivy. Trochu jakoby luxus.

A zdá se žádné pevné sklo nad 90EQ. To mě trochu mrzí. Něco jako 150/2 (1,7) třeba ...
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 6. 5. 2019 18:14

V té roadmapě jsou napsaný "pevné objektivy" v množném čísle, bez bližší specifikace, pokud se dobře pamatuju. Takže to by nevylučovalo ani takový sklo... Tak beru zpět, teď se dívám, že tam ten hrubej rozsah je. Tak škoda. Mám teď jako náhražku pro případ potřeby makro Sigmu 150/2,8 z velkýho 4/3 systému, ale je to (a vždy byl) louda.
Škoda, že třeba 75/1.8 (případně 35-100/2.8) nejde použít s telekonvertorem. Na cestách nalehko pro nahodilou potřebu delšího ohniska by to bylo fajn. To bylo u velkýho 4/3 fajn.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2019 19:23

Jo, to by se hodilo.

Ale to už je z mé strany spíš takový mlaskání.

Taky jsem zvědav, jestli přijde nějaká ta aktualizace EM1m2, klidně jen věci týkající se systému - vlastní menu, custom mody na tlačítko, nová funkce páčky apod.
Uživatelé by si to zasloužili, zejména, jestli další nový model na řadě je EM5m3. A u něj jsem opravdu zvědav, jestli dostane fázové ostření.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 5. 2019 20:05

Davidof píše:A zdá se žádné pevné sklo nad 90EQ. To mě trochu mrzí. Něco jako 150/2 (1,7) třeba ...
Zuiko ED 150mm 1:2.0 bol na 4/3 systém: https://www.dpreview.com/products/olymp ... /oly_150_2
=> takže cez redukciu by mohol fungovať
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2019 20:21

To by měl, ale trochu bych se obával AF, ty redukce nebývají dokonalé.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 6. 5. 2019 20:28

Davidof píše:To by měl, ale trochu bych se obával AF, ty redukce nebývají dokonalé.

Ganec zase mele kraviny o skle které viděl leda na hajzlu. Je to kus ostrého krásně malujícího objektivu s velkým ALE. Je chcíplé jako želva, asi tak dvakrát pomalejší na systému 43 než pověstný pomalý lumík 20/1,7. Tedy se redukcí to bude stejné a podle těla ještě horší. Např na Panasu jsem to vyzkoušel a jako než to zaostřilo, tak jsem si udělal kafe.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 6. 5. 2019 20:37

Davidof píše:To by měl, ale trochu bych se obával AF, ty redukce nebývají dokonalé.

To donedávna platívalo. Současný obecný stav je ale ten, že s origo redukcí a E-M1 II jsou ty objektivy minimálně stejně rychlý (a, pravda, u některých by se chtělo říct spíš stejně pomalý), jak na 4/3 tělech.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moli75 6. 5. 2019 20:40

Jak píše Grimjaur, to sklo bylo opticky dokonalý, ale lemra líná :). Upřímně ale nechápu, proč Olympus neudělá verzi pro m4/3, klidně na stejným optickým návrhu...

-- 6. 5. 2019 20:46 --

Ferin píše:

To donedávna platívalo. Současný obecný stav je ale ten, že s origo redukcí a E-M1 II jsou ty objektivy minimálně stejně rychlý (a, pravda, u některých by se chtělo říct spíš stejně pomalý), jak na 4/3 tělech.

Používám dost skel z původního 4/3 na E-M1 s origoš redukcí a nějaký zpomalení ostření v porovnání s E-5 nebo dokonce E-30 nepozoruju, spíše naopak
Moli75
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2019 21:01

Tak jestli je to línější, než 20/1,7, tak to je fakt asi už moc.

Tu 20 mám rád, ale ta je IMHO určená pro jiný nasazení.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 6. 5. 2019 21:12

Tu 35-100 mám pořád doma. Rychlostně mi přišla naprosto v poho, žádný problémy si nevybavuju. I když žádný fretky jsem s tím nefotíval. A opticky krása.
Tuhle řadu (14-35/2, 35-100/2, 90-250/2.8, 50/2 a 150/2, hlavně pak ty první tři) ostatní značky Olymu záviděly. Tak skutečně platilo, že opticky to byly aglomeráty pevných skel.

Problém je, že si člověk navykl na superrychlý skla m4/3. Potom jsem přes redukci nasadil Zuiko 50/2 a byl jsem na mrtvici. Problém toho skla je, že jakmile se hned nechytne, tak pak opakovaně pumpuje přes celej rozsah. Člověk tomu rychle odvykl.
Částečným řešením je, že třeba u E-M1 II se dá nastavit limitér AF.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2019 21:25

Tuhle dobu jsem s Olympusem bohužel nezažil, my jsme začínali EM1 mark 1 ale mě to v té době přišlo taky dost dobrý. Měli jsme v podstatě jen 12-35/2,8 a ty malý pevný skla 1,8 a pohoda :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 6. 5. 2019 21:55

Tak jasně, ty m43 těla jsou super. Když srovnám třeba ISO s 43, tak ten pokrok je neuvěřitelnej. Jasně, zlepšujou se všechny značky, ale u Olyho (resp asi celýho ex-43) je to silně nadproporcionální. Zatímco dřív to byla výrazná slabina, dnes se můžou beze studu srovnávat s většíma čipama. U E-500 jsem se snažil, co to dalo, se vyhýbat i ISO 200, u E-30 pak ISO 400, u E-M1 II mě netankují ani stratosférický výšiny. ;-)
Roli ale v tom hrálo samo i to, že tehdy byl odšum ještě relativně v plenkách.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 7. 5. 2019 06:01

Samozrejme je všetko lepšie, s výnimkou ergonómie. Už taká E-620 sa mi držala neporovnateľne lepšie ako M-5.
O E-3 ani nehovoriac.
A tá 90-250, to bol sen mnohých olympusákov.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 7. 5. 2019 06:09

Taky jsem chvilku lavírovala s redukci od olyho a starými skly po E520. Ale brzo mě to přešlo. To samé jsem zkoušela i se sonkou, ale není nad skla přímo daná pro tuto profilovou řadu.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka