Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 3. 2019 15:47

Ale já napsal, cituji - šílená cena, konec citátu ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 3. 2019 16:08

Pavel Breit píše:
Fidko píše:.....Nic kontroverzne na tom hladaciku nie je. Je proste na prd. Bol by na prd vo fotaku za 2k, ale tu je to nonsense...….

U hledáčku foťáku, který je (alespoň minimálně marketingově) koncipován na focení akcí (sport a pod... ) bych asi velké rozlišení nehledal. Pokud by byl foťák pro FineArt a měl by méně než 4. Asi bych pozdvihl obočí. Každému co jeho jest. Moje soukromá domněnka ale jest ta, že komunita amatérů je neskutečně rozmazlená....viz. stávající diskuze o xxxxu.

Ja s tvojou "soukromá domněnkou" plne suhlasim, ale ja som nikde nenapisal, ze sa s tym EVF neda fotit, resp ze by bol na fotenie podstatne horsi nez konkurencne EVF. To nie je. Co som ale pisal je, ze pri tej cene by som cakal technologicku revoluciu a to sa v tomto fotaku jednoducho nedeje. A pokial Olympus nie je schopny pozliepat vykonnejsi hladacik s vyssim rozlisenim, fajn, ale preco ta cena ?

Tu kritiku si E-M1x zasluzi a dalsie produkty Olympusu tiez. Tuto triedu fotakov az tak nesledujem, ale mam pocit, ze ani D5, A9 alebo 1Dx nevychadzali ako etalony triedy pozliepane z 2 roky stareho hw z modelu nizsej triedu.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 3. 2019 16:14

Jsem tuhle četl diskuse o dynamickém rozsahu a šumu D5 ... taky zábavné čtení ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 3. 2019 16:34

Ano, ale to nebolo kvoli tomu, ze tam dali stary snimac. Ak sa nemylim, bol to snimac vyrobeny priamo Nikonom a asi bol horsi nez tie sonacke. Samozrejme to nie je cool, netusim preco sa tak rozhodli a ci sa tie negativny zmeny odrazili v niecom pozitivnom. Mimochodom, podla merani ma myslim aj E-M1X o nieco nizsi DR nez E-M1 II.

Ak by ho predstavili par mesiacov pred E-M1, z ceny by som nadseny nebol, ale budis. Mal by hromadu noviniek tak ako aj E-M1 II. Lenze dnes je situacia ina a schopnost rozoznat formulu od nakladneho vlaku je proste malo.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 3. 2019 16:42

Pavel Breit píše:
Fidko píše:.....Nic kontroverzne na tom hladaciku nie je. Je proste na prd. Bol by na prd vo fotaku za 2k, ale tu je to nonsense...….

U hledáčku foťáku, který je (alespoň minimálně marketingově) koncipován na focení akcí (sport a pod... ) bych asi velké rozlišení nehledal.
Náhodou som nakukol na herné monitory v Alze: https://www.alza.sk/herne-monitory/18853364.htm

Toto asi všetko vysvetľuje:
- Zlatá stredná cesta - 28" Samsung U28H750 - LCD monitor 4K Ultra HD 3840x2160, TN, LED, 1ms, 60Hz => 425,90 €
- Pre náročných - 27" ASUS PG278QR Gaming - LCD monitor WQHD 2560x1440, TN, LED, 1ms, 165Hz => 662,90 €

O polovicu drahší monitor a predsa má menšie rozlíšenie!
.. dokonca TN technológia .. ktorá má slabé pozorovacie uhly v porovnaní s ostatnými
(napriek tomu, že IPS má predsa vernejšie farby)
=> prečo asi? :hm

-- 11. 3. 2019 16:46 --

To by ma inak zaujímalo, keď všetci ostatní zvládajú len 120fps "interlaced", ako v EM1X dosiahli "progressive"?
Je to nejaké iné EVF? Je to len to najrýchlejšie, pretaktované, špeciálne vybrané z mnohých kusov?
Alebo žeby to bola nejaká verzia štandardného EVF, ale špeciálna upravená na objednávku Olympusu a nikoho iného?
Asi potom nebude z tých najlacnejších...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 11. 3. 2019 16:52

To by ma inak zaujímalo, keď všetci ostatní zvládajú len 120fps "interlaced", ako v EM1X dosiahli "progressive"?

Možná zase nějaký podfuk jako ostatně klasika u Olympusu.
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 11. 3. 2019 19:01

Fidko "…. Co som ale pisal je, ze pri tej cene by som cakal technologicku revoluciu a to sa v tomto fotaku jednoducho nedeje. A pokial Olympus nie je schopny pozliepat vykonnejsi hladacik s vyssim rozlisenim, fajn, ale preco ta cena ? Tu kritiku si E-M1x zasluzi a dalsie produkty Olympusu tiez. Tuto triedu fotakov az tak nesledujem, ale mam pocit, ze ani D5, A9 alebo 1Dx nevychadzali ako etalony triedy pozliepane z 2 roky stareho hw z modelu nizsej triedu."

Je třeba si uvědomit, že levně už bylo. A Olympus jako průkopník řady inovací (protiprachový filtr, stabilizace, živý náhled, a další …) je v tomto opět vpředu. Až u ostatních (CaNik) klesnou časem prodeje na úroveň současných prodejů Olympusu, ještě zamáčknem slzu v oku při vzpomínce vstupní ceny na trh,55k za M1 II a 77k za Xko. Však si za pár let vzpomenete :( .

-- 11. 3. 2019 19:09 --

Jen ze zvědavosti jsem vzal foťák coby spolujezdce. Vznikly zajímavý kreace.
Přílohy
Jízda.jpg
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 11. 3. 2019 19:26

Ganec, keby si sa o tých monitoroch niečo naučil ? Pletieš sem klasické a herné monitory a do toho všetkého EVF. A bohato Ti na to stačila Alza :)
Olyho EVF má 0,78 Mpx (2 360 000 bodov, ) 4k TV alebo monitor má 8,29 Mpx alebo 3840 x 2160 x 3 = 24 883 200 bodov. (subpixelov)
Herné monitory G-sync alebo Free Sync majú za úlohu zosúladiť počet FPS v hre ktorá kolíše, so zobrazovacou frekvenciou monitora v reálnom čase, dôvody a rozdiely v oboch používaných technológiách sú tu:

https://www.pcworld.com/article/2974781 ... mooth.html
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 3. 2019 23:14

FXE1: pletiem sem klasické a herné monitory -> lebo rozdiel medzi bežným a športovým foťákom je podobný
Tiež sú na ne kladené iné požiadavky. Preto mávajú aj iné parametre.

Monitormi som sa aktívne zaoberal pred rokom a pol .. až kým som si nevybral: 4K IPS
=> teda úplne iný, ako sú tie herné, ktoré majú "zastaralé" TN panely
(našťastie, nevadí mi že ten môj nie je herný, keďže PC hry sa už roky nehrávam)

Viem teda, o čom si písal (hoci som sa o herné technológie do hĺbky nezaujímal, keďže som si vyberal monitor na grafiku).
- vďaka tomu som vedel, že na hry je vhodnejší úplne iný typ monitora ako na grafiku
- no a vďaka tomu ma napadla súvislosť, medzi monitormi a typmi EVF
Ukazuje sa totižto, že aj na fotenie športu, sa hodí iný typ EVF, ako na bežné fotenie.
(preveril som si to aj na vlastné oči, pri porovnaní hľadáčikov PEN-F a E-M1II)

Parametre hľadáčika v EM1X mi teda pripadajú logické. A tým pádom aj optimálne.
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 12. 3. 2019 05:29

Mne nepripadá optimálne hľadáčik s rozlíšením 0,78 Mpx (mám také dva) ,je to skôr žalostne málo vzhľadom k možnostiam zraku alebo OVF. O pár rokov sa tomu zasmejeme. Už teraz je na tom Panasonic FF o dosť lepšie (1,92Mpx). Snažil si sa vzbudiť dojem, že v tehle za 3000 je asi najdrahšou časťou to "zázračné" EVF , u Teba je to štandardná metóda manipulácie a domnienok....a nemá to nič spoločné s herným monitorom, ten má zmysel len pre gamerov.
Ono tie vyššie rozlíšenia do EVF aj vysoké obnovovacie frekvencie logicky prídu, keď to technológie umožnia vyrobiť na tak malej ploche.
Naposledy upravil FXE1 dne 12. 3. 2019 06:46, celkově upraveno 1
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 3. 2019 05:41

Pavel Breit: Neviem, ci by som povedal, ze su nevyhnutne popredu. Ten EVF si zrejme nechavaju vyrabat a konkurencia by mohla urobit to iste, len sa to nedeje, pretoze to rozlisenie a vobec celkovo farebne podanie nie je vobec dobre. Ale necham EVF EVF, pretoze pripustam, ze mas pravdu v tom, ze v scenaroch na ktore je ten fotak urceny by toto riesenie mohlo predstavovat vyhodu a aj ked som to EVF skusal, o ziadne narocne pouzitie neslo. Maximalne soms nim rychlo "panningoval" po predajni a za tych okolnosti som ziadnu pridanu hodnotu oproti G9 nevidel. V maji snad bude moznost si ho pozicat, tak to skusim opat a mimo predajnu :-)

Co sa tych cien a podielu tyka, chapem, ze ak predavaju menej, musia predavat drahsie, akurat si myslim, ze za tie male predaje si mozu sami. Tie nastrelene ceny a vyvoj fotakov poslednu dobu fakt neprospievaju. Ja ani neviem co zaujimave od doby E-M1 II vlastne predstavili.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 12. 3. 2019 06:00

Podľa môjho názoru o tom či EVF zobrazí 120 p alebo 120 i rozhoduje výkon obrazového procesora vo fotoaparáte viac ako samotná konštrukcia EVF zobrazovača. Mimochodom ani netuším ako to je u iných výrobcov, nikto to detailne neuvádzal.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 3. 2019 06:45

U inych vyrobcov by to malo byt horsie. Fotak Ta vacsinou upozorni, ze 120 fps Ti znizi kvalitu zobrazenia. Aspon tak to ma Olympus/Panasonic.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 3. 2019 07:58

FXE1 píše:Mne nepripadá optimálne hľadáčik s rozlíšením 0,78 Mpx (mám také dva) ,je to skôr žalostne málo vzhľadom k možnostiam zraku alebo OVF.
Mne sa na mobile Sony Xperia X Compact tiež zdalo 0.92 MPx žalostne málo. A bál som sa.
Ale vôbec ma neobmedzuje. Dokonca ani mriežku nevnímam.
(keďže nenosím okuliare, ktoré by mi mohli umožniť pozrieť sa naň z bližšia, tak to z bežnej vzdialenosti nevidno)
Keď potrebujem vidieť nejaký detail, tak si ho jednoducho zväčším.
.. mimochodom .. teraz som si vyskúšal, že sa tak dá aj fotiť .. napríklad s 3-násobným zväčšením

Takže mi vôbec nevadí, že ostatné mobily majú to rozlíšenie väčšie.
Podstatnejšie je pre mňa to, ako výsledný obraz zobrazuje. A to robí perfektne. Lepší displej som asi ani nevidel.
(čo sa týka farieb .. rozdiel v rozlíšení som síce vnímal, ale v priamom porovnaní mi ostatné displeje pripadali "šedivé")
Ak mám (možno práve kvôli tomu) iné výhody - napríklad že mi mobil vydrží dlhšie ako kamošom - tak mi menšie rozlíšenie nevadí. Netúžim po väčšom, len kvôli tomu, aby ma obmedzoval v niečom inom, na čom mi záleží viac...

FXE1 píše:Ono tie vyššie rozlíšenia do EVF aj vysoké obnovovacie frekvencie logicky prídu, keď to technológie umožnia vyrobiť
To je pochopiteľné. Ale ja sa neponáhľam.
Aspoň sa v budúcnosti budem mať čím potešiť :-)

Vlastne tak to mám aj s foťákmi .. viem, že aj ISO sa bude ešte zlepšovať .. takže si radšej priplatím za iné vlastnosti ako za to lepšie ISO .. lebo to samotné ma už prakticky vôbec neobmedzuje (ani mi nepridáva nové možnosti) 8-P
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 12. 3. 2019 08:19

Na mobile(ktorý si sem zase nelogicky primiešal mi to je jedno) V EVF s 2 360 000 bodmi vidím body a aliasing. Ty si niekde pisal že nerozoznáš EVF s 3,6M dot a 2,3 M dot, iba podľa tech. špecifikácie :) Tož ale je toto neviem poriešiť, to má na starosti očná ambulancia :) Nakoniec ma presvedčíš, že to je lepšie nevidieť ako vidieť ....
FXE1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka