Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Almik 19. 11. 2017 08:03

Kdybych měl hodnotit fotoaparáty vždy při stejné hloubce ostrosti, tak to by pak moderní mobily dost šlapaly na krk APS-C i FF, muselo by se tolik zaclonit, že by objektivy trpěly na difrakci a ISO by uz za šera nabíralo šílených hodnot.
Jenže proč bych to dělal? Proč bych měl podle tebe srovnávat podle skutečné DOF, když mi menší DOF větších snímačů nevadí? Když budu chtít stejnou DOF jako na m43 tak zaclonim a pak oukej, m43 by ve špatným světle oproti APS-C potřebovalo 2x nižší ISO a výsledky by mohly vypadat podobně (např m43 ISO 3200 vs. ISO 6400 z APS-C nebo 12800 z FF), takže abych to shrnul - když budu chtít velkou DOF za blbýho světla, může se moderní 20mpx m43 dotáhnout na větší formáty. Ve všech ostatních případech je m43 pozadu:
- když budu chtít velkou DOF s velkým snímačem za dobrého světla (nebo když mám stativ) tak zacloním, no problem. Klidně na F11 nebo F16 s FF, o tom si s m43 můžeš nechat jen zdát, protože na F16 už je difrakce jak prase.
- když budu chtít malou DOF za jakychkoliv podmínek, koupím si na m43 objektivy f1.2 nebo třeba 75/1.8 apod. a za jeden takovej objektiv bych měl 2-3 ekvivalentní na APS-C nebo FF, se kterými udělám ty samé nebo lepší výsledky.

-- 19. 11. 2017 08:18 --

Ještě mě napadlo, jak by asi dopadlo s m43 focení tekoucího potůčku za běžného denního světla, tak aby byla voda pohybově mázlá. S D750 dám ISO 50 a f16, obvykle šedej filtr není potřeba. Co s m43? Budu čekat až se zatáhne nebo setmí, protože na F16 se s m43 fotit prakticky nedá.

-- 19. 11. 2017 08:21 --

PavlinaH: hele tak mě napadlo, nejste s Gancem jedna rodina?
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 11. 2017 09:37

Almik píše:Ještě mě napadlo, jak by asi dopadlo s m43 focení tekoucího potůčku za běžného denního světla, tak aby byla voda pohybově mázlá.
Zapneš high-res shot
(dosiahol by si tým, že rozlíšenie nepohyblivých častí obrazu by bolo vyššie ako má D750 a voda by bola nádherne rozmazaná)
;-)

Alebo Olympusy majú okrem toho ešte "multiple exposure" mód, v ktorom je možné spriemerovať viacero záberov do jedného, pričom vznikne výsledok s nižším šumom 8-)

teda dá sa to aj bez ND filtra, dokonca viacerými spôsobmi
:twisted:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirus1 19. 11. 2017 10:07

No vy tu máte ale starosti :roll: :-D
Co se týká focení vody ve dne, jedna ukázka bez nějakého filtru, clona 16. Je důležité si ověřit jaký čas ti vychází, v tomto případě je to 0,8sec...... 8-).Čím delší čas,tak tím víc voda mázlá, až nepěkně, navíc hrozí zase přepaly. Jiná scéna je skoro vždy jiný čas..Je to o praxi a zkoušení na místě..Navíc u Olympusu vidím výslednou fotku přímo v hledáčku, kterou navíc můžu jakkoliv ovlivnit,komp.expozice,barevnost a.t.d.,ještě před zmáčknutím spouště, což je u DSLR nemyslitelné, nebo co vím bylo, nevím jak teď,DSLR mě nezajímají.
S použitím ND filtru by to bylo samo ještě lepší...

P0000485.JPG
Olympus OM-D E-M1+ Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 19. 11. 2017 11:38

Hi res na tekouci vodu? Dalsi idiotska rada od nefotografa.
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 11. 2017 11:51

Citujem:
"Poslední den testování došlo opět na vodopád, tentokrát s názvem Šum. Foceno opět s Hi-Res shot a výsledek předčil očekávání – voda působí ještě rozmazaněji a jemněji než při stejném času v běžném režimu focení! Vše ostatní je ostré jako břitva a plné i nejdrobnějších detailů. To zvládne vylepšený režim snímku s vysokým rozlišením."

http://www.mujolympus.cz/blog/produkty/ ... m1-mark-ii
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 11. 2017 12:51

hoax píše:takže s těma přepalama je to tak, jak jsem psal ne?
napísal si:
hoax píše:to ISO 100 je teoreticky vlastně pořád ISO 200 ve foťáku(reálně 102, tzn. reálné ISO 100 by mělo u Olympusu třeba 64) z dvojnásobným časem a pak podexponovaný, tzn vzniknou přepaly?
Si to asi trošku domotal ^^ .. či fakt je to napísané správne a mal by som sa pokúsiť to prelúskať?

Poďme na to od začiatku:
- každý výrobca vo foťáku sa vždy nastavuje ISO 100, 200, 400,
- ale niektoré snímače začínajú fyzicky na ISO 97, niektoré na ISO 135 a niektoré na ISO 64
=> preto nastavujú nejako vnútornú citlivosť a softwarovo ju musia dorovnávať na požadovanú úroveň
Pri tom má interne každý výrobca voľbu:
- buď použiť nižšie interné ISO - čím zachráni prepaly za mierne zvýšenie šumu
- alebo použiť vyššie interné ISO - čím sa zvýšia prepaly, ale výrazne klesne šum
- alebo snažiť udržiavať oficiálne ISO - čím ale jeho zábery budú vyzerať "kompaktovejšie", lebo mnohí to nerobia

Preto keď napríklad Pentax používa referenčné hodnoty, ale "relatívne" trpieva viac na prepaly ako Olympus.
Olympus na ISO 100 trpí "relatívne" viac na prepaly ako na ISO 200
=> ale v absolútnej hodnote sú na tom na ISO 100 s prepalmi takmer rovnako:
Obrázek
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 19. 11. 2017 14:18

Ganče, takže vyčtenina, nic co bys si vyzkoušel v praxi. Já dávám přednost ND filtru, i když zapnutí hi-res je rychlejší. Jen tak na okraj i mezi hi res a hi res je rozdíl. Ale proč to tu psát, když to tvoje kebule nikdy nepochopí, ty jen papouškuješ kde se napíše co se ti hadí do tvé úzkého koridoru chápání. Znova, piš jen o tom co sis vyzkoušel avyšly ti z toho slušné fotky. Jinak tu seš jen za kašpara papouškovitého.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 11. 2017 15:01

Grimjaur, ty skús konečne pochopiť, že už nežijeme v dobe kamennej:
- už nemusíme búchať dvoma kremeňmi o seba aby sme si v jaskyni rozkúrili oheň
=> s dnešnými foťákmi to proste ide jednoduchšie a nie je nutné používať to čo v minulosti
- už nemusíme zomierať pri koštovaní lesných húb, aby sme zistili, či sú jedovaté
=> dnes, v dobe internetu, je už možné čerpať zo skúseností druhých

Ani ty si všetko neskúšaš v praxi.
Alebo si si vari preveril, že v zástrčke ti tečie elektrika? ;-)

No a poprosím ťa: už mi nikdy nevypisuj mi o tom čo som si vyskúšal a čo som si nevyskúšal v praxi. Nemáš to odkiaľ vedieť. Ak o tom nenapíšem .. samozrejme. A o vyskúšaní high-res shotu v praxi som už článok napísal.

Za tú "idiotskú radu od nefotografa" sa mi ospravedlníš?
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 19. 11. 2017 15:26

Grimjaur píše:Ganče... když to tvoje kebule nikdy nepochopí, ty jen papouškuješ kde se napíše co se ti hadí do tvé úzkého koridoru chápání. Znova, piš jen o tom co sis vyzkoušel avyšly ti z toho slušné fotky. Jinak tu seš jen za kašpara papouškovitého.

To by bolo naozaj super, bohuzial, toto v jeho pripade nemozeme cakat. Ako sa vravi, kde nic nie je atd. :D
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grimjaur 19. 11. 2017 16:25

G.tvoje rada byla idiotská. za fakta se netreba omlouvat. Mimochodem.na hi res foti Marek Ondracek z Oly a ten to umi a ma to vychytane.tvoje rada by nebyla idotska, kdyby jsi cerpal z vlastnich zkusenosti a ne z vyctenin. Ty nefotografe.
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 19. 11. 2017 17:00

Almik píše:...
- když budu chtít malou DOF za jakychkoliv podmínek, koupím si na m43 objektivy f1.2 nebo třeba 75/1.8 apod. a za jeden takovej objektiv bych měl 2-3 ekvivalentní na APS-C nebo FF, se kterými udělám ty samé nebo lepší výsledky.
...

Však jo, ono třeba Zuiko 25/1.2 je kvalitou výstupu totéž, co Canon 50/1.8 a všechna FF těla jsou tak levná, že poskládáš bez problémů set obsahující 2-3 objektivy za cenu jednoho těla s objektivem u m4/3 ... ve stejné kvalitě...
Nebo ne? :hm
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 19. 11. 2017 20:31

T-Lama: tak jako ne že by všechny FF těla byla levná, to ne.... stejně tak to nelze tak jednoduše říct, že Zuiko 25/1,2 je kvalitou výstupu totožný s Canonem 50/1,8 za desetinu ceny... ono fakt asi nejvíc záleží na každým co s tím foťákem hodlá dělat.

jo jen tak mimochodem jsem si dneska všiml že Sony A7 + seťák 28-70 po cashbacku celkem za 22500, jako za tu cenu pecka řešení pro někoho, kdo chce FF look, má třeba starý manuální skla, koupí redukci a jde si hrát...
Naposledy upravil Almik dne 19. 11. 2017 20:52, celkově upraveno 1
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Psycho vlk Wolf 19. 11. 2017 20:33

Pěkné se to tu rozjelo, koukám. :-D Dneska jsem měl cestu kolem Alzy, tak jsem se tam zastavil, abych mrknul co mají. Překvapivě jsem Oly nikde neviděl, ale Panasonic jo. Rychle jsem si osahal jak GX80 tak G80. GX nemá smysl, jak už bylo psáno kvůli držení. Musím říct, že ta G80 mi v ruce vyhovuje víc než Nikon a co jsem měl možnost si ho prohlédnout, tak mě velmi nadchnul. V týdnu si ho zapujčím a porovnám s Nikonem a pak se rozhodnu. :-)
Psycho vlk Wolf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 19. 11. 2017 20:38

Jinak se omlouvám zdejším zastáncům m43 za opomenutí funkce HiRes, nějak by mě nenapadlo ji použít na focení tekoucího potoka, když Vám to funguje tak jako proč ne.

Stejně tak by mě nenapadlo s m43 clonit na F16, ale snímek výše od Mirus1 (i když je jen v malém rozlišení) vypadá, že ostrost nejspíš postrádat nebude. Takže ani s tímto argumentem jsem neobstál... mno nic, stydím se, asi začnu chodit kanálama :-)
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 11. 2017 21:04

Na kanály se vykašli :-)
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka