Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 25. 12. 2016 21:48

Sesty :detto, odsumujem a doostrujem v LR tak asi 1 fotku zo 100.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 27. 12. 2016 13:18

Ne, neporovnávám žádný HiRes RAW !!!!!! Je tam tentýž záběr klasický a HiRes, samozřejmě a pochopitelně, že jsem pro JPEG i pro RAW použil ten obyčejný záběr a HiRes jsem ignoroval.
Feanoore i Ganče, nemáte pravdu v tom, že bych použil HiRes. Nepoužil.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 27. 12. 2016 14:06

FOE
Ok, tak se nerozčiluj. Měl jsem zato, žes použil ten druhý snímek a nenapadlo mě, že sis vyvolal ten 17.5 MB RAW v Oly softu.
Tak jako tak, by mi jako majiteli E-M1 Mark II bylo úplně jedno, jakou úroveň detailů má straight-out-of-camera JPG.
Ale třeba je to pro někoho důležité.

Ale spíš to na mě působí jako hledání nedostatků za každou cenu.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 12. 2016 21:12

Ja som si dal tú námahu a pregenroval som si záber z hi-res RAW s vypnutým odšumovaním.

Tu je výsek z 80 megapixelového JPG:
Obrázek

A porovnanie s výsekmi čo spravil FOE:
Obrázek

Vo výsledku vidno, že niektoré detaily, na zábere čo FOE vytiahol z RAW, nie sú reálne:
- detail, na ktorý ukazuje horná šípka na high-res zábere neexistuje (je tam niečo iné) => teda FOE-ho SW ho vygeneroval
- náznaky konárov (šípka vľavo) ktoré nevidno na Oly zábere, sa ani na high-res zábere nenachádzajú
- aj to "Y" ku ktorému smeruje spodná šipka tam skôr nie je ako je - no a drôty od šipky vpravo sú zvlnené

Suma sumárum:
- vo vybranom mieste (pravý horný kraj) mal objektív trošku slabšiu kresbu, takže už nezvládol vykresliť per-pixel konáre
(na zábere viac vľavo vidno, že tam mal objektív citeľne lepšiu kresbu a boli tam aj stromy s iným typom konárov)
- tvrdenie, že odšumovanie ničí aj detaily je nepravdivé
(detaily navyše sa nenachádzajú ani v neodšumenom v hi-res shote, napriek tomu, že vyzerá lepšie)
- zvýraznenie najvýraznejších detailov v plochách so zlou kresbou u Olyho spôsobuje dojem patlania
(tam kde skutočné detaily sú, tak to vyzerá dobre, ale tam kde nie, tam to naozaj vyzerá menej prirodzene)
- "detaily", ktoré dokázal vyprodukovať FOE, síce vyzerajú prirodzenejšie, ale nie sú vždy reálne
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 12. 2016 17:43

Suma sumárum:

- tvrdenie, že odšumovanie ničí aj detaily je nepravdivé

Tak toto asi nepotrebuje komentar :D
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 12. 2016 19:12

T-Lama píše:
Ganec píše:Mne Olympus viewer vyhovuje v tom, že produkuje presne to, čo foťák.
..
Inak už som to tu asi písal, ale v poslednej verzii pribudla hardwarová podpora grafických kariet.
No vyžaduje aspoň 2-gigovú kartu (a ja mám len lacnú 1-gigovú, takže u mňa to nefunguje).
Skúšal to niekto? Je zrýchlenie citeľné? (oplatí sa na to dokúpiť grafickú kartu?)
Představa, že dokupuju kartu pouze kvůli tomu, aby mi program jel alespoň trochu použitelně, je doslova absurdní.
Vyskúšal som to u brácha a na PC jeho synátorov (Athlon II X4 640 {3000 MHz} + GeForce GTX 960 {4GB})

Vygenerovanie JPG z RAW (akurát ten záber z E-M1 mark II) trvalo:
- 30 sekúnd bez HW podpory GPU a
- 10 sekúnd s podporou GPU
=> teda zrýchlilo sa to až 3x :tleskani

Môžte to niekto z vás tiež vyskúšať?
(najlepšie aj s parametrami .. či je to citeľne závislé na výkone GPU, alebo jeho RAM)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 28. 12. 2016 20:18

Ten vysek nema zmysel studovat, hned ako som ho zbadal, tak mi to udrelo do oci .. je maznuty a celkom dost.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 28. 12. 2016 20:46

Cvak z ruky ? Nebo vachrlatý stativ...
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 31. 12. 2016 12:49

Ten "HiRes" JPEG záběr od Gance je ještě viditelněji odšuměný, případně mázlý. Pokud jsou jinde na obrázku jemné detaily, pak prostě v koruně stromu nemůžou nebýt!!!
Koruna stromu není jednolitá šedivá plocha, pokud ve stejné vzdálenosti těsně vedle jsou přítomny detaily 50x menší, než koruna stromu. v koruně stromu sice je menší kontrast, než třeba větve oproti obloze, ale není tam kontrast blížícíse nule. Tak strašně špatné objektivy ta Zuika zase opravdu nejsou. Ganče, uvědomuješ si, že svým tvrzením se snažíš dokazovat něco hodně, hodně nelichotivého o Olympus objektivech?

-- 31. 12. 2016 13:28 --

feanoor: "nenapadlo mě, že sis vyvolal ten 17.5 MB RAW v Oly softu."
Vyvoláno v Photoshop CC 2017 poslední verzi Adobe Camera RAW, on už E-M1 II umí! ;-)
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 12. 1. 2017 21:50

Ahoj, potreboval bych nejakou brasnu na moji fotovybavu. Telo em10, zoom objektiv 14-45, pevne sklo 17mm, blesk meike mk320, plus dalsi drobnosti-mezikrouzky, nahradni akumulatory... Uvazoval jsem o necem takovem
Lowepro Adventura SH-140 II
ale nemam moc kde si takovou brasnu vyzkouset. Nejake zkusenosti?Nebo jine Tipy?
Přílohy
DSC_0135-1536x864.JPG
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 13. 1. 2017 08:50

prečo si nasadzuješ na objektív oranžový filter??? O:-)
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 13. 1. 2017 09:10

DragonFly píše:Ahoj, potreboval bych nejakou brasnu na moji fotovybavu. Telo em10, zoom objektiv 14-45, pevne sklo 17mm, blesk meike mk320, plus dalsi drobnosti-mezikrouzky, nahradni akumulatory... Uvazoval jsem o necem takovem
Lowepro Adventura SH-140 II
ale nemam moc kde si takovou brasnu vyzkouset. Nejake zkusenosti?Nebo jine Tipy?

Šikovná brašna je třeba toto (obchod je spolehlivý): http://www.darian.cz/thinktankphoto-mirrorless-mover-20
zbynek.hromek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 13. 1. 2017 09:16

Allien driver píše:prečo si nasadzuješ na objektív oranžový filter??? O:-)

Predpokladám že mobil nezvládol vyváženie bielej. Ale táto fotka asi nebude určená do galérie na hodnotenie, že?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allien driver 13. 1. 2017 10:20

ale nie, len som sa chcel uistiť, či to nie je nejaký nový módny farebný trend, aby som nezaspal dobu
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standavfr 13. 1. 2017 10:25

Já myslel,že se to vejde do kapsy.
standavfr
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka