Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rousini 11. 2. 2016 12:59

Ganec jo tak s těma sekvencema máš pravdu, to jsem si vůbec nevzpomněl, ale i těch 8,5 FPS je docela kulomet. Sekvence u C-AF je s ohledem na schopnost ostřit pohyb, ehm, však víš...
Mě E-M10 nabíhá (schválně jsem zkusil) asi 1sec po spuštění naskočí hledáček a bezprostředně jde udělat zaostřený snímek. Tohle asi nikoho nelimituje.

Já jsem o té E-P5 v akci uvažoval, ale nešlo to spojit s narozeninovou slevou 15%. Za 17kKč by to byla milá hračka a šlo by to poslat dál.

dokusan: myslím, že jsi neudělal špatně. Moje zkušenost je, že něco vybírám, utvrzuju se v rozhodování... Pak přijde jiný nápad - opakování sběru informací - ve finále ztráta času, protože se vracím k tomu , co bylo intuitivní...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dokusan 11. 2. 2016 13:47

M.ZUIKO DIGITAL 25mm F1.8 ...a co tenhle objektiv?
Je pro mé účely vhodný?

edit: Jinak dnes předáno ČP k doručení, snad zítra balík dorazí, ať si můžu o víkendu hrát ;)
dokusan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 2. 2016 16:37

Aj ten sa na to hodí...

rousini: sekvenciu AF-C som si naposledy skúsil s pevnou 75-kou na proti-kráčajúcom otcovi.
Mieril som na sveter (skúsil som to tentokrát bez face detection) a zo 48(!) záberov boli len posledné 2 (keď už bol príliš blízko) zaostrené "na golier", ostatné tam kde som mieril.
Dosť ma prekvapilo, že u posledných 13 záberov bola už tvár mimo HO: predtým ma nenapadlo, že u "zhrbeného dôchodcu" bude mať malá HO až taký vplyv...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sattero 11. 2. 2016 16:55

Nezbavuje se nekdo z vas sirokace (pevneho samozrejme) a tele? Staci zakladni skla, kdyby tu nekdo delal upgrade nahoru. Mi je lito investovat do noveho kdyz fotim jen prilezitostne. Mam E-M5 mk1
Sattero
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 11. 2. 2016 18:03

dokusan: Zdravím, u té E-P5 by mi chyběl hledáček – foťák bez hledáčku jsem před lety měl (Panasonic GF2), a za chvíli šel z domu, a už nikdy více. Externí hledáček je drahý a zabere místo v sáňkách, kde můžeš potřebovat dát blesk nebo odpalovač blesku, nebo LED světlo ....
Objektiv taky není žádná hitparáda (měl jsem jej chvíli půjčený od bratrance) – na bazaru se jich lidi zbavují za cenu i pod 2500,- Kč.
Taky se dá na bazaru koupit sestava „Olympus E-PL5 černý + 14-42mm II R + 40-150mm R“ ještě s roční zárukou za 8400,- Kč. http://www.paladix.cz/bazar/index.php?uid=18366
No ale pořád je možnost, že spokojený zatím budeš (hlavně ovšem nesmíš vyzkoušet nějaká pevná skla – třeba 45mm/f1,8) a pak časem si pořídíš něco pořádného. Pro tento případ doporučuji zaregistrovat se i s foťákem na „mujolympus.cz“. Čas od času pak dostaneš 10% slevu, na narozeniny pak slevu 15%. To se docela hodí, zvlášť když to zkombinuješ s „CashBackem“, protože Olympus je fakt dost drahý. V lednu jsem si narozeninám koupil objektiv m.Zuiko 75mm/f1,8 – narozeninová sleva cca 4000,- a 4200,- CashBack, takže mne vyšel o osum tisíc levněji.
Objektiv 25mm/f1,8 má na focení v místnosti už příliš malý úhel záběru (pokud nebydlíš v tělocvičně). Souhlasím s Gancem, ideální jsou objektivy 14mm až 20mm (Panasonic 14mm/f2,5, Olympus 17mm/f1,8, Sigma 19mm/2,8, Panasonic 20mm/f1,7).
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dokusan 11. 2. 2016 19:57

STigre píše:dokusan: Zdravím, u té E-P5 by mi chyběl hledáček – foťák bez hledáčku jsem před lety měl (Panasonic GF2), a za chvíli šel z domu, a už nikdy více.

Trochu jsem z toho měl také obavy, ale vzhledem k tomu, že již několik let jsem se bez hledáčku obešel, nebude to pro mě tak dramatické....a VF-4 časem jistě dokoupím a nijak mě nebude limitovat, že zabere sáňky.
Ale připomínka je to oprávněná.
STigre píše:Taky se dá na bazaru koupit sestava „Olympus E-PL5 černý + 14-42mm II R + 40-150mm R“ ještě s roční zárukou za 8400,- Kč.

Dobrá nabídka....ale tělo jsme v bazaru kupovat nechtěl, nemám s tím dobré zkušenosti
STigre píše:Objektiv 25mm/f1,8 má na focení v místnosti už příliš malý úhel záběru (pokud nebydlíš v tělocvičně). Souhlasím s Gancem, ideální jsou objektivy 14mm až 20mm (Panasonic 14mm/f2,5, Olympus 17mm/f1,8, Sigma 19mm/2,8, Panasonic 20mm/f1,7).

Zde ještě váhám, vyzkouším, jaká ohniska nejčastěji používám na setovém objektivu a podle toho se rozhodnu. Na portréty mi ta 17 ka přijde nevhodná, možná vezmu 20cítku od Panasoniku
dokusan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 11. 2. 2016 21:03

Tá 20 je ostrá jak britva, ale pomalšia proti zuikám. Verzia II je o niečo lepšia.
Malého som s ňou fotil prakticky v pomere 50:50 k 45/1,8.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dokusan 11. 2. 2016 21:18

bob222 píše:Tá 20 je ostrá jak britva, ale pomalšia proti zuikám. Verzia II je o niečo lepšia.
Malého som s ňou fotil prakticky v pomere 50:50 k 45/1,8.

Díky za odpověď, chci něco univerzálnějšího....45 je super ale zdá se mi to moc
dokusan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 11. 2. 2016 21:24

Člověče, je to ranec, ale na doma bych volil spíše to Zuiko 17/1,8. Jinak ohniskem by se mi líbila i Sigma 19/2,8 jen nevím jak to stíhá ostřit.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 11. 2. 2016 21:54

Sigmy jsem měl všechny, ostří rychle.
M.zuiko 45/1,8 určitě nejde brát jako univerzální, ale za bazarových 5000 ukáže co je to obraz. Co naplat, když Sigma 60/2,8 ji zašlápne jako červa. Obě ohniska jsou to v mém využití okrajová, ale je to must have...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 11. 2. 2016 22:57

dokusan: Na portrét není vhodný dokonce ani Pan 20/f1,7, ani 25/f1,8, to chce opravdu buď m.Zuiko 45/f1,8 nebo Sigmu 60/f2,8. Oba jsem měl, oba perfektní (jenže když to koupíš, tak to pak rozšlapeš ten seťák), m.Zuiko mám stále, Sigmu jsem vyměnil za m.Zuiko 60/f2,8 Macro, ale ne kvůli lepší kvalitě, ale protože výhodná cena + makro. Na focení rodinky u vánočního stromku to zase chce něco kolem těch 17mm. Jo, a v jakémsi kurzu na netu nějaký fotograf říkal: "Seťákem vyfotíte všechno, ale nic pořádně". Tak s tím tak nějak počítej ...
Ukázka: tělo OM-D E-M5, objektiv Sigma 60mm/f2,8. Musíš to rozkliknout :-)
Přílohy
Dominika.mom.jpg
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mogen 14. 2. 2016 14:20

Když už jsme u těch pevných skel, má někdo zkušenost s Panasonic Lumix DG 25mm f/1,7? Za tuhle cenu mi přijde jako velmi dobrý záklaďák...
Zvažuju kompletní přechod z DSLR na MFT. Zatím mi nejvíc padl do oka EM-10 mk.II a chtěl bych to pojmout sytémem pouze pevných skel. Rozhodně chci 25 mm protože jsem zvyklý na 35 mm ze zrcadla. Pak něco delšího na detailní záběry (buď 45 nebo 60 mm) a něco širokýho na ven. Pouze s tou širočinou trochu tápu, protože pevná 12 od Oly už stojí celkem dost a jinou alternativu moc nevidím :/
Mogen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 14. 2. 2016 14:55

Jestli jsi zvyklý na 35EQ, tak bys měl koukat u mFT spíš po něčem kolem 17 než 25...
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mogen 14. 2. 2016 17:10

Jenže 35 mm na cropu, takže po přepočtu 50.. Čemuž odpovídá na MFT 25
Mogen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 14. 2. 2016 17:32

Tos ovšem nenapsal a bez vysvětlení jsem holt považoval za samozřejmé, že se jedná o 35 v EQ.
BigglesO27
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka