Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Grimjaur 5. 7. 2015 09:51

Tome, dal sis s tím práci. Jinak na změnu ISO je dobré používat tu funkční páčku napravo pod hledáčkem, na spodní polohu jsem nechal ISO a WBalanc. Tohle se mi osvědčilo už na staré EP5 a zvykl jsem si používat.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 5. 7. 2015 10:20

FotoABC: asi bych si dal pozor na stejnou hodnotu jasu na srovnávaných snímcích, ale i přes drobné rozdíly mi připadá výkon Nikonu o bezpečně rozpoznatelný kus lepší. U těch "vylepšených" zpracování výstupů z OMD mi to přijde méně organické, více digitální. Tlačil jsi na pilu o maličko víc než je mému oku příjemné. Otázka je, na jakém výstupním formátu budou tyhle výsledky zřetelné. Hádal bych tak někde kolem A2+
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Radek71 5. 7. 2015 12:41

Nevim jak ted, kdyz se oddelalo zrcatko, ale kdyz jsem ja vul fotil v roce 2006 do JPG, tak ted ty fotky z Olympusu potrebuji poladit a vypada to jako kdyby to zezjvekala velka krava a pak vyflusla. Bylo prudky slunko a s tim nejde nic delat. Jak z kompaktu.
Snazim se udelat rychlou kolekci z parku Theth, je to ted popularni....

-- 5. 7. 2015 13:42 --

To byla stiznost.

-- 5. 7. 2015 13:51 --

Je to cely nejaky divny.
Přílohy
2006-09-07-0116.jpg
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 5. 7. 2015 15:31

Tohle srovnání pokulhava kvůli nestejnym ohniskum objektivu, rozdil je skoro jedna třetina a to musí byt poznat. Navíc D7100 ma daleko vyšší rozlišení cípu, což se projeví na výsledků podstatně víc než velikost cipu, pokud by se v porovnání použil D7000, nebyl by rozdíl v podání detailů poznat a při použiti stejného ohniska by o výsledků rozhodovala kvalita objektivu. Naprosto stejne by oroti D7100 dopadl jakykoliv 16 Mpx APSC fotak.

-- 5. 7. 2015 16:34 --

Ještě bych dodal, ze nemám k dispozici PC ale jen tablet, takže ukázky nemůžu hodnotit.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pepa3rd 5. 7. 2015 16:09

Tak mně se třeba hodně líbily ty poslední fotky s bouřkovou oblohou (DSC_7829 A P5200030). Tak jsem si s nimi chvilku hrál. Nemyslím, že by byl až takový problém v ohnisku (spíš jsem musel oříznout snímek na pomr 3:2), jako v rozdílné expozici. Při vyvolávání RAWu je vidět, že ty snímky byly uplně jinak exponované. Nikon je exponovaný na oblohu, kdežto Olympus je exponovaný na střed nebo spíš na stíny, protože obloha je lehce v přepalu. Když pohnu jezdcem na nikonu o cca 1.5 EV do plusu, vypadaj fotky stejně v četně přepalů (bez dalších úprav). To co pak je ve výsledku dominantní jsou právě ty mraky. Docela by mě zajímalo porovnání při stejné expozici. Jinak, ačkoliv už fotím do rawu dlouho, stejně vždy žasnu nad tím, co se dá z vyslovedně fádní fotky v rawu vykouzlit :).
Pepa3rd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Grimjaur 5. 7. 2015 16:36

Rodri, nic nepokulhává z jedno prostého důvodu. Tomáš vycházel a srovnával jen to, co už má s tím co ho zajímá. Je tedy jasné, že do výběru nezahrnul nic jiného. A co se týká skel je jasné, že ani tady nejsou vždy ekvivalenty. Prostě tohle je jedno subjektivní srovnání, které při všech odlišnostech nedopadlo pro olympus zdaleka tak blbě. Ještě jednu věc musím říct, že na odzkoušení neměl až tak moc času, jinak se dělá s něčím na co je člověk navyklý a jinak s novou věcí. Jsme zvyklý na panasonicy, olympus, canon a nikon. Vrazit mi někdo do ruky pentax, nebo samsung, tak týden je pro mě málo, protože bych mohl některé věci podcenit. Nemluví o focení, to si člověk nastaví paramettry a fotí, píšu o srovnání s něčím. Takže promiň, tohle vidím jinak než ty.
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 5. 7. 2015 17:46

rodri: hustota snímačů je stejná, ale APS-C je prostě větší. Ty výsledky víceméně odrážejí právě tenhle fakt. Je na každém, aby si zvážil, jestli ocení lepší obrazovou kvalitu, nebo kompaktnost systému, kde to hraje ve prospěch olyho.

-- 5. 7. 2015 18:47 --

radek71: trošku to desaturuj v červený a oranžový (-20, hsl), dědci nebudou vypadat jak spařený.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod rodri 5. 7. 2015 20:11

Grimjaur, ale pokulhava, srovnávat při takhle rozdílných ohniskach krajinu je nelze, delší ohnisko vždy bude mit ve vykreslení detailu výhodu. Daleko vhodnější by na tohle porovnání byla Sigma 60/2.8, která je ohniskové velice blízko a je ostrá jako břitva a je za velice slušný peníze. Pak by se mohlo na porovnávat, takhle jsou to jen ukázky bez jakýkoliv vypovídající hodnoty.
Lotrandor, kdyby hrála roli velikost, musela by se projevit i mezi 16Mpx Oly a 16 Mpx APSC. Ona se sice projeví, ale ne ve vykreslení detailu, kde je Oly podle spousty testu minimálně srovnatelném s D7000, ale jen v sumu na vyšší ISO, v HO a u některých APSC cípu i v DR. Troufnu si tvrdit, ze za stejnych podminek /krajina, rozdil v ohnisku, nizky ISO atd./ by podobne dopadl jakýkoliv 16Mpx APSC čip.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 5. 7. 2015 20:48

rodri: srovnáváš snímače napříč generacemi, nebo ne? nechce se mi to hledat, ale měl jsem za to že D7000 má snímač starší než OMD5 nebo D7100
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Grimjaur 5. 7. 2015 22:00

Rodri, lae to je úplně jedno. Pochop, že Tomáš měl k dispozici jen to co měl. To nebyl žádný oficální test, Jasné? Já když něco srovnávám, tak pouze s tím co mám k dispozici, proto tvrdím, že jak Tomášovo srovnání, tak třeba i moje je jen a jen subjektivní uživatelská zkušenost. Slova kulhání jsou silná podpásovka. Pokud někdo zafinancuje srovnání adekvátních strojů, rád se toho ujmu, ale i tak se najde hnidopich, který upozorní na rozdíly, tu i onde, tedy to vlastně neplatí.
Takže zpět. Tomáš si potřeboval utřídit myšlenky, a dokonce do toho vrazil peníze. A Olympus z toho nevyšel vůbec blbě, s tím co mám svou zkušenost to jen potvrzuji. Budeme pokračovat v téhle hodně akademické úvaze, nebo se zaměříme na podstatnější otázku jestli je želva Atuin želva, nebo želvák?
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rhinos 6. 7. 2015 12:30

otazka lehce mimo tema...nevite kde sehnat za rozumnou cenu krytku na 14-42?nebo nejakou univerzalni?
Nekd ejsem ji zalozil nebo ztratil nejspis a co jsem koukal tak stoji okolo 300 a to se mi moc nechce...
MacBook Pro RETINA/15.4"/
rhinos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 6. 7. 2015 12:44

Pozri u číňanov na ebay alebo priamo u nich na stránkach. Občas vymákneš aj shipping zadarmiko a je to pod 22 euro, tak ani colníci nemajú nárok....
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod BoN.cz 6. 7. 2015 13:20

BoN.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rhinos 6. 7. 2015 13:30

dik kouknu
MacBook Pro RETINA/15.4"/
rhinos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Honczik86 8. 7. 2015 12:41

Zeptám se tady, ať nezakládám nové vlákno. Mám Olyho E-P5 a 45/1,8, po zkušenostech s touto kombinací jsem rád poslal seťák do světa a dokoupil Sigmu 19/2,8 art a potřeboval bych ještě tip, na nějaký delší objektiv alespoň 100+, pevný nebo zoom, to je mi šumák, jde mi o cenu a kresbu, protože už mě asi zmlsala 45/1,8. :-) 40-150 mi vyhovuje pouze cenou, kvalitou už ne. Nemusí to být ani m4/3, když bude plně manuální, nechce se mi dávat majlant za redukci s přenosem informací. A pak jestli ještě někdo máte zkušenosti s Raynoxem 150/250 na některý z výše jmenovaných objektivů. Předem moc děkuji za rady a tipy.
Honczik86
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka